Archiwum

Inwestycje drogowe - przemodelowanie

Dnia 5 października br. w Łochowie odbyło się spotkanie Burmistrza Łochowa i organów samorządu z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK.

Zebranie miało na celu omówienie planowanych i realizowanych inwestycji w związku z kontynuacją modernizacji linii kolejowej E-75 i związanych z tym inwestycji drogowych, które przeniesione zostały do realizacji na lata późniejsze. Dodatkowym tematem spotkania były inwestycje przy drogach krajowych, które są realizowane w tym roku oraz planowane na lata przyszłe.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski, Z-ca Burmistrza - Małgorzata Łotarska, Przewodniczący Rady Miejskiej - Andrzej Suchenek, Dyrektor projektu PKP PLK ds. komunikacji społecznej

Czytaj więcej...

Udana inauguracja

Sezon 2016/2017 Olimpia Łochów rozpoczęła od dwóch wygranych z drużyną UKS NOWA Łódź. W sobotę 24 września wygraliśmy bardzo pewnie 8:1, zaś w niedzielę 10:8. To wymarzony początek, którego końcem ma być medal mistrzostw Polski!

Sobotni dzień od początku napawał optymizmem. Od rana promienie słoneczne przebijały się przez chmury, wiał lekki, chłodny wiatr, więc nikt nie miał wątpliwości, że nadeszła jesień, a wraz z nią tradycyjnie już Ekstraliga Mężczyzn w unihokeju!

Po uczciwie przepracowanym okresie przygotowawczym, w pełnym 20-osobowym składzie

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Wrześniowe decyzje i info Burmistrza Łochowa:

• Dnia 22 września podpisano protokół kończący inwestycję pn. „Rekultywacja wysypiska odpadów komunalnych w Łojewie Gmina Łochów”. Zob. materiał „I po rekultywacji”.

• Dnia 5 października w Urzędzie Miejskim w Łochowie zorganizowano spotkanie z przedstawicielami PKP PLK oraz GDDKiA celem omówienia planowanych inwestycji na terenie Gminy Łochów.

Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na:

Czytaj więcej...

Wrześniowe sesje

We wrześniu mieliśmy dwie sesje Rady Miejskiej: pierwsza planowa z 28.IX. i druga nadzwyczajna - dwa dni później, gdyż gorący temat zaplanowany na 28 września powołania poprzez przekształcenie tzw. CUW-u w miejsce ZOSS (ustawowy wymóg) został przeniesiony na ów dzień.

Sesja z 28 września odbyła sięw Miejsko i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Po informacji Burmistrza Łochowa na temat wydanych zarządzeń i podjętych decyzji w okresie między sesjami oraz zapytaniach i wolnych wnioskach nastąpiły odpowiedzi. Po czym przystąpiono do podjęcia uchwał:

- w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2016-2035;

Czytaj więcej...

Tkaniny ludowe i artystyczne

W Galerii MiGOK w ostatni dzień września bieżącego roku odbył się wernisaż „Tkaniny ludowe i artystyczne”. Prezentowane prace stworzyły trzy wyjątkowe artystki, które „malują” swoje obrazy wełną.

Jadwiga Kresa i Małgorzata Pepłowska swoje dzieła tworzą na krosnach. Katarzyna Bala wyplata niezwykłe gobeliny na tzw. ramie. Każda z nich za swoją twórczość zostały uhonorowane wieloma nagrodami oraz miały wiele wystaw w Polsce i zagranicą.

Jadwiga Kresa pochodzi z Zakopanego. Jest absolwentką Technikum Tkactwa Artystycznego

Czytaj więcej...

I po rekultywacji

Dnia 22 września podpisano protokół kończący inwestycję związaną z rekultywacją wysypiska odpadów komunalnych w Łojewie.

Składowisko odpadów zlokalizowane jest na działce o powierzchni ok. 3,5 ha we wsi Łojew. Zostało wybudowane na podstawie dokumentacji projektowej i wydanego pozwolenia na budowę. Półtorej roku temu decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego nastąpiło jego zamknięcie. Upłynął od tego momentu ponad rok, gdy 21 czerwca br. zawarto umowę na wykonanie rekultywacji wysypiska odpadów. Celem rekultywacji było ograniczenie szkodliwego oddziaływania składowiska na tereny przyległe oraz środowisko wód gruntowych. Wykonawcą zadania było Konsorcjum w składzie:

Czytaj więcej...

Uroczysko w MiGOK-u

16 września w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się koncert z  organizowanej corocznie serii Łochowskiej Sceny Alternatywnej „Uroczysko”. Było to już siedemnaste spotkanie muzyką alternatywną w Łochowie. Na kolejnych występach grała tu czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Mazzoll, Tymon Tymański, Marcin Świetlicki, Trebunie Tutki, Pogodno, Naturok, Wojtek Mazolewski Quintet, Budyń, Pink Freud, Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni.

O godz. 19.oo zgromadzoną publiczność rozgrzała swoim występem lokalna grupa WSB (Wysokie Stężenie Bluesa) grająca bluesa i rocka. Aranżacje znanych przebojów, a także własne kompozycje zespołu wszystkim bardzo się podobały.

Czytaj więcej...

