Archiwum

Już w pierwszej turze

                Już w pierwszej turze, 16 listopada, padło rozstrzygnięcie w wyborach samorządowych na włodarza naszej Gminy. Wygrał je Marian Dzięcioł, uzyskując 3692 głosów (56,4%), reprezentant KWW Ziemi Łochowskiej. Jego rywalka i rywal uzyskali odpowiednio po około połowę mniej głosów poparcia: Małgorzata Łotarska – 1436 głosów (21,9%) i Zbigniew Rosłoń – 1419 głosów (21,7%).

                Tego dnia wybraliśmy też przedstawicieli naszej gminy na najbliższe 4 lata. Układ sił, w porównaniu z minioną kadencją zmienił się nieznacznie, czyli opcja „klincz” z niewiadomym rozwojem sytuacji trwać będzie nadal. Z listy KWW Ziemi Łochowskiej mandat radnego uzyskało siedem osób: Mirosław Ziółkowski, Andrzej Abramczyk, Zuzanna Bańska, Krzysztof Pyźlak, Jacek Owsianka, Anna Leśniewska, Andrzej Suchenek Natomiast z listy Prawa i Sprawiedliwości sześć osób: Krystyna Kielan, Grzegorz Narzymski, Sławomir Ryszawa, Zbigniew Jarzec, Zofia Jarząbek i Robert Gołaszewski.

Czytaj więcej...

11 Listopada

                Mając na uwadze minione 25 lat to nie pamiętam, by łochowskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości obchodzone były tak barwnie i uroczyście jak te z bieżącego roku – 11 listopada. W pewnym tylko stopniu mogły dorównywać jedynie obchody z połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, gdy po ponad 50 latach na swoje miejsce, na obelisku w Kamionnie powrócił medalion poświęcony Marszałkowi Piłsudskiemu.

                Po uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w łochowskim kościele parafialnym przez naszego nowego Biskupa, JE Tadeusza Pikusa, który podczas kazania stracił przytomność, iż potrzebna była pomoc służb ratownictwa medycznego, około tysięczna rzesza uczestników tej mszy, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry dętej z Liwa wyruszyła spod kościoła rytmie utworów patriotycznych w pochód ulicami Łochowa

Czytaj więcej...

Ligawki – adwentu początki

                W niedzielę 30 listopada mieszkańcy Łochowa usłyszeli kolejny raz dźwięk ligawki podczas XIII Konkursu gry na ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanego przez MiGOK w Łochowie. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i Burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła.

                Zgodnie z tradycją Adwent to czas legaczy, którzy przez cztery niedziele wyciągają swoje niezwykłe instrumenty i zachęcają całe rodziny do wspólnego grania. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował dla osób ceniących tę tradycję konkurs gry na ligawce, dołączając do tego święta inne kulturalne wydarzenia. Program minionej niedzieli obejmował ponadto Łochowski Jarmark Bożonarodzeniowy oraz koncerty ościennych zespołów: „Gwizdalanek”, „Łochowian” i „Kapeli Łochowskiej”.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Grudzień 2014

Listopadowe decyzje i informacje Burmistrza

 

• W dniu 13 listopada 2014 r. w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odbyło się spotkanie w sprawie modernizacji linii kolejowej E 75. W spotkaniu, któremu przewodniczył zastępca ministra Zbigniew Klepacki, udział wzięli: Marian Dzięcioł - Burmistrz Łochowa, Paweł Bednarczyk - Burmistrz Tłuszcza, Grzegorz Dudzik - Burmistrz Zielonki oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nie przybył na spotkanie wiceminister Zbigniew Rynasiewicz odpowiedzialny w resorcie za budowę dróg krajowych i autostrad. Wiceminister Zbigniew Klepacki zapewnił, iż wszystkie obiekty drogowe, o które walczyły w/w gminy zostaną wykonane w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020. Spotkanie odbyło się z inicjatywy posła Krzysztofa Borkowskiego.

Czytaj więcej...

