Archiwum

2016

Kolejowa udręka

Okres świąteczno-noworoczny oraz mrozy pierwszych dni stycznia sprawiły, że w temacie przywrócenie przejazdu i przejścia kolejowego w osi ulicy Żeromskiego oraz modernizacja ulicy Dolnej mamy zastój.

Niewywiązanie się inwestora PKP PLK S.A. z wcześniejszych ustaleń z władzami Łochowa to głównie zamknięcie przejazdu kolejowego w osi ulicy Żeromskiego, którą biegnie droga do SP nr 1, a dla mieszkańców Jasiorówki, ulicy. Dolnej i Żeromskiego brak możliwości dotarcia do przystanku autobusowego usytuowanego za torami przy drodze krajowej K-50 oraz do dwóch sklepów spożywczych.

Czytaj więcej...

Przedterminowe wybory

W związku ze śmiercią dotychczasowego wieloletniego Burmistrza Łochowa, Mariana Dzięcioła na terenie Gminy Łochów odbędą się przedterminowe wybory na to stanowisko. Zostały one wyznaczone na 24 stycznia 2016 r. MKW w swoim obwieszczeniu z 29 grudnia ub.r. podała nazwiska czterech zarejestrowanych kandydatów na Burmistrza Łochowa:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP

Czytaj więcej...

Na sportową nutę

W końcówce minionego roku odbył się Walny Zjazd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie zrzeszający ponad 50 szkolnych kół sportowych, podczas którego wybrano nowe władze Stowarzyszenia. Na Prezesa Związku został wybrany Michał Rybak, Wiceprezesem został Jan Tempczyk. W 10-cio osobowym Zarządzie, z terenu gm. Łochów znaleźli się Robert Bala i Tomasz Wojtasiewicz.

Odbyło się również podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół za r. szk. 2014/2015, które jest prowadzone w czterech kategoriach uwzględniających typ i wielkość szkół.

Czytaj więcej...

Info gminne

• Zbliża się nowy okres programowania na lata 2014-2020. W obecnej perspektywie mocnym akcentem są odnawialne źródła energii. Chcąc być przygotowanym do aplikacji o środki pochodzące z funduszy unijnych przedstawiam ankietę dotyczącą możliwości instalacji fotowoltaicznej. W ramach projektu planowana jest instalacja systemów fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną z promieniowania słonecznego przeznaczoną na potrzeby gospodarstwa domowego. Program przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym. Szacunkowy koszt 1 instalacji o mocy 3 kWp wynosi 21000 zł. Gmina Łochów będzie się ubiegała o dofinansowanie ww inwestycji.

Czytaj więcej...

Sesja grudniowa

Podczas ostatniej w 2015 roku sesji Rady Miejskiej, jaka odbyła się 30 grudnia w SP nr 3 w Łochowie radni przyjęli 11 uchwał, z których najważniejsza to uchwała budżetowa  na 2016 rok. Ale o tym w odrębnym materiale. Natomiast przyjęte tego dnia uchwały to:

- w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2015-2033;

- w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy na rok 2015;

Czytaj więcej...

Tegoroczny budżet

30 grudnia ub.r. radni przyjęli uchwałę budżetową naszej gminy na ten rok. Budżet Gminy Łochów na 2016 rok zakłada dochody w kwocie 58.712.145 zł, w tym: dochody bieżące 53.721.220 zł i dochody majątkowe 4.990.925 zł (w tym dotacje ze środków unijnych - 4.049.925 zł, dotacja z WFOŚiGW na kwotę 300.0000 zł, sprzedaż składników majątkowych w kwocie 616.000 zł) i oczywiście, co wszyscy chyba najbardziej lubią - wydatki, które określono na poziomie 59.106.562 zł, w tym wydatki bieżące 50.132.382 zł i wydatki majątkowe wynoszące 8.974.180 zł.

Czytaj więcej...

Nowy kampus

Jak informowaliśmy naszych czytelników w poprzednich numerach GŁ nowy kampus Domu Dziecka miał powstać pierwotnie w Kaliskach lecz w wyniku presji określonych miejscowych środowisk, grupy inicjatywnej (wszak demokracja trafiła również w zaścianki) jego lokalizacja została zmieniona na Łochów (plac przy LO, od ulicy Szkolnej). Budowa nowego kampusu Domu Dziecka (trzy budynki, w każdym po 14 wychowanków) ma być rozszerzona o kompleks sportowy, czego łączny koszt ma wynieść ok. 3,5 mln zł. Środki na ten cel mają pochodzić z bezprzetargowej sprzedaży pałacu Paderewskich w Julinie, w którym obecnie mieści się Dom Dziecka dla około 30 dzieci.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku zatrzymany

Do wypadku drogowego doszło 27 grudnia w Gajówce Zachodniej, gm. Stoczek. Około 21.30 na drodze nieoświetlonej kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego. Kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy. W wyniku odniesionych obrażeń 36- letni mężczyzna zmarł. Policjanci z węgrowskiej i łochowskiej komendy prowadzili czynności w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Węgrowie. Ustalili, że samochód biorący udział w wypadku to Fiat Seicento, który został odnaleziony w warsztacie samochodowym w Ostrówku. Ustalono właściciela pojazdu, którym okazał się 25-letni mieszkaniec gm. Stoczek. Mężczyzna przed zatrzymaniem poinformował dyżurnego węgrowskiej komendy,  że jest sprawcą wypadku. Sprawcę zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie.

Czytaj więcej...

Hej! Kolęda, kolęda

16 grudnia 2015r w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert kolęd Ogniska Muzycznego, pt. „Hej! Kolęda, kolęda!”.

W ramach koncertu uczestnicy wykonali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz zagraniczne utwory  związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. Artyści śpiewali, grali na fortepianie, skrzypcach, akordeonie, gitarach solo i w zespołach. Skrzypkom towarzyszył instruktor klasy skrzypiec Pan Marek Rymarz. Wszyscy uczestnicy zachwycali, ale szczególny entuzjazm wzbudzili najmłodsi uczniowie Ogniska Muzycznego: Zosia Marczak (5) - wokal, Danusia Jaroszewska (5) - pianino, Leon Hausner (6) - pianino. Koncert poprowadził instruktor klasy wokalnej Piotr Kamiński – aktor warszawskich scen teatralnych (Teatr Dramatyczny, Teatr Syrena, Teatr Komedia).

