Archiwum

Kolejowa udręka

Okres świąteczno-noworoczny oraz mrozy pierwszych dni stycznia sprawiły, że w temacie przywrócenie przejazdu i przejścia kolejowego w osi ulicy Żeromskiego oraz modernizacja ulicy Dolnej mamy zastój.

Niewywiązanie się inwestora PKP PLK S.A. z wcześniejszych ustaleń z władzami Łochowa to głównie zamknięcie przejazdu kolejowego w osi ulicy Żeromskiego, którą biegnie droga do SP nr 1, a dla mieszkańców Jasiorówki, ulicy. Dolnej i Żeromskiego brak możliwości dotarcia do przystanku autobusowego usytuowanego za torami przy drodze krajowej K-50 oraz do dwóch sklepów spożywczych.

Czytaj więcej...

Przedterminowe wybory

W związku ze śmiercią dotychczasowego wieloletniego Burmistrza Łochowa, Mariana Dzięcioła na terenie Gminy Łochów odbędą się przedterminowe wybory na to stanowisko. Zostały one wyznaczone na 24 stycznia 2016 r. MKW w swoim obwieszczeniu z 29 grudnia ub.r. podała nazwiska czterech zarejestrowanych kandydatów na Burmistrza Łochowa:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP

Czytaj więcej...

Na sportową nutę

W końcówce minionego roku odbył się Walny Zjazd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie zrzeszający ponad 50 szkolnych kół sportowych, podczas którego wybrano nowe władze Stowarzyszenia. Na Prezesa Związku został wybrany Michał Rybak, Wiceprezesem został Jan Tempczyk. W 10-cio osobowym Zarządzie, z terenu gm. Łochów znaleźli się Robert Bala i Tomasz Wojtasiewicz.

Odbyło się również podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół za r. szk. 2014/2015, które jest prowadzone w czterech kategoriach uwzględniających typ i wielkość szkół.

Czytaj więcej...

Info gminne

• Zbliża się nowy okres programowania na lata 2014-2020. W obecnej perspektywie mocnym akcentem są odnawialne źródła energii. Chcąc być przygotowanym do aplikacji o środki pochodzące z funduszy unijnych przedstawiam ankietę dotyczącą możliwości instalacji fotowoltaicznej. W ramach projektu planowana jest instalacja systemów fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną z promieniowania słonecznego przeznaczoną na potrzeby gospodarstwa domowego. Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym. Szacunkowy koszt 1 instalacji o mocy 3 kWp wynosi 21000 zł. Gmina Łochów będzie się ubiegała o dofinansowanie ww inwestycji.

Czytaj więcej...

Sesja grudniowa

Podczas ostatniej w 2015 roku sesji Rady Miejskiej, jaka odbyła się 30 grudnia w SP nr 3 w Łochowie radni przyjęli 11 uchwał, z których najważniejsza to uchwała budżetowa  na 2016 rok. Ale o tym w odrębnym materiale. Natomiast przyjęte tego dnia uchwały to:

- w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2015-2033;

- w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na rok 2015;

Czytaj więcej...

Tegoroczny budżet

30 grudnia ub.r. radni przyjęli uchwałę budżetową naszej gminy na ten rok. Budżet Gminy Łochów na 2016 rok zakłada dochody w kwocie 58.712.145 zł, w tym: dochody bieżące 53.721.220 zł i dochody majątkowe 4.990.925 zł (w tym dotacje ze środków unijnych - 4.049.925 zł, dotacja z WFOŚiGW na kwotę 300.0000 zł, sprzedaż składników majątkowych w kwocie 616.000 zł) i oczywiście, co wszyscy chyba najbardziej lubią - wydatki, które określono na poziomie 59.106.562 zł, w tym wydatki bieżące 50.132.382 zł i wydatki majątkowe wynoszące 8.974.180 zł.

Czytaj więcej...

