Archiwum

Muzyka dawnego Mazowsza

5 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie odbył się koncert muzyki poważnej w ramach projektu "Muzyka Dawnego Mazowsza". Organizatorzy koncertu to Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Podczas koncertu wystąpili: Ewelina Siedlecka-Kosińska - sopran, Karol Bartosiński - kontratenor oraz Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA: Marta Zalewska - fidel, skrzypce, Joanna Nogal - fidel, altówka, Paweł Zalewski - viola da gamba, Mirosław Feldgebel - harfa, Piotr Wawreniuk - puzon, Robert Krajewski - puzon, Krzysztof Owczynik - flety, krzywuły. Kierownik artystyczny przedsięwzięcia, w tym słowo o muzyce - Igor Pogorzelski. Powyższe wydarzenie miało charakter otwarty.

Czytaj więcej...

Występy naszych w Berlinie

22 maja br. Powiat Węgrowski był organizatorem a zarazem gościem honorowym Dnia Polonii w Berlinie w dzielnicy Reinickendorf. Delegacja na czele z Wicestarostą Haliną Ulińską podjęła się zadania związanego z promocją Powiatu Węgrowskiego. Powiat został zaproszony do współorganizacji Święta Polonii w Berlinie przez Ferdynanda Domaradzkiego Przewodniczącego Polskiej Rady Związek Krajowy w Berlinie.

Z terenu naszej gminy Powiat oraz Gminę reprezentowali:

- Kapela Łochowska w składzie: Wojciech Winogrodzki (akordeon, wokal), Sławomir Nadaj (instrumenty perkusyjne); Eugeniusz Gąsiorowski (banjo), Jacek Chomontowski (kontrabas), Jacek Salwiński (skrzypce),

Czytaj więcej...

Wybory uzupełniające

Odbyły się one 8 maja br. i dotyczyły one wyboru radnego do Rady Miejskiej w Łochowie z okręgu wyborczego nr 15, gdyż radny z tego okręgu Robert Gołaszewski w ramach przedterminowych wyborów został Burmistrzem. Skąd mandat radnego z tego okręgu nie był obsadzony. Lukę tę trzeba było wypełnić, by Rada Miejska miała możliwość obradowania w pełnym składzie.

Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła – 1277, zaś liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania wyniosła – 473, czyli frekwencja wyborcza wyniosła - 37%. Oddano 465 głosów ważnych.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Czerwiec 2016

Decyzje i inne info Burmistrza Łochowa

• Ogłoszono następujące postępowania w trybie przetargu nieograniczonego:

- przebudowa ulicy Wyspiańskiego w Łochowie - odcinek dł. 610 m od rzeki Wilżanka
do ulicy Żeromskiego,

- przebudowa ul. Broniewskiego w Ostrówku (odcinek dł. 295 m),

- budowa sieci wodociągowej Łochów ul. Myśliwska - Barchów,

Czytaj więcej...

Mistrz Polski Młodzików

Osiem najlepszych  drużyn unihokejowych w Polsce:UKS Bankówka Zielonka, UKS Feniks Kramarzyny, LUKS Nolet Żabi Róg, UKS Fenomen Babimost, UKS Floorball Gorzów Wielkopolski, UKS Zryw Przykona, UKS Absolwent Siedlec oraz ULKS Olimpia Łochów, spotkały się w dniach 7-8 maja br. w Łochowie, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kat. młodzików.

W rundzie zasadniczej drużyny zostały podzielone na dwie grupy, które wyłoniły pary playoff.

Czytaj więcej...

Brąz juniorów młodszych

Sukces odnieśli również juniorzy młodsi, którzy w Finale Mistrzostw Polski w Babimoście (23-24.04.2016) zdobyli brązowy medal. Wynik ten nasi zawodnicy powtórzyli na XVIII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży.

