Archiwum

2014

Z cyklu Porozmawiajmy

Rozmowa z p. Doktor - Anną Mytkowską

- Czy Pani zawód wynika z  tradycji rodzinnych?                                                                                                       

Nie, moi rodzice nie są lekarzami. Początkowo chciałam zostać pielęgniarką, ale dobrze się uczyłam i mama poradziła mi, abym spróbowała dostać się na Akademię Medyczną. I udało się, choć z niewielką przewagą punktów. Myślę, że Boska Opatrzność czuwała nade mną, najwidoczniej tak miało być, bo drugi raz raczej nie startowałabym. Połowa mojej klasy startowała do Lublina,  ja jako jedyna do Warszawy, ponieważ mój brat tam mieszka. Był dla mnie dużym wsparciem w tamtym czasie, w Warszawie mieszkałam sześć lat.   

Czytaj więcej...

Bezpiecznie do szkoły

Powiatowy  konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”, w którym wzięło udział 220 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu węgrowskiego, dla uczniów Zespołu Szkół w Gwizdałach okazał się nadzwyczaj udanym.

Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy polegał na rozwiązywaniu pytań testowych z zakresu zasad ruchu drogowego, drugim była część praktyczna - sprawdzenie umiejętności jazdy rowerem. Po ogłoszeniu wyników części testowej okazało się, że z Gminy Łochów do drugiego etapu zakwalifikowały się tylko trzy osoby, wszystkie z Zespołu Szkół w Gwizdałach! Byli to: Julia Wysocka, Justyna Molska i Szymon Baranowski. Po zakończeniu konkursu nastąpiło ogłoszenie wyników.  Reprezentantka Zespołu Szkół w Gwizdałach - Julia Wysocka zajęła III miejsce.

 

                Rafał Żywczyński

 

Wyróżnienie dla Natalii

W ramach III Łochowskiej Jesieni Poezji odbył się Festiwal Literacki „Przystanek Norwid” zorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Uczennica Zespołu Szkół w Gwizdałach – Natalia Dołowa otrzymała wyróżnienie za własnoręcznie napisany wiersz. Nagrodę przyznała znana pisarka,  autorka biografii wielkich Polaków, fotografik, scenarzystka i publicystka - Barbara Wachowicz.

 

Anioły

Czuwają nad nami od małego,

Czytaj więcej...

Satysfakcjonująco… cz. II

PRZETARG NA ODBIÓR ODPADÓW

 

Po wejściu w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2012 poz. 391 ze zm.) w lipcu 2013, kiedy zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych przejęła gmina, usługa ta z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych na terenie Gminy Łochów została zlecona Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Łochowie. Zlecenie to było konieczne ze względu na to, iż rozstrzygnięcie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów odbyło się w lipcu (otwarcie ofert w przetargu nieograniczonym – 4.07.2013 r.). Przetarg nieograniczony ogłoszono na 2,5 roku, szacunkowa wartość zamówienia (około 3,5mln zł netto) przekroczyła próg unijny, tj. 200 tys. euro dla usług co o kilka tygodni wydłużyło procedurę.

Do przetargu nieograniczonego wpłynęły dwie oferty:

Czytaj więcej...

Komentarz nieco polityczny

                Wiara, Nadzieja i Miłość to trzy cnoty Boskie a także imiona trzech córek św. Zofii, które po ogromnych torturach zostały ścięte mieczem za to, że ich matka nie chciała złożyć ofiary bogini Dianie. Działo się to wszystko w starożytnym, jakże „cywilizowanym” Rzymie.

Czy współczesna światowa, w tym europejska cywilizacja nie torturuje ludzi, by ostatecznie zabić w nas te cnoty? Dzieje się to w sposób krwawy (rocznie zabijanych za wiarę jest ok. 100 tys. chrześcijan) i bezkrwawy (szyderstwa, bałwochwalstwo, bluźnierstwa itp.). Jeżeli z Polski wyjechało ponad 2 mln, głównie młodych ludzi, to czy nie spowodował tego brak nadziei, inaczej mówiąc brak perspektyw. Jak o naszej miłości świadczy ponad 2-milionowa rzesza Polaków żyjących poniżej granicy skrajnego ubóstwa. W ostatnich latach wszystkie te wskaźniki mają wyraźną, szybką tendencje wzrostową.

