Archiwum

Łochów „murem” podzielony

Od czwartku 3 grudnia przejazd kolejowy z K 50 w ul. Żeromskiego nieczynny. Właściwie to został on z premedytacją zamknięty, zabarykadowany, bo jak nazwać ułożony stos płyt betonowych na wjeździe do niego - niczym przed intruzami. Nic nie dały wcześniejsze uzgodnienia władz lokalnych z inwestorem, czyli PKP PLK. A miało być tak pięknie - cytując pewnego wokalistę. Nie dość, że z przejazdu nici to również obiecana przez inwestora modernizacja ul. Dolnej, jak na razie jest tylko czczą obietnicą, na dodatek jest ulicą rozkopaną i nieprzejezdną, gdyż przepust na Wilżance w proszku.

Czytaj więcej...

Szlachetna Paczka

W tym roku ogólnopolska akcja świąteczna Szlachetna Paczka po raz kolejny objęła swoją pomocą rodziny z Łochowa. Po raz kolejny 21 listopada  ruszyła akcja Szlachetna Paczka. Organizuje ją, od 2001 roku, krakowskie Stowarzyszenie Wiosna.

Z każdym rokiem świąteczną pomocą obejmowanych jest coraz więcej rodzin, do dzieła włącza się coraz więcej wolontariuszy, a terytorialny zakres Paczki obejmuje nowe miejsca w Polsce. Aby pomóc, wystarczy na internetowej stronie www.szlachetnapaczka.pl  wybrać województwo, następnie interesujący nas magazyn (w przypadku Łochowa jest to Liceum Ogólnokształcące przy ul. Wyspiańskiego 18), a potem wybrać jedną z rodzin, którą w tym roku odwiedzili wolontariusze. Paczkę można przygotować samemu, bądź razem z rodziną, przyjaciółmi z pracy czy szkoły.

Czytaj więcej...

Od nieruchomości

Podczas sesji Rady Miejskiej dnia 25 listopada przyjęto stawki podatku od nieruchomości, jakie będą obowiązywały na 2016 rok. Zwolniono od niego:

1) budynki gospodarcze jeśli przestały pełnić funkcję budynków gospodarczych związanych z działalnością rolniczą lub leśną,
2) budynki lub ich części zajęte pod działalność edukacyjną w zakresie ochrony przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości historycznych i kulturowych położone na terenie Gminy Łochów w których nie  jest prowadzona działalność gospodarcza.

Czytaj więcej...

PiS w Łochowie

               W niedzielne popołudnie 6 grudnia br. w Łochowskim Pałacu odbyło się historyczne spotkanie zorganizowane z inicjatywy Pani Mari Koc - wicemarszałek Senatu RP, a jednocześnie jedynej parlamentarzystki z terenu naszego powiatu. Na spotkaniu obecni byli: członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, Klubu Gazety Polskiej oraz liczni samorządowcy i sympatycy tej formacji.

Czytaj więcej...

Podziękowanie

„I nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych”.

                                                       Karol Wojtyła

Dziękujemy WSZYSTKIM Wam, którzy byliście z Marianem Dzięciołem, Burmistrzem Łochowa, moim Mężem i naszym Ojcem podczas Jego ostatniej drogi.

Dziękujemy Mieszkańcomgminy Łochów - troska o Wasze sprawy była dla Mariana sensem życia ostatnich 23 lat i siłą napędową Jego działań. Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta i jednostek budżetowych za troskę w trudnym dla Niego czasie - niech Jego życie będzie dla Was inspiracją w służbie ludziom.

Czytaj więcej...