Czytaj więcej...

Pouczani

Jak to się dzieje, że potomkowie niemieckich faszystów i kolaborujących z nimi Francuzów (ok. 50% Francuzów popierało Hitlera) w bezczelny sposób pouczają nas Polaków, mówiąc,  jak mamy urządzać naszą Ojczyznę. Do tego  z nieskrywaną przychylnością te pouczenia są przyjmowane przez polskich spadkobierców tych, którzy w powojennej Polsce zaprowadzali i później utrwalali sowieckie porządki. Czyżby pakt Ribbentrop - Mołotow nadal trwał, a okupacja militarna została zastąpiona okupacją bankowo-medialno-handlową?

Czytaj więcej...

Kandyduję

Rozmowa z kandydatem na Burmistrza Łochowa - Sylwestrem Grotkowskim

- Zacznę od pytania, które na pewno słyszał Pan już wiele razy, dlaczego podjął Pan decyzję o kandydowaniu?

- Wybory Burmistrza Łochowa odbywają się w okolicznościach, których my, mieszkańcy Gminy Łochów wolelibyśmy nie doświadczyć. Po wielu latach pracy na rzecz rozwoju naszej Gminy, zmarł Burmistrz Marian Dzięcioł. Przez lata przyglądałem się jego działaniom, często dyskutowaliśmy na różne tematy, a nawet spieraliśmy się. Wspomnę, że w 2010 r. byliśmy nawet kontrkandydatami w wyborach Burmistrza Łochowa. Śmiem twierdzić, że zawsze jednak byliśmy przyjaciółmi, a nasze spory i dyskusje prowadziły do realizacji także moich pomysłów.

Czytaj więcej...

Uwolnij książkę

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie. Zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a już 2003 r. przeniesiona została do Polski.  Staje się ona coraz popularniejsza. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Na terenie naszej gminy pierwsza taka półka została otwarta w grudniu 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie. Zgromadzono tu prawie 500 książek. Większość tytułów to pozycje z zakresu literatury dziecięcej, ale są tu też książki reprezentujące literaturę popularnonaukową i piękną dla dorosłych.

Czytaj więcej...

Rozstrzygnięcie w drugiej turze

Dopiero druga tura przedterminowych wyborów na Burmistrza Łochowa, przeprowadzona 7 lutego br. wyłoniła osobę na to stanowisko. Wcześniej - 24 stycznia br. na terenie naszej gminy odbyła się tura pierwsza tych wyborów, w związku ze śmiercią Mariana Dzięcioła - dotychczasowego wieloletniego burmistrza naszej gminy. Do wyborów stanęło czterech zarejestrowanych przez Miejską Komisję Wyborczą kandydatów:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości.

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP.

Czytaj więcej...

(Nie)udane eliminacje

Po raz kolejny Łochów stał się miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. Oczywiście za sprawą naszych wspaniałych kibiców, gdyż w każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się następujące drużyny: reprezentanci Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch naszych ‘ziomali’ - Emila Filipowicza oraz Dawida Skurę. Dwie najlepsze drużyny eliminacyjnego turnieju dostąpią zaszczytu uczestnictwa w Mistrzostwach Świata w grudniu tego roku w Rydze (Łotwa). Uroczystego otwarcia eliminacyjnych mistrzostw, tuż przed meczem Polaków z Hiszpanami dokonali: prezes łochowskiej Olimpii - Janusz Sternicki i p.o. Burmistrza Łochowa - Urszula Kalinowska.

Czytaj więcej...

Krok w przód (w tył)

Do czwartku 22 stycznia br. mieliśmy (Red.) nadzieję, że ziszczą się usłyszane dnia 16 grudnia ub.r. w programie TV Trwam „Łochów koleją podzielony” z cyklu „Po stronie prawdy” słowa wypowiedziane przez p. Burmistrz, że właśnie zapadły tego dnia w Warszawie ustalenia PKP PLK S.A. uruchomienia w ciągu trzech najbliższych miesięcy w osi jezdni ul. Żeromskiego tymczasowego przejazdu kolejowego z zaporami i istniejącego do połowy 2017 roku. Jednak nadzieja ta została w nas zachwiana. Do tego dnia w pobliżu obecnego prowizorycznego przejścia dla pieszych było miejsce, przestrzeń do umieszczenia tegoż przejazdu, gdyż nie było tam jeszcze zainstalowanych metalowych, konstrukcyjnych słupów podtrzymujących dźwiękochłonne ekrany. Tego dnia (22 stycznia) słupy te jednak w tym miejscu zainstalowano (od strony ul. Dolnej). Chyba nie po to by za dwa miesiące demontować je.

Czytaj więcej...

Ach ten Mieszko

Z okazji zbliżającej się 1050 rocznicy chrztu Polski, senatorowie przyjęli specjalną uchwałę i podkreślili, że przyjęcie przez Mieszka I chrześcijaństwa zakończyło proces tworzenia państwowości w wymiarze ideowym i etycznym. W uchwale Senat RP przypomina, że książę Mieszko I z dynastii Piastów zjednoczył plemiona polskie w jeden organizm państwowy. Walka i zabiegi dyplomatyczne Mieszka I doprowadziły do określenia jego terytorium. Senatorowie uznali, że jest on  twórcą polskiej państwowości i zasługuje na hołd podczas obchodów rocznicowych.

Czytaj więcej...

Odszedł od nas Jerzy Tomaszewski

26. stycznia odszedł od nas Jerzy Tomaszewski „Jur” - artysta fotografik, publicysta, korespondent i fotoreporter Powstania Warszawskiego z ramienia Komendanta Głównego Armii Krajowej. A jeszcze nie tak dawno, bo 20 maja 2015 r. wraz z żoną Elżbietą Berus-Tomaszewską zorganizował w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej wystawę fotografii dokumentalnej w łochowskim Domu Kultury. Autor około dwóch tysięcy zdjęć, przedstawiających walki powstańców z hitlerowcami odszedł w wieku 92 lat. Ostatnie lata swego życia spędził w Laskach k/Łochowa. Dnia 30 stycznia (w sobotę) Mszę pogrzebową w kościele parafialnym w Kamionnie sprawował biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz. Po czym w ostatniej drodze na pobliski cmentarz udały się rzesze mieszkańców, lokalne władze, leśne służby, kompania honorowa.

Czytaj więcej...