Spostrzeżenia powyborcze

czyli list otwarty byłego radnego

 

Szanowni Państwo, mieszkańcy okręgu wyborczego Nr 12 w Łochowie,

Bardzo serdecznie dziękuję za udział w wyborach i wszystkie oddane na mnie głosy. Dziękuję również za każde dobre słowo i wsparcie jakie mi okazywaliście w trakcie moich poprzednich kadencji oraz podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Chciałbym jednak przy tej okazji odnieść się do informacji zawartych w ulotce jednego z moich kontrkandydatów Pana Marcina Grędy (radny w kadencji 2010-2014), a mianowicie do owych sukcesów:

Czytaj więcej...

Powyborczy komentarz

                Kurz wyborczy zwolna opada. Jeszcze tu i tam można zauważyć resztki plakatowych,  powyborczych śmieci. Szkoda tylko, że wybory lokalne są tak rzadko. Gdyby odbywały się co roku to z pewnością Łochów byłby piękniejszy. Zawsze przed wyborami, rzutem na taśmę wyborczą powstają jakieś dodatkowe odcinki dróg, chodników lub innych elementów infrastruktury. W tym też czasie raptownie wzrasta ilość otwarć, święceń, przecięć wstęg itp. wydarzeń na których sprawujący władzę mogą zaistnieć medialnie. Jak widać po wynikach wyborów, triki te, choć coraz słabiej, niestety jeszcze działają.

                Tydzień po wyborczej niedzieli, dla tych którym daliśmy mandaty radnych był tygodniem doboru koalicjantów. Spadały kolejno maski apolitycznych komitetów wyborczych i niezależnych kandydatów.

Czytaj więcej...

Wybory okiem obserwatora

                Wybory samorządowe za nami, ale emocje nie maleją, dyskusje nie milkną. Zastanawiam się dlaczego tak jest, czy można było temu przeciwdziałać, kto za to wszystko odpowiada i wreszcie - może najbardziej kontrowersyjne pytanie - czy wybory, a właściwie - wyniki wyborów - są uczciwe  i czy oddają wolę wyborców.

                Nie będę się kusił o odpowiedź na powyższe pytania w skali całego kraju, ale mogę to przedstawić w oparciu o swoje doświadczenie na podstawie udziału w  komisji obwodowej nr 9 w Łochowie (dla Barchowa i Budzisk) mającej siedzibę w gimnazjum, w której byłem mężem zaufania z ramienia PIS, gdyż o dziwo - po wylosowaniu składów komisji nie znalazł się w niej żaden przedstawiciel z tego komitetu. Dla mnie było to wielkie, nowe, ciekawe i ubogacające doświadczenie. Poznałem nowych, ciekawych ludzi, a po drugie uzyskałem własny, empiryczny punkt odniesienia do wszystkiego co się działo i dzieje wokół sprawy wyborów, czym chciałbym się z Państwem podzielić

Czytaj więcej...

Partia Głosów Nieważnych

                Wyjątkowo długo przyszło nam czekać w tym roku na ostateczne wyniki wyborów samorządowych. Miliony Polaków zadało sobie pytanie – czy państwo polskie zdało egzamin z demokracji skoro nie potrafi się wywiązać z tak podstawowego obowiązku jakim jest organizacja wyborów? Bez względu na sympatie polityczne wielu z nas twierdziło, że skala błędów, niedopatrzeń i celowych fałszerstw w tych wyborach odegrały wielką rolę.

                W skali kraju bardzo wysoki wynik w wyborach do sejmików zanotowała tzw. „Partia Głosów Nieważnych”, bo prawie 18%. Czy aby tylko w wyborach do sejmików? Wystarczy tylko rzut oka na protokoły z terenu gminy Łochów w wyborach do Rady Powiatu Węgrowskiego. Tu „Partia Głosów Nieważnych” osiągnęła wynik niewiele gorszy, bo 16%.  Z wynikiem 1075 głosów zajęłaby trzecie miejsce po: KW Prawo i Sprawiedliwość /2331 głosów/, KWW Wspólny Powiat /2149/, a zaraz za nią na czwartej pozycji byłyby KWW.

