Archiwum

Po wyborach

Jak było do przewidzenia, wyborcy głosujący 25 października br. nie bardzo mieli ochotę na rzeczywiste zmiany dokonując na scenie politycznej jedynie retuszu. Co widać po wynikach wyborów do Sejmu RP - tzw. antysystemowcy zgarnęli jedynie około 15% głosów. PiS głosząc w kampanii wyborczej hasła centro-lewicowe przejmuje władzę w kraju. Sprzyja im w tym również ordynacja wyborcza, gdyż metoda D’Hondta preferuje formacje silniejsze. Tym sposobem mają parlamentarną większość. Na jak długo - czas pokaże.

Czytaj więcej...

Dzieląca magistrala

Modernizacja magistrali kolejowej na odcinku Tłuszcz – Sadowne w pełni. Rozmach robót widoczny na każdym kilometrze tego odcinka. Zwiększenie prędkości pociągów oraz zwiększenie i poprawa poziomu bezpieczeństwa podróżujących między Warszawą a Białymstokiem i dalej, ponoć aż do Petersburga, a także zwiększenie bezpieczeństwa innych osób korzystających z konieczności z kolejowej infrastruktury to rzecz godna uwagi, rzecz nadrzędna, wręcz podstawowa, tym bardziej gdy stawką są grube miliardy złotych wyłożone na tę inwestycję.

Czytaj więcej...

Żył dla innych

30 października br., po kilkumiesięcznej wycieńczającej organizm chorobie, w piątek wieczorem, w wieku 65 lat, zmarł Marian Dzięcioł, który przez ponad 23 lata wykonywał zadania samorządowca na stanowisku Burmistrza Łochowa. Swoją funkcję traktował jak służbę, a o godzinach pracy… i owszem - czytał w kodeksie pracy. Służbę tą traktował jako potrzebę bycia wśród ludzi, chciał być z nimi - w swojej małej ojczyźnie. Był wśród nich - nie po to by mu schlebiano. Nie zabiegał o to, nie zabiegał o względy. Nie odpowiadała Jemu rola bycia na świeczniku.

Czytaj więcej...

W deszcz

Deszcz nie przeszkodził 21 października br. w oficjalnym otwarciu zmodernizowanych kilku ulic Łochowa, inwestycji gminnych (Folwarczna, Sienkiewicza) lub wspólnych powiatowo-gminnych (Wyspiańskiego, Szkolna, końcówka Myśliwskiej) ze słynnym już rondem na skrzyżowaniu Szkolnej z Wyspiańskiego. To nie przypadek, że przecięcie wstęgi odbyło się tego dnia. Wszak do wyborów parlamentarnych pozostawało wtedy cztery dni, więc trzeba było się wyborcom przypomnieć. Przy okazji przecięcia wstęgi zaroiło się od kandydatów liczących na głos wyborców - taki mały i drobny szkopuł.

Czytaj więcej...

„Poległym i Pomordowanym …”

                Tymi słowami rozpoczyna się napis na tablicy symbolicznego pomnika znajdującego się na łochowskim cmentarzu parafialnym. Na odbudowę tego miejsca pamięci kwestowaliśmy w tym roku już po raz czwarty. Latem 2012 roku podczas dyskusji na jednym ze spotkań Klubu Gazety Polskiej zwróciliśmy uwagę na fakt, że pomimo upływu 23 lat wolnej Polski wygląd pomnika pozostawia wiele do życzenia. Naszym zdaniem koniecznością była wymiana tablicy i godła, które straszyły wchodzących na cmentarz duchem epoki słusznie minionej. Dzięki ofiarności Radnych Rady Miejskiej w Łochowie udało się te elementy wymienić jesienią 2012 r.

Czytaj więcej...

Niepodległa - to zobowiązuje

                RZECZPOSPOLITA POLSKA - niepodległa, suwerenna, wierna tradycji chrześcijańskiej z której wyrosła, rządzona przez ludzi, w których ustach słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA nie są pustym frazesem. W Święto Niepodległości, kiedy na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie będzie grany Hymn Narodowy i na maszt wciągana biało-czerwona flaga możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Czytaj więcej...

Magia kobiety… i inne obrazy

W piątkowy wieczór, 16 października b.r. w Galerii MiGOK w Łochowie odbył się kolejny, wspaniały wernisaż. Tym razem, swoje prace zaprezentowała charyzmatyczna artystka Ewa Blusiewicz. Samą siebie określa mianem „malarki”. Jest bardzo skromna i serdeczna. Emanuje radością i pozytywną energią. Mieszka w Warszawie, jednak ukochała nadbużańską Wywłokę. Z pewnością można o niej powiedzieć, że jest „swojaczką”.

Czytaj więcej...