Inspirować innych

Dnia 29 stycznia, po raz pierwszy w roku 2016, w Galerii MiGOK (Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury) odbył się wernisaż  Urszuli Sobotki z Ostrowi Mazowieckiej.  Na wystawie pojawiły się zarówno prace malowane techniką olejną na płótnie, jak i akrylową na papierze, a uroczystemu rozpoczęciu wystawy towarzyszyły niespodzianki poetyckie i muzyczne.

Urszula Sobotka malarstwem zajmuje się od niedawna. Na co dzień pracuje w Bursie Szkolnej, jako pedagog wychowawca. W jej obrazach „ mamy do czynienia z sui generis oglądem świata zewnętrznego w połączeniu ze światem duchowym - innymi słowy - wewnętrznym, gdzie znak, symbol, metafora czy swoisty plastyczny kalambur tworzą dzisiejszą postać sztuki pokazując tym samym bogatą osobowość artystki”

Czytaj więcej...

WOŚP w MiGOK

Podczas tegorocznego 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano fundusze na pediatrię i godną opiekę ludzi w podeszłym wieku.

Koncerty, kabaret, przedstawienie teatralne, licytacje, malowanie twarzy, występy Ogniska Muzycznego MiGOK, kawiarenka, Światełko do Nieba, to atrakcje, jakie zostały przygotowane przez Sztab działający w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dodatkowo na ten cel wolontariusze zbierali pieniądze do puszek przez cały dzień. W akcji wzięło udział 14 wolontariuszy, którzy zebrali ponad 10 tys. zł. Impreza zaczęła się o godzinie 15- tej, chociaż kwestujący zaczęli działać już od 8.00 rano.

Czytaj więcej...

Dumni z wnucząt

… w Gwizdałach

Doskonała miłość czasem nie przychodzi, aż do pojawienia się pierwszego wnuka.

21 i 22 stycznia to co roku wyjątkowy czas, w którym wszyscy wnukowie - ci starsi i ci młodsi - biegną podziękować ukochanym babciom i dziadkom za serce, za ciepło i za  bezinteresowną miłość. Nikt tak pięknie nie opowiada bajek, jak babcia i nikt tak nie pocieszy, jak dziadek.

22 stycznia br., mimo zimowej aury, serduszka maluchów z Przedszkola Wojtka Strażaka w Gwizdałach były wyjątkowo gorące. Właśnie tego dnia do naszego przedszkola zawitali    niezwykli goście - Babcie i Dziadkowie. Maluchy na tę wyjątkową okazję przygotowały występy. Były wiersze, piosenki i tańce.

Czytaj więcej...

Info gminne

Informacje oraz decyzje p.o. Burmistrza Łochowa – Urszuli Kalinowskiej

 Rozstrzygnięto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego pn. Opracowanie dokumentacji technicznej termomodernizacji i modernizacji budynków gminnych. W wyniku oceny ofert za najkorzystniejszą została uznana:

- w części 1: Modernizacja budynków oświatowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Łochowie, oferta nr 2, złożona przez Wykonawcę: POWERSUN Sp. z o.o. (Lublin), z ceną oferty: 29.520 zł;

Czytaj więcej...

Pomoc prawna w Łochowie

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, od 1 stycznia 2016 roku na terenie gminy Łochów funkcjonuje punkt  nieodpłatnej pomocy prawnej. Pomoc prawna udzielana będzie przeciętnie  przez 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 4 godziny dziennie. Punkt funkcjonuje w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, ul. Wyspiańskiego 18.

Poniedziałek        - godz. 10.00 – 14.00

Wtorek                  - godz. 10.00 – 14.00

Środa                     - godz.   8.00 – 12.00

Czwartek              - godz.   8.00 – 12.00

Piątek                    - godz.   8.00 – 12.00

Czytaj więcej...

Zabawa z pomocą w tle

Karnawał – to czas pełen dobrej zabawy, szaleństwa i radości. 23 stycznia 2016 r. w trakcie KARNAWAŁOWEGO BALU CHARYTATYWNEGO, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej w Pałacu Łochów, można było nie tylko zaszaleć na parkiecie ale i pomóc rodzinie Wojciechowskich z Kazachstanu wrócić do Polski, gdyż środki pozyskane podczas organizacji imprezy zostaną przeznaczone na zakup mieszkania dla rodziny.

Podczas uroczystego wieczoru odbył się wernisaż wystawy poplenerowej będący zwieńczeniem dwutygodniowego  pleneru malarskiego oraz aukcja obrazów cenionych współczesnych malarzy polskich, jak i artystów nieprofesjonalnych

Czytaj więcej...

Policyjne info

Bezpieczne Przejście

W ubiegłym  roku na drogach powiatu doszło do 62 wypadków, w których wzięło udział 29 niechronionych uczestników ruchu drogowego. 6 osób zostało zabitych i 22 osoby ranne. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 10 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi i rowerzyści.

A główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Czytaj więcej...

Seniorze nie daj się oszukać!

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, narażane są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń, kradzieży. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz zapobiec podobnym, przypominamy o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Seniorze pamiętaj żeby nie nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby; nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko z widzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim; tam, gdzie panuje tłok torbę przed sobą, nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru-nawet na chwilę; wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.

Czytaj więcej...

Oświatowe zamieszanie

Obecny Parlament co i rusz zaskakuje, również w temacie oświaty. Najważniejsze zmiany wprowadzone w ustawie o systemie oświaty przyjętej w końcówce grudnia ubiegłego roku przez Sejm RP to:

- prawo dziecka od 3 do 5 roku życia do korzystania z wychowania przedszkolnego,

- obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie,

Czytaj więcej...

Był sobie przejazd

Nieco optymistyczny ton w materiale z poprzedniego numeru G.Ł. pt. „Krok w przód (w tył)” w temacie tymczasowy przejazd kolejowy wzdłuż osi ul. Żeromskiego Redakcja G.Ł. może sobie włożyć między bajki. Żadna to pociecha, że częściowy sceptycyzm Red. Nacz. w nim zawarty ziścił się. Obserwacje z 22 stycznia br. dotyczące instalacji metalowych słupów w miejscu planowanego tymczasowego przejazdu (bezpośrednio przy tymczasowym przejściu - 40 m obok, w 59,670 km trasy E-75) zakładane wzdłuż ul. Dolnej, by następnie zainstalować między nimi ekrany dźwiękochłonne, które dawały Red. Nacz. obawę, że to pewnie już na stałe - w następnych dniach zostały częściowo rozwiane. Wpłynęła na to lektura optymistycznego pisma z centrali PKP PLK S.A., jakie wpłynęło do miejskiego urzędu 3 lutego br. Redaktorska czujność została uśpiona, zbałamucona.

