Archiwum

Uroczystości w Jerzyskach

W dniu  21 sierpnia 2016 roku w Jerzyskach, jak co roku, odbyły się uroczystości upamiętniające walki w tym miejscu w sierpniu 1944 roku. 

Był to burzliwy okres w historii naszego kraju. Niemcy ponoszący klęski na froncie wschodnim, cofają się pod naporem Armii Czerwonej. Dowództwo Armii Krajowej przygotowało się na ten moment planując operację „Burza”. Wszędzie tam, gdzie Niemcy wycofywali się, żołnierze Armii Krajowej mieli opanowywać teren. Miało to na celu zapobieżenie wywozowi ludności,  majątku oraz dewastacji infrastruktury. Akcja „Burza” w Wołominie została ogłoszona 26 lipca. Oddziały Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, które przyłączyły się do akcji w dniu 30 lipca, wraz z wkraczającymi żołnierzami radzieckimi wyzwalają Wołomin i okolicę. Jednak w wyniku kontrofensywy  już 3 sierpnia cały ten teren zostaje ponownie zajęty przez Niemców. Żołnierze polscy, aby uniknąć represji, uchodzą przed okupantem.

Czytaj więcej...

Wieści gminnej

Sierpniowe decyzje i inne info Burmistrza Łochowa

• Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na:

- na sfinansowanie kwotą 1100 zł naprawy motopompy FOX, na prośbę Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie Aleja Węgrowska w której uszkodził się akumulator oraz sterownik silnika;

- na sfinansowanie zakupu 35 kg trawy (693 zł) do posiania na działce, która docelowo będzie służyła jako boisko oraz farby (130 zł) do malowania bramek - na rzecz społeczności wsi Barchów. Mieszkańcy sami uprzątnęli działkę z chaszczy, krzewów i śmieci oraz przywieźli 5 samochodów żwiru na wyrównanie terenu;

Czytaj więcej...

Plon, niesiemy plon

W dniu 4 września br. w Otwocku odbyły się Dożynki Województwa Mazowieckiego. Delegacja powiatu węgrowskiego biorąca udział w dożynkach liczyła 50 osób. Przewodniczącą Delegacji Dożynkowej była Bożena Gierej Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie wraz z pracownikami.

Powiatowymi Starostami Dożynek byliPaństwo Adam i Aneta Olton z Sadownego prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha. Zajmują się w dużej mierze hodowlą krów mlecznych - 30 krów i 30 młodzieży oraz produkcją rolną.

Podczas uroczystości dożynkowych odbyło się szereg konkursów, w tym na tradycyjny wieniec dożynkowy. Wieniec powiatowej reprezentacji został wykonany przez Zespół „Sadowianki", który od wielu pokoleń kultywuje tradycję wicia dożynkowych wieńców i popularyzuje ludową twórczość artystyczną.

Czytaj więcej...

Piknik Rodzinny w Ostrówku

                W minioną niedzielę, dnia 20 sierpnia 2016 r. w Ostrówku pod Łochowem odbył się Wielki Piknik Rodzinny „Pożegnanie Lata”. Oficjalne otwarcie odbyło się o godzinie 15:00, tuż po meczu piłkarskim LKS Ostrówek, inaugurującym kolejny sezon ligowy. Tego dnia, oprócz pięknej pogody, czekało na mieszkańców bardzo dużo atrakcji.

                O organizację festynu zadbały Zespół Szkół im. Orła Białego w Ostrówku, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrówku, klub sportowy LKS Ostrówek, sołectwa wsi Ostrówek i Majdan, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.

                Oprawę muzyczną zapewniły zespoły WSB oraz Akolada, która towarzyszyła  mieszkańcom do samego końca imprezy. Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrówku przygotowała instruktaż udzielania pierwszej pomocy,

Czytaj więcej...