Tak dobrego wyniku ULKS Olimpia nie zanotowała od początku swojego istnienia. Medal złoty (młodzików) i brązowy (juniorów Polski) Mistrzostw Polski jest ukoronowaniem kilkuletniej pracy młodzieży i trenerów. Warto dodać, że najstarsza kategoria w Ekstralidze Mężczyzn zajęła VI miejsce, a juniorzy starsi V.

Czytaj więcej...

Niedokończona rozmowa

20 maja 2016 r. w Galerii MiGOK odbył się wernisaż malarstwa Joanny Jagiełło ­ wzbogacony prezentacją jej najnowszych książek, muzyką oraz poezją. Wystawa malarstwa zatytułowana „Niedokończona rozmowa”, to efekt trzy letniej pracy artystki. Malowaniem na dobre zaraziła się trafiając do pracowni malarskiej mieszczącej się w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej (obecnie pracownia została przeniesiona na ul. Emilii Plater), która została stworzona przez artystów WRSTK. W działającej od kilku dekad pracowni w 2012 roku powstała również Galeria Piecowa promująca prace artystów z pracowni i z zewnątrz.

Czytaj więcej...

Z sesji majowej

Sesja majowa Rady Miejskiej z 25 maja  br. nie obfitowała w uchwały, gdyż głównie chodziło o zaprzysiężenie nowej radnej - Urszuli Kalinowskiej, która w wyniku wyborów uzupełniających w okręgu nr 15 przeprowadzonych 8 maja właśnie nią została składając stosowne ślubowanie.

Podjęte uchwały tego dnia to:

- w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Łochów na 2016 rok;

- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2016–2035;

Czytaj więcej...

Policyjne info - Czerwiec 2016

Podsumowanie długiego weekend na drogach powiatu

W związku z długim weekendem i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 25 do 29 maja przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Podczas weekendu doszło do jednego wypadku i pięciu kolizji drogowych. Zatrzymano również nietrzeźwego kierującego.

Czytaj więcej...

Noc bibliotek

Coraz popularniejszą staje się forma nocy muzeów, to czemu ma nie być nocy bibliotek. W sukurs temu poszła łochowska biblioteka organizując 3 czerwca (piątek) taką noc właśnie, nazywając ją „W poszukiwaniu kwiatu paproci”. Noc co prawda rozpoczęła się gdy na zewnątrz było jeszcze zupełnie jasno, bo o godzinie 19.00 ale to najmniej istotne, ważny był cel - propagowanie i zachęcanie do czytelnictwa, co w dobie notebooków i innych dobrodziejstw cywilizacyjnych łatwe nie jest.  

Czytaj więcej...

Jak zostałam pisarką

Czyli spotkanie autorskie z Joanną Olech

Dnia 10 maja br. w Zespole Szkół w Ostrówku odbyło się spotkanie autorskie dla dzieci klas IV-VI z pisarką Joanną Olech. Autorka przyjechała na zaproszenie Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie.

Joanna Olech jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarką, ilustratorką, grafikiem, krytykiem literackim, dziennikarką, a także jurorką konkursów literackich i ilustratorskich. To autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, m. in. ”Dynastii Miziołków”, książki która jest znana dzieciom, gdyż wpisuje się w kanon lektur szkolnych.

Czytaj więcej...

Oratorium Roberta Grudnia

Z uwagi na zamykany numer majowy w poprzedniej edycji GŁ w materiale „Udany Trzeci Maj” wspomnieliśmy jedynie o wykonaniu dnia 3 maja w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!", z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, które wykonał Zespół pod kierunkiem Roberta Grudnia - umieszczając przy nim stosowną fotografię. W bieżącym numerze nieco więcej o wystąpieniu słowno-muzycznym poświęconemu jakże ważnym wydarzeniom sprzed ponad tysiąca lat.

Czytaj więcej...

Udany przegląd teatrów

12–13 maja 2016 r. na dwóch scenach Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się półfinał 16. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wystąpiło łącznie czternaście teatrów: 12 maja - siedem zespołów dziecięcych, a dzień później - siedem zespołów młodzieżowych.

Festiwal Teatrów Amatorskich to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej...

