Archiwum

Jaka POlska

                Zaproponowany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego podział na Polskę racjonalną i Polskę radykalną okazał się nietrafiony. Nic dziwnego, bo to fałszywa alternatywa: można być jednocześnie racjonalnym i radykalnym. Podział taki jest jedynie sztuczką propagandową wyrażoną w języku medialnej nowomowy. Ale dobrze, spróbujmy to przełożyć na konkrety. Ten, który mówi o zgodzie, cynicznie przekonuje wyborców, że próba walki o swoje przekonania w przestrzeni publicznej, obrona tego, co dla każdego z nas święte, zauważanie trucizn we wciskanych nam rzekomych lekarstwach

Czytaj więcej...

Święto Konstytucji z Paderewskim

                W słoneczne, niedzielne przedpołudnie 3 maja w parku „Dębinka” grupa mieszkańców Łochowa z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej spotkała się, aby uczcić 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Uroczystości rozpoczęły się od zaciągnięcia warty honorowej przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego przez zuchów i harcerzy z Hufca „Doliny Liwca”. Zaraz po tym dyrektor Katolickiej Szkoły w Julinie - Małgorzata Siuchta w kilku zdaniach przypomniała życiorys tego wielkiego polskiego patrioty, którego pomnikiem możemy się cieszyć od ubiegłego roku w Łochowie.

Czytaj więcej...

Patriotyzm jest jeden

                25 kwietnia Łochowski Klub GP wziął  udział w Pikniku Patriotycznym jaki odbył się na Zamku Polonii w Pułtusku z udziałem kandydata na urząd Prezydenta RP - Andrzeja Dudy.

Bardzo bogaty program artystyczny nie pozwolił nikomu się nudzić. Na scenie zadbali o to: Tolek Jabłoński, Ryszard Makowski, Jan Pietrzak oraz zespół „Contra Mundum” grający tzw. rock patriotyczny. Publiczność wraz z artystami śpiewała pieśni patriotyczne, a na telebimie były wyświetlane krótkie filmy z wypowiedziami wielu znanych osób na temat –   „Czym dziś jest patriotyzm ?”.

Czytaj więcej...

Kwietniowe wieści gminne

Decyzje i informacje Burmistrza:

• Starosta Węgrowski pismem z dnia 8 kwietnia poinformował Burmistrza Łochowa, że w wyniku przetargu został wyłoniony Wykonawca robót związanych z realizacją projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa oraz usprawnienie ruchu drogowego w podregionie ostrołęcko – siedleckim poprzez przebudowę ul. Wyspiańskiego w Łochowie”. Projekt będzie finansowany w 50% z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i po ¼ przez Gminę Łochów i Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

Czytaj więcej...

Wybrano by …

Pierwsza tura wyborów za nami i chociaż do oficjalnych wyników zapewne trochę jeszcze, a może i dłużej poczekamy to wiadomo, że ... Andrzej Duda i Bronisław Komorowski są kandydatami do drugiej tury wyborów prezydenckich, a kolejność nazwisk kandydatów nie jest przypadkowa. (A swoją drogą, jak to jest, kilka dni temu w wyborach do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii już kilka minut po zamknięciu lokali wyborczych na 99,9% widomo było ile mandatów uzyskały poszczególne ugrupowania w nich startujące.) W ciągu trzech miesięcy pewniak – obecny prezydent - nie tylko stracił kilkadziesiąt procent wyborców, lecz także zdołał obrazić zwolenników niemal wszystkich ugrupowań. Jednocześnie sondażownie i media dały totalną plamę. Jakby powiedział Piłsudski - kury im macać…

Czytaj więcej...

Policyjne info

Majowy bilans na drogach

W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 30 kwietnia do 3 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. W tym samym okresie prowadzone były działania prewencyjne ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń. 

Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów.

Czytaj więcej...

Pamiętamy 1939 – 1945

20 maja (w środę) o godz. 18.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy fotografii dokumentalnej poświęconej 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, zatytułowanej „Pamiętamy 1939 – 1945”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dziesiątki unikatowych zdjęć - obrazujących Polskę i Polaków w latach wojny i okupacji - zrealizowanych przez konspiracyjnych fotografów, w tym także żołnierzy NSZ, fotoreporterów niemieckich działających na potrzeby propagandy III Rzeszy oraz niemieckich żołnierzy biorących udział w akcjach eksterminacyjnych.

