Archiwum

List Starosty Węgrowskiego, Krzysztofa Fedorczyka

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy Gazety Łochowskiej, mieszkańcy Gminy Łochów i powiatu węgrowskiego,

Za miesiąc upływa kolejna, czwarta kadencja Rady Powiatu Węgrowskiego 2011-2014. W imieniu Rady i Zarządu Powiatu chciałbym zdać Państwu relację z tego co udało nam się wspólnie zrobić. Myślę, że były to dobre lata i dla Gminy i dla wspólnoty powiatowej. Zawsze w tym co czynimy główną dewizą jest i służba ludziom i pomoc w przejściu trudnych procedur prawnych. Wierzę, że byliśmy dla Państwa przyjaznym samorządem!

Podsumowując nasze dokonania i osiągnięcia chciałbym na pierwszym miejscu wymienić inwestycje, którą jest przebudowa grogi wojewódzkiej 637 Węgrów – Stanisławów na odcinku prawie 40 km za kwotę ponad 130 mln zł. To zadanie realizował Samorząd Województwa Mazowieckiego na czele z Marszałkiem Adamem Struzikiem. Inną ważną inwestycją dla powiatu i miasta Węgrowa z punktu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego była modernizacja jazu i wałów na rzece Liwiec.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

                Modernizacja linii kolejowej Warszawa Wileńska - Małkinia to temat z pewnością interesujący, szczególnie dojeżdżających do pracy w Warszawie, ale jak myślę również wszystkich nas. Niejednokrotnie w ostatnich latach pisałem, że jeżeli nie będziemy interesować się polityką, to polityka prędzej czy później zainteresuje się nami.

                Paradoksalnie, również ta sprawa jest doskonałym przykładem na to zjawisko. To, że od 12. października br. na ponad rok zostanie wyłączony z ruchu odcinek Łochów - Tłuszcz to „zasługa” nieudolnych rządów PO-PSL, gdyż to ten rząd majstrował przy środkach europejskich przeznaczonych na modernizację infrastruktury transportowej w Polsce (lata 2007-14). Polegało ono na przesuwaniu środków z kolei na drogi i na odwrót, a czas biegł i termin rozliczenia, czytaj zagrożenia zwrotem środków do unijnej kasy jest coraz bliższy. Wykombinowano więc zamknięcie obydwu torów, co ponoć ma przyspieszyć termin zakończenia prac o 10 miesięcy.

Czytaj więcej...

Nieudana inauguracja sezonu

                Unihokeiści zainaugurowali nowy sezon 2014/2015 w Ekstralidze Seniorów. Drużyna Olimpii Łochów AZS pierwsze spotkania rozegrała z KS Madex Górale Nowy Targ.  Brązowi medaliści ubiegłego sezonu okazali się bardzo wymagającym przeciwnikiem, Od początku Górale narzucili swój własny styl, bez litości wykorzystując nasze błędy. My natomiast, mając swoje szanse nie potrafiliśmy znaleźć sposobu na świetnie spisującego się tego dnia bramkarza Górali. Ostatecznie sobotnie spotkanie zakończyło się wynikiem 10:0 (4-0, 1-0, 5-0).

                Niedzielne spotkanie wyglądało zdecydowanie lepiej. Wnioski wyciągnięte z sobotniego spotkania pozwoliły na zmianę sposobu gry. Mimo dużych chęci odniesienia pierwszego zwycięstwa, nie udało się pokonać drużyny z Podhala. Po raz kolejny rywal okazał się lepszy i zadecydowanie skuteczniejszy. Wynik spotkania 12:7 (2-2, 6-1, 4-4), mimo że niekorzystny, może cieszyć, gdyż po sobotnim „laniu” zawodnicy nie spuścili głów, tylko podjęli wyrównaną walkę.

Kolejne spotkania już w październiku, na które wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy.

                JS

Czytaj więcej...

