Archiwum

Imię Orła Białego

                Czyli z uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku imienia Orła Białego

                Zarówno w życiu pojedynczych osób, jak i całych społeczności bywają chwile, które na długo pozostają w sercach i pamięci. Taka chwila stała się dnia 30 kwietnia 2014 roku udziałem społeczności szkolnej Ostrówka, gdyż dzień ten zapisze się w historii Zespołu Szkół w Ostrówku jako jeden z najważniejszych. To dzień nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Orła Białego oraz przekazania sztandaru. Uroczystość odbyła się w przededniu Narodowych Świąt. Nie bez powodu wybrano właśnie tę datę. Jest to czas, w którym szczególnie pochylamy się nad naszą narodową historią, trudnymi i chlubnymi doświadczeniami naszych przodków, a także skłaniamy się do refleksji nad własnym patriotyzmem.

Czytaj więcej...

O nieupamiętnianiu ofiar

                29 kwietnia w łochowskim MiGOK gościem Koła Historycznego był ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski. Znany z mediów ormiańsko-katolicki duchowny to badacz ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów i ludobójstwa Ormian w Turcji, historyk kościoła, działacz społeczny, felietonista gazet i portali internetowych, poeta. Spotkanie zatytułowane „Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu w świetle obecnych wydarzeń na Ukrainie” przyciągnęło wielu słuchaczy. Nasz Gość przybliżył zebranym tragedię jaka dotknęła Polaków i inne narodowości na południowo-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej, będących w czasie II wojny światowej pod okupacją sowiecką i niemiecką.

Czytaj więcej...

O czym rozmawiają mężczyźni?

                Jestem świeżo po lekturze (i pod dużym wrażeniem) wywiadu, który z Krzysztofem Krawczykiem, piosenkarzem „obecnym” na scenie od kilkudziesięciu, a dokładnie  51 lat, przeprowadził mój znajomy, dziennikarz pracujący dla TVP i pisma „Któż jak Bóg” - Karol Wojteczek. Wywiad z artystą, już niebawem, można będzie przeczytać w książce Rozmowy niecodzienne, której Karol jest współautorem, a która za kilka tygodni, nakładem wydawnictwa UNITAS, pojawi się na rynku.

                Wywiad ten, to rozmowa dwóch inteligentnych mężczyzn, którzy spotkali się, by pogadać o świecie, a - ściślej mówiąc -  o tym, jak jest urządzony. Pan Krzysztof opowiedział Karolowi między innymi o swoim stosunku do zawodu, do pracy, którą wykonuje

Czytaj więcej...

Jaka Polska w przyszłości ?

                Gościem 1-szo majowego spotkania Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej był wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej i kandydat do Parlamentu Europejskiego - Marian Piłka. Temat rozmowy to - „Koncepcja budowy silnej Polski i ocena mijających w tym roku 25 lat transformacji ustrojowej”. Swój krótki wykład Piłka rozpoczął od stwierdzenia, że obecnie jako społeczeństwo mamy poczucie rosnącego pesymizmu. Według niego stan ten potwierdza bardzo smutny fakt, że młode pokolenie opuszcza Polskę nie widząc w kraju swojej przyszłości. Jakie są tego powody? Najważniejszym jest brak pracy, który nie daje młodym poczucia bezpieczeństwa. Prawie 3 miliony naszych obywateli wyjechało w ostatnich latach z Polski „za chlebem”.

Czytaj więcej...

Otwarte drzwi w Gwizdałach

                6 kwietna br. w Przedszkolu Wojtka Strażaka i Szkole Podstawowej w Gwizdałach to dzień otwarty. Na początku spotkania Wicedyrektor - Grażyna Pióro przywitała wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do wspólnego spędzenia czasu. Pierwszym punktem programu artystycznego był występ przedszkolaków przygotowany przez nauczycielki przedszkola: Marzenę Dębiec, Urszulę Jaskuła, Urszulę Nieborek i Barbarę Balcer. Następnie wystąpił zespół Chirliderek z klas 0-3, nad którym pieczę trzyma Joanna Szelest.

Czytaj więcej...

Wicemistrz Polski!

                Cztery najlepsze drużyny unihokejowe w Polsce: Fenomen Babimost, MUKS Zielonka, UKS Absolwent Siedlec oraz ULKS Olimpia Łochów (wyłonione w drodze rozgrywek grupowych), spotkały się w dn. 11-13. kwietnia w Zielonce, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kat. juniorów starszy. 

