Archiwum

Z Mocy Nadziei

                28 marca Łochowski Klub Gazety Polskiej zorganizował spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, promujące jego najnowszą książkę pt. „Z mocy nadziei”. Autor jest dziennikarzem śledczym specjalizującym się w tematyce działalności tajnych służb i ich wpływu na życie społeczno-polityczne w Polsce. Do tej pory najgłośniejszymi jego publikacjami były serie artykułów w tygodniku Wprost o powiązaniach świata przestępczego ze służbami i politykami. W materiałach tych ujawnił on zeznania świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego ps. Masa - /2003r/, oraz dowody na powiązania pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich z lobbystą Markiem Dochnalem /2004 - 2006/.

Czytaj więcej...

Miłości ślad w DK

                W dniu 15 marca br. odbył się przepiękny koncert wokalistki Eleni wraz z jej zespołem pt. „Miłości ślad”. Eleni jest jedną z popularniejszych polskich wokalistek, którą pamiętają wszystkie pokolenia. Eleni z muzyką zetknęła się już w dzieciństwie.

                W trakcie koncertu w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie przybyli goście mogli doświadczyć niezwykłych doznań. Dzięki słuchaniu głosu Eleni, młodsze pokolenie powróciło myślami do czasów, kiedy nasze mamy zachwycały się muzyką Eleni, starsi uczestnicy powrócili do czasów młodości.

Czytaj więcej...

10-lecie Klubu Seniora w Łochowie

                Klub Seniora jest stowarzyszeniem zwykłym. Swoją działalność rozpoczął od powołania dn. 16 stycznia 2004 r. w Domu Kultury w Łochowie (w obecności dyrektora Kazimierza Żurańskiego) Komitetu Założycielskiego. Obecnie liczy 62 członków. Przewodniczącą Klubu od momentu założenia do chwili obecnej jest Janina Gałązka. Klub utrzymuje się ze składek i drobnych darowizn.

Najtrudniejszy był pierwszy krok. Dlatego pierwszy rok minął na spotkaniach przy herbatce i kawie, na rozmowach z wymianą potrzebnych doświadczeń. Prowadzone przez zarząd Klubu działania mają na celu upowszechnianie kultury, sztuki i rekreacji na rzecz środowiska emeryckiego w Gminie Łochów.

Czytaj więcej...

SGraffito – jestem pod wrażeniem

                „Najpiękniejsza poezja to zwykłe słowa” powiedział kiedyś Jerzy Liebert i trudno nie przyznać mu racji. Czym jest czytanie poezji? Osobiście uważam, że to - w pierwszej kolejności - rozmowa z jej autorem. „Zwiedzanie” zakamarków duszy poety. Pisząc bowiem, poeta zaprasza czytelnika do swojego świata. Świata przeżyć wewnętrznych. Prosi, by usiadł, by się w nim rozgościł. Ten, kto pisze wiersze, w jakimś sensie, odsłania się. Może dlatego poetka Anna Kamieńska nazywała wiersze „etapami”, a ks. Jan Twardowski mówił, że, by być poetą, potrzeba dojrzałości?

Czytaj więcej...

Żywa lekcja historii

                W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 10 marca z inicjatywy Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej odbyły się dwa koncerty Andrzeja Kołakowskiego poświęcone „Żołnierzom Niezłomnym - Wyklętym”. Koncerty tego artysty zawsze są wyjątkowym przeżyciem, a prosta forma przekazu poruszy nawet najtwardsze serce. W samo południe Andrzej Kołakowski przeprowadził żywą lekcję historii dla młodzieży i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej, a wieczorem dla mieszkańców i harcerzy z Hufca Doliny Liwca im. E. Zarzyckiego w  Domu Kultury. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Kołakowski w trakcie koncertu wielokrotnie porównywał Wyklętych do rycerzy.

Czytaj więcej...

Czas na prawdę po 70 latach …

                Od Red.: Z uwagi na zamykanie marcowego numeru GŁ w dniu spotkania, o którym mowa poniżej, Red. opublikowała krótki materiał z niego. W bieżącym numerze nieco więcej piórem Roberta Gołaszewskiego. Ponadto tak jak obiecaliśmy również w n-rze bieżącym pierwsza z trzech części fragmentów książki parahistorycznej Pawła Abramskiego.

                 W niedzielne popołudnie 9 marca Biblioteka Publiczna w Łochowie wraz z Klubem Gazety Polskiej zaprosili miłośników lokalnej historii na premierę książki Pawła Abramskiego „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego”. W miejscu, gdzie na półkach stoją tysiące ludzkich losów przybyła jeszcze jedna historia - dowódcy oddziału specjalnego Armii Krajowej obwodu Rajski Ptak

Czytaj więcej...

