Archiwum

25 października

Tego dnia przekonamy się, czy Polacy są gotowi i zdecydowani na istotne, a nie pozorowane zmiany życia publicznego, na zmiany systemu. Czy odpowiada im stan rzeczy jaki jest, kontynuowany przez 25 lat - po dniach czerwcowej nadziei. 25 października część z nas uda się do urn wyborczych, by wybrać swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Część, tradycyjnie już, pozostanie w domu. Jeśli pójdą znów Ci sami i z dotychczasowym przeświadczeniem, ulegając manipulatorom - politykom, którzy wraz z czwartą władzą (mediami) kierują naszym krajem - to o zamurowaniu sceny politycznej możemy być spokojni.

Czytaj więcej...

Prezentacje Chopinowskie

Dnia 4 października w Pałacu Łochów odbyły się Prezentacje Chopinowskie w ramach obchodów 50-lecia Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. W koncercie wystąpiły dwie uczestniczki XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina: Yuliya Yermalayeva z Białorusi oraz Michelle Candotti z Włoch. Uroczystość poprowadził Igor Pogorzelski.

Czytaj więcej...

Dzikie wysypiska

W sierpniowym numerze „G.Ł.” na stronie pierwszej, w materiale „Nasze lasy”, informowaliśmy Czytelników o akcji BOŚ, a dotyczącej dzikich wysypisk śmieci, znajdujących się szczególnie i przeważnie w lasach - bo tego nie widać. Red. otrzymała w tej sprawie kilka telefonów (kilka, więc może nie jest tak źle w naszym rejonie ze śmieciowym problemem, a być może zaniepokojeni uczestnicy tej akcji kierowali swoje e-maile bezpośrednio do organizatora).

Czytaj więcej...

Info gminne

Decyzje i informacje Burmistrza Łochowa

• W przetargu na wykończenie części parterowej budynku ŁKS Łochów wpłynęło 9 ofert o rozpiętości cen od  478.615 zł do 704.677 zł i okresem gwarancji od 48 do 60 miesięcy. Dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, Wykonawcy: Zakład Ogólnobudowlany Jerzy i Wojciech Kuchta – spółka cywilna, Nowe Wielątki k/Rząśnika z ceną 478.615 zł i okresem gwarancji 60 miesięcy.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Poszukiwany - odnaleziony

28. września dyżurny węgrowskiej komendy został poinformowany o zaginięciu mężczyzny, który wyjechał z domu rowerem na grzyby. Policjanci  po rozpytaniu sąsiadów i rodziny ustalili, że schorowany mężczyzna ostatni raz był widziany w Barchowie u swojego znajomego. Funkcjonariusze od chwili powiadomienia rozpoczęli poszukiwania w rejonie kompleksu leśnego w Barchowie. W akcji poszukiwawczej, w której brali udział policjanci dołączyli strażacy. Około godziny 15.20 policjanci łochowskiego komisariatu  między Barchowem a rzeką Liwiec w kompleksie leśnym odnaleźli rower poszukiwanego mężczyzny.

Czytaj więcej...

Nowy proboszcz naszej parafii

               Podczas południowej niedzielnej Mszy św. dnia 4 października br. miało miejsce oficjalne powitanie nowego proboszcza łochowskiej parafii. Jest nim Ks. Roman Kowerdziej. Urodził się 2 maja 1961 roku w Łubinie Rudołtach. Szkołę podstawową ukończył w Łubinie Kościelnym, Technikum Rachunkowości Rolnej w Bielsku Podlaskim, a Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Święcenia diakonatu otrzymał w Perlejewie 29 czerwca 1985 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bpa Władysława Jędruszuka 15 czerwca 1986 roku w Nurcu. 

Czytaj więcej...

Alkoholizm w rodzinie

W świadomości wielu Polaków panuje błędne przekonanie na temat alkoholizmu. Dla wielu z nas alkoholikiem jest osoba, która utraciła już wszystko tzn. straciła dom, pieniądze, rodzinę, godzinami przesiaduje pod sklepem lub śpi na melinie. Nie wielu z nas wie, że alkoholikiem może być już 16 latek, który na razie ma dobre oceny w szkole. Celem artykułu będzie przybliżenie problematyki alkoholizmu w odniesieniu do struktury rodzinnej. Jednak aby poznać strukturę rodzinną trzeba najpierw uświadomić sobie czym jest alkoholizm.

Czytaj więcej...

To już 70 lat!

               Sąsiadujące z nami Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana, wchodzące obecnie w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem obchodziło w dniach 3-4 października br. jubileusz 70-lecia istnienia. Na VII Zjazd Absolwentów zorganizowany z okazji urodzin Szkoły przybyło około 250 osób. Byli wśród nich zaproszeni goście: ks. Biskup Tadeusz Pikus, Senator RP - Maria Koc, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego - Elżbieta Lanc, Wicestarosta - Halina Ulińska, Wójt Gminy Sadowne - Waldemar Cyran.  Uroczystość, której mottem stały się słowa „By pokrzepić się wspomnieniami, rozpoczęła Msza św. odprawiona pod przewodnictwem jego ekscelencji ks. Biskupa Tadeusza Pikusa. Po uroczystości kościelnej przedstawiciele absolwentów udali się na cmentarz i złożyli kwiaty na grobach zmarłych nauczycieli liceum.