Emocje

                Czy w szkołach nie powinni nas uczyć rozpoznawania własnych emocji? Jak cudownie byłoby rozpoznać problem i wypisać sobie receptę. O ile mniej byłoby dewiantów, gdyby ktoś wcześniej nauczył ich radzenia sobie ze złością, frustracją czy lękiem. Ile małżeństw byłoby uratowanych, ile dzieci dobrze wychowanych, ilu ludzi prawdziwie szczęśliwych!                                                                    

                Odwiedził nas kolega. Szczerze mówiąc taki właśnie dewiant emocjonalny. Nie żeby był mało sympatyczny, wręcz przeciwnie. Uwielbiam dyskusje z nim. Jako jeden z nielicznych, znanych mi mężczyzn chętnie wchodzi w dywagacje na tematy iście życiowe. Czasem trafność  jego spostrzeżeń mnie zaskakuje, a czasem mam duże obawy, że jego niezbyt moralne poglądy niekorzystnie wpłyną na moją drugą połówkę. Rywalizacja i stadność gdzieś jednak tkwią głęboko w podwzgórzu, przysadce czy innej skomplikowanej części męskiego umysłu. Więc słucham i nie dziwię się wcale, zbyt wiele zakrętów emocjonalnych naszego kolegi już za nami.

Czytaj więcej...

Stulecie Pani Genowefy

               Nie często zdarza się, aby tradycyjnie śpiewane „sto lat” z racji potrzeby chwili modyfikowano w sekwencji życzeń urodzinowych na „dwieście lat”. Tak właśnie było 21 września 2014r w Remizie OSP w Jasiorówce, gdzie odbył się piękny i wyjątkowy Jubileusz 100-lecia urodzin p. Genowefy Szczapy. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele parafialnym w Łochowie w której uczestniczyła Jubilatka wraz z całą rodziną.

                Urodziła się 20 września 1914 r. w Jasiorówce. W wieku 22 lat poślubiła Stanisława Szczapę. Wraz z mężem doczekała się szóstki dzieci: Jana, Róży, Jerzego, Ireneusza, Doroty i Macieja. Całe swoje życie związała z Jasiorówką, gdzie prowadziła z mężem gospodarstwo rolne. Od 11 lat p. Genowefa jest wdową. Szanowna Jubilatka jest babcią 19 wnucząt, 35 prawnucząt i 2 pra-prawnucząt. Na Jubileusz 100-lecia urodzin przybyła cała rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi oraz przedstawiciele samorządu Gminy Łochów

Czytaj więcej...

Łochowskie dożynki

                Już po raz trzeci w naszym mieście, razem z Parafią Niepokalanego Serca NMP w Łochowie obchodziliśmy dożynki - dziękczynienie za plony ziemi i naszą pracę przez którą zdobywamy codzienny chleb. Cieszymy się, że forma świętowania dożynek stała się uroczystością, w której mogą uczestniczyć nie tylko mieszkańcy wsi i osoby zajmujące się rolnictwem, ale również mieszkańcy miast. Dożynki są świętem wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi, a jest to możliwe dzięki pracy rolników, ich rodzin i dzięki naszej pracy w różnych sektorach społecznych i gospodarczych.

                Dziękując za nasz wysiłek i zebrane plony uczestniczyliśmy 28 września br. w uroczystościach dożynkowych, które rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem ks. Prob. Kan. Ryszarda Nicponia - Dziekana Łochowskiego. Podkreślił On ważność i znaczenie pracy nie tylko  na roli ale również w wykonywaniu innych zawodów.

Czytaj więcej...

Łochowski Uniwersytet III Wieku

                2 października br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyło się uroczyste otwarcie Łochowskiego Uniwersytetu III Wieku i inauguracja roku akademickiego. Na spotkanie zostali zaproszeni przyszli studenci ŁUTW, oraz wszyscy zainteresowani. Uroczystość cieszyła się wysoką frekwencją. Wzięli udział również specjalnie zaproszeni  goście: Andrzej  Rola Stężycki  Prezes Instytutu Genealogii Polskiej Kapituły Heraldyków i Genealogów, związany także z wieloma innymi instytucjami, Urszula Kalinowska - Zastępca Burmistrza Łochowa, Beata Załecka – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łochowie, która jest również w komitecie założycielskim ŁUIIIW, Stanisław Grądzki – Przewodniczący Rady programowej ŁUTW. W uroczystości wzięła również udział Aneta Kowalczyk, która została pełnomocnikiem dyrektora MiGOK w zakresie ŁUTW. 

