Archiwum

Z cyklu Porozmawiajmy

Rozmowa z p. Doktor - Anną Mytkowską

- Czy Pani zawód wynika z  tradycji rodzinnych?                                                                                                       

Nie, moi rodzice nie są lekarzami. Początkowo chciałam zostać pielęgniarką, ale dobrze się uczyłam i mama poradziła mi, abym spróbowała dostać się na Akademię Medyczną. I udało się, choć z niewielką przewagą punktów. Myślę, że Boska Opatrzność czuwała nade mną, najwidoczniej tak miało być, bo drugi raz raczej nie startowałabym. Połowa mojej klasy startowała do Lublina,  ja jako jedyna do Warszawy, ponieważ mój brat tam mieszka. Był dla mnie dużym wsparciem w tamtym czasie, w Warszawie mieszkałam sześć lat.   

Czytaj więcej...

Bezpiecznie do szkoły

Powiatowy  konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”, w którym wzięło udział 220 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu węgrowskiego, dla uczniów Zespołu Szkół w Gwizdałach okazał się nadzwyczaj udanym.

Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy polegał na rozwiązywaniu pytań testowych z zakresu zasad ruchu drogowego, drugim była część praktyczna - sprawdzenie umiejętności jazdy rowerem. Po ogłoszeniu wyników części testowej okazało się, że z Gminy Łochów do drugiego etapu zakwalifikowały się tylko trzy osoby, wszystkie z Zespołu Szkół w Gwizdałach! Byli to: Julia Wysocka, Justyna Molska i Szymon Baranowski. Po zakończeniu konkursu nastąpiło ogłoszenie wyników.  Reprezentantka Zespołu Szkół w Gwizdałach - Julia Wysocka zajęła III miejsce.

 

                Rafał Żywczyński

 

Wyróżnienie dla Natalii

W ramach III Łochowskiej Jesieni Poezji odbył się Festiwal Literacki „Przystanek Norwid” zorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Uczennica Zespołu Szkół w Gwizdałach – Natalia Dołowa otrzymała wyróżnienie za własnoręcznie napisany wiersz. Nagrodę przyznała znana pisarka,  autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka i publicystka - Barbara Wachowicz.

 

Anioły

Czuwają nad nami od małego,

Czytaj więcej...

Satysfakcjonująco… cz. II

PRZETARG NA ODBIÓR ODPADÓW

 

Po wejściu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2012 poz. 391 ze zm.) w lipcu 2013, kiedy zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych przejęła gmina, usługa ta z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych na terenie Gminy Łochów została zlecona Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Łochowie. Zlecenie to było konieczne ze względu na to, iż rozstrzygnięcie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów odbyło się w lipcu (otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym – 4.07.2013 r.). Przetarg nieograniczony ogłoszono na 2,5 roku, szacunkowa wartość zamówienia (około 3,5mln zł netto) przekroczyła próg unijny, tj. 200 tys. euro dla usług co o kilka tygodni wydłużyło procedurę.

Do przetargu nieograniczonego wpłynęły dwie oferty:

Czytaj więcej...

Komentarz nieco polityczny

                Wiara, Nadzieja i Miłość to trzy cnoty Boskie a także imiona trzech córek św. Zofii, które po ogromnych torturach zostały ścięte mieczem za to, że ich matka nie chciała złożyć ofiary bogini Dianie. Działo się to wszystko w starożytnym, jakże „cywilizowanym” Rzymie.

Czy współczesna światowa, w tym europejska cywilizacja nie torturuje ludzi, by ostatecznie zabić w nas te cnoty? Dzieje się to w sposób krwawy (rocznie zabijanych za wiarę jest ok. 100 tys. chrześcijan) i bezkrwawy (szyderstwa, bałwochwalstwo, bluźnierstwa itp.). Jeżeli z Polski wyjechało ponad 2 mln, głównie młodych ludzi, to czy nie spowodował tego brak nadziei, inaczej mówiąc brak perspektyw. Jak o naszej miłości świadczy ponad 2-milionowa rzesza Polaków żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W ostatnich latach wszystkie te wskaźniki mają wyraźną, szybką tendencje wzrostową.

Czytaj więcej...

Łochowska Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka w Łochowie z sukcesem dotarła do swojego pierwszego finału, który odbył się w dniach 7-8 grudnia. Wszystkimi naszymi rodzinami (było ich 20),  które spełniły kryteria i zostały włączone do projektu zaopiekowali się  Darczyńcy. Ci spisali się na medal i ich paczki sprawiły mnóstwo radości i wzruszenia u rodzin. Dzieci cieszyły się z zabawek i słodyczy, ubrania dla pociech  oraz żywność i środki czystości uradowały mamy, tatusiowie dzielnie pomagali nosić paczki i dla nich też coś się w nich znalazło.

Rodziny były zaskoczone ilością paczek jakie im przywozili wolontariusze. Ale Szlachetna Paczka tak działa! Albo robimy WIELKIE rzeczy albo nie robimy nic.

Najważniejsze, że do Łochowa w ten trudny pod względem pogody, grudniowy weekend zleciały się wspaniałe Anioły i obdarowały potrzebujące rodziny. Tchnęły nadzieje na lepsze jutro i zapewniły spokojniejsze święta.