Czytaj więcej...

Orlik tętniący życiem

Po emocjach związanych z międzynarodowym turniejem piłki nożnej dla dzieci , mogliśmy być świadkami turnieju firm dla dorosłych w którym bezkonkurencyjna okazała się drużyna MyCenter - Mirosław Miciukiewicz, która zdobyła komplet punktów. Poza zwycięską ekipą uplasowały się kolejno firmy BesMedia -Paweł Oleszczuk, Patras - Patryk Mech, Marika - Paweł Drużba oraz Artykuły budowlane - Mariusz Ojdana.

Czytaj więcej...

„Polska w sercu i w plecaku”

„Polska w sercu i w plecaku” to tytuł projektu realizowanego jeszcze do końca września przez Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuk „CD” wspólnie z Gminą Łochów. Jego celem było udzielenie wsparcia Polonii w zakresie edukacji językowej i patriotycznej w formie letniej kolonii.

Do Łochowa przyjechało 16 młodych ludzi z Chimczyna i Rożnowa na Ukrainie, mogących się poszczycić polskimi korzeniami, by od 16 sierpnia do 5 września uczestniczyć w bardzo bogatym programie projektu. Środki na ten cel przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a instytucją monitorującą było Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Czytaj więcej...

„Jerzyków” nie było

                Takie stanowisko po raz kolejny zajęła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w piśmie datowanym na 28 sierpnia 2015 r., a skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Łochowie Andrzeja Suchenka. Treść tego dokumentu przewodniczący RM odczytał na wrześniowej Sesji  i zobowiązał się, że w najbliższym czasie Rada zajmie się tematem przywrócenia prawdy historycznej na tablicach pomnika w Jerzyskach. Skąd taki obrót sprawy ?

Czytaj więcej...

Damy radę

Damy radę, mówią politycy PiS kandydujący w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Jednak, żeby dać im szansę stanięcia do walki z tym całym postkomunistycznym, postpeerelowskim systemem, musimy sami „dać radę”, wyjść z domu i 25 października oddać swój głos. Nie zmarnujmy szansy na odsunięcie od władzy postkomuny i bądźmy roztropni w momencie podejmowania decyzji, przy którym kandydacie postawić znak „x”. Jako elektorat Dobrej Zmiany nie dajmy się uśpić optymistycznymi sondażami. Pełna mobilizacja jest potrzebna do samego końca, do jednoznacznej wygranej.

Czytaj więcej...

Łochów przywraca pamięć Jura

                Pomysłodawcą i inicjatorem budowy pomnika jest Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie - Artur Lis. Wszystko zaczęło się od Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, która odbyła się 28 lutego bieżącego roku. Dokonano wtedy prezentacji popiersia „Jura” - Hieronima Piotrowskiego, autorstwa Tomasza Gorzkowskiego. Nie było łatwo wykonać podobizny człowieka, kiedy nie miało się nawet dobrej jakości jego zdjęcia. Na szczęście, podczas poszukiwań materiałów do filmu o „Jurze”, natrafiono na jego bratanka mieszkającego w Łodzi. Od niego otrzymano fotografię porucznika i na jej podstawie wykonano popiersie. Wraz z postumentem, pomnik ma ponad 2 metry wysokości.

Czytaj więcej...

Agon projekt

Zawodnicy ULKS Olimpii Łochów od czerwca 2015 r. uczestniczą w międzynarodowym projekcie Promotion and encourAGement of recreatiONal team sport (Agon project). Jego celem jest promowanie zdrowego trybu życia oraz przeciwdziałanie otyłości wśród dzieci i młodzieży. W jego ramach w dniach 16-20 września 2015 r. Łochowianie wzięli udział w międzynarodowym turnieju unihokeja w Koceni na Łotwie, zajmując drugie miejsce.

Pięciodniowy wyjazd dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń: lot samolotem do Rygi, zwiedzanie starego miasta oraz Muzeum Etnograficznego, sparing z drużyną Rigas Lauvas, a następnie turniej w Koceni i wiele różnych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Przyniósł również bagaż doświadczeń, które zaprezentują w przyszłości.

                J.S.

Czytaj więcej...

Starszaki w Rozalinie

Dnia 22. września br. najstarsze przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Łochowie, nie tracąc pięknej wrześniowej aury, wyruszyły na wycieczkę autokarową do Gospodarstwa Agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie. Pogoda tego dnia była wspaniała i humory dopisywały wszystkim dzieciom z grupy Biedronki i Słoneczka.

Czytaj więcej...