Archiwum

Był sobie przejazd

Nieco optymistyczny ton w materiale z poprzedniego numeru G.Ł. pt. „Krok w przód (w tył)” w temacie tymczasowy przejazd kolejowy wzdłuż osi ul. Żeromskiego Redakcja G.Ł. może sobie włożyć między bajki. Żadna to pociecha, że częściowy sceptycyzm Red. Nacz. w nim zawarty ziścił się. Obserwacje z 22 stycznia br. dotyczące instalacji metalowych słupów w miejscu planowanego tymczasowego przejazdu (bezpośrednio przy tymczasowym przejściu - 40 m obok, w 59,670 km trasy E-75) zakładane wzdłuż ul. Dolnej, by następnie zainstalować między nimi ekrany dźwiękochłonne, które dawały Red. Nacz. obawę, że to pewnie już na stałe - w następnych dniach zostały częściowo rozwiane. Wpłynęła na to lektura optymistycznego pisma z centrali PKP PLK S.A., jakie wpłynęło do miejskiego urzędu 3 lutego br. Redaktorska czujność została uśpiona, zbałamucona.

Czytaj więcej...

Jednak udane eliminacje MŚU

W poprzednim numerze GŁ pisaliśmy, że nie wiadomo czy drużynie polskiej, która zajęła trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej Mistrzostw Świata w Unihokeju rozgrywanych w naszej miejscowości uda się pojechać na finał tych mistrzostw do Tallinna. Dosłownie godzinę po zamknięciu lutowego numeru było już wiadomo. Dla nas nie mniej ważne było to, że Łochów po raz kolejny był miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. W każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się reprezentacje Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch łochowskich zawodników: Dawida Skurę i Emila Filipowicza.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje nowego Burmistrza Łochowa - p. Roberta Gołaszewskiego, podjęte w drugiej połowie lutego (po objęciu funkcji):

• Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na:

- na udostępnienie autobusu szkolnego w dniu 05.03.2016 r. na wyjazd do Warszawy dla uczniów gimnazjum w Łochowie. Wyjazd jest nagrodą dla młodzieży, która podczas Eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju stworzyła fantastyczną atmosferę i doping dla uczestników turnieju;

- na rozdzielenie zajęć wychowania fizycznego na grupy chłopców i dziewcząt klasy I gimnazjum w Gwizdałach;

Czytaj więcej...

Niezłomni

Na przełomie lutego i marca 2016 roku za sprawą Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, polskich bohaterów, którzy walczyli z hitleryzmem, a po jego upadku z sowiecką okupacją, z komunistyczną władzą podtrzymywaną bagnetami „czerwonoarmiejców” - nigdy nie składając broni, płacąc często cenę najwyższą.

Na 26 lutego została zaplanowana Retrospektywa VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW Gdynia 2015. Zaprezentowano filmy ukazujące sylwetki oraz historię Niezłomnych, tych, którzy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji, za co byli oni ścigani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne.

Czytaj więcej...

Pies to nie rzecz

W piątek 19 lutego br. na zaproszenie  biblioteki szkolnej do Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie przybył Tomasz Justyniarski, autor nowej lektury szkolnej. Pan Justyniarski jest też rzecznikiem Towarzystwa Obrony Zwierząt.  Swoje obserwacje świata zwierząt postanowił spisać  na kartach książki „Psie troski”, którą w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice i nauczyciele uznali za najlepszą.

Wizyta w naszej szkole to odpowiedź na zaproszenie, ale też spełnienie misji, którą skutecznie pomaga wypełnić maleńka Toja - suczka rasy chihuahua. Spotkanie miało formę warsztatów. Autor odwołując się do przeżyć i  doświadczeń dzieci wskazał, że zwierzęta czują, podobnie jak ludzie.

Czytaj więcej...

Szaradziści w Łochowie

13 lutego br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się III Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Łochowa. W turnieju, współorganizowanym przez wydawnictwo czasopism szaradziarskich Rozrywka Sp. z o.o. i Białostocki Klub Szaradzistów „Arara”, wystartowało 30 osób z całej Polski. Po rejestracji uczestników, rozpoczęło się rozwiązywanie zadań konkursowych.