Nowy kampus

Jak informowaliśmy naszych czytelników w poprzednich numerach GŁ nowy kampus Domu Dziecka miał powstać pierwotnie w Kaliskach lecz w wyniku presji określonych miejscowych środowisk, grupy inicjatywnej (wszak demokracja trafiła również w zaścianki) jego lokalizacja została zmieniona na Łochów (plac przy LO, od ulicy Szkolnej). Budowa nowego kampusu Domu Dziecka (trzy budynki, w każdym po 14 wychowanków) ma być rozszerzona o kompleks sportowy, czego łączny koszt ma wynieść ok. 3,5 mln zł. Środki na ten cel mają pochodzić z bezprzetargowej sprzedaży pałacu Paderewskich w Julinie, w którym obecnie mieści się Dom Dziecka dla około 30 dzieci.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku zatrzymany

Do wypadku drogowego doszło 27 grudnia w Gajówce Zachodniej, gm. Stoczek. Około 21.30 na drodze nieoświetlonej kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego. Kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy. W wyniku odniesionych obrażeń 36- letni mężczyzna zmarł. Policjanci z węgrowskiej i łochowskiej komendy prowadzili czynności w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Węgrowie. Ustalili, że samochód biorący udział w wypadku to Fiat Seicento, który został odnaleziony w warsztacie samochodowym w Ostrówku. Ustalono właściciela pojazdu, którym okazał się 25-letni mieszkaniec gm. Stoczek. Mężczyzna przed zatrzymaniem poinformował dyżurnego węgrowskiej komendy,  że jest sprawcą wypadku. Sprawcę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie.

Czytaj więcej...

Hej! Kolęda, kolęda

16 grudnia 2015r w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert kolęd Ogniska Muzycznego, pt. „Hej! Kolęda, kolęda!”.

W ramach koncertu uczestnicy wykonali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz zagraniczne utwory  związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. Artyści śpiewali, grali na fortepianie, skrzypcach, akordeonie, gitarach solo i w zespołach. Skrzypkom towarzyszył instruktor klasy skrzypiec Pan Marek Rymarz. Wszyscy uczestnicy zachwycali, ale szczególny entuzjazm wzbudzili najmłodsi uczniowie Ogniska Muzycznego: Zosia Marczak (5) - wokal, Danusia Jaroszewska (5) - pianino, Leon Hausner (6) - pianino. Koncert poprowadził instruktor klasy wokalnej Piotr Kamiński – aktor warszawskich scen teatralnych (Teatr Dramatyczny, Teatr Syrena, Teatr Komedia).

Czytaj więcej...

Pouczani

Jak to się dzieje, że potomkowie niemieckich faszystów i kolaborujących z nimi Francuzów (ok. 50% Francuzów popierało Hitlera) w bezczelny sposób pouczają nas Polaków, mówiąc,  jak mamy urządzać naszą Ojczyznę. Do tego  z nieskrywaną przychylnością te pouczenia są przyjmowane przez polskich spadkobierców tych, którzy w powojennej Polsce zaprowadzali i później utrwalali sowieckie porządki. Czyżby pakt Ribbentrop - Mołotow nadal trwał, a okupacja militarna została zastąpiona okupacją bankowo-medialno-handlową?

Czytaj więcej...

Kandyduję

Rozmowa z kandydatem na Burmistrza Łochowa - Sylwestrem Grotkowskim

- Zacznę od pytania, które na pewno słyszał Pan już wiele razy, dlaczego podjął Pan decyzję o kandydowaniu?

- Wybory Burmistrza Łochowa odbywają się w okolicznościach, których my, mieszkańcy Gminy Łochów wolelibyśmy nie doświadczyć. Po wielu latach pracy na rzecz rozwoju naszej Gminy, zmarł Burmistrz Marian Dzięcioł. Przez lata przyglądałem się jego działaniom, często dyskutowaliśmy na różne tematy, a nawet spieraliśmy się. Wspomnę, że w 2010 r. byliśmy nawet kontrkandydatami w wyborach Burmistrza Łochowa. Śmiem twierdzić, że zawsze jednak byliśmy przyjaciółmi, a nasze spory i dyskusje prowadziły do realizacji także moich pomysłów.

Czytaj więcej...

Uwolnij książkę

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie. Zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a już 2003 r. przeniesiona została do Polski.  Staje się ona coraz popularniejsza. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Na terenie naszej gminy pierwsza taka półka została otwarta w grudniu 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie. Zgromadzono tu prawie 500 książek. Większość tytułów to pozycje z zakresu literatury dziecięcej, ale są tu też książki reprezentujące literaturę popularnonaukową i piękną dla dorosłych.

Czytaj więcej...