Poeta i sztukmistrz w Łochowie

„Terra Norwidiana” to udany projekt zrealizowany przez społeczność łochowskiego liceum a związany z 195-leciem urodzin Cypriana Kamila Norwida, którego podsumowanie przypadło na 23 września.

Dla naszej lokalnej społeczności to dzień wyjątkowy. By takim stał się bardzo wytrwale zapracowali na to organizatorzy tego projektu: społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie, Technikum w Łochowie oraz Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD”.

Podsumowanie projektu rozpoczęto od zaskakującego wykładu doktora z UKSW Tomasza Korpysza „Komizm językowy w tekstach Cypriana Kamila Norwida”, gdyż Norwid od tej strony jest bardzo mało znany.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Nielegalne papierosy, broń, amunicja i próba wręczenia łapówki

Niemal 4 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej zabezpieczyli węgrowscy policjanci. U właściciela nielegalnego towaru znaleziono też broń (wiatrówkę przerobioną na kbks oraz liczną amunicję do niego. Zatrzymany 51-letni właściciel zabezpieczonych rzeczy posiadał także pistolet, który prawdopodobnie pochodzi z czasów II wojny światowej. Na żadną z posiadanych broni mężczyzna nie posiadał zezwolenia. Mężczyzna w zamian za odstąpienie od czynności proponował policjantom 50 tys. zł łapówki. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.

Czytaj więcej...

Czarne parasolki

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.Chyba każdy Polak wie, kto to powiedział. Jednak myślę, że już nie każdy wie, kiedy i w jakich realiach historycznych. Czy odnowa się dokonała, czy też jeszcze trwa? Wielu myli pojęcia odnowić i odmienić. Powiedzą, że przecież gołym okiem widać, jak Duch oblicze tej ziemi odmienił.

Mamy super i hipermarkety z pełnymi półkami towarów, mamy banki, które chętnie udzielają nam kredytów. A my co robimy? A my …zadłużamy się w bankach, by w niedziele i święta robić zakupy w centrach handlowych. Mamy także więcej wolności słowa i religii. I co się dzieje w mediach? Posłużę się najświeższym przykładem z Internetu: 2 kwietnia 2017, godzina 21:37 – Facebooku. Wtedy to właśnie ma ruszyć profil pod nazwą "Mistrzostwa Polski w szkalowaniu papieża".

Czytaj więcej...

Jesienne szarugi

Za oknem deszcz, szarugi, robi się coraz zimniej. Powoli zbliża się zima. Niestety, taka jest kolej rzeczy. Ale dla wędkarzy nie oznacza to zakończenia sezonu. Wręcz przeciwnie! Ryby jeszcze mocniej, intensywniej żerują.

Szczególnie drapieżniki, chociaż i grube okazy białej ryby właśnie teraz można złowić. Leszcz, płoć, kleń i wiele innych gatunków doskonale żerują. Problem tylko "wstrzelić" się z odpowiednią przynętą. Zmienna aura też może nam sprawiać trochę kłopotu. Szczególnie dotkliwe są zmiany ciśnienia, co odbija się na braniach ryb, ale i my wędkarze odczuwamy skoki ciśnienia. Kiedyś zmiany pogody nie były tak odczuwalne jak teraz. Ale czy prawdziwy wędkarz tak łatwo się poddaje? Nie! I wbrew prognozom i pogodzie wyrusza na połów.

Czytaj więcej...

Babcia Grunia

26 września na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Łochowie Szkołę Podstawową nr 3 odwiedziła pisarka książek dla dzieci Edyta Zarębska, która przybyła wraz z mężem Robertem - muzykiem i kompozytorem. Państwo Zarębscy przybyli do nas z południowo-wschodniej części kraju. Na spotkanie z  przedszkolakami dotarli z Lublina.

Pani Edyta przedstawiła się  jako "Babcia Grunia", aczkolwiek  w niczym nie przypominała starszej pani. Dzieci  szybko zareagowały twierdząc, że chyba jest dobrą wróżką. Wtedy też  ta wróżka zaczęła opowieść. Mówiła, jak bardzo marzyła, by być "pisaczką" i jak wiele trudności miała na swej drodze, kto pomagał jej je pokonać.  Aktywnie włączając w swą opowieść maluchy, podkreśliła, że  jeśli się czegoś bardzo pragnie, a przy tym próbuje to… marzenia się spełniają ! 

Czytaj więcej...

„Bezpieczne przejście”

„Bezpieczne Przejście” to cykliczne działania prowadzone przez policjantów, podczas których szczególnym  nadzorem ze strony funkcjonariuszy objęte zostają przejścia dla pieszych. W okresie jesienno-zimowym osoby piesze stanowią grupę uczestników ruchu drogowego szczególnie narażoną na uczestnictwo w zdarzeniach drogowych. Zmrok zapada coraz wcześniej, pogorszeniu ulegają tez warunki atmosferyczne (gęsta mgła, deszcz, pierwsze przymrozki).

Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy wręcz „tonie” w mroku. Widoczny staje się dla kierowcy dopiero w światłach samochodu. Z drugiej strony podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową, najczęściej niewłaściwie szacując prędkość i odległość zbliżającego się pojazdu.

Czytaj więcej...