Państwo prawa

Pytanie, które chcę dziś postawić, brzmi: Czy III RP jest państwem prawa, czy też państwem „prawników”? Dlaczego wyraz prawników ująłem w cudzysłów. A no dlatego, że tekst poniższy nie będzie dotyczył wszystkich osób, które zdobyły tytuł magistra prawa, lecz tylko ich części, nie wiem jak licznej, ale za to bardzo wpływowej. Niestety, działania tych drugich kładą się cieniem na całe środowisko prawnicze. Według mnie prawnik, niezależnie od tego czy jest sędzią, prokuratorem, adwokatem, komornikiem czy notariuszem, powinien być osobą prawą. Co przez to rozumiem? Mianowicie to, że w postępowaniu, i dotyczy to także każdego z nas, nie należy przedkładać prawa stanowionego ponad prawo naturalne, czyli dla nas chrześcijan ponad Dekalog. Jak to wygląda tu i teraz w Polsce.

Czytaj więcej...

Nadanie imieni

Podczas sesji Rady Miejskiej  w Łochowie jaka miała miejsce 31 sierpnia br. radni przyjęli uchwałę o nadaniu hali sportowej, znajdującej się przy ul. Wyspiańskiego 20 w Łochowie, imienia Mariana Dzięcioła - Burmistrza Łochowa.

Z inicjatywą nadania Jego imieniem tego obiektu wystąpiła Rada Pedagogiczna ZSP w Łochowie. W uzasadnieniu tej inicjatywy można przeczytać:

„Po konsultacjach oraz wysłuchaniu opinii wielu osób podjęliśmy decyzję o zaproponowaniu imienia Mariana Dzięcioła - Burmistrza Łochowa.

Sylwetka śp. Mariana Dzięcioła doskonale znana jest mieszkańcom Gminy Łochów oraz Powiatu Węgrowskiego. Marian Dzięcioł był budowniczym Gminy Łochów. Przez 23 lata pełnienia funkcji Burmistrza Łochowa udało mu się zbudować kilka ośrodków oświatowych, wiele kilometrów dróg, również przy współudziale Powiatu Węgrowskiego. Zapoczątkował budowę oraz w znaczący sposób rozwinął sieć kanalizacji na terenie Gminy Łochów.

Czytaj więcej...

Nielegalne odprowadzanie wód opadowych

Samorządowy Zakład Gospodarki Komunalnej w Łochowie informuje, że prowadzona jest akcja wykrywania nielegalnego odprowadzania wód opadowych i roztopowych (traktowanych jako ścieki opadowe ) oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej.  

Kontrola ma na celu wykrycie nielegalnych podłączeń i polegała ona będzie na  zadymianiu instalacji kanalizacyjnej specjalnym urządzeniem (zadymiaczem). Metoda ta polega na wtłoczeniu dymu do kanału odprowadzającego ścieki sanitarne, który wydobywając się na zewnątrz wskazuje drogi i miejsca połączeń. Ukazanie się dymu np. w rynnach budynku lub wpustach przed garażem jest jednoznacznym dowodem na połączenie systemu odprowadzania wód opadowych lub roztopowych z kanalizacją sanitarną, która powinna przyjmować wyłącznie ścieki bytowe z poszczególnych gospodarstw domowych. Zaistnienie takiej sytuacji będzie dokumentowane (m.in. fotograficznie), a właściciel nieruchomości wzywany pisemnie o odłączenie rur

Czytaj więcej...

Policyjne info

Ostatni weekend wakacji na drogach naszego powiatu

W związku z długim weekendem i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 26 do 28 sierpnia przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Sprawdzano przede wszystkim prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Podczas weekendu doszło dwóch kolizji drogowych, zatrzymano nietrzeźwego kierującego, a ponadto doszło do wypadku w Sadownem, gdzie policjanci wstępnie ustalili, że kierująca peugeot na drodze pomiędzy zakrętami zawracała wymuszając pierwszeństwo przejazdu prawidłowo jadącemu motocykliście. Motocyklista by uniknąć zdarzenia położył motor, ale i tak doszło do zdarzenia, w wyniku którego kierowca został przewieziony do szpitala.

Czytaj więcej...

