Archiwum

Dni Łochowa 2014

Wydawało  się, że deszcz pokrzyżuje wszystkie plany organizatorów Dni Łochowa... a jednak nie.

                Dnia 12 lipca w ramach Dni Łochowa odbył się po raz piąty Festiwal Zbliżenia Kultur. Patronatem honorowym tejże imprezy był Starosta Węgrowski i Burmistrz Łochowa. Patronat medialny objął Tygodnik Siedlecki, natomiast patronat prasowy Głos Węgrowa i Okolic, Kurier W i Gazeta Łochowska. Głównymi sponsorami imprezy byli: Burmistrz Łochowa i Starosta Węgrowski. Imprezę wsparły również takie firmy, jak: MIRPOL, Nadleśnictwo Łochów, Bank Spółdzielczy w Łochowie, Piekarnia Robson, Migael, Apteka Verbena, Topaz, Domino, Duet, Pałac Łochów i Warmet.

                Prognozy pogody nie były optymistyczne. Wszystko wskazywało na to, że deszcz popsuje plany organizatorów. Według map meteorologicznych miało cały dzień padać i nie zapowiadało się na to, że nie przestanie. Cały plac miał pękać w szwach od smakołyków regionalnych oraz rękodzieł.

Czytaj więcej...

Morskie opowieści

Zapowiadana w poprzednim numerze GŁ rozmowa Katarzyny Szkarpetowskiej z Eugeniuszem Daszkowskim - kapitanem żeglugi wielkiej.

- Jest Pan jedynym na świecie kapitanem żeglugi wielkiej, który może poszczycić się tak imponującym dorobkiem twórczym. Upragniony dyplom kapitana żeglugi wielkiej zdobył Pan w kwietniu 1970 roku. Wtedy też otrzymał Pan pierwszy awans kapitański na m/s „Orla”. Jak Pan się poczuł w nowej roli?

- Jak „pierwszy po Bogu”, to znaczy dopiero wtedy poczułem na swych barkach ciężar odpowiedzialności, który do tej pory, jako oficer, tylko w małym stopniu przewidywałem, praktycznie go nie czując. Wcześniej, w niebezpiecznych przejściach, przede wszystkim w czasie mgły, która jest największym zagrożeniem na morzu, telefonowałem do kapitana, zawiadamiając jednym zdaniem: „Mgła, panie kapitanie”.

Czytaj więcej...

Łochowska Bajkolandia

                Dnia 2 sierpnia br. przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się Piknik Dziecięcy „Bajkolandia”. Impreza rozpoczęła się o godzinie 14.00. Na dzieci czekała moc atrakcji.  Prowadzone były warsztaty z robienia bransoletek loom bands, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsi mogli wziąć udział w licznych konkursach sportowych i plastycznych, gdzie do wygrania były bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci przyborów szkolnych, piłek do nogi i siatki, paletek do ping-ponga i wielu innych. Nie zabrakło także stoisk z zabawkami, balonami, watą cukrową i popcornem oraz tego co dzieci lubią najbardziej - dmuchanej zjeżdżalni i bungee. Podczas pikniku, była  możliwość obejrzenia wozu policyjnego i przeprowadzenia rozmowy z policjantem na temat jego pracy. Na pikniku dokonano prezentacji multimedialnej na temat profilaktyki alkoholowej oraz negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie człowieka.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Sierpień 2014

• 1. sierpnia br. Burmistrz Łochowa wziął udział w spotkaniu w Centrum Inwestycji Kolejowych PKP w Warszawie w sprawie modernizacji linii kolejowej E 75. PKP poinformowało, iż od 1 września wstrzymuje ruch pociągów między Łochowem a Tłuszczem, który zastąpi komunikacja autobusowa. PKP uzgodniło wspólne stanowisko przesłane do Ministra Transportu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy wiaduktu w Łochowie.  

• W dniu 14 lipca br. Burmistrz Łochowa podpisał z Wojewodą Mazowieckim Aneks do umowy w sprawie przekazania przez Wojewodę środków finansowych  w wysokości 152.000 zł w ramach wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

Czytaj więcej...

