Archiwum

Rozstrzygnięcie w drugiej turze

Dopiero druga tura przedterminowych wyborów na Burmistrza Łochowa, przeprowadzona 7 lutego br. wyłoniła osobę na to stanowisko. Wcześniej - 24 stycznia br. na terenie naszej gminy odbyła się tura pierwsza tych wyborów, w związku ze śmiercią Mariana Dzięcioła - dotychczasowego wieloletniego burmistrza naszej gminy. Do wyborów stanęło czterech zarejestrowanych przez Miejską Komisję Wyborczą kandydatów:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości.

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP.

Czytaj więcej...

(Nie)udane eliminacje

Po raz kolejny Łochów stał się miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. Oczywiście za sprawą naszych wspaniałych kibiców, gdyż w każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się następujące drużyny: reprezentanci Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch naszych ‘ziomali’ - Emila Filipowicza oraz Dawida Skurę. Dwie najlepsze drużyny eliminacyjnego turnieju dostąpią zaszczytu uczestnictwa w Mistrzostwach Świata w grudniu tego roku w Rydze (Łotwa). Uroczystego otwarcia eliminacyjnych mistrzostw, tuż przed meczem Polaków z Hiszpanami dokonali: prezes łochowskiej Olimpii - Janusz Sternicki i p.o. Burmistrza Łochowa - Urszula Kalinowska.

Czytaj więcej...

Krok w przód (w tył)

Do czwartku 22 stycznia br. mieliśmy (Red.) nadzieję, że ziszczą się usłyszane dnia 16 grudnia ub.r. w programie TV Trwam „Łochów koleją podzielony” z cyklu „Po stronie prawdy” słowa wypowiedziane przez p. Burmistrz, że właśnie zapadły tego dnia w Warszawie ustalenia PKP PLK S.A. uruchomienia w ciągu trzech najbliższych miesięcy w osi jezdni ul. Żeromskiego tymczasowego przejazdu kolejowego z zaporami i istniejącego do połowy 2017 roku. Jednak nadzieja ta została w nas zachwiana. Do tego dnia w pobliżu obecnego prowizorycznego przejścia dla pieszych było miejsce, przestrzeń do umieszczenia tegoż przejazdu, gdyż nie było tam jeszcze zainstalowanych metalowych, konstrukcyjnych słupów podtrzymujących dźwiękochłonne ekrany. Tego dnia (22 stycznia) słupy te jednak w tym miejscu zainstalowano (od strony ul. Dolnej). Chyba nie po to by za dwa miesiące demontować je.

Czytaj więcej...

Ach ten Mieszko

Z okazji zbliżającej się 1050 rocznicy chrztu Polski, senatorowie przyjęli specjalną uchwałę i podkreślili, że przyjęcie przez Mieszka I chrześcijaństwa zakończyło proces tworzenia państwowości w wymiarze ideowym i etycznym. W uchwale Senat RP przypomina, że książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy. Walka i zabiegi dyplomatyczne Mieszka I doprowadziły do określenia jego terytorium. Senatorowie uznali, że jest on  twórcą polskiej państwowości i zasługuje na hołd podczas obchodów rocznicowych.

Czytaj więcej...

Odszedł od nas Jerzy Tomaszewski

26. stycznia odszedł od nas Jerzy Tomaszewski „Jur” - artysta fotografik, publicysta, korespondent i fotoreporter Powstania Warszawskiego z ramienia Komendanta Głównego Armii Krajowej. A jeszcze nie tak dawno, bo 20 maja 2015 r. wraz z żoną Elżbietą Berus-Tomaszewską zorganizował w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej wystawę fotografii dokumentalnej w łochowskim Domu Kultury. Autor około dwóch tysięcy zdjęć, przedstawiających walki powstańców z hitlerowcami odszedł w wieku 92 lat. Ostatnie lata swego życia spędził w Laskach k/Łochowa. Dnia 30 stycznia (w sobotę) Mszę pogrzebową w kościele parafialnym w Kamionnie sprawował biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz. Po czym w ostatniej drodze na pobliski cmentarz udały się rzesze mieszkańców, lokalne władze, leśne służby, kompania honorowa.

Czytaj więcej...

Inspirować innych

Dnia 29 stycznia, po raz pierwszy w roku 2016, w Galerii MiGOK (Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury) odbył się wernisaż  Urszuli Sobotki z Ostrowi Mazowieckiej.  Na wystawie pojawiły się zarówno prace malowane techniką olejną na płótnie, jak i akrylową na papierze, a uroczystemu rozpoczęciu wystawy towarzyszyły niespodzianki poetyckie i muzyczne.

