Andrzejkowa pomoc dla repatriantów
Narodowe Święto Niepodległości 2015
Od czwartku 3 grudnia przejazd kolejowy z K 50 w ul. Żeromskiego nieczynny. Właściwie to został on z premedytacją zamknięty, zabarykadowany, bo jak nazwać ułożony stos płyt betonowych na wjeździe do niego - niczym przed intruzami. Nic nie dały wcześniejsze uzgodnienia władz lokalnych z inwestorem, czyli PKP PLK. A miało być tak pięknie - cytując pewnego wokalistę. Nie dość, że z przejazdu nici to również obiecana przez inwestora modernizacja ul. Dolnej, jak na razie jest tylko czczą obietnicą, na dodatek jest ulicą rozkopaną i nieprzejezdną, gdyż przepust na Wilżance w proszku.
W tym roku ogólnopolska akcja świąteczna Szlachetna Paczka po raz kolejny objęła swoją pomocą rodziny z Łochowa. Po raz kolejny 21 listopada ruszyła akcja Szlachetna Paczka. Organizuje ją, od 2001 roku, krakowskie Stowarzyszenie Wiosna.
Z każdym rokiem świąteczną pomocą obejmowanych jest coraz więcej rodzin, do dzieła włącza się coraz więcej wolontariuszy, a terytorialny zakres Paczki obejmuje nowe miejsca w Polsce. Aby pomóc, wystarczy na internetowej stronie www.szlachetnapaczka.pl wybrać województwo, następnie interesujący nas magazyn (w przypadku Łochowa jest to Liceum Ogólnokształcące przy ul. Wyspiańskiego 18), a potem wybrać jedną z rodzin, którą w tym roku odwiedzili wolontariusze. Paczkę można przygotować samemu, bądź razem z rodziną, przyjaciółmi z pracy czy szkoły.
Podczas sesji Rady Miejskiej dnia 25 listopada przyjęto stawki podatku od nieruchomości, jakie będą obowiązywały na 2016 rok. Zwolniono od niego:
1) budynki gospodarcze jeśli przestały pełnić funkcję budynków gospodarczych związanych z działalnością rolniczą lub leśną,
2) budynki lub ich części zajęte pod działalność edukacyjną w zakresie ochrony przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości historycznych i kulturowych położone na terenie Gminy Łochów w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza.
W niedzielne popołudnie 6 grudnia br. w Łochowskim Pałacu odbyło się historyczne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Pani Mari Koc - wicemarszałek Senatu RP, a jednocześnie jedynej parlamentarzystki z terenu naszego powiatu. Na spotkaniu obecni byli: członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Gazety Polskiej oraz liczni samorządowcy i sympatycy tej formacji.
„I nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”.
Karol Wojtyła
Dziękujemy WSZYSTKIM Wam, którzy byliście z Marianem Dzięciołem, Burmistrzem Łochowa, moim Mężem i naszym Ojcem podczas Jego ostatniej drogi.
Dziękujemy Mieszkańcomgminy Łochów - troska o Wasze sprawy była dla Mariana sensem życia ostatnich 23 lat i siłą napędową Jego działań. Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta i jednostek budżetowych za troskę w trudnym dla Niego czasie - niech Jego życie będzie dla Was inspiracją w służbie ludziom.
Pełną smutku, powagi i szacunku dla mojego Męża, Mariana Dzięcioła - Burmistrza Łochowa, ceremonię pogrzebową, zakłóciło nikomu niepotrzebne kłamstwo wypowiedziane, co stwierdzam z ubolewaniem, przez osobę duchowną, praktycznie obcą mężowi - Księdza, który nieoczekiwanie wystąpił z następującym przekazem: „Pan Burmistrz umierał bardzo świadomie, dlatego gdy mówił o swoim pogrzebie i śmierci, mówił, że na pewno będą podziękowania rodzinie, władzom, bliskim, będą padały różne nazwiska, ale mogą zapomnieć o trzech osobach, i powiedział: księże, ksiądz nie może tego zapomnieć. Każdy ma anioła stróża. On takich aniołów stróżów, trzech szczególnych we tym nie tylko ostatnim czasie, ale takich wyjątkowych, miał przez wiele lat, i podczas tego pogrzebu prosił, żeby im podziękować. Pani Elżbieta Lanc, pan Andrzej Suchenek, pan Michał Postek. Bardzo dziękuję”. (Wypowiedź podczas Mszy Św. 3.11.2015, można odsłuchać w Internecie).
W dniu 20.11.2015 r. odbył się Konkurs Literacki „Przystanek Norwid”, organizowany w ramach V Jesieni Poezji przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie - pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe. Pierwsza kategoria, przeznaczona dla młodzieży gimnazjalnej i ponagimnazjalnej, odbyła się w łochowskim Liceum. Ta część konkursu rozpoczęła się od słowa wstępu, które wygłosiła Małgorzata Szeja - polonistka, ucząca w Liceum. Nauczycielka opowiadała o celach i ideach, jakie towarzyszą Konkursowi.
Za kilkanaście dni podsumujemy mijający rok. Trzeba przyznać, że działo się dużo. Zarówno dla środowiska Klubu Gazety Polskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, był to przede wszystkim rok intensywnej pracy w kampaniach wyborczych zakończonych zwycięstwem. To sukces nie tylko samych kandydatów, ale i wielu anonimowych osób, które zbierały podpisy, kleiły plakaty, rozdawały gazetki i pracowały w komisjach. Wszystko to działo się kosztem ich własnego czasu i pieniędzy, których nikt nie liczył. Co ciekawe, w trakcie kampanii zgłaszało się do nas wiele osób, które do tej pory z nami nie współpracowały. Wszystkim przyświecał jeden cel - dążyć ku lepszej Polsce.