Czytaj więcej...

Wieści „Babci Jedynki”

                Minęło dopiero trzy miesiące nauki, a w naszej „Jedyneczce” dzieje się… bardzo dużo i tak:

26 września br. - Święto Szkoły. Przyjęliśmy do braci uczniowskiej 42 „Żaczków”. W obecności przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK, Burmistrza Łochowa, rodziców, nauczycieli i kolegów złożyli oni na sztandar szkoły ślubowanie.

Przystąpiliśmy również do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO pod hasłem „Twoje dane - twoja sprawa”.Koordynatorem programu jest p. Karolina Przyborowska. Swoją wiedzą, którą uzupełniła na szkoleniu w tej dziedzinie podzieli się z dziećmi prowadząc cykl zajęć z uczniami.

Happening na temat bezpieczeństwa z dnia25 listopada stał się uwieńczeniem uczestnictwa „Jedynki” w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Koleje Państwowe „Zatrzymaj się i żyj”.

Czytaj więcej...

Przedszkolaki w Trójce

                10 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie odbyło się Pasowanie na przedszkolaka. To pierwsza taka uroczystość w szkole, bo i po raz pierwszy od września w placówce funkcjonuje oddział przedszkolny dla dzieci 3 i 4-letnich.

                Dzień Pasowania na przedszkolaka to ważny moment nie tylko dla dzieci, ale również rodziców. Jeszcze nie tak dawno maluchom trudno było rozstać się z mamą i tatą. Dzieci z niepewnością wchodziły do sali. Czasem, któreś zapłakało. Rodzice zaś zastanawiali się, jak ich pociechy poradzą sobie w nowym miejscu, wśród nieznanych osób, z dala od czujnych oczu najbliższych. Po dwóch miesiącach wątpliwości i niepokoje rozwiały się, a przedszkolaki odważnie i z uśmiechem zaprezentowały swoje umiejętności. Dzieci z dużym wdziękiem i swobodą mówiły wiersze i śpiewały poznane piosenki. Następnie złożyły uroczystą przysięgę obiecując, że będą dzielnie wypełniać swoje obowiązki, zgodnie bawić się z rówieśnikami oraz pilnie się uczyć, aby mamy i taty nigdy nie zasmucić. Rodzice z dumą oglądali małych artystów nagradzając ich wielkimi brawami.

Czytaj więcej...

Ludzie listy piszą

Podziękowanie za dalsze życie

 

Mam 86 lat, jestem repatriantką z Odessy, mieszkam w Łochowie. W nocy z 31 sierpnia na 1 września 2014 r. obudziłam się o godz. 2.30 z braku powietrza. Nie mogłam oddychać. Myślałam, że przyszedł koniec mojego życia.

Mój wnuk wyjeżdżając z dziećmi nad morze do Bułgarii, zostawił mi karteluszek z informacją nr telefonu 999 (pogotowie). Zadzwoniłam pod ten numer i powiedziałam, że jestem sama i jak się czuję. Powiedziano mi, że mam otworzyć drzwi z klucza i czekać. Przygotowałam „aktówkę” ze swoimi dokumentami ze szpitali (po złamanej nodze) i chyba za 10 minut przyjechała ekipa pogotowia ratunkowego - myślę że z Łochowa. Dostałam momentalnie pomoc (zastrzyki, itd.).

Czytaj więcej...

Pogranicza

                Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w dn. 6-20 listopada 2014r. uczestniczyli w projekcie ,,POGRANICZA” Łochowskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk „CD” w ramach polsko-ukraińskiej współpracy młodzieży. 12 uczniów z Polski i 12 z Ukrainy wspólnie uczestniczyło w warsztatach, rekreacji i wycieczkach.

