Archiwum

Kawał dobrej roboty

W minionym tygodniu zakończyły się Eliminacje Mistrzostw Świata 2014 w Unihokeju. Turnieje rozgrywane były w Europie (w czterech miejscach), Kanadzie i Nowej Zelandii. Polska nie awansowała do turnieju głównego. Ta dyscyplina sportu jest najbardziej popularna w Europie, w szczególnie w Skandynawii i dlatego eliminacje do Mistrzostw na naszym kontynencie odbywały się aż w 4 grupach. Turniej grupy EUR1 odbył się w naszej miejscowości – w Łochowie, do której trafiły zespoły Finlandii, Rosji, Polski, Hiszpanii, Francji i Ukrainy. Pierwsze dwie drużyny uzyskały awans do Mistrzostw Świata. Łochowska hala sportowa w ciągu pięciu dni, do 2. lutego włącznie (niedziela) pękała w szwach i od dobrze zorganizowanego dopingu, szczególnie podczas meczów, gdy grała drużyna polska.

Czytaj więcej...

Budżet przyjęto, cz. II

Od Red.: Uzasadnienie do tegorocznej uchwały budżetowej jest na tyle obszerne, że dokonaliśmy jego podziału na dwie części. Pierwsza część uzasadnienia została podana w numerze styczniowym, druga w bieżącym. Zanim jednak zostaniesz Czytelniku z nią zapoznany należy się małe (duże) sprostowanie do tekstu styczniowego. Podając w nim wielkość procentową oraz kwotową zadłużenia naszej Gminy na 31 grudnia 2013, w pierwszych dwóch cyfrach kwoty zaistniał czeski błąd, podane zostało 43.509.311 zł, a powinno być 34.509.311 zł, a to istotna różnica. Natomiast wartości procentowe zgadzają się.

Czytaj więcej...

Już po raz trzynasty

W łochowskim gimnazjum już po raz trzynasty odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego „Pióro szuka talentu”. Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz: Publiczne Gimnazjum w Łochowie, Starosta Węgrowski, Burmistrz Łochowa i Nadleśnictwo Łochów. 16 stycznia na uroczystej gali finałowej spotkali się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzeni uczniowie przybyli do Łochowa wraz ze swoimi opiekunami.

Czytaj więcej...

Zamach na lasy

15 stycznia w Sadownem braliśmy udział w programie interwencyjnym TV Trwam pt.”Po stronie prawdy”. Odcinek ten w całości poświęcony był nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. W czasie gdy główne stacje radiowe i telewizyjne zajmowały nas w swoich głównych wydaniach programów informacyjnych tematami plotkarskimi, rząd PO-PSL niespodziewanie i w ekspresowym tempie postanowił nałożyć na Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe haracz w wysokości  1,6 mld zł - do ściągnięcia w latach 2014-2015. Pierwsze sygnały o tej niekorzystnej zmianie  pojawiły się wtedy, kiedy to Polacy ubierali choinki w swoich domach na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej...

Majdan Łochowski z Majdanem Kijowskim

W piątek 24. stycznia, dokładnie o godzinie 14. w Łochowie odbył się marsz w geście Solidarności z Ukrainą. Marsz powstał z inicjatywy młodzieży licealnej, która rozdawała mieszkańcom kotyliony w barwach ukraińskich, nieśli transparenty wsparcia i flagi. Marsz zakończył się w centrum miasta. Przypomnijmy, że na Ukrainie w ostatnich dniach nasiliły się protesty. Powodem są ustawy przyjęte przez ukraiński rząd, które zakładają miedzy innymi kary za branie udziału w demonstracjach.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Luty 2014

Z decyzji i informacji Burmistrza Łochowa:

• Ogłoszono postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na:

- Prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gminy Łochów oraz zarządzanie gminnym składowiskiem odpadów komunalnych. Termin składania ofert upłynął 30.01.2014 r;

- Utrzymanie czystości ulic, chodników i placów gminnych na terenie miasta i Gminy Łochów. Termin składania ofert upłynął 28.01.2014 r.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Luty 2014

Trzy osoby zatrzymane z narkotykami

22. stycznia łochowscy policjanci zatrzymali na terenie gminy Sadowne trzech mężczyzn i zabezpieczyli kilkanaście gram mefedronu, amfetaminy, haszyszu oraz 70 grzybów halucynogennych. Zatrzymani to mieszkańcy pow. węgrowskiego i ostrowskiego w wieku 26, 24 i 19 lat. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie do czasu przedstawienia prokuratorskich zarzutów. 26-latek usłyszał zarzuty udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści materialnej. Pozostali usłyszeli jeszcze zarzuty posiadania narkotyków. Wobec mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

