Archiwum

TAK- dla życia i rodziny

                Niedzielny poranek 22 czerwca nie napawał optymizmem. Ogromne, ciemne chmury zebrały się nad Łochowem, a o szyby dzwonił letni deszcz. Około godziny 13, po wielu próbach, wreszcie promienie słoneczne przebiły się przez chmury i sprzed  kościoła mógł wyruszyć II Łochowski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Rodzina, Wspólnota, Samorząd”. Organizatorami tego wydarzenia byli Ruch Światło Życie – Kościół Domowy, Caritas i parafia p.w. Niepokalanego Serca N.M.P w Łochowie.

                Kilkaset osób zaopatrzonych w transparenty, flagi, emblematy i dobre humory wystartowało

Czytaj więcej...

Warto być Polakiem!

                W przeddzień 65 urodzin ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Łochowski Klub Gazety Polskiej zorganizował promocję albumu "Warto być Polakiem". Pozycja ta jest kolejnym po wystawie o tym samym tytule projektem Fundacji Nowy Kierunek, która ma za cel przybliżyć Polakom dorobek i osiągnięcia Lecha Kaczyńskiego z okresu jego prezydentury. Spotkanie rozpoczęło się od wyświetlenia fragmentów filmów poświęconych prezydentowi: "Prezydent" Joanny Lichockieji "Niosła go Polska" Roberta Kaczmarka

                Gościem wieczoru był poseł na Sejm RP Jarosław Sellin, który wygłosił prawie godzinny wykład pt. "Dziedzictwo ideowo - polityczne Lecha Kaczyńskiego". W trakcie swojej prelekcji podzielił on dorobek prezydenta na kilka segmentów

Czytaj więcej...

Obecnie Chazan – kto następny

                Czy politycy, którzy w zdecydowanej swej większości, wypowiadając tekst przysięgi, kończą go słowami – Tak mi dopomóż Bóg - są im wierni? Uważam, że nie. Dlaczego? Proszę przeczytajcie Państwo co na temat fundamentalny i jakże ostatnio aktualny, regulacji prawnych dotyczących życia człowieka i rodziny pisał św. Jan Paweł II. dając wskazania politykom co do tego jakimi zasadami mają się kierować tworząc prawo. „[...] ustawa, która nie respektuje prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci niezależnie od jego stanu - czy jest to człowiek zdrowy, czy chory, znajdujący się jeszcze w fazie embrionalnej, stary lub umierający - nie jest ustawą zgodną z Bożym zamysłem: chrześcijański prawodawca nie może zatem brać udziału w jej redagowaniu

Czytaj więcej...

Dni Łochowa 2014

                12 lipca w sobotę największe natężenie imprez w ramach tegorocznych Dni Łochowa - Festiwalu Zbliżenia Kultur. Program tego dnia na Placu przy Fontannie przedstawia się następująco:

14.00 Teatrzyk dla Dzieci

14.30 Prezentacje dziecięce sekcji MiGOK

15.00 Prezentacja Ogniska Muzycznego MiGOK

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Lipiec 2014

• Rozstrzygnięto postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na zaciągnięcie kredytu bankowego na kwotę 2.219.000 zł. Do terminu składania ofert wpłynęły dwie oferty za ceny: 892.304 zł i 867.918 zł. Za najkorzystniejszą uznano ofertę z niższą ceną, Wykonawcy: Bank Spółdzielczy w Łochowie.

• Rozstrzygnięto nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż nieruchomości 0,10 ha, położonej w Łochowie przy ul. Żytniej. Cena osiągniętego przetargu 78 000 zł.

Czytaj więcej...

Czas na zmiany

                Dawno temu namawiałam męża na zmianę pracy, opierał się jak mógł. Widzieliśmy w tej zmianie jedyną szansę na poprawę naszej sytuacji mieszkaniowej, jednak mój mąż nie chciał ryzykować, miał obawy. Bardzo często tkwimy w sytuacji niekomfortowej, chociaż według psychologów nazywa się to właśnie strefą komfortu. Wolimy trwać w czymś, co znamy, niż ruszyć w nieznane. Zmiany nas przerażają. Minęło dwa lata nim zrobiliśmy pierwszy krok w lepszą przyszłość.                                                                                                                                         

                Czy potrafimy zmieniać nasze życie, nie pod wpływem sytuacji, ale dlatego, że mamy świadomość, że coś jest nie tak, że chcemy czegoś innego?

Czytaj więcej...