Dzięki głosom Polaków Prawo i Sprawiedliwość otrzymało szansę naprawy Rzeczpospolitej. Widać gołym okiem, że obietnice wyborcze, tak z kampanii prezydenckiej jak i parlamentarnej, są konsekwentnie realizowane. Szybkość wprowadzania ich w życie zaskakuje nawet mnie. Potwierdza to, że tym razem pakiety ustaw i ludzie byli dobrze przygotowani wcześniej i czekali tylko na czas przejęcia i sprawowanie władzy w państwie. Ustawy dotyczące różnych obszarów funkcjonowania naszego kraju błyskawicznie są procedowane i wprowadzane życie.
Jak nakazuje tradycja legacze oznajmili podczas mszy św. w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej Niepokalanego Serca NMP w Łochowie oraz Kościele p.w. Bożego Miłosierdzia w Pałacu Łochów rozpoczęcie Adwentu.
XIV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” organizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie kierowany przez Dyrektora Artura Lisa odbył się 29 listopada 2015 roku. Tym razem, to wydarzenie miało miejsce w XIX-wiecznym obiekcie jakim jest Pałac w Łochowie. Jest to miejsce magiczne, w którym ducha historii czuje się na każdym kroku i zarówno konkurs gry na tym tradycyjnym instrumencie, który jest tak bardzo ważny dla kultury Podlasia, jak i II Jarmark Bożonarodzeniowy, który towarzyszył temu wydarzeniu wkomponowały się idealnie w otoczenie. Uczestnicy konkursu oraz osoby towarzyszące były oczarowane magią tego miejsca.
W minioną sobotę 28 listopada 2015 roku w Pałacu Łochów odbył się CHARYTATYWNY BAL ANDRZEJKOWY, zorganizowany przez Fundację Leny Grochowskiej. Uczestnicy balu poprzez zabawę mogli pomóc Polakom, chcącym wrócić do Polski. W trakcie balu odbyła się aukcja obrazów sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej. Ze sprzedaży zaproszeń i obrazów pozyskano 54.400 zł na zakup kolejnego mieszkania dla rodziny z Kazachstanu.
Już po raz jedenasty na hali sportowej w Łochowie odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Turniej - jak co roku - stał na wysokim poziomie i obfitował w wiele emocjonujących sytuacji. Triumfatorem turnieju zostali Księża, którzy w meczu finałowym pokonali po rzutach karnych strażaków.
Jak co roku rozgrywki dopingowała wspaniała łochowska publiczność, która nie zawiodła, a w przerwach meczów prym wiodły nasze cheerleaderki.
Listopadowe decyzje i informacje p. Urszuli Kalinowskiej - osoby wyznaczonej do pełnienia funkcji Burmistrza Łochowa, w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza ś.p. Mariana Dzięcioła:
• Rozstrzygnięto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego pn. Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie Gminy Łochów. W wyniku oceny ofert w postępowaniu za najkorzystniejszą uznano ofertę nr 2, Wykonawcy: EkoTeam Sp. z o.o., Węgrów, za cenę ofertową za 1 miesiąc wykonania usługi w wysokości 148.452 zł. W cenie realizacji zamówienia Wykonawca oświadczył, iż zobowiązuje się do:
Zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwego
Do zdarzenia doszło w sobotę (05.12) w Jasiorówce. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że mieszkaniec powiatu ostrowskiego kierując fordem podczas wyprzedzania uderzył w opla, który skręcał w lewą stronę. Następnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie. Po badaniu trzeźwości okazało się, że kierujący fordem miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Dnia 3. grudnia w Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie odbyły się uroczystości związane z przekazaniem radiowozów policyjnych, z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie mł. insp. Andrzeja Styrczuli oraz przedstawicieli lokalnego samorządu. Komendant, przed przekazaniem policyjnych radiowozów wygłosił przemówienie, w którym podkreślił rolę współpracy, między Policją a samorządami, pełnej życzliwości i zaufania. Podziękował samorządom za wsparcie policyjnych działań. Nowe radiowozy i środki pieniężne, które samorząd przeznacza na Policję, będą przyczyniały się do lepszej pracy policjantów. Komendant podkreślił, że Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie w kwestii wykrywalności w zakresie 7 kategorii - tych najbardziej uciążliwych - znalazła się w gronie 4 najlepszych komend w garnizonie mazowieckim, co z kolei daje gwarancję, że pokazane środki wykorzystywane są w jak najlepszy sposób. A najważniejszym zadaniem węgrowskiej policji jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu węgrowskiego.
„Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.
Dane otrzymane dzięki usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.
Na kolejnych wykładach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogliśmy spotkać się z młodym autorem Adamem Szewczykiem debiutanckiej książki, pt.: ,,Nie martw się to tylko życie'' w Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie dnia 26 listopada 2015r.
Autor w książce porusza dość poważny temat - życie po śmierci, ale opisuje w sposób przystępny, zrozumiały z odrobiną humoru i dialogu. Książka opowiada fikcyjne zdarzenie z życia zwykłego szarego człowieka, który ma zwyczajną rodzinę, dom i pracę. Jednak o szczegółach jego życia dowiadujemy się dopiero po jego śmierci, ponieważ jego umysł, (być może dusza), krąży gdzieś w ciemności chwytając w pewnym momencie jasne promienie wydobywające się z jasnej kuli w których tkwią fragmenty wspomnień – z jego życia rodzinnego (domowego), z pracy, restauracji, z każdych jego wyjść, nawet wypowiedzianych słów.