Archiwum

Polegli czekają na uhonorowanie

Po zakończeniu działań wojennych, po 1945 r., środowisko słabej i mało licznej organizacji konspiracyjnej „Jerzyki”, którą założył i jej przewodził Jerzy Strzałkowski ps. Jerzyk, zaczęło funkcjonować w nowej rzeczywistości komunistycznego państwa polskiego. Ślady tej działalności mamy również w Wołominie.

Przez długie lata PRL-u organizacja „Jerzyki” budowała w całej Polsce swoją pozycję kombatancką, działając po 1956 r. na równi ze środowiskami Armii Krajowej czy Batalionów Chłopskich. A przecież, w myśl sprawozdania dowódcy AK z okresu okupacji – gen. St. Roweckiego „Grota”, organizacja „Jerzyki” została w 1943 r. scalona całkowicie ze strukturami tej najpotężniejszej podziemnej armii w Europie.

Wysoka pozycja w kombatanckim światku sprawiła, że „Jerzyki” występowały w okresie PRL-u o budowę pomników, prowadziły nieskrępowaną działalność organizacyjną, w tym edukacyjno-wychowawczą wśród młodzieży. Z raportów UB wiemy, że w połowie lat 50. do „Jerzyków” chciały się włączyć struktury organizacyjne Szarych Szeregów, prześladowane dotąd przez aparat bezpieczeństwa. Gdyby to się wówczas powiodło, zaistniałaby sytuacja, że w świadomości społecznej akcja pod Arsenałem lub zamach na Kutscherę wykonywały oddziały „Jerzyków”, z pododdziału kierowanego przez „Zośkę” czy zespół „Parasola”.

Czytaj więcej...

Łochów – rody szlacheckie

W dniu 10 lipca (piątek) w PAŁACU ŁOCHÓW będzie miała miejsce prezentacja ciekawej i wartościowej książki - "ŁOCHÓW. Rody szlacheckie"autorstwa Stanisława Grądzkiego. W swojej najnowszej publikacji autor  pochyla się nad historią Łochowa  a szczególnie nad losem jego właścicieli, którzy swoimi imperatywnymi decyzjami  wywarli  poważny wpływ na dzieje Łochowa, zapewniając mu wysokie miejsce w historii Mazowsza i Polski. Jak pisze sam Autor: "ŁOCHÓW. Rody szlacheckie." to podróż w czasie, do miejsc prawdziwych, w towarzystwie prawdziwych bohaterów, tu mieszkających i decydujących o losach Łochowa.

Czytaj więcej...

Beata Szydło w Łochowie

    Jadąc na Konwencję Prawa i Sprawiedliwości do Warszawy nie przypuszczałem, że półtora tygodnia później będziemy organizować wizytę Beaty Szydło w naszym mieście. To właśnie tam 20 czerwca prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra jesienne wybory parlamentarne, to kandydatem na urząd premiera będzie obecna wiceprezes PIS. „Dudabus” przemienił się w „Szydłobus” i ruszył w objazd po całym kraju. Beata Szydło, podobnie jak obecny prezydent elekt Andrzej Duda, postawiła na bezpośredni kontakt z Polakami. 1 lipca Łochów stał się jednym z przystanków na trasie autobusu Beaty Szydło.

Czytaj więcej...

Nie zadzieraj nosa

Nie zadzieraj nosa, nie rób takiej miny, nie udawaj Greka zmień się lepiej, zmień! Jakże trafnie te słowa piosenki śpiewanej przed laty przez zespół Czerwone Gitary opisują stan politykierów rządzącej koalicji PO-PSL. Mamy tu wszystko, ale po kolei, bo czymże jest jak nie zadzieraniem nosa ganienie Grecji przez rządzących Polską w sytuacji gdzie Grecja ma 320 mld euro, a Polska ok. 380 mld dolarów długu zagranicznego. Roczne odsetki od tego długu to bagatela, 40 mld dolarów. Do tego należy doliczyć dług wewnętrzny, ale jaki on wewnętrzny skoro banki w 80% są w rękach kapitału zagranicznego czyli zyski tych banków są wyprowadzane poza Polskę.

Czytaj więcej...

Łochów za Życiem i dla Rodziny

W niedzielne popołudnie 21 czerwca w Łochowie odbył się Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem – „Rodzina, Wspólnota, Polska” Łochów zorganizował swój Marsz już po raz trzeci przez co dołączył do grona ponad 140 miast w Polsce, które w ten sposób chcą pokazać, że – RODZINA – jest dla uczestników tego wydarzenia najwyższą wartością.  Zaraz po południowej Mszy św. kolorowa kolumna marszowa ruszyła ulicami Długą i Leśną, aby dotrzeć na targowisko miejskie, gdzie rozpoczynał się Piknik Rodzinny „Anioły w Łochowie” .