Czytaj więcej...

Łochowska Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka w Łochowie z sukcesem dotarła do swojego pierwszego finału, który odbył się w dniach 7-8 grudnia. Wszystkimi naszymi rodzinami (było ich 20),  które spełniły kryteria i zostały włączone do projektu zaopiekowali się  Darczyńcy. Ci spisali się na medal i ich paczki sprawiły mnóstwo radości i wzruszenia u rodzin. Dzieci cieszyły się z zabawek i słodyczy, ubrania dla pociech  oraz żywność i środki czystości uradowały mamy, tatusiowie dzielnie pomagali nosić paczki i dla nich też coś się w nich znalazło.

Rodziny były zaskoczone ilością paczek jakie im przywozili wolontariusze. Ale Szlachetna Paczka tak działa! Albo robimy WIELKIE rzeczy albo nie robimy nic.

Najważniejsze, że do Łochowa w ten trudny pod względem pogody, grudniowy weekend zleciały się wspaniałe Anioły i obdarowały potrzebujące rodziny. Tchnęły nadzieje na lepsze jutro i zapewniły spokojniejsze święta.

Czytaj więcej...

Ks. Piotr Skarga ostrzega

5 grudnia ub. r. delegacja Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej wzięła udział w uroczystej prezentacji współ-czesnej wersji „Kazań Sejmowych ks. Piotra Skargi”, która odbyła się w gmachu polskiego Sejmu. Przekładu tego narodowego dzieła na język zrozumiały przez nas podjął się znawca tej materii dr historii - Robert Kościelny. Według niego uwspółcześnienie „Kazań” było konieczne z powodów językowych i kulturowych. W trakcie konferencji podkreślił on: „Ks. Piotr Skarga nie był uznany za proroka swoich czasów. Trafność jego diagnozy społeczno-politycznej doceniono dopiero w XIX wieku, gdy Rzeczpospolitej już nie było …”. Przed zagrożeniami współcześnie rozumianej polityki ostrzegał też poseł Krzysztof Szczerski, który napisał wstęp do tego dzieła.

Czytaj więcej...

Humor i silna wiara w dobro

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie, dzięki wysiłkowi i uprzejmości dyrektor Biblioteki Publicznej p. Beaty Załeckiej, odbyło się spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską, znaną i cenioną autorką książek.

Wzięły w nim udział dzieci z klas pierwszych i grupa „zerówkowiczów”. Maluchy przygotowywały się do spotkania poznając wesołe, dowcipne i zajmujące opowiadania autorki, prezentowane w klasach przez wychowawców. Jednocześnie powstawały piękne ilustracje do czytanych  tekstów, które podczas spotkania tworzyły barwną dekorację. Pisarka, daleką drogę z Bielska-Białej, przebyła w  towarzystwie  pani Malwiny Elżbiety Kożurno. Autorka opowiadała o swojej pracy  literackiej.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Styczeń 2014

Z zakazem i po alkoholu

W nocy z 31.12/1.01 dyżurny łochowskiego komisariatu przyjął zgłoszenie o kierującym w stanie nietrzeźwości.  Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej podejrzany pojazd w Łochowie. 43 - letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego kierował Daewoo w stanie nietrzeźwości.  Policjanci sprawdzili stan trzeźwości. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze sprawdzili również dokumenty uprawniające do kierowania. Okazało się, że mężczyzna posiadał także sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Czytaj więcej...

Prostota i skromność

                Zdjęcia papieża Franciszka, który przytula i błogosławi cierpiącego na nieuleczalną chorobę  mieszkańca Vicenzy, Vinicio Rivę, obiegły cały świat.

Podobnie jak wiadomość, że Ojciec Święty wykonał telefon do kobiety będącej ofiarą gwałtu, przeszło czterdziestoletniej Argentynki, która wcześniej, w wysłanym do niego e-mailu, opisała swoją historię, krzywdę i ból.

                Papież Franciszek... Autentyczny, skromny, sprawiedliwy. Gdy, znany z zamiłowania (słabości?) do życia w przepychu biskup Limburga w Niemczech, Franz Peter Tebartz van Elst, przeznaczył na budowę

Czytaj więcej...

