Archiwum

Ferie - pełną parą!

A zaczęło się od Walentynek… To właśnie w tym dniu MiGOK Łochów zaoferował mieszkańcom Łochowa i okolic kilka świetnych rozrywek. W piątkowy wieczór każdy znalazł odpowiedni punkt programu dla odpowiadający własnym wymaganiom. Do wyboru był kabaret „Czwarta Fala”, wernisaż Artura Endlera oraz Walentynkowa Noc Filmowa.

Następny dzień również nie okazał się wolny od ciekawych imprez. Odbyły się I Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie Łochowa oraz koncert HIP-HOP, na którym świetny występ dał m.in. mistrz beatboxu - PEJOT. I tak  na Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa zjechali zwolennicy szaradziarstwa z całego kraju. Turniej okazał się strzałem w dziesiątkę a uczestnicy zaliczyli te wydarzenie do udanych debiutów wyrażając tym samym chęć uczestnictwa także w następnym roku! Patronat nad imprezą objął Burmistrz Łochowa - Marian Dzięcioł, a patronat medialny objęła również i Gazeta Łochowska.

Czytaj więcej...

Odkłamać Jerzyska (Jeżyska)

9 marca w Bibliotece Miejskiej w Łochowie miała miejsce premiera książki Pawła Abramskiego W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego… z dziejów walk o wolność Polski na Mazowszu Północno-Wschodnim w pamiętnikach „Szarugi” 1939-1945. To książka wspomnieniowa oparta o pamiętniki Tadeusza Abramskiego o pseudonimach „Szaruga”, „Danowski”, „Szumilas” - plutonowy podchorąży/podporucznik Armii Krajowej (wcześniej NOW, ZWZ), dowódca plutonu specjalnego w kompanii dowodzonej przez wach-mistrza pchor/ppor. Kajetana Fijałkowskiego "Rafała", który brał udział w bitwie pod Jerzyskami. Uczestnik w większości akcji zbrojnych przeprowadzonych przez Ośrodek „Wyszków” a potem „Radzymin”, którego powojenne losy doświadczyły nad wyraz okrutnie.

Czytaj więcej...

O resortowych dzieciach

Książka „Resortowe Dzieci – MEDIA” to prawdziwy bestseller końcówki ubiegłego i początku tego roku. Pozycja ta bije rekordy popularności na rynku wydawniczym i od 2 miesięcy nie schodzi z czołówki  najlepiej sprzedających się książek. Do tej pory do rąk czytelników trafiło 150 tys. egzemplarzy. Ciekawostką jest to, że książka w tzw. okresie świątecznym w salonach Empik zajmowała 1 miejsce na liście bestsellerów mimo, że fizycznie nie było jej na półkach. Wysoki wynik zawdzięczała jedynie zapisom. Dlaczego tak wielu Polaków chciało mieć „Resortowe Dzieci”?  Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy bezpośrednio od jej autorów: red. Doroty Kani i dr. Jerzego Targalskiego na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Łochowski Klub GP. Autorka już na wstępie tłumaczyła, że książka nie pokazuje tylko i wyłącznie osób związanych więzami krwi z dawnymi resortami, ale pewną wspólnotę poglądów, opinii i podejścia do oceny poprzedniego systemu jakim był PRL.

Czytaj więcej...

Nasze inwestycje wodno-ściekowe

Gmina Łochów zlokalizowana jest w rejonie obdarzonym istotnymi walorami przyrodniczymi. Zachowane w stanie naturalnym koryta rzek wraz z lasami łęgowymi kształtują komfortowe warunki dla bytowania wielu cennych i unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Czystość tych rzek stanowiących dopływy Liwca i Bugu jest bardzo istotna zarówno dla całej biocenozy jak i dla człowieka. Budowa kanalizacji ma bardzo istotne znaczenie właśnie ze względu na zachowanie równowagi przyrodniczej i zapobieżenie degradacji rzek o znaczeniu ponadlokalnym, chronionych m.in. jako obszary sieci Natura 2000.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Marzec 2014

Z lutowych decyzji i informacji Burmistrza Łochowa:

 

• W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na: Dostawę energii elektrycznej z terminem składania ofert na 28.02.2014 r. wpłynęło 7 ofert o rozpiętości cen od 554.873 zł do 602.134 zł brutto.