1 marca, po raz czwarty będziemy obchodzić w naszej Ojczyźnie, Narodowy Dzień Pamięci „ŻÓŁNIERZY WYKLĘTYCH”.  Chcę wyraźnie podkreślić, że jest to święto państwowe, a więc w mniejszym lub większym zakresie obchody tego święta winny być organizowane przez władze państwowe, których funkcje w terenie pełnią samorządy z prezydentami, burmistrzami, wójtami na czele. Nie przypominam sobie, by w ostatnich trzech latach nasze władze gminne upamiętniły to szczególne święto, jak również nic mi nie wiadomo o planach na ten rok. No cóż, może nie wszyscy muszą i nie wszędzie trzeba.

Czytaj więcej...

ŁKSiacy wrócili do treningów

Po ponad 2 miesiącach odpoczynku od futbolu piłkarze Łochowskiego Klubu Sportowego powrócili do treningów. Przed nimi blisko 1,5 miesiąca ciężkich przygotowań i gier kontrolnych, które mają doprowadzić podopiecznych Pawła Wróbla do optymalnej formy przed zmaganiami o mistrzostwo siedleckiej Ligi Okręgowej. 20 stycznia na pierwszych zajęciach szkoleniowiec ŁKSu miał do dyspozycji 19 piłkarzy, którzy „głodni” gry przystąpili do przygotowań.

Pierwszy sparing miał odbyć się 8 lutego, jednak niestety nie dojdzie do skutku.

Czytaj więcej...

Walentynkowa moda

Miłość przenosi góry. Nie, to chyba wiara J, ale czy miłości nie jest wiarą w drugiego człowieka? O miłości pisałam maturę. Pisałam głównie o bohaterach lektur szkolnych, Wokulskim, Kmicicu, Jurandzie i jego miłości do córki, całym mnóstwie patriotów i ich tęsknocie do kraju, najczęściej przecież przebywali na emigracji, o Scarlett i jej niespełnionej miłości. No i o nas, wówczas nastolatkach, którzy przeżywali pierwsze miłosne rozterki i zauroczenia.

Czytaj więcej...

19. raz w Ostrówku

Po raz 19 WOŚP zagrała w Zespole Szkół w Ostrówku, a w niej było 37 wolontariuszy, w tym 5 nauczycieli. Od 16.00 do 21.00 charytatywnie grał (jak co roku) zespół Nevada i po raz pierwszy Diley.

Na terenie szkoły działała kawiarenka z pysznymi domowymi ciastami, loteria fantowa z maskotkami podarowanymi przez uczniów naszej szkoły; cieszyły oko kompozycje kwiatowe. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się plac zabaw przygotowany w budynku szkoły (trampolina, zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, tor przeszkód, łowisko rybek i inne). Gadżety otrzymane z Fundacji i rękodzieła wykonane przez miejscowych artystów można było zakupić podczas licytacji. Na aukcji zebrano 2.340 zł.

Czytaj więcej...

Nowotwory zwalczamy, życie wygrywamy

Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Istotą „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Ich głównym zadaniem jest propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom młodzi ludzie wpływają na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych – mogą sprawić, że przestaną uciekać od problemu, a zamiast tego zaczną zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.

Czytaj więcej...

Zanim się z czymś pożegnasz...

To drugi felieton (list do Państwa) w 2014 roku. Mam nadzieję, że rok ten rozpoczął się dla Państwa pomyślnie. Że, podobnie jak ja, czekacie na wiosnę, ale też dostrzegacie urok i malowniczą niepowtarzalność zimy.

                Za oknem bajka. Bieluteńkie płatki śniegu są dosłownie wszędzie: na drogach, na polach, na drzewach. Wczoraj, będąc na spacerze, przed jednym z domostw ujrzałam dzieło sztuki. W mojej ocenie, rzecz jasna. Cudowna, mniej więcej półmetrowa rzeźba ze śniegu, przedstawiająca siedzących na ławce staruszków. Niesamowite i piękne. Ulotne, bo przecież za chwilę śnieg stopnieje, ale jakie to ma znaczenie, skoro dotyka wyobraźni. Skoro tu i teraz karmi nasze zmysły, naszą duszę...

Czytaj więcej...