Projekt miał na celu zdobycie wiedzy o sąsiednim kraju i narodzie, wzajemne porównanie kultury, historii, zauważenie różnic i podobieństw, nawiązanie więzi. Pozwolił na rozwinięcie  umiejętności komunikacji interpersonalnej, pracy zespołowej, publicznego występowania czy kreatywności. Jego koordynatorką była Małgorzata Szeja (która projekt  napisała).

Te 14 dni na długo zostaną w  pamięci uczestników. Dzień wyjazdu ukraińskich przyjaciół, jak przystało na pożegnania, był bardzo trudny i obfity w łzy. Oni nie chcieli wyjeżdżać, my nie chcieliśmy ich wypuścić.

Czytaj więcej...

Policyjne info

„Płomień”  - ćwiczenia na komendzie

27 listopada w węgrowskiej komendzie odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe z ewakuacją pracowników z budynku z powodu zaistniałego pożaru. (Na parterze w wyniku podłożenia ognia doszło do pożaru w budynku komendy. Według scenariusza ćwiczeń zarządzono ewakuację osób i powiadomiono straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe. W trakcie ćwiczeń ewakuowano na zewnątrz budynku około 40 osób. Wezwano straż pożarną i pogotowie ratunkowe.

Śmiertelny wypadek na krajowej  50

Do wypadku doszło 2 grudnia ok. godz. 11 na odcinku Sadowne - Brok. Wstępnie ustalono, że  60-letnia kierująca fordem z nieustalonych przyczyn zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w samochód ciężarowy.

Czytaj więcej...

Sportowy sukces szkół

            28 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół za rok szkolny 2013/2014. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego wyróżnionych, nagrodzonych szkół, władze powiatowe Szkolnego Związku Sportowego oraz goście: Krzysztof Fedorczyk - Starosta Węgrowski, Marian Dzięcioł - Burmistrz Łochowa, Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.

                Gościnne progi gospodarza obiektu, p. Pawła Gelbrechta sprawiły, że w miłej i serdecznej atmosferze dokonano podsumowania niebywale owocnego życia sportowego szkół za miniony rok szkolny, gdyż w historii mazowieckich igrzysk współzawodnictwa sportowego, szkoły z terenu powiatu węgrowskiego nie osiągnęły tak dobrego wyniku - 16 miejsce na 42 powiaty w naszym województwie.

Czytaj więcej...

Unihokejowa jesień

                Listopad 2014 był bardzo pracowity, a zarazem bardzo udany dla łochowskich unihokeistów. W dniach 20-21. listopada seniorzy udali się na Górny Śląsk, aby rozegrać zaległe spotkania z TKKF Jadberg Pionier Tychy. Oba spotkania miały swoją dramaturgię i podobny przebieg. Sobotnie spotkanie zakończyło się wynikiem 5:4 (2:1, 3:0, 0:2), niedzielne zaś 7:6 (3:2, 3:2, 1:2) dla drużyny Olimpii. Sześć punktów „przyjechało” do Łochowa.

                W ostatni weekend listopada zawodnicy z Łochowa udali się na Dolny Śląsk aby skrzyżować kije z drużyną Politechniki Wrocławskiej. Zarówno sobotni, jak i niedzielny pojedynek zakończył się zwycięstwem naszego zespołu. W sobotę dominacja Olimpii rozpoczęła się od 30 minuty meczu. Od stanu 5:5 podopieczni Pawła Wróbla nie stracili już żadnej bramki, a sami strzelili kolejne 5, zwyciężając ostatecznie 10:5 (5:4, 3:1, 2:0). W niedzielę było podobnie. Pomiędzy 33 a 48 minutą Olimpia odskoczyła na 4 bramki, czego przeciwnik nie był w stanie już odrobić do końca spotkania.

Czytaj więcej...

IV Przystanek Norwid

                W dniu 21. listopada br. odbył się Festiwal Literacki „Przystanek Norwid”, organizowany w ramach IV Jesieni Poezji przez MiGOK w Łochowie i Pałac Łochów - pod honorowym patronatem Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka i Burmistrza Łochowa - Mariana Dzięcioła. Patronatami medialnymi objęły wydarzenie - Głos Węgrowa, Gazeta Łochowska i Kurier W.