Czytaj więcej...

Jednak udane eliminacje MŚU

W poprzednim numerze GŁ pisaliśmy, że nie wiadomo czy drużynie polskiej, która zajęła trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej Mistrzostw Świata w Unihokeju rozgrywanych w naszej miejscowości uda się pojechać na finał tych mistrzostw do Tallinna. Dosłownie godzinę po zamknięciu lutowego numeru było już wiadomo. Dla nas nie mniej ważne było to, że Łochów po raz kolejny był miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. W każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się reprezentacje Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch łochowskich zawodników: Dawida Skurę i Emila Filipowicza.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje nowego Burmistrza Łochowa - p. Roberta Gołaszewskiego, podjęte w drugiej połowie lutego (po objęciu funkcji):

• Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na:

- na udostępnienie autobusu szkolnego w dniu 05.03.2016 r. na wyjazd do Warszawy dla uczniów gimnazjum w Łochowie. Wyjazd jest nagrodą dla młodzieży, która podczas Eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju stworzyła fantastyczną atmosferę i doping dla uczestników turnieju;

- na rozdzielenie zajęć wychowania fizycznego na grupy chłopców i dziewcząt klasy I gimnazjum w Gwizdałach;

Czytaj więcej...

Niezłomni

Na przełomie lutego i marca 2016 roku za sprawą Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, polskich bohaterów, którzy walczyli z hitleryzmem, a po jego upadku z sowiecką okupacją, z komunistyczną władzą podtrzymywaną bagnetami „czerwonoarmiejców” - nigdy nie składając broni, płacąc często cenę najwyższą.

Na 26 lutego została zaplanowana Retrospektywa VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW Gdynia 2015. Zaprezentowano filmy ukazujące sylwetki oraz historię Niezłomnych, tych, którzy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji, za co byli oni ścigani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne.

Czytaj więcej...

Pies to nie rzecz

W piątek 19 lutego br. na zaproszenie  biblioteki szkolnej do Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie przybył Tomasz Justyniarski, autor nowej lektury szkolnej. Pan Justyniarski jest też rzecznikiem Towarzystwa Obrony Zwierząt.  Swoje obserwacje świata zwierząt postanowił spisać  na kartach książki „Psie troski”, którą w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice i nauczyciele uznali za najlepszą.

Wizyta w naszej szkole to odpowiedź na zaproszenie, ale też spełnienie misji, którą skutecznie pomaga wypełnić maleńka Toja - suczka rasy chihuahua. Spotkanie miało formę warsztatów. Autor odwołując się do przeżyć i  doświadczeń dzieci wskazał, że zwierzęta czują, podobnie jak ludzie.

Czytaj więcej...

Szaradziści w Łochowie

13 lutego br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się III Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Łochowa. W turnieju, współorganizowanym przez wydawnictwo czasopism szaradziarskich Rozrywka Sp. z o.o. i Białostocki Klub Szaradzistów „Arara”, wystartowało 30 osób z całej Polski. Po rejestracji uczestników, rozpoczęło się rozwiązywanie zadań konkursowych.

Czytaj więcej...

Nasz język powszedni

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  obchodzony jest 21 lutego. Święto to zostało ustanowione w 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu,  gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Najbardziej popularnymi językami są: chiński (1,17 mld użytkowników), angielski (1,14 mld), hiszpański (0,45 mld), hindi (0,4 mld) i arabski (0,35 mld). Naszym językiem ojczystym jest polszczyzna. To jeden z dwudziestu pięciu najczęściej wykorzystywanych sposobów porozumiewania się w mowie i piśmie.

Czytaj więcej...

Pasja, talent i wrażliwość

czyli o wystawie malarstwa Stefana Wernera w Galerii MiGOK w Łochowie

                W piątkowe popołudnie, 4 marca b.r. odbył się wernisaż muzyczno-poetycki i wystawa obrazów Stefana Wernera, który zaszczycił łochowską galerię swoją obecnością i twórczością. Artysta mieszka i tworzy w Ostrowi Mazowieckiej. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. W sali reprezentacyjnej ostrowskiego ratusza wiszą portrety przedwojennych burmistrzów, które namalował
na podstawie starych fotografii. Dla szkoły w Kozikach wykonał portret rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak wspomina Pan Stefan, córka Rotmistrza stwierdziła, że właśnie ten portret jest najładniejszym w Polsce. Jego prace znajdują się w galeriach w USA i niemal wszystkich krajach europejskich.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Weekendowe działania  „Prędkość”

W ostatnią niedzielę lutego w ramach działań „Prędkość” węgrowska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Policjanci skontrolowali blisko 36 pojazdów i nie odnotowali wypadków i kolizji. Zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości - 18 kontroli. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 16 mandatów karnych. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

Czytaj więcej...

500+

                Sztandarowy, zapowiadamy w kampanii wyborczej projekt PiS wchodzi w życie. W środę 17 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą program Rodzina 500 plus. Wcześniej ustawa ta została przegłosowana w Sejmie (za przyjęciem głosowało 261 posłów, przeciw 43, wstrzymało się 140), następnie skierowana została do Senatu w którym przeszła bez żadnych poprawek. Po tych dwóch zdaniach wydawać by się mogło, że było łatwo, miło i przyjemnie. Ale nic z tych rzeczy. Zresztą przeczytajcie Państwo sami:

Czytaj więcej...

Piesi

W półroczu zimowym wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Każdego dnia na drogach ginie kilku pieszych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych - są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do śmierci pieszego.

Czytaj więcej...

Tymczasem w Łochowie… czyli wszędzie.

Jest takie miasteczko na Mazowszu, jedno z wielu jakie możemy znaleźć w Polsce, w którym mimo upływający lat, prawie nic się nie zmienia. Wciąż te same domy, sklepy, ulice i ci sami ludzie. Każdy zna tu każdego (przynajmniej z widzenia) i każdy ma dużo do powiedzenia o sąsiadach. Miasteczko to nosi nazwę Łochów. Czas płynie tu wolniej, pomimo pędzących przez główną ulicę Tirów (Łochów jest węzłem komunikacyjnym, a linia kolejowa ma znaczenie Państwowe!).