Policyjne info - Lipiec 2014

Wypadek w Ostrówku

Dnia 1 lipca na drodze K-50 w Ostrówku samochód ciężarowy zderzył się z oplem. 53-letni kierujący Scanią wyprzedzając na zakręcie rowerzystę uderzył w jadący z naprzeciwka samochód osobowy. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości kierujących okazało się, że 53-letni mieszkaniec pow. białostockiego kierował samochodem ciężarowym w stanie po użyciu alkoholu. Miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. W wyniku zderzenia dwie osoby ranne zostały przewiezione do szpitala. Podczas czynności funkcjonariuszy na miejscu wypadku droga została zablokowana a objazd kierowany był przez Wyszków.

Czytaj więcej...

Spełnione marzenie

                Ciężko chora Paulina, amatorka fotografii, szczególnie lubi fotografować zwierzęta. Długo marzyła 

o profesjonalnym aparacie fotograficznym z wymiennymi obiektywami. Jej marzenie spełniło się dzięki Fundacji Mam Marzenie, która podjęła się znalezienia sponsora oraz Spółce Arche, która pokryła koszty wymarzonego sprzętu.

                Paulina jest pogodną dwunastolatką, bardzo komunikatywną. Lubi malować i rysować, jednak jej prawdziwym hobby jest fotografia. To jej dziewczynka oddaje się z zapałem, kiedy tylko ciocia pożyczy jej swój „wypasiony” aparat. Wtedy też, dobierając odpowiednią perspektywę, robi zdjęcia wszystkim wokoło, w szczególności zaś ukochanym psom.

Czytaj więcej...

Kornel Morawiecki w MiGOK

                13 czerwca na spotkaniu Koła Historycznego w Łochowie gościł legendarny założyciel i przywódca podziemnej organizacji „Solidarność Walcząca” Kornel Morawiecki. Działacz antykomunistycznej opozycji, polityk, kandydat na urząd prezydenta RP z 2010 r., nauczyciel akademicki, przyjął nasze zaproszenie i wygłosił prelekcję na temat „Solidarność Walcząca – droga do pokonania komunizmu”.

                Organizacja, którą założył nasz gość była unikalną w całym bloku państw podporządkowanych Związkowi Sowieckiemu po II wojnie światowej.

Czytaj więcej...

Szmaragdowe Gody

                W dniu 20. czerwca b.r. w Łochowie miała miejsce niecodzienna uroczystość „Szmaragdowych Godów” Państwa Zofii i Tadeusza Czajków zamieszkałych w Ostrówku. Małżonkowie zawierali związek małżeński dnia 12.06.1959 w Stoczku.

                Uroczystość Jubileuszu zorganizowano dla uhonorowania zgodnego i przykładnego pożycia małżeńskiego Jubilatów. Minęło ponad 55 lat od momentu kiedy przysięgali sobie wierność i nieskończoną miłość. Przyrzeczenia tego dotrzymali mimo wielu zdarzeń losu. Przeszli długą drogę wspólnego życia, a dziś z dumą mogą spoglądać na wspólne dokonania. Idąc razem okazali się silniejsi od życiowych przeciwności.

Czytaj więcej...

Mój Las

Pod patronatem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów, Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody odbyło się podsumowanie powiatowego etapu XXVII edycji konkursu dla młodzieży szkolnej pod hasłem „Mój Las”. W konkursie wzięło udział  119 uczniów, którzy nadesłali łącznie 118 prac.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 3 czerwca b.r. w Liceum Ogólnokształcącym w Łochowie. Konkurs odbywa się  w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Biorą w nim udział dzieci i młodzież z szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, podzieleni na cztery kategorie wiekowe o tematyce:

Czytaj więcej...

Lach i Hucuł: przestrzeń i czas

                To nowy projekt Łochowskiego Towarzystwa Przyjaciół nauk i Sztuk „CD”, które wzięło udział w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej na wsparcie realizacji zadania publicznego "Międzynarodowa współpraca szkół i wymiana młodzieży" i uzyskało na niego dotację.

                Projekt będzie realizowany w okresie od 18 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. zgodnie z tematami "Promowanie dialogu międzykulturowego, budowanie postawy tolerancji i otwartości wśród młodych ludzi" oraz "Wspieranie pozytywnego wizerunku Polski - wzajemne przezwyciężanie barier językowych, nauka języka polskiego i języka kraju wymiany (będzie nim Ukraina), w tym warsztaty/konkursy z kultury, historii i literatury obu krajów wymiany".

Czytaj więcej...