                Wszystkie prace konkursowe oceniało trzyosobowe jury o następującym składzie - przewodniczący jury Marian Bednarek - poeta, malarz, prozaik, scenograf, twórca teatralny, Andrzej Kijowski - publicysta, pisarz, realizator i prezenter telewizyjny, menedżer kultury, teatrolog i nauczyciel akademicki oraz Stanisław Grądzki - Łochowski poeta, prozaik, zaprzyjaźniony z Domem Kultury w Łochowie, od niedawna wykładowca Łochowskiego Uniwersytetu III wieku.

Czytaj więcej...

Przyjemności

                Są takie chwile, które wydają się magiczne, zapadają nam w pamięć i zostają w nas na zawsze. Przeczytałam niedawno słowa Einsteina : Przyjemność zamienia się w energię  oraz: Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko. Idąc tym tropem postanowiłam  wyjechać na weekend do Nałęczowa, po energię i cuda. Byłam w Nałęczowie kilka lat wcześniej, w listopadzie, więc aura nie sprzyjała zachwytom. Teraz było inaczej. A może to ja się zmieniłam, może teraz bardziej patrzę inaczej? Może dopiero teraz potrafię dostrzec to piękno. 

                Kiedyś nie lubiłam jesieni, była dla mnie zwiastunem zimy, czymś nieprzyjemnym, symbolem przemijania, ale trudy  życia i ludzie, których dane było mi spotkać, nauczyły mnie w każdym dniu dostrzegać cuda. I tak, chociaż nie chcę zastępować przewodników, odkryłam w Nałęczowie, pokrytym złoto-czerwonym dywanem z liści, kawiarnię Ewelina.

Czytaj więcej...

Dlaczego Paderewski

                11 listopada br. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego usytuowanego na terenie Dębinki.

            Ignacy Jan Paderewski był jednym z trzech Polaków, którzy przyczynili się do odrodzenia  polskiej państwowości w 1918 roku. To on, dzięki swojemu talentowi, mógł wpływać na światowych polityków. Wykorzystał swoją pozycję dla dobra ojczyzny.

                Urodził się 18 listopada 1860 roku (wg. kalendarza juliańskiego obowiązującego w Rosji – 6 listopada) na terenie dzisiejszej Ukrainy, we wsi Kuryłówka. Miejscowość  Kuryłówka leży w rejonie chmielnickim w obwodzie winnickim.  Teren ten nazywany był w czasach I Rzeczypospolitej Podolem. Matka zmarła kilka miesięcy po porodzie. Jako czterolatek został potraktowany nahajką przez kozaków, którzy przyszli aresztować ojca za pomoc powstańcom. Przez rok razem z siostrą był wychowywany przez ciotkę.

Czytaj więcej...

A la piernik

                Witam. Dzisiaj podzielę się z Państwem przepisem na szybki, tani piernik bez miodu. Potrzebne mam będą: 3 jaja, pół słoiczka dżemu (najlepiej z czarnej porzeczki), szklanka cukru, szklanka mleka, 2 szklanki mąki, pół szklanki oleju, po łyżeczce cynamonu, sody i kakao.

                Wszystkie składniki należy włożyć do miski i dokładnie wymieszać mikserem, ciasto przelać do blaszki wyłożonej pergaminem, piec 40 min. w temperaturze 190 stopni. Ciasto polewamy polewą czekoladową, którą najlepiej przyrządzić rozpuszczając tabliczkę czekolady pokruszoną na kawałki w 2 łyżkach śmietanki 30%.  Można również dodać do ciasta pokruszoną czekoladę białą i ciemną lub suszone owoce. W bardziej wystawnej wersji można przekroić ciasto na pół i przełożyć bitą śmietaną lub dowolnym, ulubionym kremem. Ciasto wyrabia się i przygotowuje bardzo szybko, polecam. Smacznego!!!

Czytaj więcej...