Zacznijmy od stacji PKP i PKS. Znajdują się w tym samym miejscu, przy ul. Kolejowej. Czyż nie jest to oczywista nazwa dla tej ulicy? Jest tak samo oczywista jak wszystko co tu się dzieje. Tak moi drodzy. Łochów to stolica wszystkich nudnych miasteczek w kraju.

Czytaj więcej...

W rytmie dojrzałego serca

Dnia 17 lutego 2016 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w  ramach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyły się walentynki. Organizatorami wydarzenia byli wspomniany wyżej Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie - Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Łochowski Klub Poetycki przy Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza. To właśnie Seniorzy stanowili grono adresatów tego spotkania i z ogromną przyjemnością przybyli, aby uczcić święto zakochanych. Frekwencja była wysoka. Nie zawiedli również Goście. Pojawił się nowo wybrany Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski.

Czytaj więcej...

Nitka gazowa do Łochowa

W lipcowym numerze GŁ z 2015 r. informowaliśmy naszych czytelników o planowanej przez f-mę SIME Polska Sp. z o.o. budowie nitki gazu ziemnego średniej mocy Dobre - Łochów i zawartym w tej sprawie porozumieniu. Porozumienie to zawarto 26 maja 2015 r. między Gminą Łochów a Inwestorem: SIME Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Sochaczewie i dotyczyło ono zamiaru wybudowania przez inwestora gazociągu Dobre - Łochów w terminie do końca III kw. 2017 r., a w przypadku przedłużających się prac projektowych lub innych nieprzewidzianych problemów - do końca III kw. 2018 r.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje i informacje Burmistrza Lochowa

• Burmistrz Łochowa zlecił wykonanie:

- wycinki zarośli i zakrzaczeń z pasa drogi w Pogorzelcu oraz podcięcie gałęzi i obcięcie odrostów wraz z uprzątnięciem w alei grabowej przy ul. Fabrycznej w Łochowie. Łączna wartość zleconych robót wynosi 1600 zł brutto i powinna być wykonana w terminie do 31 marca przez Zakład Usługowy Zygmunt Pióro, Łosiewice;

- przyłącza kanalizacji sanitarnej do granicy działki nr ew. 4268/1 zlokalizowanej w Łochowie przy ul. Baczkowskiej. Roboty powinny być wykonane w terminie do 30.06.2016 r. przez Samorządowy ZGK w Łochowie a koszt wykonania inwestycji nie może przekroczyć 2913 zł brutto;

Czytaj więcej...

Z dwóch marcowych sesji Rady Miejskiej

• Podczas pierwszej marcowej, z 9 marca br. sesji radni określili uchwałami:

- zarządzono pobór podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa, wyznaczono inkasentów i określono wysokość wynagrodzenia za inkaso - 7% od sum zainkasowanych z tytułu podatków i wynagrodzenie roczne w wysokości 1400 zł. Na inkasentów wyznaczono:

1. Barchów - Zbigniew Jarzec.
2. Budziska - Stanisława Górska.
3. Baczki- Ewa Śliwoska.
4.Burakowskie - Maria Owsionko.

Czytaj więcej...

Zagospodarowanie terenu przy PKP, cz. I

Rada Miejska w Łochowie przyjęła dnia 23 marca br. uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Alei Łochowskiej i PKP w Łochowie. Chodzi o 0,48 ha terenu położonego między torami kolejowymi przy stacji kolejowej Łochów a drogą krajową K-50, czyli wis a wis wylotu do pięćdziesiątki z ul. Sienkiewicza, wis a wis terenu kościelnego.

Podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu była uchwała z 20 maja 2015 r. w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów Alei Łochowskiej i PKP w mieście Łochów.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Kwiecień 2016

Podejrzany o kradzież przewodu aluminiowego na kolei został zatrzymany

W sobotę 5. marca br. dyżurny węgrowskiej policji przyjął zgłoszenie o kradzieży przewodu aluminiowego w Łochowie. Pracownik ochrony kolei ujął podejrzanego o kradzież mężczyznę i przekazał policjantom. Mężczyzna wyciął około 1 metra przewodu, który jak ustalono, nie spowodował utrudnień i awarii w ruchu kolejowym. Zatrzymanym mężczyzną okazał się 52-letni mieszkaniec gm. Łochów. Funkcjonariusze osadzili podejrzanego w policyjnym areszcie.

Czytaj więcej...

Konkurs - Warszawska Syrenka

4 kwietnia br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się eliminacje powiatowe 39. edycji Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Zmagania recytatorskie oceniało niezależne jury w składzie: Magdalena Chabros (przedstawicielka Mazowieckiego Instytutu Kultury), Halina Filemonowicz (Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jadowie), Małgorzata Szeja

Czytaj więcej...

Wielkanocne palmy

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie w tym roku zaprosił mieszkańców swojego miasta i okolic do wzięcia udziału w konkursie Palm Wielkanocnych. Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej. W konkursie były brane pod uwagę dwie kategorie: prace zbiorowe i indywidualne. Palmy były oceniane według następujących kryteriów: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, dobór i wykorzystanie materiałów, estetyka, trwałość pracy, pomysłowość wykonania.

Czytaj więcej...

Śladami Norwida

W zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie konkursie recytatorskim „Śladami Norwida” w dniu 17 marca 2016 r. wzięło udział 32 uczniów z 11 gimnazjów z trzech powiatów: ostrowskiego, wołomińskiego i węgrowskiego.

Oceniała komisja w składzie: prof. Anna Kozłowska, dr Magdalena Woźniewska-Działak, dr Tomasz Korpysz (wszyscy są pracownikami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz Artur Lis, dyrektor MiGOK w Łochowie.

Czytaj więcej...

Szczególny wieczór

Poniższy tekst piszę w szczególny wieczór. Wieczór w czasie którego wspominamy kolejną rocznicę powrotu do Pana św. Jana Pawła II. Właśnie wróciłem z krótkiej modlitwy przy Jego pomniku, gdzie kilkadziesiąt osób modliło się pod przewodnictwem ks. Proboszcza m.in. o pomyślność naszej Ojczyzny. Patrząc na pomnikową postać Ojca Świętego przez głowę przeszły mi dwa skojarzenia związane z Jego wyciągniętymi ramionami. Pierwsze - nasz orędownik w Niebie, cały czas zaprasza nas do uczestnictwa w świętości, a drugie kojarzy mi się z gestem Mojżesza, którego błagań Bóg słuchał tak długo, jak długo miał on ręce uniesione ku Niebu. Pamiętamy jednak, że kiedy ręce Mojżesza mdlały, lud je podtrzymywał, żeby Bóg dalej słuchał błagania.

