Archiwum

Uroczysty Trzeci Maj

225 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja mieszkańcy Łochowa obchodzili uroczyście.  Świętowali wspólnie z czołowymi postaciami sceny parlamentarnej - Wicemarszałkiem Senatu RP Marią Koc, tym samym łochowskie obchody tego święta zyskały wymiar obchodów państwowych.  

Obchody rozpoczęto znacząco po południu (o 17ej) przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w łochowskiej Dębince. Pod pomnikiem Paderewskiego stanęły poczty sztandarowe, odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty. W krótkich wystąpieniach Burmistrza Łochowa, Roberta Gołaszewskiego i p.  Wicemarszałek nawiązano do wydarzeń z tamtych lat oraz do czasów nam współczesnych dostrzegając pewne podobieństwa, co pobudzało do głębokiej refleksji.

Czytaj więcej...

Z sesji Rady Miejskiej

27 kwietnia odbyła się kolejna sesja VII kadencji Rady Miejskiej w Łochowie podczas której uchwałami zdecydowano:

- o kształcie Strategii Rozwoju Gminy Łochów na lata 2016 -2022 z perspektywą do 2027 r.;

- określono zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gm. Łochów;

- o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2016–2035 oraz w budżecie gminnym na rok bieżący;

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Kwietniowe decyzje Burmistrza Łochowa:

• Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na objęcie honorowym patronatem:

- Gminnego Konkursu Ortograficznego „Majowa Ortografia” organizowanego dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Burmistrz wyraził również zgodę na dofinansowanie kwotą 500 zł z budżetu oświaty, która zostanie przeznaczona na zakup dyplomów i nagród;

- VI Gminnego Turnieju Warcabowego, które odbyły się 26 kwietnia oraz dofinansowanie zakupu nagród i organizacji uroczystości w kwocie 300 zł;

Czytaj więcej...

Elektronicznie wśród dębów

30 kwietnia w Łochowie odbył się Festiwal Muzyki Elektronicznej - Chill Trance&Magic w niezwykłym miejscu, Parku Miejskim „Dębina”, zwanym też wedle dawnej lokalnej onomastyki „Uroczyskiem”. Wieczór z muzyką elektroniczną, multimedialnymi i olejowymi wizualizacjami oraz laser show trwał od godz. 19.oo do 4.oo rano następnego dnia. Wystąpili: Globular Modular, Damez, Kapelmistrz, Atom Subreal, a gwiazda wieczoru - Oiler Room - zabrała uczestników w fascynującą podróż na analogowych syntezatorach poprzez różne wymiary i gatunki muzyki elektronicznej. Ogromne wrażenie robiły również dekoracje, fluidacje i malowanie światłem w wykonaniu Liquid Design i Morfogenezy. W ten sposób rozpoczął się w Łochowie długi majowy weekend.

Czytaj więcej...

Europo, dokąd zmierzasz?

                Św. Jan Paweł II - Gniezno - 19 maja 1997 rok:  Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest, bowiem historia Europy jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest wielkim bogactwem. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie. Należy tu zauważyć, że współcześnie proponowane przez „ojczymów” Unii Europejskiej pogańskie multi-kulti nie ma z tym nic wspólnego. 

Czytaj więcej...

Przywłaszczenie części ulicy?

Czy kolej przywłaszczyła sobie część ulicy Żeromskiego w Łochowie w związku z modernizacją linii kolejowej przez to miasto biegnącej? Sprawa ta wypłynęła po fakcie gdy publiczne obietnice PKP PLK z grudnia ub. roku, a dotyczące uruchomienia tymczasowego przejazdu w osi ul. Żeromskiego już z początkiem kwietnia br. stały się z ich strony czczą gadaniną.

Czytaj więcej...

Garść medali z Mistrzostw

Łochowskie zespoły po raz kolejny przywiozły garść medali z Mistrzostw Polski Cheerleaders. W tym roku ta prestiżowa impreza organizowana była w Gdyni w dniach 9-10 kwietnia. Po raz pierwszy nasze miasto reprezentowała tak liczna grupa zawodników - na Mistrzostwach wystartowało ponad 70 cheerleaderek i cheerleaderów z Łochowa. 

Udział w zawodach tak wysokiej rangi jest dla zespołów ogromnym zaszczytem, możliwością zaprezentowania owoców swojej całorocznej pracy, zdobycia nowego doświadczenia i oceny profesjonalnych sędziów, dzięki której drużyny mogą poprawiać błędy i doskonalić swoje umiejętności. Poziom Mistrzostw w tym roku był bardzo wysoki, wciąż pojawiają się nowe zespoły, ale mimo to Łochów nadal znajduje się w czołówce polskiego cheerleadingu. Nasze najmłodsze drużyny –  „Jedyneczki” oraz „Trójka”, startujące w kategorii freestyle pom junior młodszy, zaliczyły udany debiut przed tak dużą publicznością. Ich kolorowe stroje i pompony błyszczały na parkiecie, jednakże uczennice łochowskich szkół podstawowych zakończyły zmagania na etapie eliminacji. Sporymi osiągnięciami może pochwalić się gimnazjalna grupa „Olimpia”, która, po raz pierwszy startując w dywizji cheer, zdobyła Wicemistrzostwo Polski w kategorii cheer all girls junior oraz wysokie IV i V miejsce w kategorii group stunt all girl junior. Dziewczęta mimo tremy perfekcyjnie wykonały swoje akrobatyczno-gimnastyczne prezentacje.

