Archiwum

Jubileusz 90-lecia Szkoły w Julinie

Jest wśród mazowieckich lasów ukryte miejsce, gdzie o patriotyzmie nikomu przypominać nie trzeba. Patriotyzm tam, to codzienność. Gdzie pieczołowicie jest kultywowana pamięć o Helenie i Ignacym Paderewskich.

                                                                                                         /B. Jankiewicz, 2010/

                Jubileusz 90-lecia Szkoły w Julinie odbył się 30 maja 2015 r. Uroczystość przygotowała Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa „Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, ponieważ ta placówka kontynuując dzieło szkoły julińskiej, jednocześnie obchodziła swoje 5-lecie funkcjonowania.

Czytaj więcej...

Bogu niech będą dzięki

                Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 24 maja 2015 roku to dzień w którym wiara została dopełniona nadzieją, że miłość zwycięży. Kiedy w lutowe południe na początku kampanii Andrzej Duda, jeszcze wtedy kandydat na prezydenta odwiedzał miasto Węgrów,  tylko nieliczni wierzyli, że to właśnie on wygra wybory. Startując z poziomu 12% poparcia (wg sondaży), trudno było myśląc po ludzku mieć nadzieję na zwycięstwo. Miałem wtedy okazję zamienić kilka zdań z Andrzejem Dudą, który między innymi poprosił o pomoc i wsparcie, na co mu odpowiedziałem, że na nas może liczyć. Andrzej Duda w czasie kampanii wykonał tytaniczną pracę, my tylko zrobiliśmy to co do nas należało.

Czytaj więcej...

Podium nie dla Olimpii

Przełom kwietnia i maja 2015 był bardzo pracowity, a zarazem bardzo udany dla łochowskich unihokeistów. Tegoroczny finał Mistrzostw Polski juniorów młodszych odbył się w dniach 11-12 kwietnia w Babimoście.  Uczestniczyło w nim 6 drużyn: oprócz reprezentantów Łochowa, UKS Fenomen Babimost, UKS Absolwent Siedlec, UMKS SPG Grzmiąca, UKS Wiatr Ludźmierz oraz UKS Orlęta Warszawa.

ULKS Olimpia Łochów - UKS Absolwent Siedlec 4 : 3 (1:0 , 1:3, 2:0)

UKS Orlęta Warszawa - ULKS Olimpia Łochów 8 : 2 (7:0 , 1:0, 0:2)

Czytaj więcej...

X Zjazd Klubów GP

               W ostatni weekend maja w Piotrkowie Trybunalskim odbył się coroczny Zjazd Klubów Gazety Polskiej. Kilkuset przedstawicieli klubów z kraju i zagranicy spotkało się, aby podsumować miniony rok i wytyczyć kierunki działania na przyszłość. Wszyscy dotarli na miejsce w doskonałych nastrojach po wygranych wyborach przez Andrzeja Dudę, którego nasze środowisko wspierało od momentu ogłoszenia jego kandydatury. W związku z tym Prezydent  Elekt  skierował do uczestników zjazdu krótki list, w którym podziękował klubom za wieloletnią pracę na rzecz naszych narodowych spraw.

Czytaj więcej...

Pamiętamy 1939 – 1945

Wystawa fotografii dokumentalnej w 70 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Autorami wystawy są: Elżbieta Berus-Tomaszewska, historyk, ekspert w dziedzinie ikonografii II Wojny Światowej, autor wystaw dokumentalnych, filmów i książek.

Jerzy Tomaszewski -  fotograf podziemny zaangażowany w akcję zabezpieczania dzieł sztuki i przechwytywania dowodów zbrodni niemieckich, korespondent i fotoreporter Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Decyzje i informacje Burmistrza z poprzedniego miesiąca:

 Na prośbę dyrektora inwestycji PKP odbyło się w dniu 13 maja b.r. spotkanie w Centrum Realizacji Inwestycji PKP w Warszawie Burmistrza Łochowa w sprawie budowy wiaduktu kolejowego nad torami w Łochowie i budowy 7 kilometrowego odcinka DK 62 po nowym śladzie. Problemem jest umieszczenie tego odcinka DK 62 w Krajowym Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 nad stworzeniem, którego dobiegają końca prace w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Generalnie chodzi o zmobilizowanie wszystkich przyjaciół i sojuszników gminy Łochów do skutecznego lobbingu u Pani Minister Marii Wasiak w sprawie umieszczenia tych inwestycji w Programie.