Czytaj więcej...

Nasz język powszedni

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  obchodzony jest 21 lutego. Święto to zostało ustanowione w 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu,  gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Najbardziej popularnymi językami są: chiński (1,17 mld użytkowników), angielski (1,14 mld), hiszpański (0,45 mld), hindi (0,4 mld) i arabski (0,35 mld). Naszym językiem ojczystym jest polszczyzna. To jeden z dwudziestu pięciu najczęściej wykorzystywanych sposobów porozumiewania się w mowie i piśmie.

Czytaj więcej...

Pasja, talent i wrażliwość

czyli o wystawie malarstwa Stefana Wernera w Galerii MiGOK w Łochowie

                W piątkowe popołudnie, 4 marca b.r. odbył się wernisaż muzyczno-poetycki i wystawa obrazów Stefana Wernera, który zaszczycił łochowską galerię swoją obecnością i twórczością. Artysta mieszka i tworzy w Ostrowi Mazowieckiej. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. W sali reprezentacyjnej ostrowskiego ratusza wiszą portrety przedwojennych burmistrzów, które namalował
na podstawie starych fotografii. Dla szkoły w Kozikach wykonał portret rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak wspomina Pan Stefan, córka Rotmistrza stwierdziła, że właśnie ten portret jest najładniejszym w Polsce. Jego prace znajdują się w galeriach w USA i niemal wszystkich krajach europejskich.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Weekendowe działania  „Prędkość”

W ostatnią niedzielę lutego w ramach działań „Prędkość” węgrowska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Policjanci skontrolowali blisko 36 pojazdów i nie odnotowali wypadków i kolizji. Zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości - 18 kontroli. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 16 mandatów karnych. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

Czytaj więcej...

500+

                Sztandarowy, zapowiadamy w kampanii wyborczej projekt PiS wchodzi w życie. W środę 17 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Rodzina 500 plus. Wcześniej ustawa ta została przegłosowana w Sejmie (za przyjęciem głosowało 261 posłów, przeciw 43, wstrzymało się 140), następnie skierowana została do Senatu w którym przeszła bez żadnych poprawek. Po tych dwóch zdaniach wydawać by się mogło, że było łatwo, miło i przyjemnie. Ale nic z tych rzeczy. Zresztą przeczytajcie Państwo sami:

Czytaj więcej...

Piesi

W półroczu zimowym wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Każdego dnia na drogach ginie kilku pieszych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych - są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Czytaj więcej...

Tymczasem w Łochowie… czyli wszędzie.

Jest takie miasteczko na Mazowszu, jedno z wielu jakie możemy znaleźć w Polsce, w którym mimo upływający lat, prawie nic się nie zmienia. Wciąż te same domy, sklepy, ulice i ci sami ludzie. Każdy zna tu każdego (przynajmniej z widzenia) i każdy ma dużo do powiedzenia o sąsiadach. Miasteczko to nosi nazwę Łochów. Czas płynie tu wolniej, pomimo pędzących przez główną ulicę Tirów (Łochów jest węzłem komunikacyjnym, a linia kolejowa ma znaczenie Państwowe!).

Zacznijmy od stacji PKP i PKS. Znajdują się w tym samym miejscu, przy ul. Kolejowej. Czyż nie jest to oczywista nazwa dla tej ulicy? Jest tak samo oczywista jak wszystko co tu się dzieje. Tak moi drodzy. Łochów to stolica wszystkich nudnych miasteczek w kraju.

Czytaj więcej...

W rytmie dojrzałego serca

Dnia 17 lutego 2016 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w  ramach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyły się walentynki. Organizatorami wydarzenia byli wspomniany wyżej Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie - Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Łochowski Klub Poetycki przy Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza. To właśnie Seniorzy stanowili grono adresatów tego spotkania i z ogromną przyjemnością przybyli, aby uczcić święto zakochanych. Frekwencja była wysoka. Nie zawiedli również Goście. Pojawił się nowo wybrany Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski.

Czytaj więcej...