Archiwum

Obwodnica Łochowa

24 sierpnia br. ogłoszony został i przyjęty przez rząd Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025). Jest to kontynuacja docelowego kształtu sieci dróg krajowych jeszcze z 2004 roku. Krajowa infrastruktura drogowa nadal wymaga bardzo dużych, wielomiliardowych  nakładów. Część dróg, która we wcześniejszym Programie miała być oddana do użytku w 2011 r. lub 2012 r. na tzw. Euro 2012 wg nowego programu… może być rozpoczęta za dwa lata. Dlatego z dużą radością, ale również wielką rezerwą przyjęliśmy tego dnia wieść, że w programie znalazła się również obwodnica Łochowa długości 8,2 km, omijająca od południa naszą miejscowość - jadąc drogą krajową K62.

Czytaj więcej...

Stuletni wrak

Woda w Bugu opadła tak nisko, że odsłoniła wrak statku parowego. Znajduje się on na wysokości wsi Wilczogęby (po drugiej stronie koryta rzeki w pobliżu jest wieś Bojany). Dotychczas budził ciekawość miłośników historycznych znalezisk oraz przyjeżdżających w nasze strony, np. wypoczywających w Broku, gdyż co kilka, kilkanaście lat, przy niskim stanie rzeki „odsłaniał się”. Na pocztówkach z Broku, które na początku lat siedemdziesiątych minionego wieku można było nabyć w miejscowym kiosku ruchu był uwidoczniony jako ciekawostka... rozwiń całość.  Zatem od co najmniej czterdziestu lat mówiono o nim, ale wtedy nie było Internetu, a w TV zaledwie dwa kanały, więc nie było to sensacją.

Czytaj więcej...

Eliminacje Mistrzostw Świata w Łochowie!

Eliminacje Mistrzostw Świata w unihokeju z udziałem Szwajcarii, Niemiec, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Gruzji zostaną przeprowadzone w hali sportowej w Łochowie w dniach 3 – 7. Luty 2016 r. To już po raz drugi doświadczymy tego zaszczytu, , a adrenaliny zapewne też. Czy i tym razem kibice Łochowa i okolic pokażą światu, jak należy się bawić i kibicować, a organizatorzy zbiorą same pochwały. Jest to możliwe, gdyż mamy już jakieś doświadczenie.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Sierpniowe informacje i decyzje Burmistrza

•Burmistrz Łochowa wyraził zgodę:

- na pokrycie kosztów dowiezienia „Kapeli Łochowskiej” i Zespołu  Śpiewaczego Kobiet Aktywnych „Gwizdalanki” w dniu 5.07.2015 r. do Karniewa, na Jubileuszowy XX Mazowiecki Przegląd Wiejskich Zespołów Kabaretowych „STOPA”  i do Liwa w dniu 25.07.2015 r. na II Międzynarodowy Turniej Smaków;

Czytaj więcej...

JERZYSKA - krok do przodu, dwa do tyłu!

                Wydawało się, że powoli będziemy zbliżać się do prawdy. Przewodniczący Środowiska „Jerzyków” - Pan Jerzy Broszkiewicz, wystąpił z propozycją spotkania (ze środowiskiem „Rajskiego Ptaka”). Usłyszałem usypiające zapewnienia: panie Mirku, ja nigdy w Jerzyskach nie mówiłem, że walczyły tu „Jerzyki”, tylko żołnierze wywodzący się z POS „Jerzyki”. Na początek dobre i to.

                Dość zgodnie poparliśmy wniosek aby prowadzenie uroczystości powierzyć Panu Nadleśniczemu, jako osobie godnej i jako gospodarzowi terenu. Ze swej strony obiecałem Panu Nadleśniczemu wszelką pomoc, aby uniknąć improwizacji i chaosu. W tym miejscu chciałbym podziękować Panu Nadleśniczemu Bogusławowi Piątkowi i wszystkim leśnikom za wzorowe przygotowanie terenu uroczystości i mimo pewnych zacięć (dzisiaj bym powiedział nieprzypadkowych) sprawne przeprowadzenie uroczystości.

