Archiwum

Dni Łochowa

W minioną sobotę na mieszkańców Łochowa i okolic czekało mnóstwo muzycznych atrakcji i nie tylko, związanych z corocznym Festiwalem Zbliżenia Kultur organizowanym w ramach Dni Łochowa.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Maria Koc, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski.

Organizatorowi Dni Łochowa, Miejskiemu i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łochowie, zależało, aby jak najciekawiej zbudować program, który by pasował do idei tego Festiwalu. Na scenie wystąpiły zespoły z repertuarem światowego bluesa i popu, muzyki elektronicznej, a także folkloru cygańskiego, polskiego, huculskiego i ukraińskiego.

Czytaj więcej...

Ty, potrzebujesz

«…Ty, potrzebujesz mych dłoni,

Mego serca młodego zapałem…»

     Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią

(Mt 5,7)

                 Współpraca Łochowa z Kosowem już od kilka lat daje możliwości ukraińskim dzieciom  i młodzieży w okresie letnich wakacji zapoznać się z kulturą i tradycjami Polski, uczestniczyć w różnych projektach, spotkaniach, koncertach. W tym roku uczniowie i studenci z Ukrainy brali udział w cudownym między-narodowym katolickim projekcie - Światowych  Dniach Młodzieży.  Spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa - to prawdziwe niezapomniane chwile.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Lipcowe decyzje i inne info Burmistrza Łochowa

• W wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na przebudowę ulicy Wyspiańskiego w Łochowie  - odcinek dł. 610 m od rzeki Wilżanka do ulicy Żeromskiego, w dniu 30.06. Zastępca Burmistrza Łochowa podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych „MIKST” Sp. z o.o. z Węgrowa - termin wykonania zadania 31.08.2016 r., wynagrodzenie wykonawcy: 541.888 zł.

Czytaj więcej...

50 lat ŁKS Łochów

Stało się! Długo wyczekiwany dzień w łochowskim futbolu w końcu nadszedł i w sobotę 30 lipca w naszym mieście świętowaliśmy 50. rocznicę powstania najstarszego klubu w gminie - Łochowskiego Klubu Sportowego!

Na to święto wszyscy sympatycy gminnego futbolu czekali już od kilku tygodni. Z każdym dniem atmosfera rosła, bo w końcu nie codziennie do małego 6-tysięcznego miasteczka przyjeżdżają takie gwiazdy jak Leszek Pisz, Cezary Kucharski czy Maciej Szczęsny. Jednak po kolei...

Czytaj więcej...

Nowy komendant w Łochowie

Podczas uroczystej zbiórki Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Andrzej Styrczula powitał na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Łochowie asp. Monikę Parys-Gąsiorowską.

Mł. insp. Andrzej Styrczula w obecności przedstawicieli władz samorządowych oraz instytucji współpracujących z węgrowską Policją oraz policjantów i pracowników cywilnych KP w Łochowie, wręczył podinsp. Mariuszowi Okulusowi rozkaz o odwołaniu ze stanowiska a asp. Monice Parys-Gąsiorowskiej wręczył rozkaz o powierzeniu obowiązków na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Łochowie. Podinsp. Mariusz Okulus, przeszedł do sąsiadującej jednostki, gdzie zostały mu powierzone obowiązki na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Czytaj więcej...

Magiczny Trójkąt 2016

Mnóstwo atrakcji czekało na dzieci, młodzież i dorosłych podczas pikniku integracyjnego trzech wsi: Budziska, Jasiorówka oraz Choina, tzw. „Magicznego trójkąta”. Wzorem ubiegłego roku MiGOK w Łochowie przy wsparciu sołtysa sołectwa Jasiorówka p. Moniki Krasieńko oraz OSP Jasiorówka postarali się choć odrobinę uatrakcyjnić sobotni wolny czas.

Dla najmłodszych przygotowano malowanie twarzy, a także zajęcia manualno-plastyczne, gdzie powstały niepowtarzalne dzieła sztuki: m.in. skarbonki z plasteliny. Można było też ulepić z gliny pamiątkę, dzbanek, miseczkę lub inny przedmiot. Dzieci pracowały na kole ceramicznym pod okiem Romana Kuzelyaka. Można było skorzystać z przenośnego placu zabaw, zjeść watę cukrową. Uwieńczeniem atrakcji dla dzieci było kino plenerowe.

Czytaj więcej...

Dyktatury upadają

W historii każda dyktatura miała swojego wodza (Hitler, Stalin. Mao). Żadnego z nich nie dosięgła ziemska, sądowa sprawiedliwość. Każdy miał większe lub mniejsze zaplecze. Dla Hitlera był takowym prawie cały niemiecki naród. Stalin i Mao dysponowali kilkudziesięciomilionowym aparatem represji. Natomiast DYKTATURA POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI, bo o niej chcę dziś napisać, nie ma swojego wodza, jednak może się poszczycić/powstydzić olbrzymią rzeszą aparatczyków. Na służbie tej dyktatury stoją wszelkiej maści politykierzy, dziennikarzyny, wielkie światowe korporacje, zdemoralizowani „twórcy” kultury, chore systemy edukacji oraz sądownictwo, które w imię „postępowej” zachodniej cywilizacji nakłada na ludzi kaganiec tejże dyktatury. No cóż, coś się musi skończyć, by odrodzić mogło się coś. Ta cywilizacja, cywilizacja śmierci –  że posłużę się wyrażeniem, którego użył św. Jan Paweł II, zwolna się kończy, lecz czy zastąpi ją - jak chciał nasz papież - cywilizacja miłości?

Czytaj więcej...