Czytaj więcej...

Roman Pankiewicz w Łochowie o Niemczech

Roman Pankiewicz, podróżnik, autor tryptyku podróżniczego Trzy żywioły: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł”, „Islandia - trzeci żywioł” oraz "Niemcy - drugi Żywioł", spotkał się z młodzieżą gimnazjalną w Łochowie. Spotkanie zorganizowała 15 marca br. Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie.

Tematem spotkania była najnowsza książka podróżnika „Niemcy moja mała ojczyzna – drugi żywioł”, która jest podsumowaniem m.in. trzyletniego pobytu we Frankfurcie n/Menem gdzie pracował na budowie w latach 1993- 1995. Codzienny kontakt z przedstawicielami tego narodu, spowodowały diametralną zmianę postrzegania dotychczasowej pracowitości i uczciwości Niemców.

Czytaj więcej...

Z Biblioteką na Ty

Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie działa od 1949 r. Posiada trzy filie: w Ostrówku,  Ogrodnikach i Kamionnie. Nasz księgozbiór to łącznie 41000 woluminów. W 2015 r. mieliśmy zarejestrowanych 1635 czytelników. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór o różnorodnej tematyce, stale uzupełniany o nowości wydawnicze. W 2015 r zakupiono 1330 nowych książek.

Książki systematycznie wprowadzamy do systemu bibliotecznego MATEUSZ. Każdy zainteresowany może znaleźć interesującą go pozycję książkową  na stronie Mazowieckiego Systemu Informacji Bibliotecznej pod adresem: http://msib.pl/ następnie  wejść w zakładkę ,,szukaj w bibliotekach'', powiat węgrowski, biblioteka Łochów.

Czytaj więcej...

Piwowarstwo w Łochowie

Szczególnie w ostatnich latach co raz częściej można zetknąć się z terminem „niszowe piwowarstwo”, przeżywające rodzaj renesansu, gdyż Polacy coraz częściej sięgają nie po markowe komercyjne gatunki tego trunku lecz po lokalne piwa niszowe, nawiązując tym samym do tradycji przodków. Nasuwa się zatem myśl jak to w przeszłości było z piwowarstwem na ziemiach łochowskich. Początki były zapewne podobne jak na większości obszaru Polski. Piwowarstwo na ziemiach łochowskich, jako gałąź przemysłowa, nie miało jakichś większych zasług. Początkowo wyrobem piwa zajmowały się przeważnie karczmy będące w propinacji danego dziedzica, czy właścicieli dóbr.

Czytaj więcej...

Uroczysty Trzeci Maj

225 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja mieszkańcy Łochowa obchodzili uroczyście.  Świętowali wspólnie z czołowymi postaciami sceny parlamentarnej - Wicemarszałkiem Senatu RP Marią Koc, tym samym łochowskie obchody tego święta zyskały wymiar obchodów państwowych.  

Obchody rozpoczęto znacząco po południu (o 17ej) przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego w łochowskiej Dębince. Pod pomnikiem Paderewskiego stanęły poczty sztandarowe, odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty. W krótkich wystąpieniach Burmistrza Łochowa, Roberta Gołaszewskiego i p.  Wicemarszałek nawiązano do wydarzeń z tamtych lat oraz do czasów nam współczesnych dostrzegając pewne podobieństwa, co pobudzało do głębokiej refleksji.

Czytaj więcej...

Z sesji Rady Miejskiej

27 kwietnia odbyła się kolejna sesja VII kadencji Rady Miejskiej w Łochowie podczas której uchwałami zdecydowano:

- o kształcie Strategii Rozwoju Gminy Łochów na lata 2016 -2022 z perspektywą do 2027 r.;

- określono zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gm. Łochów;

- o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2016–2035 oraz w budżecie gminnym na rok bieżący;

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Kwietniowe decyzje Burmistrza Łochowa:

• Burmistrz Łochowa wyraził zgodę na objęcie honorowym patronatem:

- Gminnego Konkursu Ortograficznego „Majowa Ortografia” organizowanego dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI. Burmistrz wyraził również zgodę na dofinansowanie kwotą 500 zł z budżetu oświaty, która zostanie przeznaczona na zakup dyplomów i nagród;

- VI Gminnego Turnieju Warcabowego, które odbyły się 26 kwietnia oraz dofinansowanie zakupu nagród i organizacji uroczystości w kwocie 300 zł;

Czytaj więcej...

Elektronicznie wśród dębów

30 kwietnia w Łochowie odbył się Festiwal Muzyki Elektronicznej - Chill Trance&Magic w niezwykłym miejscu, Parku Miejskim „Dębina”, zwanym też wedle dawnej lokalnej onomastyki „Uroczyskiem”. Wieczór z muzyką elektroniczną, multimedialnymi i olejowymi wizualizacjami oraz laser show trwał od godz. 19.oo do 4.oo rano następnego dnia. Wystąpili: Globular Modular, Damez, Kapelmistrz, Atom Subreal, a gwiazda wieczoru - Oiler Room - zabrała uczestników w fascynującą podróż na analogowych syntezatorach poprzez różne wymiary i gatunki muzyki elektronicznej. Ogromne wrażenie robiły również dekoracje, fluidacje i malowanie światłem w wykonaniu Liquid Design i Morfogenezy. W ten sposób rozpoczął się w Łochowie długi majowy weekend.

Czytaj więcej...

Europo, dokąd zmierzasz?

                Św. Jan Paweł II - Gniezno - 19 maja 1997 rok:  Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha. Ten najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Nie jest to zawłaszczanie historii. Jest, bowiem historia Europy jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest wielkim bogactwem. Zrąb tożsamości europejskiej jest zbudowany na chrześcijaństwie. Należy tu zauważyć, że współcześnie proponowane przez „ojczymów” Unii Europejskiej pogańskie multi-kulti nie ma z tym nic wspólnego. 

Czytaj więcej...

Przywłaszczenie części ulicy?

