Archiwum

Nowe opłaty targowe

Nasi radni podczas sesji 30 maja przyjęli nowe opłaty targowe. Okazją ku temu stało się oddanie do użytku zmodernizowanego Targowiska „Mój Rynek” przy ul. Leśnej.

Opłaty te zaczną obowiązywać wkrótce – 14 dni od ukazania się uchwały określającej te stawki w Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego. Wynoszą one:

1)       od sprzedaży obnośnej z ręki, koszyka, wózka dwukołowego artykułów rolnych – 5 zł, a pozostałych art. – 10 zł;

Czytaj więcej...

Trzecia setka

        Tym numerem „G.Ł.” otwieramy trzecią setkę. Za nami dwieście numerów „Gazety Łochowskiej”, a jeszcze wcześniej było mi dane redagować, poprowadzić 32 numery „Głosu Łochowa”. W sumie upłynął szmat czasu, bo od kwietnia 1995 roku (ponad 19 lat).

         Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie szeregu osób, które z własnej woli, poświęcając swój prywatny czas, często kosztem rodziny - chcą go przeznaczyć na rzecz comiesięcznego ukazywania się naszego lokalnego czasopisma, przekazując nieodpłatnie swoje materiały. Jednocześnie w jakimś tam sensie promując siebie, swoje zapatrywania, przemyślenia, odczucia, wyrażając chęć podzielenia się nimi z innymi - co nie jest łatwe, gdyż krytykantów nie brakuje.

Czytaj więcej...

Film & Broadway Music

      Wszystkich chcących spędzić wyjątkowe niedzielne popołudnie zapraszamy 29 czerwca do Pałacu Łochów przy ulicy M. Konopnickiej. Zapowiada się naprawdę wyjątkowe wydarzenie  artystyczne jakiego powiat węgrowski dawno nie widział i nie słyszał. 

      Na dziedzińcu Wozowni Pałacu Łochów o godz. 15.00 rozpocznie się wyjątkowy koncert pt. FILM & BRODWAY MUSIC.  To wyjątkowa okazja usłyszeć tematy filmowe oraz światowe przeboje z najsłynniejszych musicali, które po spektakularnych sukcesach na nowojorskim Broadwayu i londyńskim West End cieszą się powodzeniem na wszystkich kontynentach.

Czytaj więcej...

40 lat minęło

               13 maja 1974 roku parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP  po wieloletnich staraniach otrzymała decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę kościoła w Łochowie.  Z tej okazji 18 maja w kaplicy Matki Bożej Kodeńskiej obecny proboszcz ks. Ryszard Nicpoń odprawił Mszę św. Dziękczynną i poświęcił wystawę archiwalnych zdjęć i dokumentów z okresu budowy świątyni. Inspiracją do powstania tej wystawy był artykuł wspomnieniowy pani Haliny Koper, który ukazał się w 2012r na łamach Gazety Łochowskiej. Wówczas to w środowisku Klubu GP pojawił się pomysł, aby przypomnieć tamten czas, szczególnie młodemu pokoleniu, ale też wielu osobom napływowym, które w Łochowie w ostatnich latach założyły swoje rodziny.

Czytaj więcej...

STOP dla gender

Z inicjatywy  Klubu Gazety Polskiej w miesiącu maryjnym, w trakcie Jerycha Różańcowego gościem łochowskiej społeczności był działacz katolicki, redaktor naczelny portalu fronda.pl - Tomasz Terlikowski. Tematem wykładu, na który swoje blisko godzinne wystąpienie poświęcił dziennikarz było „Stop Gender”. Terlikowski rozpoczął od tego, co dla nas ludzi wierzących w Boga jest najważniejsze. Wyjaśnił, czym dokładnie jest ideologia gender i zestawił to z nauczaniem Kościoła oraz konkretnym fragmentem z Pisma Świętego -„ Mężczyzną i niewiastą stworzył ich ”  - /fragment  z Księgi Rodzaju/. Nasz gość objaśnił w swojej konferencji historię powstania tej „nowoczesnej” ideologii. Według niego różnica biologiczna między męskością, a kobiecością nie jest tu kluczowa.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Czerwiec 2014

Majowe decyzje i informacje Burmistrza:

• Rozstrzygnięto postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego nazagospodarowanie terenu parku „Dębinka” w Łochowie.  Za najkorzystniejszą uznano ofertę „BRUK-POL” Grzegorz Musiński z Różana za cenę brutto 175.641,50 zł. Prace trwają.