Czytaj więcej...

Fermi MUN 2015

Miałam okazję wziąć udział, jako delegatka Nikaraguy, w tegorocznym Fermi Model United Nations organizowanym przez LiceoScientifico e Linguistico "Enrico Fermi" na Sardynii. Uczestnictwo w symulacji obrad ONZ-u, w tak pięknym miejscu, było jednym z najciekawszych i kształcących doświadczeń w moim życiu.

Udział w obradach, uczy jak znajdować dobre rozwiązania problemów. Często należy iść na kompromis, aby były one do zaakceptowania dla jak największej ilości krajów. Zajmowałam się tematem o społeczności LGBT. Musiałam przedstawiać stanowisko kraju, którego byłam delegatką. Nie mogłam kierować się własnymi przekonaniami.

Czytaj więcej...

Wystartowała

Śmiało można stwierdzić, że Premier Liga to największa liga piłkarska dla dzieci na terenie województwa mazowieckiego. W sobotę (9.05) do Łochowa przyjechały drużyny z Tłuszcza, Wyszkowa i Lucynowa a do wszystkich rozgrywek Premier Ligi przystąpiło 60 zespołów w 3 kategoriach wiekowych: Żaczki (4-6 lat), Orliki (7-8 lat) i Dream Team (9-11 lat). Rozgrywki toczyły się w 5 lokalizacjach. O godz. 10:00 łącznie do rozgrywek przystąpiło ponad 500 zawodników w Wołominie, Łochowie, Stanisławowie Pierwszym, Goworowie i Ciechanowcu ruszyły zmagania I Rundy Premier Ligi. „Liga zaplanowana jest na IV Rundy w miesiącach od Kwietnia do Października 2015 r. V rudna finałowa będzie składała się z najlepszych zespołów danych kategorii wiekowych i rozegranie zostanie na terenie neutralnym.

Czytaj więcej...

Wyobraźnia w Galerii

                „Paleta wyobraźni” to tytuł odnoszący się do wszystkich obrazów zgromadzonych na trwającej wystawie w łochowskiej Galerii MiGOK. Autorami prac są artyści z Pracowni przy Nowogrodzkiej z warszawskiego RSTK: Jan Dil, Jerzy Dołżyk, Lidia Dworak, Beata Grzelak, Marta Grzelak, Joanna Jagiełło, Zbigniew Kotynia, Kamila Kuna, Justyna Kuna, Aneta Kowalczyk, Ryszard Materka, Katarzyna Puczyłowska, Lena Rokitnicka.  

Czytaj więcej...

Policyjne info

Debata społeczna w Łochowie

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie 20 maja odbyła się debata społeczna, podczas której społeczność lokalna przedstawiła swoje potrzeby i oczekiwania odnośnie poprawy bezpieczeństwa w swojej okolicy. Podczas debaty przedstawiono pracę węgrowskich i łochowskich funkcjonariuszy. Przedstawiono skalę przestępczości na terenie powiatu w latach 2013-2014. Omówiono 7 wybranych kategorii przestępstw takich jak: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, kradzież rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem,

Czytaj więcej...

Mój Las

Pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody odbyło się podsumowanie powiatowego etapu XXVIII edycji konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las”.  

W konkursie tym na szczeblu powiatowym z pośród 52 szkół wzięło udział 20 szkół i 1 szkoła z powiatu wołomińskiego. Do konkursu przystąpiło 138 uczniów, którzy nadesłali 137 prac. Spośród wszystkich prac komisja konkursowa zgodnie z regulaminem konkursu wyłoniła po 1 pracy z każdej kategorii i przekazała do Zarządu Głównego LOP w Warszawie, były to prace które zajęły I miejsce.

Czytaj więcej...

Przedszkolaki artystami - malarzami

Dnia 28. maja br. Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie gościła najmłodszych sympatyków malarstwa, grupę „Biedronek” z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Łochowie, których wychowawcą jest Jolanta Abramczyk i Marzena Olszewska. Dzieci po obejrzeniu wystawy  pt. „Paleta wyobraźni” (artystów z pracowni przy ul. Nowogrodzkiej z Warszawy) prezentowanej w tym czasie w Galerii MiGOK w Łochowie, nauczyły się odróżniać malarstwo abstrakcyjne od realistycznego, a także mogły spróbować własnych sił jako artyści-malarze.

Czytaj więcej...