Czytaj więcej...

Turniej Piłki Nożnej - rocznik 2004

W dniach 13-14 czerwca na Łochowskim kompleksie sportowo-rekreacyjnym "Orlik" odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla dzieci urodzonych w 2004 roku. Do udziału w rozgrywkach zdeklarowały się drużyny z Ukrainy, Litwy, Niemiec oraz z czołowych klubów z tego rocznika z całej Polski. Naszą Gminę reprezentować będzie lokalna drużyna "Trójki" Łochów.  Przyjezdni Zawodnicy rodzice oraz trenerzy będą zakwaterowani w ośrodku wczasowo-wypoczynkowym "Koszelanka". Nad przebiegiem rozgrywek będą czuwać sędziowie z Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej oraz grono wolontariuszy chętnych do pomocy. 

Czytaj więcej...

Nowe placówki oświatowe w Łochowie

                Chcemy poinformować Czytelników GŁ, iż w Łochowie przy ul. Węgrowskiej 2D powstała specjalistyczna placówka: Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, a od września, pod tym samym adresem co powyżej, rusza Terapeutyczny Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Mój Świat”.

                W Poradni pracują psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, terapeuci integracji sensorycznej i inni specjaliści. W poradni można będzie dokonać diagnozy psychologicznej dzieci z trudnościami rozwojowymi już od pierwszego roku życia, uzyskać pomoc i wsparcie w zakresie problemów

Czytaj więcej...

W hołdzie Korczakowi

15 kwietnia w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie otwarto wystawę malarstwa Wolfganga Hergetha - niemieckiego artysty, absolwenta Szkoły Sztuki Rzemiosła Artystycznego w Monachium. Przygotowaną uroczystość poprowadziła koordynatorka galerii - Aneta Kowalczyk. Ciepło i z naturalną skromnością przywitała wszystkich gości, a wśród nich wiceburmistrza Łochowa - Urszulę Kalinowską. Tematyka obrazów prezentowanych na wystawie odnosi się do faszystowskiego ludobójstwa.

Czytaj więcej...

Święto Książki w Trójce

23 kwietnia z okazji Święta Książki w łochowskiej „Trójce” (Szkoła Podstawowa nr 3) odbyło się przedstawienie teatralne pt.: „Kopciuszek na zawodach” w wykonaniu nauczycieli, którzy pokazali się w nietypowych dla siebie rolach i strojach. 

Niecodziennym przeżyciem dla dzieci było ujrzeć swoich nauczycieli w roli Macochy czy Kopciuszka. Młodzi widzowie docenili grę aktorów, czego dowodem były gromkie brawa i bardzo spontaniczne, żywiołowe reakcje na kolejne sceny przedstawienia. Mimo że dla wszystkich występujących w przedstawieniu był to aktorski debiut, spektakl okazał się sukcesem. Dzięki ich zaangażowaniu poziom artystyczny przedsięwzięcia dorównywał niejednemu profesjonalnemu teatrzykowi dziecięcemu.

Czytaj więcej...

Osiem teatrów

17. kwietnia br. w sali widowiskowej Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyły się półfinały 15. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wystąpiło osiem teatrów - trzy zespoły dziecięce i pięć zespołów młodzieżowych.

Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Ciekawskim Georgem

8. kwietnia do Biblioteki Publicznej w Łochowie zawitał Ciekawski George, znana postać wielu książek, seriali animowanych dla dzieci. Małpka stworzona przez małżeństwo autorów Margret i Hansa Rey, już od ponad 70 lat uczy i bawi dzieci na całym świecie. W ramach tego spotkania przedstawicielka wydawnictwa Modo - Anna Uszyńska w towarzystwie maskotki Georga poprowadziła warsztaty, w których wzięły udział dzieci z Samorządowego Przedszkola w Łochowie, a także nieco starsze grupy „0” ze  Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie.

Czytaj więcej...

Jeśli w kwietniu, to …

             Jeśli w kwietniu, to wiadomo … Dzień Ziemi. I właśnie 19 kwietnia w Nadleśnictwie Łochów uroczyście obchodzono ten dzień.  Celem obchodów Dnia Ziemi jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją.

Czytaj więcej...