Info gminne

Decyzje i informacje Burmistrza Łochowa

• W ogłoszonym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego pn. Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych położonych na terenie Gminy Łochów wpłynęło 5 ofert z cenami od 1.768.820 zł do 3.063.359 zł brutto.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Wybierz Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2015

Rozpoczęła się już VII edycja konkursu na „Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2015”. Ważnym elementem oceny wpływającej na wyłonienie najpopularniejszego dzielnicowego na terenie powiatu węgrowskiego będzie opinia społeczna wyrażona za pomocą ankiety. Dzielnicowy jako policjant pierwszego kontaktu w rejonie służbowym odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach profilaktycznych. Bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną umożliwi poznanie potrzeb, obaw i problemów a także zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom rejonu. Za pomocą ankiety chcemy wyłonić najpopularniejszego dzielnicowego oraz poznać opinię mieszkańców dotyczącą bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania a także poznać miejsca najbardziej zagrożone na danym terenie.

Czytaj więcej...

Inauguracja w ŁUTW

21 października słuchacze Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy, trzeci semestr. W oficjalnej inauguracji roku akademickiego udział wzięli:  Maria Koc - senator RP i Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.  Salę widowiskową MiGOK w Łochowie wypełnili słuchacze i mieszkańcy Łochowa. W tym roku studia na ŁUTW rozpoczęło 45 słuchaczy.

Otwierając uroczyście nowy rok akademicki, działającego przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektor MiGOK a jednocześnie kierownik ŁUTW  - Artur Lis życzył studentom ciekawej przygody z nauką, dobrze spędzonego czasu oraz korzyści ze wzajemnych spotkań.

Czytaj więcej...

Mazowsze w Koronie

Dnia 18 października br. w niedziele miał miejsce znakomity muzyczny wieczór w scenerii zabytkowego kościoła parafialnego  pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie, który odbył się w ramach 50- lecia obchodów MiGOK w Łochowie.  Jest to zabytek architektury z początku XX wieku (1904-1909), projektu słynnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), styl neogotycki, wybudowany staraniem ks. Antoniego Dzikowskiego przy wsparciu dziedzica Łochowa Zdzisława hr. Zamoyskiego (1842-1925) i jego żony Marii.

Czytaj więcej...

Niecodzienna wystawa

W 31 rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października br. w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Przybyli wierni mogli uczestniczyć we Mszy świętej na której Słowo Boże wygłosił ks. Czesław Banaszkiewicz – świadek życia błogosławionego ks. Jerzego. Zachęcał on nie tylko do modlitwy o rychłą Kanonizację ks. Jerzego, ale przede wszystkim do tego co całym życiem głosił sługa Boży: By zło, dobrem zwyciężać, by umieć przeciwstawić się wszystkiemu co nie prowadzi do Boga. Kustosz i świadek - dzielił się też tym jak wyglądało codzienne życie Błogosławionego, jak wyglądało Jego kapłaństwo i rozmiłowanie w Bogu. 

Czytaj więcej...

Na fejsie JKM

 „Dzień z życia podatnika:

6.30 - Budzę się we własnym domu. Powierzchnia 150 m2 za którą płacę podatek 111 zł/rok. Wybudowany został na mojej działce 30a za którą płacę podatek 414 zł/rok. Urzędnik pozwolił mi nawet garaż wybudować!
6.40 - Włączam telewizor/radio za które płacę podatek 21,50 zł/miesiąc.
6.50 - Śniadanie, poranna toaleta za którą płacę VAT zużywając wodę i odprowadzając ścieki. Dodatkowo segreguję śmieci i płacę 32 zł/mies.
7.30 - Odwożę dzieci do szkoły używanym samochodem, za który zapłaciłem podatek przy kupnie 300 zł.

Czytaj więcej...

Wykuwanie Niepodległej

czyli zapomniany zwycięzca bitwy warszawskiej

W związku z tegorocznym Świętem Niepodległości chciałbym przybliżyć  postac generała rozwadowskiego. Pomysł ten nasunął się mi podczas przeglądania jednego z portali. Pan Leszek Mioduchowski pisze w nim: Jakiś czas temu jeden z programów TV wyemitował program historyczny o gen. Rozwadowskim z udziałem kilku młodych zawodowych historyków polskich. Wynika z niego jednoznacznie, że główny zwycięzca w bitwie z bolszewikami w 1920 roku, który to splendor przywłaszczył sobie Józef Piłsudski, został przez tego ostatniego pozbawiony życia (żeby nie powiedzieć wprost - zamordowany). Jak też kilku innych generałów WP występujących przeciwko Piłsudskiemu w jego zamachu stanu w 1925 roku. Polecam odnalezienie tego programu gdzieś w necie...

Czytaj więcej...