Policyjne info - Kwiecien 2014

                Stop wypalaniu traw

                Wiosenne wypalanie traw to niemal powszechna praktyka. Pamiętajmy, postępując w ten sposób nie tylko niszczymy przyrodę, ale często narażamy również czyjeś życie i mienie. W ubiegłym roku odnotowano wiele przypadków celowego podpalania suchej trawy, co często doprowadzało do niekontrolowanych pożarów, skutkujących nieraz dużymi stratami materialnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania mieszkalne, gospodarcze lub lasy. Gęsty dym unoszący się nad jezdnią ogranicza też widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, informujemy, że wypalanie łąk i pozostałości roślinnej na nieużytkach rolnych może podlegać odpowiedzialności karnej z Ustawy o ochronie przyrody (art. 124, 131)

Czytaj więcej...

Nieco polityczny komentarz

                Już niebawem Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijan, Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które to zmartwychwstanie stanowi fundament naszej wiary.  

                My katolicy przeżywamy teraz okres liturgiczny nazywany Wielkim Postem, którego finałem będzie Wielki Tydzień, kiedy to będziemy wsłuchiwali się w teksty opisujące wydarzenia bezpośrednio poprzedzające męczeńską śmierć Zbawiciela. Jednak po tym wszystkim zaśpiewamy Alleluja, głosząc światu radosną nowinę o zmartwychwstaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zapyta ktoś, co to wszystko ma wspólnego z polityką, a no wbrew pozorom bardzo dużo, gdyż wydarzenia te poza najważniejszą dla nas wierzących sferą duchową, były także wydarzeniami stricte historycznymi w których uczestniczyli politycy (Piłat, Herod), władza sądownicza (Sanhedryn), elektorat (lud izraelski) oraz najważniejsza postać: Jezus - Bóg - Człowiek - Król. Swoją rolę odgrywał tam też pieniądz służący zdradzie i korupcji politycznej.

Czytaj więcej...

Gminne informacje - Kwiecien 2014

Marcowe decyzje, zarządzenia i informacje Burmistrza Łochowa:

 Na podstawie § 3 ust.1 i 2 uchwały nr XXVII/186/2008 Rady Miejskiej w Łochowie z dnia 15 października 2008 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie Gminy Łochów przez osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego oraz uchwały nr XL/306/2013 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2013 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy na 2014 r. ustalono wysokość dotacji na dziecko uczęszczające do publicznych placówek oświatowych prowadzonych na terenie Gminy Łochów przez inne osoby prawne niż Gmina Łochów:

Czytaj więcej...

Przed „Burzą” – cz. I

                To część pierwsza fragmentów parahistorycznej publikacji autorstwa Pawła Abramskiego „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego…”, Z dziejów walk o wolność Polski na Mazowszu Północno-Wschodnim w pamiętnikach „Szarugi” (Tadeusza Abramskiego - ojciec autora) 1939-1945 odnosząca się do okresu bezpośrednio przed Akcją „Burza” na naszym terenie - z rozdziału „Żołnierze i broń” oraz „Bandyci z Białorusi”:

Czytaj więcej...

Studia, ale jakie

                Z notatki prasowej tygodnika Wprost pt. „Politechniki i szkoły ekonomiczne przodują w rankingu szkół wyższych” wynika, że to właśnie politechniki i szkoły ekonomiczne dają o wiele większą gwarancję pracy po studiach w porównaniu np. z uniwersytetami. Tak by wynikało bynajmniej z ankiet przeprowadzonych wśród pracodawców. Na podstawie ich wskazań wyłoniono listę dziedzin, których znawcy są najbardziej poszukiwani i w ramach każdej listę szkół, które w oczach szefów firm kształcą najlepiej. W zestawieniu szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwaniu przez pracodawców, na pierwszych czterech miejscach znalazły się politechniki – warszawska, wrocławska, krakowska AGH oraz śląska.

Czytaj więcej...

Wrażenie

                Siedzę obok mężczyzny. Siedzę i myślę:  Jest tak blisko, wystarczy dotyk, gest, a tak wiele by zmienił. W tym momencie wydaje się to zdumiewająco łatwe. Wystarczy chwila słabości, samotności i nasze granice zmieniają położenie. Byłam kiedyś świadkiem rozmowy grupy znajomych, zdaje się przyjaciół od wielu lat, bo szczerość w ich rozmowie wydawała się duża. A może tylko bezpośredniość, „pierwszy rzut oka” bywa często mylący. Jeden z mężczyzn, widząc serdeczne relacje obecnego tam małżeństwa, zadał pytanie jak sprawili, że ich relacje tak się zmieniły. Gdy spotkali się po raz pierwszy żona, ich zdaniem, była „kobietą do wzięcia”. Była otwarta na relacje z płcią przeciwną, natomiast obecnie „widać” silną więź z mężem i zamknięcie na innych mężczyzn.