• Rozstrzygnięto postępowanie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego na modernizację świetlicy wiejskiej w Matałach (działanie 413, Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW 2007-2013. Za najkorzystniejszą uznano ofertę Zakładu Remontowo-Budowlanego „CZARNACKI” z Węgrowa za cenę brutto 426.064 zł.

Czytaj więcej...

Odejścia są szansą

Trafiła ostatnio w moje ręce (a właściwie nie trafiła, bo sama, świadomie po nią sięgnęłam) książka współautorstwa Agnieszki Kozak – znanej psychoterapeutki, trenerki rozwoju osobistego. Książka, o której piszę, to – najogólniej mówiąc – zbiór bajek dla dorosłych. Tak, tak – dorośli również czytają bajki. Książka nosi tytuł „W poszukiwaniu siebie”. Do każdej, zamieszczonej w środku opowiastki, przypisany jest komentarz w postaci... wywiadu. Moim zdaniem – pomysł genialny.

W książce znajduje się kilkanaście historyjek. Moją uwagę zwróciła szczególnie jedna.

Czytaj więcej...

Oaza

         Od kilku dni mamy już czerwiec - miesiąc, w którym kończymy naukę szkolną i akademicką. Dzieci mają w końcu upragniony czas na odpoczynek, młodzież może w końcu pożyć 2 miesiące bez stresu, a studenci szukają pracy dorywczej na wakacje. Jednak jest pewna płaszczyzna, od której odpoczynku nie ma nigdy.

         Chodzi o nasze życie duchowe i religijne. Jeśli robisz sobie przerwę od Boga to znaczy, że dzieje się z Tobą coś złego. I w tym miejscu nasuwa się pytanie jak być bliżej Boga? Jak żyć, aby był On ze mnie zadowolony? Co robić, aby nie sprawiać Mu bólu i przykrości? Od kilkudziesięciu lat w Polsce działa Ruch Światło-Życie, który został założony przez Franciszka Blachnickiego.

Czytaj więcej...

Dyskusje

          Dyskusja z inteligentnym nastolatkiem nie jest łatwa. Zwłaszcza z takim, który im bardziej jest świadomy, że nie ma racji, robi wszystko, aby tego nie okazać. Należałoby nauczyć go, że przyznanie komuś słuszności  nie jest oznaką słabości, ale obiektywnego spojrzenia i chyba również brakiem kompleksów. Co także prostym  nie jest, jak wszystko, co wiąże się z wychowywaniem młodzieńca. Mimo tej świadomości codziennie próbuję swoich sił. Wiem, że więcej będzie niewiadomych po tej rozmowie niż przed nią, ale może zostanie jakiś okruszek  z tego, co chciałbym przekazać w jego chłonnej i beztroskiej jeszcze głowie. Nigdy nie wiem na jakie tory wtoczy się nasza rozmowa, wytrwale jednak podejmuję to ryzyko.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Czerwiec 2014

Objęcie stanowiska Komendanta KP w Łochowie

 

2. czerwca odbyła się uroczystość objęcia stanowiska Komendanta Komisariatu Policji w Łochowie, podczas której Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie nadkom. Mirosław Olszewski, wręczył nadkom. Mariuszowi Okulusowi rozkaz o powołaniu na to stanowisko. Nadkom. Mariusz Okulus w Policji służy od 2000 roku. W Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie od 2005 roku. Od początku służby w KPP w Węgrowie (od 2005 r.) związany był z pionem kryminalnym

Czytaj więcej...