Pejzaże i kwiaty w wazonie

                Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie miała zaszczyt zorganizować wystawę prac miejscowej rzeźbiarki i malarki Danieli Pocenta.  W dniu 26 czerwca o godz. 18- tej odbyło się uroczyste otwarcie, na które przybyło mnóstwo gości. Wśród zebranych nie zabrakło dawnych uczniów artystki oraz ludzi związanych z nią prywatnie.

                Artystka od najmłodszych lat fascynowała się rzeźbą, już jako nastolatka próbowała sił w realizowaniu swojej pasji. Po ukończeniu liceum plastycznego,  uczyła się w studium nauczycielskim, które ukończyła w 1958 w specjalizacji filologii polskiej. Następnie pracowała przez 6 lat w szkole podstawowej.

Czytaj więcej...

Mamy stypendystów

                Dwa razy do roku – po zakończeniu pierwszego semestru i po zakończeniu semestru drugiego – przyznawane jest stypendium motywacyjne w trzech kategoriach, tzw. stypendia Starosty Węgrowskiego najlepszym uczniom szkół ponadgimnazjalnych o raz specjalnych prowadzonych przez Powiat Węgrowski. Ilość tych stypendiów jest zależna nie tylko od osiągniętych przez uczniów wyników ale również od wielkości szkoły. Za rok szkolny 2013/2014 przyznano łącznie 65 stypendiów, w tym uczniom szkół z terenu naszej gminy – jedenaście.

Czytaj więcej...

Ruszyła wakacyjna piłkarska liga

                Pod patronatem Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka - w niedzielę 29 czerwca 2014 roku "ruszyła" Wakacyjna Powiatowa Liga Piłki Nożnej. Uroczystego otwarcia cyklu turniejów w jego imieniu dokonał Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Pierwszym turniejem jaki został rozegrany w jej ramach był Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Łochowa - Mariana Dzięcioła.

W zawodach, w ramach łochowskiego turnieju uczestniczyło 12 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy gdzie grały one systemem każdy z każdym. Następnie do systemu pucharowego przechodziły trzy najlepsze drużyny.

Czytaj więcej...

Warsztaty kulinarne

Skąd pochodzą naleśniki? Do czego służy Quinoa? Odpowiedzi na te i inne pytania można było znaleźć na warsztatach kulinarnych zorganizowanych w ramach projektu „FOOD KIDS”. Warsztaty odbyły się 9 maja w malowniczo położonym Ośrodku Wypoczynkowo-Kolonijnym „Koszelanka”. Sąsiedztwo lasów i rzeki Liwiec zapewnia znakomity mikroklimat, a naturalne krajobrazy sprzyjały integracji uczestników: uczniów kl. IVc z Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniów kl. Id Publicznego Gimnazjum w Łochowie, ich rodziców, opiekunów, pracowników kuchni i pozostałych zainteresowanych zdrowym żywieniem dzieci. Sposób, w jaki odżywiamy nasze dzieci, decyduje o ich teraźniejszym i przyszłym zdrowiu.

Czytaj więcej...

„Flower power”

                Dnia 6 czerwca b.r. w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Flower power”, autorstwa Anny Szymczyk, a przygotowany przez Anetę Kowalczyk.  Prezentowane prace to: 16 rysunków, 4 obrazy malarskie, 4 ceramiczne hełmy z rogami. Uroczystość  zaplanowana była na godzinę 18.

                Anna Szymczyk urodziła się na Mazurach, obecnie mieszka w podwarszawskich Ząbkach. Studiowała na Europejskiej Akademii Sztuk. Brała udział w wielu plenerach krajowych oraz międzynarodowym w Grecji. Ma za sobą kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jedna z ciekawszych wystaw odbyła się w Szwecji, gdzie zaprezentowano meble jej projektu. Twórczość artystki jest różnorodna - uprawia rysunek, ceramikę, rzeźbęNa co dzień zajmuje się designem i projektowaniem wystroju wnętrz.

Czytaj więcej...

Niecodzienna wizyta

                W minionym miesiącu odwiedził mnie emerytowany kapitan żeglugi wielkiej – pan Eugeniusz Daszkowski, o którym pisałam Państwu w felietonie sprzed kilku miesięcy. Przyjechał, by popracować ze mną nad książką, którą przygotowujemy z myślą o ludziach z morzem związanych, ale też o tych, którzy nam morzem być może nigdy nie byli, a po lekturze naszej książki – mamy nadzieję - „rozsmakują się” w nim.