                W meczu otwarcia Olimpia pokonała drużynę z woj. lubuskiego Fenomen Babimost 8 – 4 (3:3, 2:1, 3:0). W spotkaniu „derbowym” musieliśmy uznać po raz kolejny wyższość Zielonki po dramatycznym spotkaniu i dogrywce 7 – 6 (2:1, 3:5, 1:0) (1:0). I mimo porażki w rzutach karnych w ostatnim meczu z UKS Absolwent Siedlec 5 – 6 (2:1, 0:2, 3:2) (0-0), Olimpia Łochów wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Czytaj więcej...

Informacje gminne - Maj 2014

 

Info gminne

• Ministerstwo Środowiska (jako Instytucja Pośrednicząca) pozytywnie zaopiniowało gminny wniosek o przedłużenie terminu kwalifikowalności wydatków projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu odbioru ścieków komunalnych w Gminie Łochów” (POiŚ) z 31 marca br. oraz związane z tym rozszerzenie zakresu projektu dotyczącego robót na oczyszczalni ścieków (około 400 tys. zł z oszczędności).

Czytaj więcej...

A w Bibliotece świętują

                8 maja Biblioteka Publiczna w Łochowie obchodziła swoje podwójne święto: 65-lecie działalności oraz nadanie bibliotece imienia Medarda Downarowicza. Wydarzenia te stały się przyczynkiem do ich uświetnienia programem obchodów, na który złożyły się:

- program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łochowie,

- referat okolicznościowy,

Czytaj więcej...

Kolejny wernisaż w DK

                Dnia 25. kwietnia br. w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka w Łochowie odbył się wernisaż wystawy abstrakcyjnych obrazów „Pysława” Sławomira Pycińskiego. Prezentowane prace artysta wykonał w latach 1985-2014, jest to jedynie część dorobku autora z tego okresu. Na godzinę 18. w sali Galerii zgromadzili się goście: wielbiciele malarstwa, rodzina, znajomi i przyjaciele artysty, który to przygotował wernisaż pełen niespodzianek. Goście zostali przywitani przez pracownika MiGOK, który przekazał głos kuratorowi wystawy, Arturowi  Szydlikowi. Pan Artur  przybliżył zgromadzonym twórczość autora prac: W pracach Pycińskiego nie zauważa się jednej wytyczonej drogi .

Czytaj więcej...

Policyjne info - Maj 2014

                Majowy weekend na drogach

                W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od środy 30 kwietnia do poniedziałku 5 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu, w tym prewencyjne ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń. Na drogach w powiecie węgrowskim doszło do 7 kolizji drogowych (Gm. Grębków, Korytnica, Stoczek) oraz ujawniono 2 nietrzeźwych kierujących i 3 osoby w stanie po użyciu alkoholu, m.in. na terenie gm. Łochów, gdzie zatrzymano 61-letniego mężczyznę kierującego Daewoo, mającego blisko promil alkoholu w organizmie.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

                Pomóżmy Europie, gdyż, pomagając jej, pomożemy również Polsce. Jak możemy to zrobić? Bardzo łatwo, wybierając się 25 maja na spacer do lokalu wyborczego. To naprawdę nic nie kosztuje.

   Kiedy już się tam znajdziemy, dokonajmy dobrego wyboru, oddając swój głos na  ludzi prawych, mądrych, miłujących Boga i Ojczyznę. Wymagać to będzie od nas elementarnego przygotowania. Jest jeszcze trochę czasu, żeby poznać imiona i nazwiska kandydatów, zainteresować się tym, jak do tej pory postępowali, czym się zajmowali, jakie są ich kwalifikacje. Niech naszymi posłami (wysłańcami) do Parlament Europejskiego będą ludzie dbający o dobro Polski.

Czytaj więcej...

Jubileusze małżeńskie

Bądźcie dla siebie i ziarnem pieprzu i szczyptą soli,

I tym co cieszy i tym co boli…

Trwajcie razem, gdy miłość w rozkwicie

I gdy ku jesieni swe kroki skieruje życie…

Czytaj więcej...

Akcja „Burza” – cz. II

(…)                Maszerujemy w kierunku miejscowości Somianka. Od maja 1944 roku jestem dowódcą tej placówki. Moje rządzenie jest tylko ,,na papierze". Nie było chętnych, byłem pod ręką i stało się. Najciekawsze w tym było to, że tu mieścił się sztab batalionu. Majątkiem śp. płk. ,,Millera” zarządzał teraz jego zięć ppor. ,,Luśnia” - Witold Szaniawski. Tym razem dowodzę plutonem, gdyż reszta kompanii pozostała do dyspozycji dowództwa obwodu w Orzeszniku. Tam też jest ,,Rafał''. (…)

                W ogóle przekraczanie Bugu to jedna wielka komediofarsa.

Czytaj więcej...