„Mój Las” - nasz las

XXIX edycja konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las” pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody (etap powiatowy) za nami. Troska o stan naszych lasów, fory i fauny dzieciom i młodzieży nie jest obca. Udowodnili to również podczas tej edycji konkursu. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 18 maja br. w ZSP w Łochowie. W konkursie tym wzięło udział  197 uczniów, którzy nadesłali łącznie 197 prac. Spośród 52 szkół powiatu węgrowskiego w konkursie udział wzięło 18 szkół oraz 1 szkoła z powiatu wołomińskiego.

Czytaj więcej...

Euro - 2016

                Jak ten czas szybko biegnie. Cztery lata temu odbyły się w Polsce Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. 10 czerwca rozpoczęło się we Francji Euro-2016. Niby ta sama Europa, niby ten sam kalendarz, ale chyba nie do końca. Są tacy politykierzy i eurokraci, którym się marzy Unia Europejską dwóch prędkości. Ta stara szybciej, ta nowa (w tym Polska) wolniej. Któż inny jak nie nasi euroentuzjaści z byłego już na szczęście rządu PO-PSL  te plany gorliwie realizowali. Co jeszcze w Polsce budujemy na Euro (uwaga!!!) 2012 roku.

Czytaj więcej...

Kącik wędkarski - come back

Niniejszym wznawiamy kącik wędkarski, prowadzony swego czasu przez kilka lat przez p. Sławomira Strąka, a obecnie p. Artura Ramuda:

Witam Serdecznie w kąciku wędkarskim "Gazety Łochowskiej"! Mam nadzieję ,że zainteresuje Państwa tematyka tego artykułu. A to głównie wędkowanie i ciekawe tematy, które tu poruszymy m.in. ekologia i ochrona środowiska na naszym terenie. A tereny wokół Łochowa mamy niesamowicie piękne! Nie wszyscy pewnie wiedzą, jak piękne zbiorniki wodne, torfowiska, bagna i strumienie znajdują się na naszym terenie. Postaram się opisać w następnym artykule kilka takich miejsc. Wprawny łowca może złowić tu pięknego karasia srebrzystego, karasia pospolitego, lina, szczupaka, itp.

Czytaj więcej...

Makuszyński – etap gminny

Już od rana 5 maja w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie rozpoczęto eliminacje gminne XXXIII Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W tym roku zgłosiło się 48 uczestników z 6 szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gwizdałach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Julin” im. H. i I. J. Paderewskich w Kaliskach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” Armii Krajowej, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Kamionnie i Szkoły Podstawowej w Ostrówku. 

Czytaj więcej...

Wakacje w ''Koszelance''

Zespół Obsługi Szkół Samorządowych w Łochowie zaprasza wszystkie dzieciaki w wieku od 6 do 14 lat, chcące spędzić wspaniałe wakacje, na kolonie do Ośrodka Kolonijno-Wypoczynkowego w Koszelance nad Liwcem, w gminie Łochów.    

                W programie kolonii wyjazdy:

- do pracowni ceramiki w Mostówce k. Wyszkowa,

- do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,

- do Farmy Iluzji k. Garwolina

- na Halę Sportową w Łochowie,

Czytaj więcej...

Zagospodarowanie terenu przy PKP Cz. II

Cz. II

Ustalenia zawarte w planie odpowiadają ustaleniom zawartym w prognozie oddziaływania na środowisko, w tym w szczególności dotyczące minimalizacji negatywnego oddziaływania na środowisko t.j.:

- zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, z wyjątkiem garaży, parkingów samochodowych lub zespołów parkingów wraz z towarzyszącą im infrastrukturą, o powierzchni użytkowej nie mniejszej niż 0,5 ha, przy czym przez powierzchnię użytkową rozumie się sumę powierzchni zabudowy i powierzchni zajętej przez pozostałe kondygnacje nadziemne i podziemne mierzone po obrysie zewnętrznym rzutu pionowego obiektu budowlanego,

Czytaj więcej...