Noworoczne nastroje

Oglądam film „Sylwester w Nowym Yorku” ze świetną obsadą, Robert De Niro, Asthon Kutcher, Sara Jessica Parker, Michelle Pfeiffer, Jon Bon Jovi i inni. Romantyczna, wzruszająca komedia w sam raz dla zmęczonego sylwestrowym szaleństwem umysłu.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Styczeń 2014

Od Red.: Otrzymaliśmy od p. Wiceburmistrz informację, że wiadomości zatytułowane „Z sesji Rady Miejskiej 27. listopada” (z ub. roku) czy „Pozostałe info gminne” zostały opublikowane w podobnym układzie redakcyjnym jak wieści gminne, co jest mylące dla czytelników, że te informacje są redagowane przez Urząd Miejski w Łochowie. W związku z powyższym Red. GŁ. Uprzejmie informuje naszych Czytelników, iż stała Rubryka „Wieści gminne”, jaka ukazuje się na tych łamach od kilkunastu lat, jest w całości redagowana przez Redakcję GŁ.

Czytaj więcej...

Kadra Polski w Łochowie

13 – 15 grudnia 2013 na hali sportowej w Łochowie odbyło się  zgrupowanie kadry Polski seniorów w unihokeju. Była to ostatnia konsultacja przed eliminacjami do Mistrzostw Świata WFCQ 2014, które odbędą się w dniach 29.

Czytaj więcej...

Budżet przyjęto

Sesja Rady Miejskiej z 30 grudnia 2013 roku dla mieszkańców naszej Gminy była bodajże najważniejszą z sesji jakie odbyły się w minionym roku, a to za sprawą przyjęcia przez radnych gminnego budżetu na 2014 rok. To uchwała budżetowa określa na cały rok zakres wydatków, w tym inwestycyjnych w naszej Gminie, ale żeby wydawać trzeba wcześniej określić i egzekwować wpływy, dochody do gminnej kasy. I tak gminne dochody na 2014 rok określono na poziomie zbliżonym do wykonanych dochodów w roku minionym. Mają one wynieść 61.516.971 złw tym bieżące 49.123.598 zł i majątkowe 12.393.373 zł.

Czytaj więcej...

Kawał dobrej roboty

W minionym tygodniu zakończyły się Eliminacje Mistrzostw Świata 2014 w Unihokeju. Turnieje rozgrywane były w Europie (w czterech miejscach), Kanadzie i Nowej Zelandii. Polska nie awansowała do turnieju głównego. Ta dyscyplina sportu jest najbardziej popularna w Europie, w szczególnie w Skandynawii i dlatego eliminacje do Mistrzostw na naszym kontynencie odbywały się aż w 4 grupach. Turniej grupy EUR1 odbył się w naszej miejscowości – w Łochowie, do której trafiły zespoły Finlandii, Rosji, Polski, Hiszpanii, Francji i Ukrainy. Pierwsze dwie drużyny uzyskały awans do Mistrzostw Świata. Łochowska hala sportowa w ciągu pięciu dni, do 2. lutego włącznie (niedziela) pękała w szwach i od dobrze zorganizowanego dopingu, szczególnie podczas meczów, gdy grała drużyna polska.

Czytaj więcej...

Budżet przyjęto, cz. II

Od Red.: Uzasadnienie do tegorocznej uchwały budżetowej jest na tyle obszerne, że dokonaliśmy jego podziału na dwie części. Pierwsza część uzasadnienia została podana w numerze styczniowym, druga w bieżącym. Zanim jednak zostaniesz Czytelniku z nią zapoznany należy się małe (duże) sprostowanie do tekstu styczniowego. Podając w nim wielkość procentową oraz kwotową zadłużenia naszej Gminy na 31 grudnia 2013, w pierwszych dwóch cyfrach kwoty zaistniał czeski błąd, podane zostało 43.509.311 zł, a powinno być 34.509.311 zł, a to istotna różnica. Natomiast wartości procentowe zgadzają się.

Czytaj więcej...

Już po raz trzynasty

W łochowskim gimnazjum już po raz trzynasty odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego „Pióro szuka talentu”. Patronat nad konkursem objął Mazowiecki Kurator Oświaty oraz: Publiczne Gimnazjum w Łochowie, Starosta Węgrowski, Burmistrz Łochowa i Nadleśnictwo Łochów. 16 stycznia na uroczystej gali finałowej spotkali się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodzeni uczniowie przybyli do Łochowa wraz ze swoimi opiekunami.

