Archiwum

Poszukiwanie talentów

               Dnia 5 lutego br. w sali konferencyjnej LO i Gimnazjum przy ul. Wyspiańskiego odbyła się gala, finał XIV edycji powiatowego konkursu literackiego „Pióro szuka talentu”, organizowanego przez łochowskie gimnazjum pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Wcześniej, bo 30 grudnia ub. roku w siedzibie tegoż gimnazjum jury konkursu dokonało rozstrzygnięcia nadesłanych z terenu powiatu węgrowskiego na konkurs prac, na które składały się utwory poetyckie i prozatorskie. Jury konkursu w składzie: przewodniczący – Piotr Witul, członkowie – Barbara Gałązka, Ewa Kowalczyk, Jolanta Prochacka-Cyrych, Karol Wojteczek oceniło łącznie 185 utworów.

Czytaj więcej...

Kąsek nie lada jaki

                W nocy 18 grudnia, o godz. 0:45 koalicja rządząca próbowała zmienić Konstytucję RP. Chcieli wprowadzić zapisy, które umożliwiłyby wyprzedaż Lasów Państwowych. Na szczęście dla nas wszystkich projekt przepadł, bo ekipie Kopacz zabrakło pięciu głosów. W mediach prorządowych standardowe embargo informacyjne na ten temat. Lasy Państwowe, zajmujące niemal 1/4 terytorium kraju, są dobrem ogółu. Dobrem wszystkich Polaków. Obecnie obowiązujące prawo uniemożliwia przejęcie polskich lasów przez podmioty prywatne.

Czytaj więcej...

Eternitowe dachy

                Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej przyjęto program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Łochów. Program ma na celu stopniową eliminację wyrobów zawierających azbest (głownie chodzi o eternitowe dachy), jego bezpieczne unieszkodliwianie, zgodne z przepisami prawa, co ma spowodować sukcesywną likwidację oddziaływania azbestu na środowisko, wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych mieszkańców miasta i gminy spowodowanych oddziaływaniem azbestu.

Czytaj więcej...

DK 62 i DK 50 – po grudzie

                Z wielkim zdziwieniem i zaskoczeniem wczytywaliśmy się w rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, gdyż mimo wpatrywania się w tekst programu, ani słowem nie zająknięto się w sprawie modernizacji drogi krajowej 50 na odcinku od Mińska Mazowieckiego po Brok oraz drogi krajowej 62 przecinającej w Łochowie modernizowaną obecnie linię kolejową (Warszawa – Białystok i dalej Wilno – Petersburg), a następnie

Czytaj więcej...

Nie tak miało być

                W dniu 24 stycznia br. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Łochowie zajęto się dwoma sprawami: brakiem umieszczenia modernizacji DK 50 i DK 62 przebiegających przez  Łochów i krzyżujących się przy przejeździe kolejowym (zob. w GŁ „DK 62 i DK 50 - po grudzie”) oraz zamiarem zamknięcia przejazdu kolejowego na tzw. Wymysłach. W tej drugiej sprawie radni wypracowali stanowisko i skierowali je do Jerzego Korzeniowskiego, Dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.:

Czytaj więcej...

Wieści gminne ze stycznia 2015

Styczniowe decyzje i informacje Burmistrza:

• Burmistrz Łochowa informuje, że w budżecie gminy na 2015 r. wydatki na sport zaplanowano w  kwocie 337.700 zł i podzielono między kluby sportowe: ŁKS – 107.000 zł, LKS Ostrówek – 86.500 zł, UKS OLIMPIA - 50.000 zł, LIWIA Łochów – 46.500 zł, sport w szkole 42.000 zł w tym: SKS-y 37.000 zł, animator sportu – 5.000 zł, Klub Sz.P.Nr 3 – 5.700 zł. W budżecie na 2015 rok zaplanowano również kwotę 130.000 zł na kontynuację budowy zaplecza ŁKS-u.

Czytaj więcej...

Mieszkanie dla Polaków z Donbasu

                31 stycznia br. dzięki Fundacji Leny Grochowskiej odbył się w Pałacu Łochów BAL CHARYTATYWNY „DLA RODZINY Z DONBASU”. Pozyskane z balu fundusze przeznaczone zostaną na zakup mieszkania dla repatriantów z Ukrainy. Podczas wieczoru bardzo istotnym elementem było zakończenie pleneru malarskiego oraz uroczysty wernisaż wystawy poplenerowej.

Czytaj więcej...

Łochowska szarada

                24 stycznia w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się II Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Łochowa. W turnieju współorganizowanym przez wydawnictwo czasopism szaradziarskich Rozrywka Sp. z o.o. i Miejski Klub Szaradzistów „Kon-Tiki” z Józefowa wystartowało 25 osób z całej Polski. Po rejestracji uczestników, rozpoczęło się rozwiązywanie zadań konkursowych.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Wypadek śmiertelny na terenie gminy Łochów

W piątek 23 stycznia na trasie Ostrówek - Wieliczna doszło do wypadku. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący Mercedesem na łuku drogi zjechał do rowu. Następnie uderzył w drzewo. W wyniku zderzenia 65-letni mieszkaniec Warszawy poniósł śmierć na miejscu. 

Czytaj więcej...

Jerzyska – niedomówienia, cz. II

                Wokół bitwy pod Jerzyskami stoczonej w połowie sierpnia 1944 roku w ramach akcji „Burza” narosło wiele nieporozumień. Na dodatek w  tym czasie do naszych terenów w bardzo szybkim tempie zbliżał się front wschodni. W pierwszej części tego artykułu przytoczyliśmy materiał nadesłany do redakcji w pierwszych dniach grudnia ub. r. przez Jerzego Broszkiewicza.

Czytaj więcej...

„Game Over”

                Nie dla każdego ten tytuł oznacza koniec gry. Dla naszego koła teatralnego z Gimnazjum im. Orła Białego w Ostrówku, od października 2013 roku, jest to początek rozwijania swojej pasji. Grupa teatralna "Game over" liczy dwudziestu uczniów. Opiekunami, a zarazem pomysłodawczyniami nazwy grupy, są panie: Ewelina Miciukiewicz i Jolanta Podgórska . Wszyscy mamy jedno wspólne hobby - teatr.

Czytaj więcej...

Tegoroczne ferie zimowe

                Właśnie zakończyły się tegoroczne ferie zimowe. Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie przygotował dla wszystkich chętnych dzieci atrakcyjny program zajęć artystyczno-taneczno-sportowych mających na celu integrację, rozwój i ruch.

                Oferta MiGOK spotkała się z ogromnym zainteresowaniem dzieci i rodziców, o czym świadczy fakt, że codziennie odwiedzała nas prawie 80 osobowa grupa dzieci i młodzieży. Każdego ranka na dużym ekranie wyświetlaliśmy specjalnie dla najmłodszych bajki i filmy. Po seansach podawany był ciepły posiłek w postaci zupy i bułeczek.

Czytaj więcej...

Kolędnicy z szopką

W Węgrowskim Ośrodku Kultury już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych. Wśród jego uczestników nie zabrakło, również łochowskich 5-latków z grupy „Biedronek”. Dzieci z radością i dużym impetem przedstawiły „Kolędników z szopką” na dużej scenie.

Kostiumy, w większości wykonali rodzice, a nad całością spektaklu pracowali nauczyciele: Marzena Olszewska, Janina Pyźlak i Jolanta Abramczyk, która także opracowała scenariusz przedstawienia w ciekawy sposób łączący tradycję jasełek z kolędnikami.

Czytaj więcej...