Kto ma wiarę, ma siłę

                Słuchałam w radio rozmowy o tym, jakimi jesteśmy katolikami. O tym, że tylko kilkanaście procent z nas, to ludzie prawdziwie wierzący, żyjący wiarą na co dzień. Pozostałym osiemdziesięciu paru procentom nie chce się angażować. Sama należę do tej nie mającej się czym pochwalić większości. Może żyjemy uczciwie, chodzimy do Kościoła, ale co poza tym? Namawiała mnie znajoma na wzięcie udziału w spotkaniach, które miały odnowić w nas ducha  wiary, rozbudzić w nas pasję. Nie mogłam? Czy nie chciałam? Nie wiem, broniłam się pewnie trochę z lenistwa, a trochę z obawy przed własnymi emocjami.  Tworzenie wspólnoty polega przecież na otwieraniu się na innych ludzi.

Czytaj więcej...

Co w pałacu

czyli młodzież z Litwy i Ukrainy w polskich pałacach historycznych

                Pałac Sieniawa k. Rzeszowa oraz Pałac Łochów nieopodal Warszawy gościły w dniach 14-27 lipca 40-osobową grupę młodzieży z Litwy i Ukrainy. Organizatorami i sponsorami kolonii była Spółka ARCHE, biorąca udział w akcjach charytatywnych i kulturalnych wraz z Siedleckim Oddziałem Wspólnota Polska.

                Historyczny hotel w magicznym miejscu niedaleko Rzeszowa - PAŁAC SIENIAWA – to tam rozpoczęli swoją przygodę koloniści, gdzie czekało na nich dużo atrakcji związanych z polską historią.

Czytaj więcej...

Łochów buduje struktury PiS

     25 lipca w Łochowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Zarządu Komitetu Prawa i Sprawiedliwości powiatu węgrowskiego. Na spotkaniu obecny był pełnomocnik Okręgu 18 (siedlecko-ostrołęckiego) PiS, poseł Arkadiusz Czartoryski oraz członkowie i sympatycy formacji Prawo i Sprawiedliwość z terenu gmin: Łochów, Sadowne i Stoczek, a także przedstawiciele Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej. W pierwszej części spotkania głos zabrali poseł Arkadiusz Czartoryski oraz Maria Koc: przewodnicząca PiS pow. węgrowskiego, radna sejmiku woj. mazowieckiego oraz kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do Senatu RP.

Czytaj więcej...

Czas na zmiany

Rozmowa z Marią Koc, kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 47

- Więcej kultury w polityce - to Pani hasło w kampanii do Senatu. Dlaczego tak mocno je Pani akcentuje?

- Uważam, że polityka to nie tylko pole popisu dla ekonomistów czy prawników. Kultura wiąże się z pewnym rodzajem wrażliwości, której wyraźnie brakuje polskiej klasie politycznej. I nie chodzi tu tylko o skandaliczne zachowania i wulgarne wypowiedzi polityków ze szczytów władzy,  ujawnione przez tygodnik „Wprost”. Od ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w państwie wymagać musimy najwyższych standardów, uczciwej i odpowiedzialnej realizacji misji, którą powierzyli im wyborcy.

Czytaj więcej...

Komentarz nieco polityczny - sierpniowy

                Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe (16 listopada 2014 r.). Jednak my, mieszkańcy powiatów: garwolińskiego, mińskiego i węgrowskiego, czyli również my łochowianie,  już 7 września będziemy mieli swego rodzaju rozgrzewkę wyborczą, jednak na wyższym poziomie odpowiedzialności za państwo, gdyż będą to wybory uzupełniające do Senatu RP. Stanie się tak, gdyż w maju tego roku zmarł Henryk Górski - Senator  Prawa i Sprawiedliwości.

                Po raz kolejny zachęcam, proszę, błagam i nie wiem jakich jeszcze użyć słów, by Państwo zechcieli pójść do urn wyborczych i dobrze wybrać. Co rozumiem przez słowa „dobrze wybrać” i jak musimy się do tego przygotować?

Czytaj więcej...

Policyjne info - Sierpien 2014

Areszt za rozbój

Łochowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn za rozbój na 24-latku (mieszkaniec gm. Łochów), którzy doprowadzili go do stanu bezbronności, kopiąc, uderzając, wykręcając ręce, zabrali mu pieniądze, kartę bankomatową, telefon oraz łańcuszek. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch sprawców zajścia a pokrzywdzonego pogotowie ratunkowe przewiozło do szpitala. Nietrzeźwego 25-latka i 36-latka zatrzymano w policyjnym areszcie. Grozi im kara ograniczenia wolności nawet do 12 lat.

Czarne punkty wodne oznaczone

Czytaj więcej...