Czytaj więcej...

Wielkie Granie na Orliku

W dniach 13-14 czerwca na łochowskim Orliku odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla dzieci z rocznika 2004. W turnieju rywalizowały ze sobą drużyny z Litwy, Białorusi , Ukrainy oraz Polski. Impreza miała na celu propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie gościom z zagranicy piękna naszych okolic.

W dzień otwarcia wszystkie drużyny stawiły się na uroczystym otwarciu turnieju, gdzie zostały odśpiewane hymny narodowe, a turniej oficjalnie otworzyli wspólnie: Burmistrz Łochowa, Marian Dzięcioł z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Andrzejem Suchenkiem.

Czytaj więcej...

Za wcześnie

W ocenie resortu odpowiedzialnego za inwestycje drogowe jest za wcześnie, by ująć węzeł komunikacyjny dróg krajowych nr 50 i 62, przecinających się w Łochowie, w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Tak bynajmniej wynika z odpowiedzi z 19 czerwca br. nadesłanej do Burmistrza Łochowa przez Wicedyrektor Departamentu Dróg i Autostrad w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Problem jest jednak na dziś, na teraz, gdyż za niespełna rok ruszy Rail Baltica - magistrala kolejowa na Białystok i dalej. Oto treść tej odpowiedzi:

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje i informacje Burmistrza Łochowa:

 W dniu 23.06.br. odbyło się kolejne spotkanie w Centrum Realizacji Inwestycji Kolejowych w Warszawie w sprawie modernizacji linii kolejowej E- 75 Rial Baltica. Gminę Łochów reprezentował Marian Dzięcioł - Burmistrz Łochowa. Kolejarze potwierdzają dwie ważne informacje: most na Liwcu zostanie wykonany do 30.09.2015 r., komunikacja kolejowa po obydwu torach między Tłuszczem a Łochowem zostanie wznowiona do końca listopada 2015 r.

Czytaj więcej...

Łochów - centrum unihokeja

W dniach 20-21 czerwca 2014 r. Łochów stał się centrum unihokeja w Polsce. Nad dwóch  łochowskich halach sportowych po raz drugi rozegrano emocjonujące zawody. W turnieju wzięło udział 37 drużyn z całej Polski. W trzech kategoriach wiekowych: chłopcy 2003 i młodsi, dziewczęta 2003 i młodsze oraz chłopcy 2005 i młodsi, wzięło udział 450 zawodników. 

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!".Te słowa, oprócz rad trenerów, wsparcia kibiców i stresu, towarzyszyły chyba każdemu zawodnikowi i każdej zawodniczce. Doskonale było to widoczne w  każdym rozgrywanym spotkaniu. Często o wyniku decydowały ostatnie sekundy spotkania, a czasem nawet dogrywka i karne.

Czytaj więcej...

Wielka Gala Letnia

                24 czerwca br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Wielka Gala Letnia Ogniska Muzycznego oraz kół zainteresowań MiGOK - koła ceramicznego oraz sekcji baletu. Wystąpili  niemal wszyscy uczniowie poszczególnych klas instrumentów OM, to jest klasy pianina oraz akordeonu prowadzonych przez Pawła Ściebiora, klasy pianina i skrzypiec prowadzonych przez Marka Rymarza, klasy pianina prowadzonego przez Mateusza Pęciaka. Wszyscy są jednymi z najzdolniejszych studentów Akademii Muzycznej w Warszawie.

Czytaj więcej...

Wsparcie repatriantów

Podczas drugiego koncertu charytatywnego w wykonaniu Mieczysława Szcześniaka z cyklu „Niedziele dla R. repatriantów”, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej zostaną pozyskane środki na zapewnienie mieszkań dla polskich rodzin z Kazachstanu i Ukrainy. Zapewnienie mieszkań repatriantom z Kazachstanu i Polakom z Ukrainy to główny cel działalności Fundacji Leny Grochowskiej, która powstała w kwietniu 2014 roku w ramach Grupy Arche.

Czytaj więcej...