Medard Downarowicz-Kandydat na patrona Biblioteki Publicznej w Łochowie

Procedura nadania Bibliotece Publicznej w Łochowie imienia Medarda Downarowicza została uruchomiona. Dyrektor tej placówki kulturalnej, pani Beata Załecka powołała zespół koordynujący działania przygotowawcze związane z nadaniem imienia łochowskiej bibliotece, obejmując w nim przewodnictwo. W skład zespołu weszli: Kazimierz Sulich – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej, Marek Cendrowski – przewodniczący Rady Bibliotecznej, Artur Lis – dyrektor MiGOK, Anna Szcześnik i Joanna Bardadyn – przedstawiciele czytelników oraz Stanisław Grądzki – reprezentujący inicjatorów wniosku. Na pierwszym posiedzeniu zespołu w dniu 22 stycznia ustalono szczegółowy harmonogram działań, mających na celu pogłębienie wiedzy przez  mieszkańców Łochowa o kandydacie na patrona oraz zebrania opinii czytelników. Jedną z form wyrażenia poglądu w tej sprawie, będzie ankieta anonimowa, skierowana do użytkowników biblioteki i  przeprowadzona za zgodą respondenta w miesiącu lutym. Popularyzacja kandydata na patrona biblioteki będzie też prowadzona w mediach lokalnych oraz w trakcie spotkań środowiskowych z członkami zespołu.

Czytaj więcej...

W Święto Trzech Króli

Już po raz kolejny gmina Łochów przywitała Nowy Rok wydarzeniem artystycznym, jakim był koncert kolęd pt.:” Hej kolęda, kolęda”.  W święto Trzech Króli w kościele  parafialnym w  Budziskach o godz. 11.30 wystąpił (nie pierwszy raz) dobrze znany tamtejszej publiczności zespól instrumentów blaszanych VARSOVIA BRASS QUINTET, soliści - Dorota Szczepańska (sopran) i Piotr Rafałko (tenor) oraz Konrad Tanewski (instrumenty perkusyjne). Zespół wystąpił w następującym składzie: Ostap Popovych i Damian Marat - trąbki, Jakub Mastalerz - puzon, Lubomir Mulik - tuba oraz waltornista, manager  zespołu oraz szef agencji  Ars Viva Jacek Juszczak. Autor także wszystkich aranżacji i instrumentacji.

Czytaj więcej...

Powstańcze echa w Kamionnie

Mija właśnie kolejna rocznica bitwy pod Węgrowem z okresu powstania styczniowego. W bitwie tej, ale też w innych działaniach powstańczych chociażby udzielając pomocy powstańcom uczestniczyły również osoby zamieszkałe w naszej okolicy. Do nich należał również kapłan ks. Józef Wiktor, proboszcz parafii Kamionna w latach 1857-1882, pracowity duszpasterz dbający o potrzeby duchowe swych parafian. (Parafia Kamionna sięgała wtedy po Barchów, Budziska, Jerzyska, Łosiewice, Majdan, Grobowiec, Matały, opierając się na rz. Liwiec). Prowadził też działania na płaszczyźnie gospodarczej, np. poprzez scalenie parafialnych gruntów w wyniku zamiany ziemi z ówczesnym dziedzicem Kamionny, Antonim Godlewskim oraz na płaszczyźnie patriotycznej wspierając powstańców. Przy okazji niejako naraził się władzom carskim, które na dwa lata przed wybuchem powstania styczniowego zażądały od niego rzekomej nadwyżki w dochodach probostwa. Proboszcz opierając się ich niesłusznym roszczeniom jeszcze bardziej naraził się władzy, za co został skazany na karę pieniężną, a potem następne. Wysłano do niego nawet oddział wojskowy, aby ściągnąć nałożone nań kontrybucje.

Czytaj więcej...

„Niedźwiedź” w Łochowie

20. stycznia w łochowskim MiGOK-u odbyła się premiera spektaklu „Niedźwiedź” A. Czechowa przygotowanego przez Łochowską Scenę Miłośniczą (w skrócie „Łoscemił”) pod czujnym okiem Piotra Wawra - reżysera i aktora teatralnego, który od ponad roku pracował z młodzieżą nad jednoaktówką.

Piotr Wawer pracuje z łochowską młodzieżą od ponad roku. W tym czasie wyreżyserował z nimi dwie sztuki. Obie wg Antoniego Czechowa. Premiera „Niedźwiedzia” już za nami, w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się następnej – „Oświadczyny” zaprezentowanej przez drugą grupę Piotra. Poniedziałkowy spektakl okazał się ogromnym sukcesem. Trójka aktorów została nagrodzona wielokrotnymi owacjami. Artykuł ten nie służy recenzji jednoaktówki Czechowa. Chciałabym skupić się na pracy jaką wykonali młodzi aktorzy przy boku Piotra Wawra. Powstanie dobrej premiery, która będzie dobrym przedstawieniem wymaga starannego przygotowania.

Czytaj więcej...