Wrzesień

Wrzesień... czas odlotów ptaków, czas grzybobrania... czas intensywniejszego żerowania ryb. Szczupak zaczyna coraz częściej ścigać na płyciznach drobnicę, co można zauważyć chociażby na przepięknych odcinkach Liwca w rejonie Kalinowca. Nie każdy wie, że powolutku wraca do Liwca ryba, której Liwiec był stałym siedliskiem - brzana! To cudowny comeback tej przepięknej ryby i mam nadzieję, że ktoś, kto złowi  okaz brzany w Liwcu, zwróci tej rybie wolność. Zresztą ktoś, kto gustuje w jedzeniu ryb, powinien zrobić cudną fotkę i wypuścić rybę na wolność! Wstyd przyznać, ale ja uwielbiam ryby, a mój kucharz (moja żona) potrafi wyczarować wspaniałe potrawy z ryb. Lin zapieczony w śmietanie wygrałby spokojnie niejeden konkurs kulinarny! Ale generalnie zwracajmy rybom wolność!

Czytaj więcej...

Olimpia na Czech Open

W dniach 11-14 sierpnia 2016 roku uczestniczyliśmy w międzynarodowym turnieju unihokeja Czech Open 2016 w kategorii seniorów przeprowadzonym w stolicy naszego południowego sąsiada. W turnieju tym udział wzięło blisko 300 drużyn z całego świata. Oprócz rywalizacji sportowej mieliśmy możliwość poznania grodu nad Wełtawą, podziwiania spektaklu na Krizikowych fontannach oraz w drodze powrotnej zatrzymać się na dłuższą chwilę we Wrocławiu.

Wyjazd do stolicy Czech był traktowany jako kolejny etap przygotowań do nowego sezonu w polskiej ekstralidze. Pojechaliśmy w lekko okrojonym składzie. Zabrakło Dawida „Dindusa” Skury, Pawła „Tweetyego” Stefana oraz Grzesia „Sowy” Marszała, który brylował w ataku Reprezentacji Polski, która również pod wodzą trenera Marcina Zmiarowskiego uczestniczyła w turnieju w najwyższej kategorii Elite. My zaś tradycyjnie już, do boju ruszyliśmy wraz z trenerem Pawłem Wróblem, menagerem drużyny Januszem Sternickim, a także wsparci przez kilku juniorów, w tym przez młodą gwiazdę unihokeja Kacpra „Ziutka” Skurę.

Czytaj więcej...

Zapowiedź nowego sezonu

Klub Sportowy Akademia Młodego Piłkarza GOOL rusza z nowym sezonem piłkarskim 2016/ 2017 !

Wzorując się na angielskich szkółkach piłkarskich szkolenie sportowe łączymy ze wspaniałą zabawą. Głównym naszym założeniem jest promocja sportu wśród najmłodszych i uświadamianie potrzeby aktywności fizycznej, niezbędnej by móc realizować się w dalszych etapach rozwoju dziecka.

Poprzez sport najmłodsi tworzą doskonałe relacje z rówieśnikami, wyrabiają w sobie nawyk spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, a także odkrywają swoje nieznane dotąd talenty.

Czytaj więcej...

Niezwykły dzień Seniora

Szanowni Seniorzy!

Kto powiedział, że życie  człowieka kończy się na emeryturze? Świat osoby starszej, to nie tylko oglądanie seriali, czytanie porannej gazety,  czy też samotnie spędzanie czasu w czterech ścianach.

Zwykły dzień Seniora może być całkiem inny, jeśli tylko dasz sobie szanse na zmiany.  Czy wiesz, że wolny czas możesz poświęcić na spełnianiu swoich marzeń, rozwijaniu zainteresowań, przyjemnej nauce, zapoznawaniu nowych ludzi oraz dobrej zabawie? To wszystko daje ci Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, działający przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie.

Zapisy  na Rok Akademicki 2016/2017 od 5 do 22 września!

Czytaj więcej...

Jakie zmiany czekają polską edukację?

27 czerwca br. w Toruniu odbyła się konferencja podsumowująca Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra zmiana”.

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej podkreśliła, że edukacja w Polsce to właśnie uczeń, rodzic i nauczyciel. Natomiast resort edukacji i organy prowadzące pełnią funkcje służebną wobec tych podmiotów oraz szkoły.  Powinny one w harmonii współpracować na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli i właśnie tej harmonii Pani Minister oczekuje i będzie do niej dążyła.

Podsumowując debaty Pani Minister wskazała na podstawowe obszary, które wymagają zmian:

UCZEŃ

Czytaj więcej...