Archiwum

Śladem Wyklętych

      Już po raz piąty 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ciągle jest to jeszcze młode święto i wiele osób dziwią wywieszone tego dnia flagi. Inicjatywę ustawodawczą jego powołania podjął w 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński. Polacy świętują  na różne sposoby. Jest z czego wybierać. Mamy uroczystości organizowane zarówno przez instytucje państwowe jak i samorządowe. W kościołach w całym kraju odprawiane są msze święte. Z roku na rok pojawia się też coraz więcej inicjatyw społecznych powoływanych przez różne środowiska.

Czytaj więcej...

Bookcrossing w Łochowie

      Bookcrossing to społeczna forma popularyzowania czytelnictwa, która zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku wzbudzając duże zainteresowanie. Akcja ta polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, sklepie, teatrze, kawiarni, szkole. Znalazca zabiera książkę ze sobą i po przeczytaniu  przekazuje anonimowo innym, czyli uwalnia ją z domowej półki.

Czytaj więcej...

Inwigilacja

       ,,Powstań  Polsko, skrusz kajdany…” (Warszawianka 1831). Może mi ktoś zarzucić, że to zbyt patetycznie i nieadekwatnie do sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się nasza umiłowana Ojczyzna - Polska. Dziś, na szczęście, nie są to jeszcze kajdany metalowe, krępujące nasze ręce lub nogi, ale okowy może bardziej groźne, gdyż krępujące nasze umysły. Bo czymże są tuby propagandowe TVN-u, Polsatu, Gazety Wyborczej, niestety też Telewizji Polskiej i 90% innych mediów, jak nie kajdanami?

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Lutowe decyzje i informacje Burmistrza:

• Burmistrz Łochowa ogłosił postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na:

- budowę parkingu wraz  z remontem pomnika w miejscowości Kamionna z działania ,,Odnowa i rozwój wsi” w ramach PROW 2007-2013. Otwarcie ofert 3.03.2015 r.;

Czytaj więcej...

Gminny Konkurs Gazetek Szkolnych

      W listopadzie ubiegłego roku dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie oraz opiekunowie redakcji trójkowego Szkolesia (gazetki szkolnej) ogłosili Gminny Konkurs Gazetek Szkolnych. Nagrodę główną w konkursie – tablet - ufundował dyrektor szkoły Paweł Gelbrecht.

Czytaj więcej...

Prawda, a Mity

     7 marca z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w łochowskim Domu Kultury zostało zorganizowane spotkanie pt. „Prawda, a Mity - POS Jerzyki w Polskim Państwie Podziemnym”. Wiadomo, że organizacja Stowarzyszenie Żołnierzy „POS Jerzyki” od września 1982 roku jest współorganizatorem największych uroczystości patriotycznych w naszej gminie, które odbywają się co roku w Jerzyskach. Jak informowaliśmy we wcześniejszych artykułach na łamach Gazety Łochowskiej Klub GP rozpoczął dyskusję o okolicznościach tragicznych wydarzeń z 1944 roku w lesie pod Jerzyskami  trzy lata temu.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Potrącenie pieszego w Ostrówku

 Dnia 11. lutego w Ostrówku doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący fordem potrącił na pasach mężczyznę. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że  kierujący fordem jadąc od strony Sadownego w kierunku Łochowa potrącił znajdującego się na przejściu dla pieszych 54-letniego mieszkańca Ostrówka. Poszkodowany z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Czytaj więcej...

Retrospektywa

      Dnia 28 lutego 2015 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Retrospektywa VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW - Gdynia 2014. Organizatorem tego wydarzenia był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Patronatem honorowym objął festiwal Burmistrz Łochowa - Marian Dzięcioł, natomiast patronatem medialnym: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny - Podlasie 24, Głos Węgrowa i okolic, Kurier-W i Gazeta Łochowska. 

Czytaj więcej...

Mamy półfinał!

     14 lutego 2015 r. drużyna Olimpii Lochów rozegrała pierwsze spotkanie play off Ekstraligi Seniorów. Mecz w Siedlcu był zdecydowanie najciekawszym spotkaniem pierwszej rundy ćwierćfinałów w Ekstralidze Seniorów. Pierwsza część spotkania została skutecznie zdominowana przez zespół z Łochowa, który wykorzystywał nadarzające się okazje i w 28. minucie prowadził 6-2. Zwycięzca mógłby być jednak zupełnie inny, gdyby gospodarze wykorzystywali stworzone przez siebie okazje. Mimo to, druga część pojedynku należała jednak do siedlczan, którzy wykorzystali m.in. dwa rzuty karne,  zaczęli odrabiać straty, doprowadzając w 58.23 do remisu 8 – 8. „Kropkę nad i” w 58:54 postawił Kacper Wierzchołowski, który pięknym strzałem pokonał bramkarza gospodarzy:  8 - 9 (2-4,1-2,5-3).

Czytaj więcej...

Gdzieś na ulicy Fabrycznej

      Wszyscy znają kultową piosenkę Kobranocki, lecz niewielu miało okazję przejść ulicą ze szlagieru dwukrotnie w ciągu jednej wycieczki i spotkać się z niemnej romantycznymi miejscami. Szlak może być kontynuacją trasy 14 lub ciekawą przechadzką w okolicy Łochowa w celu obejrzenia uroczych, śródleśnych jeziorek. W lasach chronione bagno zwyczajne, w runie połacie jagód, wśród starych sosen świerki. Możliwy boczny wypad do dworku w Baczkach, Kamionny, dworu łochowskiego i zejście nad Liwiec w okolicy grodziska wczesnośredniowiecznego. Interesująco przez cały rok z wyjątkiem wietrznych dni.

Czytaj więcej...