Czytaj więcej...

Ks. Piotr Skarga ostrzega

5 grudnia ub. r. delegacja Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej wzięła udział w uroczystej prezentacji współ-czesnej wersji „Kazań Sejmowych ks. Piotra Skargi”, która odbyła się w gmachu polskiego Sejmu. Przekładu tego narodowego dzieła na język zrozumiały przez nas podjął się znawca tej materii dr historii - Robert Kościelny. Według niego uwspółcześnienie „Kazań” było konieczne z powodów językowych i kulturowych. W trakcie konferencji podkreślił on: „Ks. Piotr Skarga nie był uznany za proroka swoich czasów. Trafność jego diagnozy społeczno-politycznej doceniono dopiero w XIX wieku, gdy Rzeczpospolitej już nie było …”. Przed zagrożeniami współcześnie rozumianej polityki ostrzegał też poseł Krzysztof Szczerski, który napisał wstęp do tego dzieła.

Czytaj więcej...

Humor i silna wiara w dobro

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie, dzięki wysiłkowi i uprzejmości dyrektor Biblioteki Publicznej p. Beaty Załeckiej, odbyło się spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek.

Wzięły w nim udział dzieci z klas pierwszych i grupa „zerówkowiczów”. Maluchy przygotowywały się do spotkania poznając wesołe, dowcipne i zajmujące opowiadania autorki, prezentowane w klasach przez wychowawców. Jednocześnie powstawały piękne ilustracje do czytanych  tekstów, które podczas spotkania tworzyły barwną dekorację. Pisarka, daleką drogę z Bielska-Białej, przebyła w  towarzystwie  pani Malwiny Elżbiety Kożurno. Autorka opowiadała o swojej pracy  literackiej.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Styczeń 2014

Z zakazem i po alkoholu

W nocy z 31.12/1.01 dyżurny łochowskiego komisariatu przyjął zgłoszenie o kierującym w stanie nietrzeźwości.  Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej podejrzany pojazd w Łochowie. 43 - letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego kierował Daewoo w stanie nietrzeźwości.  Policjanci sprawdzili stan trzeźwości. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze sprawdzili również dokumenty uprawniające do kierowania. Okazało się, że mężczyzna posiadał także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Czytaj więcej...

Prostota i skromność

                Zdjęcia papieża Franciszka, który przytula i błogosławi cierpiącego na nieuleczalną chorobę  mieszkańca Vicenzy, Vinicio Rivę, obiegły cały świat.

Podobnie jak wiadomość, że Ojciec Święty wykonał telefon do kobiety będącej ofiarą gwałtu, przeszło czterdziestoletniej Argentynki, która wcześniej, w wysłanym do niego e-mailu, opisała swoją historię, krzywdę i ból.

                Papież Franciszek... Autentyczny, skromny, sprawiedliwy. Gdy, znany z zamiłowania (słabości?) do życia w przepychu biskup Limburga w Niemczech, Franz Peter Tebartz van Elst, przeznaczył na budowę

Czytaj więcej...

Noworoczne nastroje

Oglądam film „Sylwester w Nowym Yorku” ze świetną obsadą, Robert De Niro, Asthon Kutcher, Sara Jessica Parker, Michelle Pfeiffer, Jon Bon Jovi i inni. Romantyczna, wzruszająca komedia w sam raz dla zmęczonego sylwestrowym szaleństwem umysłu.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Styczeń 2014

Od Red.: Otrzymaliśmy od p. Wiceburmistrz informację, że wiadomości zatytułowane „Z sesji Rady Miejskiej 27. listopada” (z ub. roku) czy „Pozostałe info gminne” zostały opublikowane w podobnym układzie redakcyjnym jak wieści gminne, co jest mylące dla czytelników, że te informacje są redagowane przez Urząd Miejski w Łochowie. W związku z powyższym Red. GŁ. Uprzejmie informuje naszych Czytelników, iż stała Rubryka „Wieści gminne”, jaka ukazuje się na tych łamach od kilkunastu lat, jest w całości redagowana przez Redakcję GŁ.

Czytaj więcej...

Kadra Polski w Łochowie

13 – 15 grudnia 2013 na hali sportowej w Łochowie odbyło się  zgrupowanie kadry Polski seniorów w unihokeju. Była to ostatnia konsultacja przed eliminacjami do Mistrzostw Świata WFCQ 2014, które odbędą się w dniach 29.

Czytaj więcej...

Budżet przyjęto

Sesja Rady Miejskiej z 30 grudnia 2013 roku dla mieszkańców naszej Gminy była bodajże najważniejszą z sesji jakie odbyły się w minionym roku, a to za sprawą przyjęcia przez radnych gminnego budżetu na 2014 rok. To uchwała budżetowa określa na cały rok zakres wydatków, w tym inwestycyjnych w naszej Gminie, ale żeby wydawać trzeba wcześniej określić i egzekwować wpływy, dochody do gminnej kasy. I tak gminne dochody na 2014 rok określono na poziomie zbliżonym do wykonanych dochodów w roku minionym. Mają one wynieść 61.516.971 złw tym bieżące 49.123.598 zł i majątkowe 12.393.373 zł.

Czytaj więcej...