Rodzina – Wspólnota – Samorząd

                Rodzina – Wspólnota – Samorząd to hasło tegorocznych Marszów dla Życia i Rodziny, które w niedzielę 1 czerwca (Dzień Dziecka) przeszły ulicami ponad 100 polskich miast, gromadząc łącznie kilkaset tysięcy ludzi. Hasło nie jest przypadkowe w kontekście jesiennych wyborów samorządowych i ma zwrócić uwagę na podmiotowość rodzin obywatelskich, gdyż są one największą wartością wspólnot lokalnych i samorządów. Chcę zwrócić uwagę na to, że marsze te nie są przeciwko komuś lub przeciwko, a wręcz odwrotnie, są za życiem, za zdrową, normalną rodziną, za pięknym dzieciństwem i godną starością.

Czytaj więcej...

O używkach przez teatr

         Gimnazjaliści powiatu węgrowskiego, przez teatr wyrażali swoją postawę wobec używek. Do przeglądu grup teatralnych stanęło 4 zespoły reprezentujące gimnazja powiatu węgrowskiego. 27. maja w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się już IV Przegląd Spektakli Profilaktycznych gimnazjów powiatu węgrowskiego zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Węgrowie oraz Węgrowski Ośrodek Kultury przy współudziale Miasta Węgrów, Miasta i Gminy Łochów oraz Gminy Liw.

         Celem przeglądu było zwrócenie uwagi uczniów na problemy związane z kształtowaniem właściwych postaw wobec wszelakich używek

Czytaj więcej...

Dzień Ziemi oczami gimnazjalisty

           A dokładniej uczniów Gimnazjum im. Orła Białego w Ostrówku. Po raz pierwszy święto naszej planety obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko jej dalszej degradacji. Od tej chwili upłynęło 44 lata, a nasz globalny dom coraz bardziej niszczeje. Dlatego w ramach projektu gimnazjalnego zorganizowaliśmy konkurs plastyczny oraz akademię z okazji Dnia Ziemi w formie inscenizacji. Jej hasło przewodnie brzmiało:  „Człowieku XXI wieku, zatrzymaj się! Pomyśl…”.

Czytaj więcej...

Akcja „Burza” – cz. III

Ostatnie dni lipca to koncentracja pułku, gromadzenie broni i amunicji, i oczekiwanie na rozkaz wymarszu! W międzyczasie sztab pułku z „Jogiem” na czele przeniósł się w okolice Tłuszcza. (…)

Pozostajemy sami, oczekując na dołączenie do nas plutonu NSZ. Narodowcy są dowodzeni przez por. Telesfora Badetko - „Wiktora''. Podczas okupacji bardzo dzielnie walczyli z Niemcami. Odnieśli wiele spektakularnych sukcesów. Będą bardzo przydatni w kompanii. Do miejsca, w którym oczekujemy na dalsze rozkazy zaczynają docierać coraz głośniejsze odgłosy salw artyleryjskich, huk wybuchów. Front nieuchronnie zbliżał się do Warszawy!

Czytaj więcej...

Radość i uśmiech dziecka

                Dnia 1 czerwca br. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie wraz z Miejskim i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łochowie zorganizowali festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Większość festynowych atrakcji odbywała się na placu szkolnym mieszczącym się przy szkole.

                Rozpoczęcie festynu miało miejsce o 14.00. Na scenie występowały dzieci z okolicznych szkół, m.in. dzieci ze szkoły - współorganizatora festynu - z przedstawieniem teatralnym „Czerwony Kapturek”.

Czytaj więcej...

100 lat w zdrowiu

Życzenia ciepła - dzięki ludzkiej życzliwości

Odrobiny światła w mroku - dzięki szczeremu uśmiechowi

Radości w smutku - dzięki ludzkiej miłości

I nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju

Czytaj więcej...