Archiwum

Rody szlacheckie Łochowa

W dniu 10 lipca (piątek) w PAŁACU ŁOCHÓW miała miejsce prezentacja ciekawej i wartościowej książki - ŁOCHÓW. Rody szlacheckie autorstwa Stanisława Grądzkiego. Na prezentację przybyło ponad 120 osób zainteresowanych naszą lokalną historią, gdyż w swojej najnowszej publikacji autor pochyla się nad historią Łochowa  a szczególnie nad losem jego właścicieli, którzy swoimi imperatywnymi decyzjami wywarli poważny wpływ na dzieje Łochowa, zapewniając mu wysokie miejsce w historii Mazowsza i Polski.

Jak pisze sam Autor: "ŁOCHÓW. Rody szlacheckie." to podróż w czasie, do miejsc prawdziwych, w towarzystwie prawdziwych bohaterów, tu mieszkających i decydujących o losach Łochowa.

R

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje (lipiec) i informacje Burmistrza

 W dniu 9 lipca br. zawarto umowę pomiędzy Powiatem Węgrowskim reprezentowanym przez Starostę Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka, a Gminą Łochów reprezentowaną przez Burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła, której przedmiotem jest udzielenie z budżetu Gminy Łochów pomocy finansowej Powiatowi Węgrowskiemu w formie dotacji celowej w wysokości 42.067 zł z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Przebudowa ulicy Myśliwskiej pod kątem włączenia do drogi krajowej nr 50”.

Czytaj więcej...

Projekt PL-UA

Od 1 do 12 lipca w Łochowie zrealizowany został przez Łochowskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” polsko-ukraiński projekt „KALOKAGATIA. CENTRUM WOLNEGO CZASU” dofinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem przedsięwzięcia było wzmocnienie kontaktów pomiędzy młodzieżą polską z Gminy Łochów a młodzieżą ukraińską z Rejonu Kosowskiego. Projekt polegał na organizacji spotkania rówieśników z Polski i Ukrainy w ramach pobytu młodych Ukraińców w Polsce, którego tematem było nauczenie się propagowania mody na życie bez uzależnień.

Czytaj więcej...

JOW-owska demokracja oligarchiczna

           Piszę ten tekst późnym wieczorem 6 sierpnia 2015 roku. Wypoczywam w Piaskach, małej miejscowości na Mierzei Wiślanej, 4 km od granicy z Rosją. Dzięki technologii internetowej nawet na plaży mogłem śledzić przebieg wydarzeń związanych z inauguracją prezydentury Andrzeja Dudy. Rano rozmawiałem z mieszkańcem tej uroczej miejscowości. Odgłosy wybuchów, które, jak mówił mój rozmówca, są tu częstą „atrakcją”, sprowadziły naszą rozmowę na tematy wojskowe. Na wstępie dowiedziałem się, że to ćwiczy armia rosyjska, później opisał mi on, jak wyglądała demonstracja siły floty rosyjskiej w początkowym okresie agresji tego państwa na Ukrainę, której efektem jest trwająca do dziś okupacja Krymu.

Czytaj więcej...

Niedziela dla R

W niedzielę 26 lipca w Pałacu Łochów odbył się kolejny koncert charytatywny z cyklu „Niedziele dla R. Repatriantów” z którego przychód zostanie przeznaczony na zapewnienie mieszkań i pracy dla polskich rodzin z Kazachstanu i Ukrainy. To drugi z kolei koncert organizowany przez Fundację Leny Grochowskiej w wykonaniu Mieczysława Szcześniaka, po którym odbyła się elegancka kolacja, uroczyste zakończenie dwutygodniowego pleneru malarstwa znamienitych artystów, wernisaż wystawy poplenerowej oraz aukcja obrazów.

Czytaj więcej...