Policyjne info

Wypadek w Łochowie

2 sierpnia w Łochowie doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 37-letni kierowca fiata w czasie wyprzedzania zjechał na lewy pas ruchu i zderzył się z oplem, który skręcał w lewo. W wyniku zderzenia dwie osoby zostały ranne. Dziewiętnastolatek z opla został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala w Warszawie a 21-letnia pasażerka do szpitala w Wyszkowie. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze.

Czytaj więcej...

W SDPS o Paderewskich

                W Samorządowym Domu Pomocy Społecznej "Pogodnej Starości" w Ostrówku 8 lipca b.r. odbyła się prezentacja publikacji „Paderewscy w Julinie” autorstwa Jolanty Abramczyk i Małgorzaty Siuchty. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy kierowniczki SDPS - Ewy Radzimirskiej i dyrektorki Biblioteki Publicznej w Łochowie - Beaty Załeckiej. Jedna z autorek książki, p. Abramczyk pokazała na slajdach najciekawsze dokumenty, miejsca oraz obiekty związane z Ignacym Janem Paderewskim i jego żoną Heleną. Wyjaśniła rolę jaką to nadzwyczajne małżeństwo spełniło dla naszej gminy i lokalnej społeczności.

Czytaj więcej...

Pełnia lata

Sierpień, najbardziej chyba oczekiwany przez wędkarzy miesiąc. Ryby, pomimo że to pełnia lata, instynktownie przygotowują się do przetrwania w dobrej kondycji okresu jesiennego i zimy. Dla nas to zwyczajnie okres lepszego żerowania ryb, lepszych brań. No i złowienia ładniejszego okazu! Zaczyna intensywniej brać szczupak, okoń, leszcz, a na przyległych zbiornikach wokół Łochowa, jak wieści niosą, zdarza się ładny lin i karaś! Niedaleko położony zbiornik - starorzecze Bugu  "Podkowa"- może nas obdarzyć, a zdarza to się często, ładnym karpiem. Niski stan wód pokrzyżował trochę plany łowców sumów, bo sum potrzebuje głębszych miejsc do bytowania i gdy warunki hydrologiczne mu tego nie zapewniają, wędruję do głębszych wód. W naszym przypadku "emigruje" do Wisły, Zalewu Zegrzyńskiego, czy też do  miejsca, gdzie Wisła i Bug łączą się, czyli Bugo-Narwi w Serocku.

Czytaj więcej...

Brałam udział w Powstaniu…

Brałam udział w Powstaniu Warszawskim, po ciężkich latach okupacji niemieckiej. Starałam się w miarę możliwości pomagać tajnej organizacji AK. W dniu 2 sierpnia 1944 roku zgłosiłam się op „Baszty” na Mokotowie. Przysięgę składaliśmy w Kaplicy SS. Elżbietanek na ul. Goszczyńskiego. (…) Słowa przysięgi wyrzekłam wraz z innymi, gdy zgłosiłam się do AK, aby życie swoje ofiarować Ojczyźnie. Przydzielono mnie do punktu sanitarnego. Naszą Komendantką była „Pogoda” (Jadwiga Lipińska) Należeliśmy do Kompanii O,1 „Bożydara” (ppor. Dariusz Dąbrowski)

Czytaj więcej...

Kolejna rocznica …

Obchodzimy kolejną rocznicę, już 72 wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to ważna rocznica ze względu na naszą ojczyznę, na naszą historię. Jeszcze niedawno twierdzono, że takie rocznice są niepotrzebne a powstańcy niepotrzebnie ginęli i zrujnowali miasto. Twierdzili to niektórzy historycy oraz rządzący, którzy posiadali dyplomy historyków. Młodzi najczęściej ludzie, upomnieli się o swoją ojczyznę w sytuacji  trudnej  ale ważnej. Jak mówił papież Jan Paweł II: Jak wiele musiało być miłości do Ojczyzny

Czytaj więcej...

Wakacyjny wieczór w bibliotece

Tegoroczna ogólnopolska Noc Bibliotek zagościła w łochowskiej bibliotece w dniu 3 czerwca br. Impreza  przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów. Przybyło na nią bardzo dużo dzieci. Toteż dyrektor Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie, Beata Załecka wraz ze swoimi pracownikami szukając inspiracji do działań czytelniczych z dziećmi, postanowiła powtórzyć imprezę w dniu 15 lipca br., by dać możliwość uczestniczenia w niej tym dzieciom, które nie mogły być na czerwcowej Nocy Bibliotek. Tym razem postanowiono przybliżyć dzieciom osobę i twórczość Jana Brzechwy, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, w związku z 50 rocznicą jego śmierci.

Czytaj więcej...

Pokemon Go i władcy marionetek

Zbiorowe szaleństwo ogarnęło ludzi od Kalifornii po Nową Zelandię. Miliony, często dorosłych i na pozór poważnych ludzi, zaczęło… zbierać Pokemony. Gonitwa za wirtualnymi potworkami opanowała serca i umysły, doprowadzając już do kilku tragedii oraz… ogromnego wzrostu wartości akcji koncernu Nintendo. Jednak tłumy przemierzające ulice miast i wiejskie okolice na całym świecie w poszukiwaniu stworków, nawet o tym nie wiedząc, biorą udział w wielkim socjotechnicznym teście.

Czytaj więcej...

System Powiadamiania SMS

System Powiadamiania SMS to szybki i skuteczny sposób dotarcia z ważną informacją do mieszkańców gminy. System przekazuje, za pośrednictwem SMS-ów, informacje urzędowe, informacje o zagrożeniach, awariach ale również o ciekawych imprezach kulturalnych i sportowych. W tej chwili mamy tylko dwie grupy „INFO” i „ALARM”. W niedalekiej przyszłości użytkownik będzie mógł wybrać rodzaj informacji dla siebie zapisując się do odpowiedniej grupy tematycznej.

Czytaj więcej...