Czy kolej przywłaszczyła sobie część ulicy Żeromskiego w Łochowie w związku z modernizacją linii kolejowej przez to miasto biegnącej? Sprawa ta wypłynęła po fakcie gdy publiczne obietnice PKP PLK z grudnia ub. roku, a dotyczące uruchomienia tymczasowego przejazdu w osi ul. Żeromskiego już z początkiem kwietnia br. stały się z ich strony czczą gadaniną.

Czytaj więcej...

Garść medali z Mistrzostw

Łochowskie zespoły po raz kolejny przywiozły garść medali z Mistrzostw Polski Cheerleaders. W tym roku ta prestiżowa impreza organizowana była w Gdyni w dniach 9-10 kwietnia. Po raz pierwszy nasze miasto reprezentowała tak liczna grupa zawodników - na Mistrzostwach wystartowało ponad 70 cheerleaderek i cheerleaderów z Łochowa. 

Udział w zawodach tak wysokiej rangi jest dla zespołów ogromnym zaszczytem, możliwością zaprezentowania owoców swojej całorocznej pracy, zdobycia nowego doświadczenia i oceny profesjonalnych sędziów, dzięki której drużyny mogą poprawiać błędy i doskonalić swoje umiejętności. Poziom Mistrzostw w tym roku był bardzo wysoki, wciąż pojawiają się nowe zespoły, ale mimo to Łochów nadal znajduje się w czołówce polskiego cheerleadingu. Nasze najmłodsze drużyny –  „Jedyneczki” oraz „Trójka”, startujące w kategorii freestyle pom junior młodszy, zaliczyły udany debiut przed tak dużą publicznością. Ich kolorowe stroje i pompony błyszczały na parkiecie, jednakże uczennice łochowskich szkół podstawowych zakończyły zmagania na etapie eliminacji. Sporymi osiągnięciami może pochwalić się gimnazjalna grupa „Olimpia”, która, po raz pierwszy startując w dywizji cheer, zdobyła Wicemistrzostwo Polski w kategorii cheer all girls junior oraz wysokie IV i V miejsce w kategorii group stunt all girl junior. Dziewczęta mimo tremy perfekcyjnie wykonały swoje akrobatyczno-gimnastyczne prezentacje.

Czytaj więcej...

Co w życiu dziecka jest ważne

Jakie ziarno w serca Wasze padnie…. takim będzie  późniejsze żniwo.

St. Jachowicz

                Bardzo ważną sferą w życiu dziecka jest czytelnictwo. Rozwija ono bowiem wrażliwość estetyczną, wpływa na rozwój intelektualny, kształtuje wyobraźnię i postawę twórczą, rozwija życie emocjonalne, ma doniosłe znaczenie w dziedzinie wychowania społecznego. Jest ono procesem nauczania człowieka i rozpoczyna się z chwilą, gdy rodzice czytają dziecku bajkę.

Czytaj więcej...

Przedszkolaki dbają o ziemię

Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W Samorządowym Przedszkolu Nr 1 w Łochowie obchodziliśmy to święto 21 kwietnia. Celem  było promowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych. Dzielne przedszkolaki w tym dniu poznawały różne sposoby i działania na rzecz piękna przyrody. Uczyły się szacunku, wspólnego dbania o naszą ziemię, aby była piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich jej mieszkańców. Dzieci słuchały edukacyjnych rymowanek i wierszyków m.in. ”Opowieści o ziemi”. Omawiały, co jest dla ziemi dobre a co jej szkodzi, co można robić, aby bardziej i skuteczniej o nią dbać. Rozwiązywały quiz ekologiczny, który zdały na szóstkę.

Czytaj więcej...

Trzy Światy na wernisażu

8 kwietnia w Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się wernisaż Kamili Kuny i Zbigniewa Kotyni „Trzy Światy”. Prace obydwojga artystów różnią się od siebie. Kamila Kuna, mieszkanka Komorowa, upodobała sobie głównie malarstwo abstrakcyjne. Zbyszek Kotynia, jak zawsze podkreśla, urodził się w Ostrówku Węgrowskim koło Łochowa, choć dość szybko wraz z rodziną przeniósł się na Warmię i do dziś mieszka w Biskupcu. Jemu bliższe sercu są pejzaże malowane odważnie grubą warstwą farby.

Czytaj więcej...

Zielono mi

21 kwietnia 2016 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się kolejna impreza muzyczno-poetycka, tym razem zatytułowana „Zielono mi”, skierowana do Słuchaczy Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na spotkaniu tym seniorzy przywitali wiosnę w strojach, w których dominowały wzory kwiatowe lub kolor zielony. Sala również została ozdobiona tym kolorem oraz kwiatami z bibuły wykonanymi przez słuchaczki ŁUTW Małgorzatę Panek i Stanisławę Rzepczyńską. Impreza miała charakter kawiarniany, przygotowany został poczęstunek - owoce, wiśniowe ciasto, kawa i herbata. Swoją obecnością zaszczyciła seniorów Wiceburmistrz Łochowa Małgorzata Łotarska. Imprezę przygotowała i poprowadziła Aneta Kowalczyk - pełnomocnik Dyrektora MiGOK od spraw ŁUTW.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Maj 2016

Policyjne działania  „Prędkość”

19 kwietnia w ramach działań „Prędkość” policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym ich zadaniem w tych dniach było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Podczas działań policjanci skontrolowali blisko 48 pojazdów. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Takich kontroli było 36. Na kierujących pojazdami nałożono łącznie 33 mandaty karne. Sprawdzano również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

Czytaj więcej...

Belfer i inni

15 kwietnia o godz. 19.oo w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się przedstawienie „Belfer” Jean-Pierre’a Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Wspaniałą kreację aktorską stworzył w tym monodramie Wojciech Pszoniak.

Już trzeci raz MiGOK w Łochowie gościł na swojej scenie znanych i lubianych artystów dzięki współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury i Teatrem Mazowieckim. Poprzednio zaprezentowane spektakle to „Małe zbrodnie małżeńskie” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Marka Pasiecznego z udziałem Katarzyny Herman i Redbada Klijnstry oraz „Promieniowanie. Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie” Jarosława Sokoła w wykonaniu Ewy Wencel. Przedstawienia te spotkały się z ogromnym zainteresowaniem społeczności gminy Łochów i okolic, o czym świadczyła za każdym razem wypełniona po brzegi sala widowiskowa MiGOK-u.

Czytaj więcej...