Czytaj więcej...

Odsłonięcie pomnika „Jura”

W niedzielę 13 września 2015 roku w Łochowie będzie miała miejsce podniosła uroczystość. Odsłonięty zostanie pomnik żołnierza niezłomnego, porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. Całość rozpocznie się o godz. 16.00 Mszą Św. w kościele parafialnym w Łochowie, celebrowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Seniora Antoniego Dydycza. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na miejsce odsłonięcia pomnika przy ulicy Armii Krajowej, gdzie od godz. 17.30 w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego będzie trwała główna ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Wśród zaproszonych gości są min: rodzina Hieronima Piotrowskiego, władze samorządowe, mieszkańcy Łochowa i okolic.

Czytaj więcej...

Susza

Tegoroczne upały dały się we znaki chyba większości, a w szczególności rolnikom -  przynosząc suszę i szkody w uprawach w postaci niższych plonów.

10 sierpnia br. Burmistrz Łochowa wystosował apel zabraniający wykorzystywania wody z sieci publicznej do podlewania trawy, podlewania ogródków, podlewania upraw, mycia samochodów, spłukiwania chodników oraz zaapelował o racjonalne korzystanie wody w domostwach. Jak dało się zauważyć niewiele domostw wzięło sobie apel do serca. Żeby nie było deficytu wody wśród wód podziemnych, w tym wód gruntowych, by nie następował proces tzw. stepowienia - w półroczu letnim w naszym rejonie powinno spaść około 350 mm opadu deszczu.

Czytaj więcej...

Strażackie święto w Pogorzelcu

W sobotę 22 sierpnia br. strażacka brać z Pogorzelca świętowała swój Jubileusz – 80 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej tej miejscowości, czyli święto czterech pokoleń.

Tradycyjnie rozpoczęto od Mszy św. w kościele parafialnym w Gwizdałach celebrowanej przez ks. Marka Kosendiaka. Po czym oficjalne obchody przeniesiono do strażnicy OSP w Pogorzelcu. Jubileusz ten świętowano wspólnie z sąsiednimi OSP: z Budzisk, Kamieńczyka, Gwizdał i nieco dalszych: Baczek, Jasiorówki i Łochowa (ul. Węgrowska, Ł. Fabryczny). Gości, w tym władze samorządowe wszystkich trzech szczebli witał Komendant OSP Pogorzelec - Jacek Owsianka.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Kolizja trzech pojazdów

Do zdarzenia doszło w środę (2.09) w Ostrówku. 66-letni mężczyzna który kierował samochodem m-ki VW uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu m-ki Renault, który następnie uderzył i kolejny pojazd m-ki Opel. W wyniku zdarzenia kierująca jednym z pojazdów została przewieziona do szpitala. Na szczęście doznała tylko lekkich obrażeń ciała i została zwolniona do domu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że kierujący VW znajdował się w stanie nietrzeźwości. Miał blisko 0,8 promila alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy i za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

Czytaj więcej...

Polskie Nagrania

                Tak nazywała się kiedyś wytwórnia płytowa wydająca muzykę polskich artystów. Rozszyfrowanie tej nazwy najłatwiej przychodzi zapewne pokoleniu mojemu i starszym. Dziś to hasło odnosi się coraz częściej do świata polityki. Sprawa tzw. „taśm prawdy” była jednym z tematów, o których dyskutowaliśmy na wrześniowym spotkaniu Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej.  Zapewne przypominacie sobie Państwo jak to od kilku lat, Platforma Obywatelska bojąc się utraty władzy, za swój główny punkt programowy przyjęła – straszenie Prawem i Sprawiedliwością. Ileż to słów i zdań wypowiedziano, że jak PIS dojdzie do władzy to wszyscy będziemy inwigilowani i podsłuchiwani. 