Czytaj więcej...

Wieczór z poezją - SGraffito

                Późnym  popołudniem, dnia 21 marca br.,  kiedy wiosenne słońce zaglądało jeszcze w okna Pałacu w Łochowie, jego  holl zapełniał się coraz większą liczbą elegancko ubranych pań i panów, przybywających na wydarzenie literackie, którym miał stać się wieczór poetycki Stanisława Grądzkiego, zorganizowany przez  Bibliotekę Publiczną w Łochowie w ramach IV Łochowskiej Wiosny Poezji, z okazji jubileuszu pięciolecia pracy twórczej poety oraz promocji nowej książki pt. „SGraffito - wiersze nowe i wybrane”. Współorganizatorami tego niecodziennego spotkania byli: Pałac Łochów i MiGOK w Łochowie.

Czytaj więcej...

Wystawa wielkich artystów

               15 marca br. w MIGOK Łochów miało miejsce otwarcie wystawy „S. Kobyliński i L. Maciąg. Wielcy twórcy naszego regionu.” Pokazanie twórczości tych dwóch artystów razem, na jednej wystawie nie jest ani przypadkiem ani zbiegiem okoliczności.

                Przy nazwisku każdego z nich można bezsprzecznie napisać: „Wielkim artystą był.” Oprócz tego łączyło obu Panów wiele. Poznali się na wydziale Grafiki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Byli tym pierwszym rzutem powojennych plastyków kształconych pod okiem takich doskonałości jak Bartłomiejczyk czy Kulisiewicz.

Czytaj więcej...

Unihokejowa wiosna

               Przełom marca i kwietnia 2014 był bardzo pracowity, a zarazem bardzo udany dla łochowskich unihokeistów.  W dniach 22-23 marca na łochowskiej hali odbył się Półfinał Mistrzostw Polski juniorów młodszych z udziałem UKS Wiatr Ludźmierz (woj. małopolskie), UKS Nowa Łódź (woj. łódzkie) UKS Absolwent Siedlec (woj. wielkopolskie), oraz reprezentantów województwa mazowieckiego: UKS Orlęta Warszawa, ULKS Józefina, ULKS Olimpia Łochów. Dwudniowe zmagania zakończyły się sukcesem zawodników Olimpii, którzy z trzeciego miejsca awansowali do Finałów Mistrzostw Polski kategorii juniorzy młodsi. Turniej odbędzie się w Babimoście (woj. lubuskie) w dniach 10-11 maja br.

Czytaj więcej...

Kibicomania!

              Od zakończenia Eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju upłynęło już sporo czasu i emocje związane z imprezą opadły. Warto raz jeszcze przypomnieć opinię wyrażoną przez Prezesa Polskiego Związku Unihokeja Pana Marka Budzińskiego „Organizacja turnieju wydawała się być na najwyższym poziomie. Bardzo dobrze oceniam organizację Eliminacji MŚ w Łochowie. Nawet obserwatorzy Międzynarodowej Federacji Unihokeja docenili poziom organizacyjny turnieju. Dodatkowo atmosfera jaką stworzyli kibice na trybunach była czymś wyjątkowym i niesamowitym. Dziękuję Wam jeszcze raz za przybycie. Mam nadzieję, że tym turniejem otworzyliśmy nowy rozdział unihokeja w Polsce”.

Czytaj więcej...

Łochowska Galeria Sztuki

                Od 15 marca 2014 roku w MiGOK w Łochowie można oglądać wystawę poświęconą dwóm niezwykłym artystom. Mam tu na myśli Szymona Kobylińskiego i Ludwika Maciąga.

                Zarówno Kobyliński, jak i Maciąg część swojego życia spędzili w okolicach Łochowa, stąd też cała wystawa nosi tytuł: „Sz. Kobyliński i L. Maciąg. Wielcy twórcy naszego regionu”. Ostoją dla Maciąga okazała się miejscowość Gulczew niedaleko Wyszkowa, w której to mieszkał na stałe wraz z żoną Ewą, natomiast co roku, na swój letni wypoczynek przyjeżdżał do Gniazdowa Szymon Kobyliński.

Czytaj więcej...