Oświadczenie

Pełną smutku, powagi i szacunku dla mojego Męża, Mariana Dzięcioła - Burmistrza Łochowa, ceremonię pogrzebową, zakłóciło nikomu niepotrzebne kłamstwo wypowiedziane, co stwierdzam z ubolewaniem, przez osobę duchowną, praktycznie obcą mężowi - Księdza,  który nieoczekiwanie wystąpił z następującym przekazem: Pan Burmistrz umierał bardzo świadomie, dlatego gdy mówił o swoim pogrzebie i śmierci, mówił, że na pewno będą podziękowania rodzinie, władzom, bliskim, będą padały różne nazwiska, ale mogą zapomnieć o trzech osobach, i powiedział: księże, ksiądz nie może tego zapomnieć. Każdy ma anioła stróża. On takich aniołów stróżów, trzech szczególnych we tym nie tylko ostatnim czasie, ale takich wyjątkowych, miał przez wiele lat, i podczas tego pogrzebu prosił, żeby im podziękować. Pani Elżbieta Lanc, pan Andrzej Suchenek, pan Michał Postek. Bardzo dziękuję”. (Wypowiedź podczas Mszy Św. 3.11.2015, można odsłuchać w Internecie).

Czytaj więcej...

Kolejny „Przystanek Norwid”

                W dniu 20.11.2015 r. odbył się Konkurs Literacki „Przystanek Norwid”, organizowany w ramach V Jesieni Poezji przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie - pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka.     Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe. Pierwsza kategoria, przeznaczona dla młodzieży gimnazjalnej i ponagimnazjalnej, odbyła się w łochowskim Liceum. Ta część konkursu rozpoczęła się od słowa wstępu, które wygłosiła Małgorzata Szeja - polonistka, ucząca w Liceum. Nauczycielka opowiadała o celach i ideach, jakie towarzyszą Konkursowi.

Czytaj więcej...

Z nadzieją na nowy rok

            Za kilkanaście dni podsumujemy mijający rok. Trzeba przyznać, że działo się dużo. Zarówno dla środowiska Klubu Gazety Polskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości, był to przede wszystkim rok intensywnej pracy w kampaniach wyborczych zakończonych zwycięstwem. To sukces nie tylko samych kandydatów, ale i wielu anonimowych osób, które zbierały podpisy, kleiły plakaty, rozdawały gazetki i pracowały w komisjach. Wszystko to działo się kosztem ich własnego czasu i pieniędzy, których nikt nie liczył. Co ciekawe, w trakcie kampanii zgłaszało się do nas wiele osób, które do tej pory z nami nie współpracowały. Wszystkim przyświecał jeden cel - dążyć ku lepszej Polsce.

Czytaj więcej...

Dobra zmiana

Dzięki głosom Polaków Prawo i Sprawiedliwość otrzymało szansę naprawy Rzeczpospolitej. Widać gołym okiem, że obietnice wyborcze, tak z kampanii prezydenckiej jak i parlamentarnej, są konsekwentnie realizowane. Szybkość wprowadzania ich w życie zaskakuje nawet mnie. Potwierdza to, że tym razem  pakiety ustaw i ludzie byli dobrze przygotowani wcześniej i czekali tylko na czas przejęcia i sprawowanie władzy w państwie. Ustawy dotyczące różnych obszarów funkcjonowania naszego kraju błyskawicznie są procedowane i wprowadzane życie.

Czytaj więcej...

Boże trąby ogłosiły

Jak nakazuje tradycja legacze oznajmili podczas mszy św. w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej Niepokalanego Serca NMP w Łochowie oraz Kościele p.w. Bożego Miłosierdzia w Pałacu Łochów rozpoczęcie Adwentu.

XIV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” organizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie kierowany przez Dyrektora Artura Lisa odbył się 29 listopada 2015 roku. Tym razem, to wydarzenie miało miejsce w XIX-wiecznym obiekcie jakim jest Pałac w Łochowie. Jest to miejsce magiczne, w którym ducha historii czuje się na każdym kroku i zarówno konkurs gry na tym tradycyjnym instrumencie, który jest tak bardzo ważny dla kultury Podlasia, jak i II Jarmark Bożonarodzeniowy, który towarzyszył temu wydarzeniu wkomponowały się idealnie w otoczenie. Uczestnicy konkursu oraz osoby towarzyszące były oczarowane magią tego miejsca.

Czytaj więcej...