• W postępowaniu przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na Utrzymanie czystości ulic, chodników i placów gminnych na terenie miasta i Gminy Łochów z terminem składania ofert na dzień 14.02.2014 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty. Spośród dwóch ofert z cenami 15.941 zł oraz 16.500 zł brutto za 1 miesiąc usługi, wybrano ofertę z niższą ceną Wykonawcy: Zakład Usługowy, Zygmunt Pióro, Łosiewice.

Czytaj więcej...

O Witoldzie Pileckim w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z wystąpienia Andrzeja Brzezika dnia 1 marca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Węgrowie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 4 rocznicę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

W takiej chwili mówić o Witoldzie Pileckim jest rzeczą zaszczytną ale zarazem trudną, bo cóż można porównać z  bohaterstwem człowieka, którego brytyjski historyk Michael Foot zaliczył do grona 6 najodważniejszych ludzi  antyniemieckiego  ruchu oporu podczas 2 wojny światowej.

Czytaj więcej...

Komentarz nieco polityczny

Do czego prowadzi brak szacunku narodu do swojego państwa w czasie pokoju? Myślę, że  to, co się dzieje teraz na Ukrainie, jest odpowiedzią. Niestety, dostrzegam wiele analogii między tym, na co pozwolili Ukraińcy, a tym, na co zgodziliśmy się my Polacy w naszej ojczyźnie. Przyjęcie relatywistycznej postawy w połączeniu z obojętnością jest śmiertelnym zagrożeniem dla bytu państwowego. Przypominam, że bł. Jan Paweł II pisał, iż relatywizm jest gorszym złem od komunizmu i faszyzmu. Najogólniej, czym jest, w czym się przejawia relatywizm i dlaczego jest taki groźny? Miejscem jego (relatywizmu) lokacji są nasze głowy, nasze umysły, gdzie pod wpływem czynników zewnętrznych rodzi się świadomość, a ta kieruje czynami. Mieszanie dobra ze złem w opisie tego, co się dzieje we współczesnym świecie, nazywanie tego co złe, dobrem, przyzwalanie przez obojętność na zło albo, jeszcze gorzej, promowanie pod pozorem dobra, zła, to właśnie relatywizm.

Czytaj więcej...

Na „Orliku”

Dnia 1 marca, po przerwie zimowej ponownie zaczyna działać kompleks boisk "Orlik" znajdujących sie przy Szkole Podstawowej nr 3 im.  Marii Konopnickiej w Łochowie. Obiekt będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-21.00 oraz w soboty 10.00-20.00 Zapraszam wszystkich mieszkańców gminy, którzy znajda odrobinę wolnego czasu do aktywnego spędzenia go na "Orliku". Na obiekcie możemy spróbować sił w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, tenisie, badmintonie oraz niedługo we frisbee, rugby oraz latającą zośkę.

Z infrastruktury "Orlika" mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od wieku i kondycji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy "RUCH TO ZDROWIE!". Wszelkie informacje dotyczące rezerwacji oraz  warunków korzystania z boisk dostępne są pod numerem 519-672-934, oraz na profilu facebook "Orlik Łochów" w godzinach otwarcia obiektu.

 

Animator Jan Bański

Czytaj więcej...

Policyjne info

Informacja dla interesantów

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie informuje mieszkańców gminy Łochów, Stoczek oraz Sadowne o zmianie godzin przyjęć interesantów w Komisariacie Policji w Łochowie. Zmiany te następują w związku z likwidacją stanowiska kierowania w Komisariacie Policji w Łochowie od 1.03.2014 r.

Wszystkie zgłoszenia telefoniczne będą przyjmowane przez dyżurnych będących na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie. Zgłoszenia telefoniczne z całego powiatu będą przyjmowane pod numerami telefonów: 25 792 12 00, 997 oraz 112.

Czytaj więcej...

Moda na pisanie

Dzieła sztuki powstają z nieskończonej samotności i coś tak małego jak krytyka, nie może ich dotknąć. Te słowa usłyszałam niedawno w  filmie poświęconym wybitnym muzykom. I nasunęła mi się refleksja, że niewiele powstaje dziś takich dzieł. A może po prostu giną w morzu tandety? Mój wykładowca filozofii żartował, że starożytni filozofowie snuli swoje rozważania często pod wpływem trunków alkoholowych. I coś w tym jest, że jesteśmy bardziej refleksyjni, bo wyluzowani, będąc pod tak zwanym wpływem. Miałam kiedyś wujka, który niezwykle rozklejał się po paru kieliszkach. Nie rozumiałam jaki naprawdę jest, zasadniczy i surowy czy jednak wrażliwy. Jakby miał dwa oblicza. Oczyma dziecka zdecydowanie inaczej postrzegamy świat.

