Archiwum

Mapa graniczna starostwa kamieńczykowskiego

Dzięki uprzejmości p. Zaleskiego natrafiliśmy na materiał z 1978 roku opublikowany w Kwartalniku Historii Kultury Materialnej nr 26/4 autorstwa Krzysztofa Chłapowskiego „Mapa graniczna starostwa kamieńczykowskiego – nieznane mazowieckie źródło kartograficzne”, a ponadto na kopię tej mapy - oryginał z 1663 lub 1664 roku znajduje się w zasobach SS Wizytek w Warszawie, który to zakon w tamtym czasie dobra kamieńczykowskie miał w posiadaniu, a nadane zostały Wizytkom przez królową Marię Ludwikę. Ponadto weszliśmy w posiadanie kopii odzwierciedlenia/odwzorowania tej mapy - wykonanego w 1991 r. przez Jerzego Stanisława Szyszkę, a sporządzonego na podstawie oryginału - dzięki uprzejmości i przychylności Matki przełożonej Klasztoru Wizytek Marii Klaudii Milewicz.

Czytaj więcej...

Orszak Trzech Króli

Piszę ten tekst w dzień po Święcie Trzech Króli czyli Święcie Objawienia Pańskiego. Historia tego Święta sięga trzeciego wieku. To, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijan. Przypomina, że narodzony Jezus Chrystus objawił się nie tylko narodowi wybranemu, ale wszystkim ludziom wszystkich stanów i kontynentów. Mędrcy mieli przynieść Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

Minął kolejny rok

Minął kolejny rok, jak zwykle szybciej niż poprzednie. W telewizji ten sam noworoczny film, nastrajający do refleksji nad tym co ważne. Oczywiście wygrywa miłość. Jakby sam fakt nieuchronnego upływu czasu nam nie wystarczył. Zaglądam do listy postanowień jaką stworzyłam rok temu. Niewiele z niej zrealizowałam. Brakuje mi silnej woli czy raczej życia nie pyta nas o zdanie i idzie własną ścieżką? A może za parę lat zrozumiem, że jednak coś mi się udało? Często dopiero spojrzenie z pewnej perspektywy ukazuje nam właściwy obraz.  

Czytaj więcej...

Czy nic się nie stało?

13 grudnia członkowie Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej byli uczestnikami „Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów”. Tłumy ludzi z całego kraju zjechało tego dnia do Warszawy, aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego i zaprotestować przeciwko kompromitującej organizacji wyborów samorządowych. 16 listopada okazało się bowiem, że państwo polskie po raz kolejny nie zdało egzaminu. Nie potrafiło się ono wywiązać ze swojego podstawowego obowiązku, jakim jest organizacja uczciwych wyborów.

Czytaj więcej...

Zimowe warunki na drogach

Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący.

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!!

Czytaj więcej...

Policyjne info

Utraciłeś dokumenty? Działaj!

Nie daj się złowić! Chroń swoje pieniądze i tożsamość!

Policja ostrzega:

        - Nie eksponuj rzeczy wartościowych (pieniędzy, dokumentów, telefonów). Nie zostawiaj ich na wierzchu w samochodzie.

        - Torebkę, saszetkę zawsze noś zamkniętą.

Czytaj więcej...

Budżet na wodzy trzymany

30 grudnia 2014 r. radni przyjęli budżet Gminy Łochów na 2015 rok. Ogólnie rzec można, że rozmach inwestycyjny z lat poprzednich  jest za nami, czas spłacać rachunki, aczkolwiek unijna ścieżka przedeptana i za pomocą tego strumienia nie jedno jeszcze zadanie będzie realizowane - zarówno w tym jak i przyszłym roku - póki źródło nie wyschnie. Jakby co - to co nieco da się jeszcze skredytować, bo zadłużenie na koniec tego roku ma wynieść52,28% zaplanowanych na ten rok dochodów, czyli do górnego limitu jeszcze trochę zostało.

Czytaj więcej...

Stawki za wodę i ścieki

Z dniem 1 stycznia 2015 roku na terenie naszej gminy wchodzą nowe stawki za doprowadzenie wody do domostw z wodociągu gminnego oraz odprowadzenie ścieków do oczyszczalni. Dotychczasowe obowiązywały przez rok. Według nowych/starych stawek od 1 stycznia 2015 r. za każdy m3 zapłacimy:

Woda

- gospodarstwo domowe - 2,92 zł netto + Vat oraz opłata stała miesięczna 1,75 zł netto + Vat;

- działki rekreacyjne – 3,50 zł netto + Vat oraz opłata stała miesięczna 2,00 zł netto + Vat.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Grudniowe (2014) decyzje, informacje i zarządzenia Burmistrza:

• Burmistrz Łochowa ogłosił pierwszy nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości położonej w miejscowości Brzuza, oznaczonej w ewidencji gruntów
nr 2489 o pow. 0,6124 ha. Cena wywoławcza 11 500 zł. Przetarg odbędzie się w dniu 30.01.2015 r. o godz. 9ºº w siedzibie Urzędu Miejskiego w Łochowie pok. 107.

Czytaj więcej...

Jerzyska – niedomówienia (cz. I)

Wokół bitwy pod Jerzyskami w ramach akcji „Burza”, gdy do naszych terenów zbliżał się front wschodni, narosło tak wiele nieporozumień, że pewnie jeszcze przez wiele lat redakcja GŁ będzie miała co pisać. Otóż Jerzy Broszkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” AK złożył do G.Ł. na początku grudnia ub. r. pisemną informację w sprawie uczestnictwa oddziałów powstańczych, polskiego podziemia w bitwie pod Jerzyskami w sierpniu 1944 roku:

Czytaj więcej...

Zimowa gala

18 grudnia 2014 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Zimowa Gala Ogniska Muzycznego. Koncert poprowadził Piotr Kamiński, który jest jednocześnie koordynatorem Ogniska, jak i nauczycielem śpiewu. W koncercie wzięli udział niemalże wszyscy wychowankowie Ogniska Muzycznego. Swoje umiejętności zaprezentowały klasy następujących instrumentów: fortepianu, skrzypiec, gitary, akordeonu oraz wokalu. Koncert poświęcony był tematyce Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...