Urszula Sobotka malarstwem zajmuje się od niedawna. Na co dzień pracuje w Bursie Szkolnej, jako pedagog wychowawca. W jej obrazach „ mamy do czynienia z sui generis oglądem świata zewnętrznego w połączeniu ze światem duchowym - innymi słowy - wewnętrznym, gdzie znak, symbol, metafora czy swoisty plastyczny kalambur tworzą dzisiejszą postać sztuki pokazując tym samym bogatą osobowość artystki”

Czytaj więcej...

WOŚP w MiGOK

Podczas tegorocznego 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano fundusze na pediatrię i godną opiekę ludzi w podeszłym wieku.

Koncerty, kabaret, przedstawienie teatralne, licytacje, malowanie twarzy, występy Ogniska Muzycznego MiGOK, kawiarenka, Światełko do Nieba, to atrakcje, jakie zostały przygotowane przez Sztab działający w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodatkowo na ten cel wolontariusze zbierali pieniądze do puszek przez cały dzień. W akcji wzięło udział 14 wolontariuszy, którzy zebrali ponad 10 tys. zł. Impreza zaczęła się o godzinie 15- tej, chociaż kwestujący zaczęli działać już od 8.00 rano.

Czytaj więcej...

Dumni z wnucząt

… w Gwizdałach

Doskonała miłość czasem nie przychodzi, aż do pojawienia się pierwszego wnuka.

21 i 22 stycznia to co roku wyjątkowy czas, w którym wszyscy wnukowie - ci starsi i ci młodsi - biegną podziękować ukochanym babciom i dziadkom za serce, za ciepło i za  bezinteresowną miłość. Nikt tak pięknie nie opowiada bajek, jak babcia i nikt tak nie pocieszy, jak dziadek.

22 stycznia br., mimo zimowej aury, serduszka maluchów z Przedszkola Wojtka Strażaka w Gwizdałach były wyjątkowo gorące. Właśnie tego dnia do naszego przedszkola zawitali    niezwykli goście - Babcie i Dziadkowie. Maluchy na tę wyjątkową okazję przygotowały występy. Były wiersze, piosenki i tańce.

Czytaj więcej...

Info gminne

Informacje oraz decyzje p.o. Burmistrza Łochowa – Urszuli Kalinowskiej

 Rozstrzygnięto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego pn. Opracowanie dokumentacji technicznej termomodernizacji i modernizacji budynków gminnych. W wyniku oceny ofert za najkorzystniejszą została uznana:

- w części 1: Modernizacja budynków oświatowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Łochowie, oferta nr 2, złożona przez Wykonawcę: POWERSUN Sp. z o.o. (Lublin), z ceną oferty: 29.520 zł;

Czytaj więcej...

Pomoc prawna w Łochowie

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, od 1 stycznia 2016 roku na terenie gminy Łochów funkcjonuje punkt  nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc prawna udzielana będzie przeciętnie  przez 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie. Punkt funkcjonuje w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, ul. Wyspiańskiego 18.

Poniedziałek        - godz. 10.00 – 14.00

Wtorek                  - godz. 10.00 – 14.00

Środa                     - godz.   8.00 – 12.00

Czwartek              - godz.   8.00 – 12.00

Piątek                    - godz.   8.00 – 12.00

Czytaj więcej...

Zabawa z pomocą w tle

Karnawał – to czas pełen dobrej zabawy, szaleństwa i radości. 23 stycznia 2016 r. w trakcie KARNAWAŁOWEGO BALU CHARYTATYWNEGO, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej w Pałacu Łochów, można było nie tylko zaszaleć na parkiecie ale i pomóc rodzinie Wojciechowskich z Kazachstanu wrócić do Polski, gdyż środki pozyskane podczas organizacji imprezy zostaną przeznaczone na zakup mieszkania dla rodziny.

Podczas uroczystego wieczoru odbył się wernisaż wystawy poplenerowej będący zwieńczeniem dwutygodniowego  pleneru malarskiego oraz aukcja obrazów cenionych współczesnych malarzy polskich, jak i artystów nieprofesjonalnych

Czytaj więcej...

Policyjne info

Bezpieczne Przejście

W ubiegłym  roku na drogach powiatu doszło do 62 wypadków, w których wzięło udział 29 niechronionych uczestników ruchu drogowego. 6 osób zostało zabitych i 22 osoby ranne. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 10 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi i rowerzyści.

A główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Czytaj więcej...

Seniorze nie daj się oszukać!

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, przypominamy o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Seniorze pamiętaj żeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby; nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko z widzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim; tam, gdzie panuje tłok torbę przed sobą, nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru-nawet na chwilę; wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.

Czytaj więcej...

Oświatowe zamieszanie

Obecny Parlament co i rusz zaskakuje, również w temacie oświaty. Najważniejsze zmiany wprowadzone w ustawie o systemie oświaty przyjętej w końcówce grudnia ubiegłego roku przez Sejm RP to:

- prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego,

- obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie,

Czytaj więcej...