                Spotkanie z 84-letnim kapitanem żeglugi wielkiej utwierdziło mnie w przekonaniu – wybaczcie Państwo brak skromności – jak ważna, potrzebna i ciekawa zarazem jest praca dziennikarza.

Czytaj więcej...

Baw się razem z nami

                Rywalizacja o Puchar Polski w unihokeju dzieci  została zakończona. Po dwóch ciężkich i męczących dniach walki o Mistrzostwo Polski, znamy najlepsze drużyny naszych najmłodszych unihokeistów i unihokeistek. 21-22 czerwca 2014 roku to dni, kiedy Łochów kolejny raz stał się centrum unihokeja w Polsce. Na łochowskiej hali sportowej kolejny raz rozegrano emocjonujące i trzymające do końca w napięciu zawody. O tytuł Mistrza Polski walczyło 8 drużyn chłopców i 5 drużyn dziewcząt z całej Polski. Jak to na tego typu imprezach bywa, nie zabrakło także Prezesa Marka Budzińskiego, który towarzyszył drużynom przez całe dwa dni zmagań.

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!"

Czytaj więcej...

Śladami czerwonych maków

W związku z obchodami 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino reprezentacja Chorągwi Mazowieckiej wyruszyła do Włoch. Nasza grupa liczyła 56 osób i składała się z patrolów z Kamionny, Węgrowa, Ostrołęki oraz Grójca. Podróż była długa i męcząca. W czasie jazdy braliśmy udział w grze społecznościowej pomiędzy autokarami z  wszystkich chorągwi z Polski. Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce. Po drodze spędziliśmy 9 godzin w Wenecji, zwiedzając plac św. Marka, jego bazylikę i dzwonnicę. Na wyspie zjedliśmy najlepsze we Włoszech lody. Późnym wieczorem dojechaliśmy do hotelu w miejscowości Fiuggi, gdzie spędziliśmy 4 dni. Warunki w tymczasowym miejscu naszego pobytu były dobre, a widoki niepowtarzalne.

Czytaj więcej...

Wielka Gala Letnia

                18 czerwca w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Wielka Gala Letnia Ogniska Muzycznego oraz kół zainteresowań MiGOK - koła ceramicznego, plastycznego oraz sekcji baletu. Koncert po raz pierwszy rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu Ogniska Muzycznego MiGOK brawurowo wykonanym przez jednych z najmłodszych wychowanków OM, sześcioletnich Bianki Lis i Sebastiana Żebrowskiego. Wystąpili  niemal wszyscy uczniowie poszczególnych klas instrumentów OM, to jest klasy fortepianu oraz keyboardu prowadzonych przez Magdalenę Kamińską, absolwentkę Akademii Muzycznej w Warszawie, klasy akordeonu oraz fortepianu - prowadzonych przez Malwinę Misiak, absolwentkę Akademii Muzycznej w Warszawie

Czytaj więcej...

Akcji „Burza” cz. IV

                W związku z niekorzystną sytuacją na froncie dowództwo okręgu wezwało nas na pilną naradę do sztabu. „Jog'' sprawiał wrażenie człowieka zrezygnowanego. Ten odważny człowiek, który był dla nas przykładem podczas okupacji teraz siedział ze zwieszoną głową. Widać było, że ma dla nas rozkaz trudny do przekazania.

- Panowie oficerowie! Rozkazuję rozwiązanie struktur pułku, ludzi puścić do domów, broń zakonserwować i zakopać! od tej chwili pułk ulega rozwiązaniu! - dowódca wypowiedział te słowa tak szybko, jakby się obawiał nagłej reakcji podkomendnych. Staliśmy jak osłupiali i niedowierzaliśmy własnym uszom. Rozwiązać oddział? Jak? Kiedy?

Czytaj więcej...

Wszelkie działania biblioteki (tylko wersja elektroniczna)

,,Wszelkie działania biblioteki muszą wychodzić od książki i doprowadzić do książki’’ - dlatego uroczystość 65-lecia Biblioteki Publicznej w Łochowie oraz nadanie imienia rozpoczęliśmy w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W Dniu Bibliotekarza obchodziliśmy również osiemdziesiątą rocznicę śmierci Medarda Downarowicza - od tego dnia Patrona biblioteki w Łochowie. Przy codziennej deszczowej aurze, wyjątkowo tego dnia świeciło słońce. 

Biblioteka to nie tylko teraźniejszość i książki, to również skarbnica naszej historii, w której działy się ważne wydarzenia dla naszego terenu oraz kraju, a Downarowicz taką właśnie historię tworzył.

Czytaj więcej...