Wernisaż Artura Szydlika

26. czerwca w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Artura Szydlika, współpracującego już od kilku lat z Galerią Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Jak to już jest w zwyczaju Galerii MiGOK, wernisaż połączony był z muzyką i poezją. Na gitarze zagrał Michał Brodzik, a dwa utwory z repertuaru Anny German przepięknie wykonała a capella - Martyna Gawrych. Swoją poezją uświetnił spotkanie Bogdan Mielecki. O swoich inspiracjach, jak i o samych rzeźbach ciekawie wypowiadał się autor. Dużo pytań zadawała mu licznie zgromadzona tego wieczoru publiczność. Całość, jak zawsze poprowadziła koordynatorka Galerii MiGOK - Aneta Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Rok ŁUTW za nami

24. czerwca był uroczystym dniem w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie, gdzie Wielka Gala Letnia na zakończenie Roku Szkolnego Ogniska Muzycznego, splotła się z pożegnaniem Roku Akademickiego Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Piotr Kamiński (tegoroczny koordynator OM MiGOK w Łochowie) witając gości podczas Gali, przywitał również studentów ŁUTW, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Po koncercie uzdolnionych dzieci i krótkiej przerwie nadszedł czas rozdania dyplomów słuchaczom ŁUTW.

Czytaj więcej...

Wiarygodna szkoła

Z początkiem roku 2015 została uruchomiona nowa edycja Programu Wiarygodna Szkoła dedykowana liceum ogólnokształcącym oraz technikum. W wyniku rekrutacji dla szkół z naszego województwa i powiatu wyróżniono Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie. Oznacza to, że szkoła otrzymała Ogólnopolskie Wyróżnienie Wiarygodna Szkoła i tym samym dołączyła do Rankingu najlepszych szkół w Polsce. 

Czytaj więcej...

Policyjne info

Policja poszukuje świadków

W Laskach, dnia 25 maja, około 300 metrów od posesji letniskowej, na nieużytkach  znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny, którego zgon nastąpił z przyczyn naturalnych. Mężczyzna prawdopodobnie w wieku 55 – 70 lat, 165 cm wzrostu. Nie posiadał uzębienia w górnej szczęce. Ubrany był w czarną kurtkę ortalionową, koszulę w kratę w kolorze biało-niebieskim, podkoszulek pomarańczowy  oraz brązowe sztruksowe spodnie, buty koloru brązowego.

Czytaj więcej...

Małżeńskie Jubileusze

Wzorem lat ubiegłych w sobotnie przedpołudnie dnia 6 czerwca br. w sali Miejskiego Domu Kultury w Łochowie odbyła się uroczystość Jubileuszu Małżeństwa dla uhonorowania 50, 55 i 60 lat pożycia małżeńskiego Łochowskich par małżeńskich.

Rocznica ślubu to wzruszające wydarzenie. Ożywają wspomnienia, wracają chwile i obrazy sprzed kilkudziesięciu lat. Tak było również i teraz. Na jubileusz zorganizowany przez Burmistrza Łochowa przybyli: Diamentowi Jubilaci - P. Zofia i Franciszek Nowotka -Ostrówek, Szmaragdowi Jubilaci - P. Waleria i Jerzy Lewandowscy-Budziska, oraz

Czytaj więcej...

Sukces Elwiry

Elwira Baranowska w finałach IV Olimpiady Medialnej organizowanej Fundację Nowe Media i jej partnerów naukowych: Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego znalazła się wśród elitarnej dziesiątki laureatów. Aby trafić do tego grona, musiała pokonać prawie 400 osób ze 100 szkół ponadgimnazjalnych z kilkudziesięciu miast dużych i małych praktycznie z całego kraju. Temat przewodni IV OM brzmiał: Interfejsy kultury po rewolucji Google. Jak komunikujemy się ze sobą przez media dzisiaj? Z nim związane były pytania i zadania na wszystkich trzech etapach olimpiady.

Czytaj więcej...

Bezpieczne wakacje 2015

Wakacje to czas wypoczynku i związanych z nim podróży. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach, a policyjni wodniacy patrolują jeziora i rzeki, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli. Policjanci przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie. 

Czytaj więcej...

Szlachetna Paczka – XV edycja

Jestem Koordynatorem Regionalnym SZLACHETNEJ PACZKI.  To wyjątkowy projekt,  który opiera się na idei mądrej pomocy.

SZLACHETNA PACZKA wspiera rodziny, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. W przemyślany sposób łączy rodziny żyjące w ubóstwie, wolontariuszy którzy docierają do rodzin i na podstawie wywiadu środowiskowego włączają do projektu najbardziej potrzebujące rodziny i darczyńców, którzy przygotowują paczki odpowiadające konkretnym potrzebom oraz dobroczyńców, którzy finansują pomoc.

Czytaj więcej...