Czytaj więcej...

Niby zwykła ustawa

                Silna presja społeczeństwa zmusiła homolobby do przyjęcia nowej taktyki. Teraz przychylne dla homoseksualistów przepisy wprowadza się niejako "tylnymi drzwiami". Zgodnie z zasadą "zróbmy to po cichu i nikt nie będzie protestował".

                O co chodzi tym razem? O projekt ustawy "Prawo o aktach stanu cywilnego", który zakłada wprowadzenie nowego rodzaju "zaświadczeń o stanie cywilnym". Niby nic, ale... czytaj dalej!

Obecnie, aby wziąć ślub poza granicami Polski potrzebne jest zaświadczenie z urzędu o braku przeciwwskazań. Nie może być ono wystawione, jeśli przyszły współmałżonek jest tej samej płci lub gdy pozostaje już w związku małżeńskim. Nowe zaświadczenie całkowicie pomija tę kwestię. Przyszły współmałżonek w ogóle nie będzie brany pod uwagę.

Czytaj więcej...

Policja wspólnie z grupą PaT/m

                26 września Łochowska Grupa PaT przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Węgrowie zorganizowała działania profilaktyczne PaT/m, które odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie w Sali konferencyjnej. W przedsięwzięciu uczestniczył insp. Grzegorz Jach, nadkom. Mirosław Olszewski Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie, przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, samorządowcy i przede wszystkim uczniowie gimnazjum oraz liceum.

                Na początek Łochowska Grupa Pat wystawiła przedstawienie „Sekret” a później insp. Grzegorz Jach wspólnie z młodzieżą zainscenizował scenki dotyczące problemu narkomanii z wykorzystaniem eksperta policyjnego, w którego rolę wcielił się nadkom. Mariusz Okulus Komendant Komisariatu Policji w Łochowie. Łochowska grupa Pat działa już od ubiegłego roku zrzeszając coraz więcej młodych ludzi, którzy idą za hasłem „Moda na życie bez uzależnień”.

                R

Czytaj więcej...

Zespół pałacowo-parkowy w Łochowie - nowe informacje na podstawie źródeł

                               Pałac Łochów jest miejscem magicznym, w którym ducha historii czuje się na każdym kroku.

                               - ze strony internetowej www.palaclochow.pl

Pałac w Łochowie jest bez wątpienia jednym z najcenniejszych dziewiętnastowiecznych zabytków gminy. Większość najważniejszych informacji na temat jego historii zostało zawartych w pracy Wojciecha Łysiaka zatytułowanej „Łochów. Dokumentacja naukowo-historyczna zespołu pałacowo-parkowego” (Lublin, 1986). Praca powstała na zlecenie Biura Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Siedlcach. Maszynopis nie został opublikowany i obecnie jest przechowywany w siedleckiej Delegaturze Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Jego autor nie dotarł jednak do niektórych źródeł, pozwalających na określenie dokładniejszej chronologii przemian architektonicznych pałacu. Dlatego celem tego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika na te źródła.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Wrześniowe decyzje, informacje i zarządzenia Burmistrza Łochowa:

• W dniu 25. września br. odbyło się w sali konferencyjnej przy hali sportowej w Łochowie spotkanie przedstawicieli Centrum Realizacji Inwestycji Kolejowych i GDDKiA z władzami gmin leżących przy modernizowanej linii kolejowej E 75 (od Zielonki do Sadownego). W spotkaniu wziął również udział Starosta Węgrowski - Krzysztof Fedorczyk. W drugiej części w spotkaniu wzięli udział Radni Rady Miejskiej w Łochowie. Pomimo gorącej atmosfery nie uzyskano zmiany stanowiska Inwestora w żadnej sprawie interesującej gminy.

• Rozstrzygnięto następujące postępowania przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego:

1)       Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w miejscowościach Łosiewice i Gwizdały w Gminie Łochów w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Łochów”, gdzie za najkorzystniejszą w części 1

Czytaj więcej...

Nowe boisko Liwii Łochów

               Trwa modernizacja płyty boiska K.S. Liwia Łochów przy ulicy Myśliwskiej 4 na tzw. Starówce. Inwestycja realizowana jest w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wniosek złożony za pośrednictwem LGD "Bądźmy Razem" w ramach „Małych projektów” nosi tytuł „Zagospodarowanie terenu Klubu Sportowego Liwia Łochów”.