Andrzejkowa pomoc dla repatriantów

W minioną sobotę 28 listopada 2015 roku w Pałacu Łochów odbył się CHARYTATYWNY BAL ANDRZEJKOWY, zorganizowany przez Fundację Leny Grochowskiej. Uczestnicy balu poprzez zabawę mogli pomóc Polakom, chcącym wrócić do Polski. W trakcie balu odbyła się aukcja obrazów sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej. Ze sprzedaży zaproszeń i obrazów pozyskano 54.400 zł na zakup kolejnego mieszkania dla rodziny z Kazachstanu.

Czytaj więcej...

Narodowe Święto Niepodległości 2015

Już po raz jedenasty na hali sportowej w Łochowie odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Turniej - jak co roku - stał na wysokim poziomie i obfitował w wiele emocjonujących sytuacji. Triumfatorem turnieju zostali Księża, którzy w meczu finałowym pokonali po rzutach karnych strażaków.

Jak co roku rozgrywki dopingowała wspaniała łochowska publiczność, która nie zawiodła, a w przerwach meczów prym wiodły nasze cheerleaderki.

Czytaj więcej...

Gminne info

Listopadowe decyzje i informacje p. Urszuli Kalinowskiej - osoby wyznaczonej do pełnienia funkcji Burmistrza Łochowa, w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza ś.p. Mariana Dzięcioła:

 Rozstrzygnięto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego pn. Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie Gminy Łochów. W wyniku oceny ofert w postępowaniu za najkorzystniejszą uznano ofertę  nr 2, Wykonawcy: EkoTeam Sp. z o.o., Węgrów, za cenę ofertową za 1 miesiąc wykonania usługi w wysokości 148.452 zł. W cenie realizacji zamówienia Wykonawca oświadczył, iż zobowiązuje się do:

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zdarzenia drogowe z udziałem nietrzeźwego

Do zdarzenia doszło w sobotę (05.12) w Jasiorówce. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że mieszkaniec powiatu ostrowskiego kierując fordem podczas wyprzedzania uderzył w opla, który skręcał w lewą stronę. Następnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie. Po badaniu trzeźwości okazało się, że kierujący fordem miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Czytaj więcej...

Nowe radiowozy

Dnia 3. grudnia w Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie odbyły się uroczystości związane z  przekazaniem radiowozów policyjnych, z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie mł. insp. Andrzeja Styrczuli oraz przedstawicieli lokalnego samorządu. Komendant, przed przekazaniem policyjnych radiowozów wygłosił przemówienie, w którym podkreślił rolę współpracy, między Policją a samorządami, pełnej życzliwości i zaufania. Podziękował samorządom za wsparcie policyjnych działań. Nowe radiowozy i środki pieniężne, które samorząd przeznacza na Policję, będą przyczyniały się do lepszej pracy policjantów. Komendant podkreślił, że Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie w kwestii wykrywalności w zakresie  7 kategorii - tych najbardziej uciążliwych -“ znalazła się w gronie 4 najlepszych komend w garnizonie mazowieckim, co z kolei daje gwarancję, że pokazane środki wykorzystywane są w jak najlepszy sposób. A najważniejszym zadaniem węgrowskiej policji jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu węgrowskiego.

Czytaj więcej...

„Historia Pojazdu” - usługa MSW

„Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce.

Dane otrzymane dzięki usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czytaj więcej...

Nie martw się to tylko życie

Na kolejnych wykładach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogliśmy spotkać się z młodym autorem Adamem Szewczykiem debiutanckiej książki, pt.: ,,Nie martw się to tylko życie'' w Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie dnia 26 listopada 2015r.

Autor w książce porusza dość poważny temat - życie po śmierci, ale opisuje w sposób przystępny, zrozumiały z odrobiną humoru i dialogu. Książka opowiada fikcyjne zdarzenie z życia zwykłego szarego człowieka, który ma zwyczajną rodzinę, dom i pracę. Jednak o szczegółach jego życia dowiadujemy się dopiero po jego śmierci, ponieważ jego umysł, (być może dusza), krąży gdzieś w ciemności chwytając w pewnym momencie jasne promienie wydobywające się z jasnej kuli w których tkwią fragmenty wspomnień – z jego życia rodzinnego (domowego), z pracy, restauracji, z każdych jego wyjść, nawet wypowiedzianych słów.

Czytaj więcej...