Czytaj więcej...

Szansa na sukces

Czas ferii zimowych wielu osobom kojarzy się z okresem wyjazdów, relaksu. Sporo osób postanawia jednak zostać we własnym mieście i odpocząć. Właśnie dla takich osób postanowiono zorganizować warsztaty teatralno - obywatelskie. Inicjatorem zajęć było Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli na Rzecz Pomocy Szkołom „Olimpia”, które na ich realizację otrzymało grant z Powiatu Węgrowskiego.

Chętne osoby zostały podzielone na grupy, aby praca była łatwiejsza i przyjemniejsza. Zajęcia odbywały się w Publicznym Gimnazjum w Łochowie i prowadzone były przez Panie Ewę Kowalczyk, Jolantę Prochacką-Cyrych oraz Lilianę Sternicką.

Czytaj więcej...

Refleksje po- korespondencyjne

Kilka miesięcy temu nawiązałam bardzo sympatyczną, dającą mi wiele radości, korespondencję z 84-letnim, mieszkającym na stałe w pięknym Szczecinie, kapitanem żeglugi wielkiej. Pan Eugeniusz, bo o nim mowa, jest jedynym w kraju (i prawdopodobnie na świecie) kapitanem żeglugi wielkiej, który na swoim koncie ma blisko dwadzieścia napisanych książek, w tym wiele o tematyce morskiej. Niektóre z nich, jak na przykład „Blindziarze z San Pedro” czy „Afrykańskie spotkania”, rozeszły się, w bardzo krótkim czasie, w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

Czytaj więcej...

Las nam bliski, tenis też

Uczniowie Zespołu Szkół w Gwizdałach wzięli udział w III łochowskim konkursie plastycznym pt."Czysta przyroda zdrowia wszystkim doda". Laureatami konkursu zostali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Mirosławy Stępień. Byli to: Adrian Krasieńko, Aldona Owsianka, Karol Biernacki, Klaudia Owsianko, Monika Wieliczko, Natalia Gmur, Patryk Mech i Wiktoria Oniszk. Wyróżnienie otrzymała uczennica gimnazjum - Joanna Nowakowska, która wykonała pracę pod kierunkiem p. Justyny Ciecióra. Nagrodzeni uczniowie otrzymali kalendarze z wybranymi wyróżnionymi pracami. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród było Nadleśnictwo Łochów.

Czytaj więcej...

Odnowa wiary

Kuba, lat 17 - uczeń liceum; Ania, lat 52 – nauczyciel; Paulina, lat 23 – sekretarka; Łukasz, lat 28 – ksiądz; Krystyna, lat 55 - ekspedientka, Edyta, lat 39 - handlowiec.

Co łączy te osoby?

Spotykają się ze swym Przyjacielem, aby oddać Mu wszystkie kłopoty i troski z ostatniego tygodnia. Każda z tych osób czeka z utęsknieniem na wtorek, na godzinę 18. Niektórzy na to spotkanie biegną prosto z pracy, inni rezygnują z różnych przyjemności, jeszcze inni układają grafik w pracy tak, aby wtorkowy wieczór był wolny.

Czytaj więcej...

Łochów – matecznik Ojczyzny-Polszczyzny na Mazowszu

Za nami II etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla gimnazjów. W bieżącym roku szkolnym organizacją tego wydarzenia dla szkół z Mazowsza jest Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.

Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznością wypowiedź na wylosowany temat. W etapie rejonowym, a ten właśnie się zakończył, uczestniczą zwycięzcy szkolnych eliminacji. Tę część Konkursu określono mianem Małego Finału. Jego scenariusz jest podobny jak na etapie szkolnym: uczniowie wykonują pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszają przed publicznością samodzielnie przygotowany tekst na wylosowany temat.

Czytaj więcej...

Z cyklu: Kuchenne perełki Marii Pełki

Kibiny to litewska potrawa, której po raz pierwszy skosztowałam w Trokach na Litwie. Są to pieczone pierożki nadziane mięsem i cebulą. Danie łatwe do wykonania, niezbyt czasochłonne, a wyjątkowo smaczne. Można je podawać na gorąco na przykład z barszczem czerwonym, są też wyśmienite jako zimna przekąska. W Trokach można je kupić w wersji  z baraniną lub wołowiną. Spotkałam je też z wersją z wieprzowiną. Jeden pierożek kosztuje tam trzy i pół lita, ok. 5 polskich złotych.

Czytaj więcej...