                Działanie możliwe jest dzięki wsparciu Gminy Łochów, pomocy LGD "Bądźmy Razem" i ZGK w Łochowie. Zakończenie głównych prac na boisku planowane jest do końca b.r. Prace pielęgnacyjne samej murawy – nawożenie, nawadnianie, koszenie, wg. harmonogramu przygotowanego dla gleby użytej do wyrównania boiska, będą kontynuowane po okresie zimowym. Wykonawcą inwestycji jest firma z dużym doświadczeniem w budowie boisk trawiastych - Trawpol z Szepietowa. Miejmy nadzieję, iż jesienna aura pozwoli na zakończenie prac ziemnych i przed wakacjami 2015 roku mieszkańcy Łochowa i okolic będą mogli korzystać z nowego boiska.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Październik 2014

Kolejny pijany za kółkiem

W niedzielę (5.października) dyżurny węgrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na trasie Łazy – Szumin kierowca audi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Funkcjonariusze będąc na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że mężczyzna kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 44 – letniego mężczyznę z obrażeniami ciała pogotowie ratunkowe przewiozło do szpitala. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej

W piątek (3.października) policjanci z ruchu drogowego podjęli pościg za kierującym hondą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Borzychach. Mężczyzna spowodował kolizję drogową i zawisł na mostku w Zambrzyńcu.

Czytaj więcej...

70. Rocznica łochowskiego LO

                W 70 rocznicę istnienia łochowskiego LO na 11 października zaplanowano szczególne uroczystości w tym Zjzd Absolwentów, o czym w kolejnym numerze GŁ. W bieżącym chciałbym zaakcentować rok 1947 – dwa lata po utworzeniu szkoły średniej oraz rok 1964, kiedy to liceum przeniosło się do nowego budynku, w którym utworzono również szkołę podstawową nr 2, gdyż podstawówka w Borku Łochowskim była zbyt przepełniona. Otóż ważnym etapem w rozwoju Liceum było przekazanie przez władze państwowe ośrodka Stefanin dla dalszego jego rozwoju (29 października 1947 r.). Kiedy Liceum otrzymało nowa siedzibę w "dworku", jego nauczyciele i rodzice uczniów zdawali sobie sprawę, że przyszłość Liceum w Łochowie związana jest z nową siedzibą, a stary zabytkowy "dworek" należy przeznaczyć na internat, ponieważ 40% uczniów mieszkało w dużej odległości od siedziby szkoły. Zbliżające się obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego i hasło "1000 szkół na 1000-lecie" stwarzało możliwości wybudowania nowego gmachu dla Liceum w Łochowie.

Czytaj więcej...

Jubileuszowa Jesień Życia

               To drugi tej jesieni setny jubileusz. WSDPS „Pogodnej Starości” w Ostrówku 3 października odbyła się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia świętowaliśmy setne urodziny jednej z naszych Mieszkanek. Na uroczystość przybyło wielu gości, którzy również chcieli złożyć życzenia naszej Jubilatce. Wszystkich powitała Ewa Radzimirska, kierownik placówki przedstawiając postać Pani Eugenii Tyszko, składając Jej jednocześnie życzenia od wszystkich Mieszkańców i całego personelu Domu. Nie zabrakło w tym dniu przy Jubilatce najbliższej rodziny, sąsiadów i znajomych. Wśród gości byli obecni również przedstawiciele Urzędu Miasta Łochów m.in. Krystyna Wetoszka, Beata Kokosza i Jadwiga Mielcarz. Gościliśmy też Starostę Węgrowskiego, Krzysztofa Fedorczyka oraz Przewodniczącą Rady Powiatu, Halinę Wierzchołowską, którzy wręczyli list gratulacyjny i złożyli go wraz z bukietem kwiatów i upominkiem na ręce naszej Jubilatki. Przedstawicielka ZUS, Elżbieta Madziar złożyła życzenia w sposób szczególny - wręczając z kwiatami list gratulacyjny od Prezesa ZUS.

Czytaj więcej...