Wernisaż Zygmunta Ziemki

W piątek 17 lipca 2015 roku w łochowskiej Galerii MiGOK odbył się wernisaż Zygmunta Ziemki. Autor prac to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1962 r. Obecnie mieszka w Warszawie, jednakże większość swojego życia, w szczególności miesiące letnie spędzał na mazowieckiej wsi Burakowskie w okolicach Łochowa, gdzie powstała znaczna część jego obrazów. Tradycyjnie uroczystość otwarcia wystawy przygotowała i poprowadziła koordynatorka Galerii MiGOK - Aneta Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Plenery

Między 27. lipca, a 1. sierpnia w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się Plener Malarski „Dorzecze Bugu i Liwca”, w którym wzięło udział dwunastu malarzy: Anna Boszko, Maryla Księżak, Aneta Kowalczyk, Marta Mauer, Jerzy Dołżyk, Anna Szymczyk, Zbigniew Kotynia, Kamila Kuna, Maria Słowikowska, Katarzyna Słowikowska, Klaudiusz Maselewski oraz Michalina Kaza. Głównym celem pleneru było wykorzystanie krainy geograficznej Łochowa, jako łącznika w kontaktach artystów - malarzy z różnych regionów Polski, a także utrwalanie na płótnie wszelkich walorów tego atrakcyjnego regionu, zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym, jak i turystycznym. Artyści mieli za zadanie namalować dwa obrazy, przynajmniej jeden z nich miał być związany z tematem przedsięwzięcia.

Czytaj więcej...

W Ogrodnikach też się dzieje

W pierwszą niedzielę lipca, na placu zabaw przy Świetlicy wiejskiej w Ogrodnikach, odbyła się impreza edukacyjno-sportowa dla dzieci szkół podstawowych, promująca ideę konstruktywnego spędzania wolnego czasu. Organizatorzy: Sołtys Ogrodnik wraz z Radą Sołecką zapewnili wiele atrakcji.  Na stoisku łochowskiej Biblioteki można było wziąć udział w konkursie rysunkowym, literackim, rozwiązać krzyżówkę lub zagadkę literacką, a każda aktywność nagrodzona została nagrodą książkową ufundowaną przez Bibliotekę w Łochowie. Były zabawy na trampolinie, malowanie twarzy i kącik tatuażu. Animator sportu zorganizował rozgrywki sportowe, a ich uczestnikom zapewnił sportowe gadżety. Dodatkowo odbyło się spotkanie z policjantami oraz pokaz umiejętności psa policyjnego.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zatrzymany za znęcanie

Dyżurny węgrowskiej komendy przyjął 17 lipca zgłoszenie o interwencji na terenie gminy Łochów. Funkcjonariusze ustalili, że 56-letni mężczyzna od kilku lat znęcał się nad żoną. Wszczynał awantury domowe, wyzywał, poniżał, szarpał i groził pobiciem. Mężczyzna także nękał i niepokoił kobietę. Podczas ostatniej interwencji 56-latek kierując swoim samochodem usiłował zepchnąć z drogi samochód kierowany przez żonę. Wymusił zatrzymanie, awanturował się, szarpał i groził pozbawieniem życia. Policjanci zatrzymali nietrzeźwego awanturnika i osadzili w policyjnym areszcie. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Sąd wobec niego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czytaj więcej...

Pamięci senatora Górskiego

                2 sierpnia w Węgrowie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej senatora RP Henryka Górskiego, który przez wiele lat był szefem struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie węgrowskim. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w węgrowskiej Bazylice, której przewodniczył J.E.Ks.Bp. Antoni Pacyfik Dydycz. W homilii biskup podkreślił, że znał osobiście Henryka Górskiego i dał się on poznać jako człowiek niezwykle skromny, uczciwy i prawy, który mandat parlamentarzysty zawsze traktował jako służbę.  Jego zaangażowanie i praca  dla Polski oraz społeczeństwa lokalnego może być przykładem dla wielu obecnych działaczy.  Prywatnie był przykładnym mężem, ojcem i dziadkiem.

Czytaj więcej...