Czytaj więcej...

Co w życiu dziecka jest ważne

Jakie ziarno w serca Wasze padnie…. takim będzie  późniejsze żniwo.

St. Jachowicz

                Bardzo ważną sferą w życiu dziecka jest czytelnictwo. Rozwija ono bowiem wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne, ma doniosłe znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Jest ono procesem nauczania człowieka i rozpoczyna się z chwilą, gdy rodzice czytają dziecku bajkę.

Czytaj więcej...

Przedszkolaki dbają o ziemię

Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W Samorządowym Przedszkolu Nr 1 w Łochowie obchodziliśmy to święto 21 kwietnia. Celem  było promowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. Dzielne przedszkolaki w tym dniu poznawały różne sposoby i działania na rzecz piękna przyrody. Uczyły się szacunku, wspólnego dbania o naszą ziemię, aby była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich jej mieszkańców. Dzieci słuchały edukacyjnych rymowanek i wierszyków m.in. ”Opowieści o ziemi”. Omawiały, co jest dla ziemi dobre a co jej szkodzi, co można robić, aby bardziej i skuteczniej o nią dbać. Rozwiązywały quiz ekologiczny, który zdały na szóstkę.

Czytaj więcej...

Trzy Światy na wernisażu

8 kwietnia w Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się wernisaż Kamili Kuny i Zbigniewa Kotyni „Trzy Światy”. Prace obydwojga artystów różnią się od siebie. Kamila Kuna, mieszkanka Komorowa, upodobała sobie głównie malarstwo abstrakcyjne. Zbyszek Kotynia, jak zawsze podkreśla, urodził się w Ostrówku Węgrowskim koło Łochowa, choć dość szybko wraz z rodziną przeniósł się na Warmię i do dziś mieszka w Biskupcu. Jemu bliższe sercu są pejzaże malowane odważnie grubą warstwą farby.

Czytaj więcej...

Zielono mi

21 kwietnia 2016 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się kolejna impreza muzyczno-poetycka, tym razem zatytułowana „Zielono mi”, skierowana do Słuchaczy Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na spotkaniu tym seniorzy przywitali wiosnę w strojach, w których dominowały wzory kwiatowe lub kolor zielony. Sala również została ozdobiona tym kolorem oraz kwiatami z bibuły wykonanymi przez słuchaczki ŁUTW Małgorzatę Panek i Stanisławę Rzepczyńską. Impreza miała charakter kawiarniany, przygotowany został poczęstunek - owoce, wiśniowe ciasto, kawa i herbata. Swoją obecnością zaszczyciła seniorów Wiceburmistrz Łochowa Małgorzata Łotarska. Imprezę przygotowała i poprowadziła Aneta Kowalczyk - pełnomocnik Dyrektora MiGOK od spraw ŁUTW.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Maj 2016

Policyjne działania  „Prędkość”

19 kwietnia w ramach działań „Prędkość” policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym ich zadaniem w tych dniach było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Podczas działań policjanci skontrolowali blisko 48 pojazdów. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Takich kontroli było 36. Na kierujących pojazdami nałożono łącznie 33 mandaty karne. Sprawdzano również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

Czytaj więcej...

Belfer i inni

15 kwietnia o godz. 19.oo w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się przedstawienie „Belfer” Jean-Pierre’a Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wspaniałą kreację aktorską stworzył w tym monodramie Wojciech Pszoniak.

Już trzeci raz MiGOK w Łochowie gościł na swojej scenie znanych i lubianych artystów dzięki współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury i Teatrem Mazowieckim. Poprzednio zaprezentowane spektakle to „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Pasiecznego z udziałem Katarzyny Herman i Redbada Klijnstry oraz „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” Jarosława Sokoła w wykonaniu Ewy Wencel. Przedstawienia te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społeczności gminy Łochów i okolic, o czym świadczyła za każdym razem wypełniona po brzegi sala widowiskowa MiGOK-u.

Czytaj więcej...

Nadwaga u dzieci

Z badań IŻŻ wynika, że co piąty uczeń ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ubiegłym roku Fundacja BOŚ przyznawała granty wszystkim sklepikom szkolnym, które chciały się przebudować, by oferować dzieciom zdrowe jedzenie - odnowiono ponad 120 sklepików w całej Polsce. Fundacja uruchamia dziś Bazę Dobrych Praktyk i szuka wzorowych sklepików, które poradziły sobie z nowymi przepisami i są dumne ze swojej działalności. Patronat nad wydarzeniem objęły resorty zdrowia i edukacji. Na zwycięskie placówki czekają atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej...

Apel pszczelarzy

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Węgrowie zrzeszające pszczelarzy z terenu powiatu węgrowskiego, zwraca się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami w nadchodzącym sezonie rolniczym 2016 r.

Przejawem dobrej woli i troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:

1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne

2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji

Czytaj więcej...