Rowerzysto uważaj na drodze!

               Każdego roku na terenie powiatu węgrowskiego odnotowujemy wypadki drogowe z udziałem rowerzystów. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby przestrzegano zasad ruchu drogowego.

                Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa podczas przejażdżek rowerowych, powinniśmy bezwzględnie stosować się do znaków drogowych i przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Węgrowska Policja przypomina mieszkańcom powiatu węgrowskiego podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bezpieczeństwo rowerzystów na drogach zapewni nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również odpowiednie wyposażenie oraz użytkowany sprzęt.

Czytaj więcej...

„Przestrzeń i czas”

               Polsko-ukraińska wymiana młodzieży w projekcie "Lach i Hucuł: przestrzeń i czas" dobiegła końca. 18 lipca wieczorem odbyła się biesiada polsko-ukraińska. Przed wyjazdem gości z Ukrainy uczestnicy zaprezentowali publicznie bogaty dorobek projektu . M.in. zrealizowali 20 godzin warsztatów polskich tańców ludowych i narodowych, warsztaty malowania na tkaninie, ceramiczne, pisania ikon, rękodzieła kurpiowskiego, etnograficzno-muzykologiczne - łącznie 24 godziny warsztatów rękodzielniczych. Ponadto zwiedzili Kadzidło, Supraśl, Kruszyniany i oczywiście gminę Łochów.     Dwukrotnie byli w Warszawie, podążając najpierw szlakiem historycznym, a następnie „ukraińskim” (Cmentarz Wolski i groby żołnierzy Petlury, pomnik Tarasa Szewczenki, Muzeum Etnograficzne).

Czytaj więcej...

Nowe inwestycje

                Dnia 13 lipca, w niedzielę, w Remizo-Świetlicy OSP w Laskach odbyło się uroczyste zakończenie trzech inwestycji zrealizowanych przez gminę Łochów, dzięki unijnemu dofinansowaniu. Łączna suma dotacji przyznanych w gminie z programu PROW w latach 2007-2013 wyniosła ponad 8 mln zł. Z tych środków zrealizowano aż 28 różnych projektów. Dotyczyło ono następujących inwestycji: „Modernizacja Świetlicy Wiejskiej w Laskach”, „Rozbudowa i Modernizacja Systemu Odbioru i Odczyszczania Ścieków Komunalnych w Gminie Łochów”, „Budowa drogi do gruntów rolnych”.

Czytaj więcej...

Sierpień 1944

czyli co się wydarzyło w naszych stronach siedemdziesiąt lat temu

W sierpniu 1944 roku wojska niemieckie cofały się przed armią radziecką. Toczono zacięte walki na wschodnich ziemiach polskich (wg obecnych granic RP). Trwała operacja „Bagration”. Była to ofensywa armii radzieckiej, która miała doprowadzić do zniszczenia wojsk niemieckich Grupy Armii Środek”. Rozwijała się ona na froncie od krajów nadbałtyckich po Morze Czarne. Obie strony zaangażowały ogromne siły liczące łącznie 2,5 mln. żołnierzy, 4,5 tyś. czołgów i dział samobieżnych, 34 tyś. dział i około  7,1 tyś. samolotów. Trwała ona od  22 czerwca do 19 sierpnia 1944 roku. W jej wyniku zginęło około 450 tyś. żołnierzy obu stron a drugie tyle było rannych. Straty te nie uwzględniają ludności cywilnej.

Czytaj więcej...

Jerzyska – cz. I (V)

                Niemcy dążą do rozbicia naszej kompanii. Atakują zawzięcie, chcąc wziąć odwet za stratę dwóch oficerów sztabu 7 DP. Po mundurach atakujących poznajemy, że mamy do czynienia z liniowymi jednostkami Wehrmachtu. A więc bijemy się z frontowcami. Najprawdopodobniej jesteśmy okrążeni przez Niemców. Wróg spycha nas W kierunku Gwizdał sądząc, że w pozbawionym drzew terenie łatwo nas pokonają. Cały czas nurtuje mnie pytanie, gdzie się podziały elitarne oddziały SS?

                Sztab informował nas, że naprzeciw stają 3 i 5 Dywizja SS oraz 1 Pancerno-Spadochronowa ,,Hermann Göring''. Elita wojsk ofensywnych. Już nie wiem, co jest lepsze? Czy frontowcy z Wehrmachtu czy SS-mani?

Czytaj więcej...