Czytaj więcej...

Street Art w Łochowie

                W sobotę 22 sierpnia 2015 roku Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował w Jasiorówce - Choina finał muralu wiejskiego którego akcja artystyczna toczyła się od czwartku.

                Dziś murale można spotkać wszędzie, a ich treść i forma ewoluują w nieskończoność. Organizowany przez MiGOK w Łochowie – mural, to projekt artystyczny, polegający na zaangażowaniu dzieci i młodzieży z trzech  miejscowości: Budziska, Burakowskie i Jasiorówka, do wzięcia udziału w zabawie, której celem było stworzenie graffiti/ muralu, na zewnętrznych ścianach sklepu należącego do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która była również głównym sponsorem materiałów niezbędnych do powstania wizerunków ściennych.

Czytaj więcej...

Nie zostawiajmy sumień w domu

Zaintrygowała mnie opowieść byłej posłanki PO Lidii Staroń, która odeszła właśnie z tego ugrupowania. Mówi ona, że zdecydowała się na ten krok, gdy usłyszała od swej partyjnej wierchuszki, że politycy tej formacji  powinni „zostawiać sumienie za drzwiami”. Rodzą się pytania czy posiadanie sumienia oraz słuchanie jego głosu jest czymś obciążającym dla polityków tego ugrupowania, czy idealnym członkiem PO jest człowiek bez sumienia, ktoś pozbawiony skrupułów, gotów wyrzec się własnych poglądów, jeśli tylko tak nakazuje partia.

Czytaj więcej...

Unihokejowy projekt

W hali sportowej w Łochowie podczas wakacji odbywały się zajęcia zorganizowane przez Polski Związek Unihokeja oraz Stowarzyszenie „Olimpia” w ramach międzynarodowego projektu Promotion and encourAGement of recreatiONal team sport (Agon project).

W zajęciach rekreacyjnych brało udział 30 chłopców w wieku 12 – 15 lat. Ich celem była poprawa sprawności ogólnej, motoryki, koordynacji ruchowej oraz przeciwdziałanie otyłości i wadom postawy.

Czytaj więcej...

CZECH OPEN 2015

W dniach 13-16 sierpnia 2015 r. w Pradze (Czechy) odbył się największy na świecie turniej unihokeja - Czech Open. Turniej ten ma bardzo długą historię, która sięga roku 1993.  Do turnieju przystąpiło 264 zespoły z 19 krajów.

Po raz pierwszy w turnieju udział wzięli Łochowianie. W rundzie zasadniczej Olimpia Łochów zmierzyła się  z czeskimi zespołami FBC Start98 by JER53Y i Orel Přelouč oraz z łotewskim FK Jeno.

Czytaj więcej...

Rodzicu, uważaj na dopalacze!

Dopalacze to potoczna nazwa wszelkiego rodzaju środków o działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Okres wakacyjny przyniósł lawinę zatruć i zgonów związanych z zażywaniem tych substancji. Szczególne żniwo zbierał środek o nazwie „Mocarz”. Problem został nagłośniony przez media i trafił do szerokiego grona odbiorców. Wraz z przekazem medialnym w świadomości wielu Polek i Polaków problem dopalaczy nabrał strategicznego znaczenia. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Policją wyemitował spoty dotyczące dopalaczy.

Czytaj więcej...

Rowerzyści na drogach

Bezpieczną jazdę zapewni nam nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również odpowiednie wyposażenie rowerzysty oraz użytkowanego przez niego sprzętu. Do najważniejszych akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo jazdy na rowerze zaliczamy: kask, odpowiednią odzież oraz odpowiednie oświetlenie roweru. Przed każdą wyprawa rowerową należy bezwzględnie sprawdzić stan hamulców oraz powietrza w oponach. Kask dla rowerzysty, podobnie jak pasy dla kierowcy samochodu, jest elementem zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy.

Czytaj więcej...