Nadwaga u dzieci

Z badań IŻŻ wynika, że co piąty uczeń ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ubiegłym roku Fundacja BOŚ przyznawała granty wszystkim sklepikom szkolnym, które chciały się przebudować, by oferować dzieciom zdrowe jedzenie - odnowiono ponad 120 sklepików w całej Polsce. Fundacja uruchamia dziś Bazę Dobrych Praktyk i szuka wzorowych sklepików, które poradziły sobie z nowymi przepisami i są dumne ze swojej działalności. Patronat nad wydarzeniem objęły resorty zdrowia i edukacji. Na zwycięskie placówki czekają atrakcyjne nagrody.

Czytaj więcej...

Apel pszczelarzy

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Węgrowie zrzeszające pszczelarzy z terenu powiatu węgrowskiego, zwraca się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami w nadchodzącym sezonie rolniczym 2016 r.

Przejawem dobrej woli i troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:

1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne

2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji

Czytaj więcej...

Muzyka dawnego Mazowsza

5 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie odbył się koncert muzyki poważnej w ramach projektu "Muzyka Dawnego Mazowsza". Organizatorzy koncertu to Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Podczas koncertu wystąpili: Ewelina Siedlecka-Kosińska - sopran, Karol Bartosiński - kontratenor oraz Zespół Instrumentów Dawnych ARS NOVA: Marta Zalewska - fidel, skrzypce, Joanna Nogal - fidel, altówka, Paweł Zalewski - viola da gamba, Mirosław Feldgebel - harfa, Piotr Wawreniuk - puzon, Robert Krajewski - puzon, Krzysztof Owczynik - flety, krzywuły. Kierownik artystyczny przedsięwzięcia, w tym słowo o muzyce - Igor Pogorzelski. Powyższe wydarzenie miało charakter otwarty.

Czytaj więcej...

Występy naszych w Berlinie

22 maja br. Powiat Węgrowski był organizatorem a zarazem gościem honorowym Dnia Polonii w Berlinie w dzielnicy Reinickendorf. Delegacja na czele z Wicestarostą Haliną Ulińską podjęła się zadania związanego z promocją Powiatu Węgrowskiego. Powiat został zaproszony do współorganizacji Święta Polonii w Berlinie przez Ferdynanda Domaradzkiego Przewodniczącego Polskiej Rady Związek Krajowy w Berlinie.

Z terenu naszej gminy Powiat oraz Gminę reprezentowali:

- Kapela Łochowska w składzie: Wojciech Winogrodzki (akordeon, wokal), Sławomir Nadaj (instrumenty perkusyjne); Eugeniusz Gąsiorowski (banjo), Jacek Chomontowski (kontrabas), Jacek Salwiński (skrzypce),

Czytaj więcej...

Wybory uzupełniające

Odbyły się one 8 maja br. i dotyczyły one wyboru radnego do Rady Miejskiej w Łochowie z okręgu wyborczego nr 15, gdyż radny z tego okręgu Robert Gołaszewski w ramach przedterminowych wyborów został Burmistrzem. Skąd mandat radnego z tego okręgu nie był obsadzony. Lukę tę trzeba było wypełnić, by Rada Miejska miała możliwość obradowania w pełnym składzie.

Liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła – 1277, zaś liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania wyniosła – 473, czyli frekwencja wyborcza wyniosła - 37%. Oddano 465 głosów ważnych.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Czerwiec 2016

Decyzje i inne info Burmistrza Łochowa

• Ogłoszono następujące postępowania w trybie przetargu nieograniczonego:

- przebudowa ulicy Wyspiańskiego w Łochowie - odcinek dł. 610 m od rzeki Wilżanka
do ulicy Żeromskiego,

- przebudowa ul. Broniewskiego w Ostrówku (odcinek dł. 295 m),

- budowa sieci wodociągowej Łochów ul. Myśliwska - Barchów,

Czytaj więcej...

Mistrz Polski Młodzików

Osiem najlepszych  drużyn unihokejowych w Polsce:UKS Bankówka Zielonka, UKS Feniks Kramarzyny, LUKS Nolet Żabi Róg, UKS Fenomen Babimost, UKS Floorball Gorzów Wielkopolski, UKS Zryw Przykona, UKS Absolwent Siedlec oraz ULKS Olimpia Łochów, spotkały się w dniach 7-8 maja br. w Łochowie, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kat. młodzików.

W rundzie zasadniczej drużyny zostały podzielone na dwie grupy, które wyłoniły pary playoff.

Czytaj więcej...

Brąz juniorów młodszych

Sukces odnieśli również juniorzy młodsi, którzy w Finale Mistrzostw Polski w Babimoście (23-24.04.2016) zdobyli brązowy medal. Wynik ten nasi zawodnicy powtórzyli na XVIII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży.

Tak dobrego wyniku ULKS Olimpia nie zanotowała od początku swojego istnienia. Medal złoty (młodzików) i brązowy (juniorów Polski) Mistrzostw Polski jest ukoronowaniem kilkuletniej pracy młodzieży i trenerów. Warto dodać, że najstarsza kategoria w Ekstralidze Mężczyzn zajęła VI miejsce, a juniorzy starsi V.

Czytaj więcej...

Niedokończona rozmowa

20 maja 2016 r. w Galerii MiGOK odbył się wernisaż malarstwa Joanny Jagiełło ­ wzbogacony prezentacją jej najnowszych książek, muzyką oraz poezją. Wystawa malarstwa zatytułowana „Niedokończona rozmowa”, to efekt trzy letniej pracy artystki. Malowaniem na dobre zaraziła się trafiając do pracowni malarskiej mieszczącej się w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej (obecnie pracownia została przeniesiona na ul. Emilii Plater), która została stworzona przez artystów WRSTK. W działającej od kilku dekad pracowni w 2012 roku powstała również Galeria Piecowa promująca prace artystów z pracowni i z zewnątrz.

Czytaj więcej...

Z sesji majowej

Sesja majowa Rady Miejskiej z 25 maja  br. nie obfitowała w uchwały, gdyż głównie chodziło o zaprzysiężenie nowej radnej - Urszuli Kalinowskiej, która w wyniku wyborów uzupełniających w okręgu nr 15 przeprowadzonych 8 maja właśnie nią została składając stosowne ślubowanie.

Podjęte uchwały tego dnia to:

- w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Łochów na 2016 rok;

- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2016–2035;

Czytaj więcej...