Jan Majewski (ekonomista)


Jan Majewski był wybitnym ekonomistą i naukowcem, którego życie i działalność miały istotny wpływ na młode pokolenia w Polsce. Urodził się 9 stycznia 1929 roku w miejscowości Łochów. Zmarł 20 grudnia 2016 roku.

Był synem Jana Tadeusza Teodora Majewskiego, znanego pod herbem Starykoń, oraz Zofii Konstancji Krynickiej, herbu Korab. Niestety, jego ojciec poniósł śmierć w obozie Auschwitz w 1942 roku, co ukształtowało jego młodzieńcze doświadczenia i miało znaczący wpływ na jego późniejszą działalność.

Majewski kształcił się w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie, a jego edukacja kontynuowana była na Politechnice Szczecińskiej, którą ukończył w 1960 roku. Jego praca naukowa oraz zaangażowanie w edukację młodzieży przyczyniły się do jego dużej renomy jako nauczyciela oraz działacza opozycyjnego w czasach PRL.

Kariera zawodowa

Na początku swojej drogi zawodowej, w okresie lat 1953–1963, Jan Majewski związał się z Państwową Komunikacją Samochodową w Gdańsku, gdzie miał za zadanie organizację procesów transportowych. Zajmował się również planowaniem oraz analizami ekonomicznymi, a ponadto kierował działalnością służb handlowych.

Jego przygoda dydaktyczna rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy to podjął pracę jako nauczyciel w Technikum Samochodowym w Gdańsku. Tam uczył młodzież zagadnień związanych z ekonomią i organizacją w sektorze transportu samochodowego do 1967 roku. W odskoku pomiędzy 1965 a 1967 rokiem, pracował w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa w Gdańsku.

Najdłuższy fragment kariery zawodowej Majewskiego wiązał się z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Sopocie (w latach 1967 – 1970) oraz Uniwersytetem Gdańskim, gdzie był zatrudniony od 1970 roku aż do 2004 roku. W 1970 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a siedem lat później doktora habilitowanego w obszarze ekonomiki transportu. W 1989 roku awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego.

W trakcie swojej kariery Jan Majewski pełnił różne kluczowe funkcje, w tym m.in. prodziekana ds. studenckich na Wydziale Ekonomiki Transportu UG oraz dyrektora Instytutu Ekonomiki Transportu Lądowego. Przez pewien czas kierował Katedrą Ekonomiki i Organizacji Transportu Samochodowego (do roku 1990), a później Katedrą Ekonomiki i Funkcjonowania Przedsiębiorstw Transportowych (1990–1993). Warto zaznaczyć, że był także patronem studenckiego niemieckojęzycznego teatru Logos.

Majewski był autorem wielu cenionych książek i publikacji naukowych, które skupiały się na ekonomice transportu. Ponadto, w latach 1979–1989 miał zaszczyt być członkiem Rady Naukowej Instytutu Transportu Samochodowego, w tym przez jeden okres pełnił rolę wiceprzewodniczącego rady. Jego aktywne uczestnictwo w pracach Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz pełnienie funkcji sekretarza generalnego przyniosły mu dodatkowe uznanie. Był również pomysłodawcą kwartalnika „Acta Energetica”, publikowanego przez ENERGA SA we współpracy z Politechniką Gdańską od 2009 roku.

Działalność społeczna

Jan Majewski zyskał szerokie uznanie nie tylko jako ekonomista, ale także jako aktywny uczestnik życia społecznego. Był zaangażowany w wychowywanie młodzieży oraz w działalność na rzecz demokratyzacji w Polsce.

W latach osiemdziesiątych jego działalność koncentrowała się na ruchu „Solidarność”, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Gdańskim. W 1981 roku zasiadał jako ekspert w Radzie Koordynacyjnej Samorządów Pracowniczych, obejmujących trzy województwa: gdańskie, elbląskie i słupskie. Poza tym, w tym czasie udzielał wsparcia spółdzielni „Świetlik”, wykorzystując swoje umiejętności ekonome, aby wspierać jej członków.

W latach 1988–1990 Jan Majewski doradzał komisjom zakładowym NSZZ Solidarność, przyczyniając się do rozwoju środowiska gdańskich liberałów. Z tej grupy wywodziły się późniejsze organizacje, takie jak Kongres Liberałów czy Kongres Liberalno-Demokratyczny. W 1990 roku brał udział w wyborach jako konsultant w zakresie public relations przy sztabie Lecha Wałęsy.

Jako pracownik akademicki, Majewski wielokrotnie wspierał zarządy przedsiębiorstw transportowych, oferując im cenną wiedzę i doświadczenie. W 1985 roku, wspólnie z innymi prominentnymi osobistościami, takimi jak J. Szomburg, J. Lewandowski, oraz J.K. Bielecki, założył spółdzielnię DORADCA, jedną z pierwszych firm konsultingowych w kraju, która angażowała byłych działaczy opozycji i współpracowała z takimi osobistościami, jak B. Borusewicz i D. Tusk.

Na początku lat dziewięćdziesiątych, spółdzielnia DORADCA została przekształcona w DORADCA Consultants Ltd., gdzie Majewski działał jako partner i konsultant do 2008 roku. W tym czasie realizował liczne projekty doradcze dla instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw, a także pełnił funkcje w radach nadzorczych, m.in. Banku Gdańskiego i Stoczni Gdańskiej.

Jan Majewski był również pomysłodawcą i organizatorem obozów adaptacyjnych dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Ta inicjatywa, rozpoczęta w 1985 roku, doprowadziła do powstania Gdańskiego Stowarzyszenia Akademickiego, które miało na celu integrację środowiska akademickiego oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych studentów. W wywiadach podkreślał: „Podstawą mojej pracy był zespół, który tworzyliśmy ze współpracownikami, doktorantami, studentami. Praca nie była tylko pracą. To były obozy adaptacyjne dla studentów, kajaki, gra w brydża i towarzyszące takim spotkaniom dyskusje, które otwierały nas na wiedzę i nowe koncepcje”.

Wielu z jego wychowanków zajmowało ważne stanowiska w sferze politycznej oraz gospodarczej, co świadczy o ogromnym wpływie, jaki Jan Majewski wywarł na młode pokolenia. Był aktywny zawodowo aż do swoich ostatnich dni.

Po śmierci, miejsce jego spoczynku znajduje się na cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku, w rejonie IX, kwaterze V-10-6.

Wybrane publikacje

Jan Majewski, jako czołowy ekspert w dziedzinie ekonomii transportu, ma na swoim koncie szereg znaczących publikacji, które wniosły wiele do wiedzy na temat funkcjonowania transportu w Polsce.

  • J. Majewski, K. Misztal, T. Szczepaniak, Przewozy drobnicy między portami morskimi a ich zapleczem, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1973,
  • J. Majewski, Funkcjonowanie w systemie transportowym Polski przedsiębiorstw wykonujących spedycję krajową, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1976 (praca habilitacyjna),
  • J. Majewski, Ekonomika przedsiębiorstwa transportu samochodowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1987,
  • red. H. Woźniak, Funkcjonowanie rynku usług transportowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1990 (Jan Majewski był jednym ze współautorów),
  • red. J. Majewski, Program Prywatyzacji Podmiotów Komunalnych, Gdańsk – Gdynia 2005.

Oceń: Jan Majewski (ekonomista)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:11