Czytaj więcej...

Zamach na lasy

15 stycznia w Sadownem braliśmy udział w programie interwencyjnym TV Trwam pt.”Po stronie prawdy”. Odcinek ten w całości poświęcony był nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. W czasie gdy główne stacje radiowe i telewizyjne zajmowały nas w swoich głównych wydaniach programów informacyjnych tematami plotkarskimi, rząd PO-PSL niespodziewanie i w ekspresowym tempie postanowił nałożyć na Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe haracz w wysokości  1,6 mld zł - do ściągnięcia w latach 2014-2015. Pierwsze sygnały o tej niekorzystnej zmianie  pojawiły się wtedy, kiedy to Polacy ubierali choinki w swoich domach na Boże Narodzenie.

Czytaj więcej...

Majdan Łochowski z Majdanem Kijowskim

W piątek 24. stycznia, dokładnie o godzinie 14. w Łochowie odbył się marsz w geście Solidarności z Ukrainą. Marsz powstał z inicjatywy młodzieży licealnej, która rozdawała mieszkańcom kotyliony w barwach ukraińskich, nieśli transparenty wsparcia i flagi. Marsz zakończył się w centrum miasta. Przypomnijmy, że na Ukrainie w ostatnich dniach nasiliły się protesty. Powodem są ustawy przyjęte przez ukraiński rząd, które zakładają miedzy innymi kary za branie udziału w demonstracjach.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Luty 2014

Z decyzji i informacji Burmistrza Łochowa:

• Ogłoszono postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na:

- Prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gminy Łochów oraz zarządzanie gminnym składowiskiem odpadów komunalnych. Termin składania ofert upłynął 30.01.2014 r;

- Utrzymanie czystości ulic, chodników i placów gminnych na terenie miasta i Gminy Łochów. Termin składania ofert upłynął 28.01.2014 r.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Luty 2014

Trzy osoby zatrzymane z narkotykami

22. stycznia łochowscy policjanci zatrzymali na terenie gminy Sadowne trzech mężczyzn i zabezpieczyli kilkanaście gram mefedronu, amfetaminy, haszyszu oraz 70 grzybów halucynogennych. Zatrzymani to mieszkańcy pow. węgrowskiego i ostrowskiego w wieku 26, 24 i 19 lat. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie do czasu przedstawienia prokuratorskich zarzutów. 26-latek usłyszał zarzuty udzielania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści materialnej. Pozostali usłyszeli jeszcze zarzuty posiadania narkotyków. Wobec mężczyzn sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

1 marca, po raz czwarty będziemy obchodzić w naszej Ojczyźnie, Narodowy Dzień Pamięci „ŻÓŁNIERZY WYKLĘTYCH”.  Chcę wyraźnie podkreślić, że jest to święto państwowe, a więc w mniejszym lub większym zakresie obchody tego święta winny być organizowane przez władze państwowe, których funkcje w terenie pełnią samorządy z prezydentami, burmistrzami, wójtami na czele. Nie przypominam sobie, by w ostatnich trzech latach nasze władze gminne upamiętniły to szczególne święto, jak również nic mi nie wiadomo o planach na ten rok. No cóż, może nie wszyscy muszą i nie wszędzie trzeba.

Czytaj więcej...

ŁKSiacy wrócili do treningów

Po ponad 2 miesiącach odpoczynku od futbolu piłkarze Łochowskiego Klubu Sportowego powrócili do treningów. Przed nimi blisko 1,5 miesiąca ciężkich przygotowań i gier kontrolnych, które mają doprowadzić podopiecznych Pawła Wróbla do optymalnej formy przed zmaganiami o mistrzostwo siedleckiej Ligi Okręgowej. 20 stycznia na pierwszych zajęciach szkoleniowiec ŁKSu miał do dyspozycji 19 piłkarzy, którzy „głodni” gry przystąpili do przygotowań.

Pierwszy sparing miał odbyć się 8 lutego, jednak niestety nie dojdzie do skutku.

Czytaj więcej...

Walentynkowa moda

Miłość przenosi góry. Nie, to chyba wiara J, ale czy miłości nie jest wiarą w drugiego człowieka? O miłości pisałam maturę. Pisałam głównie o bohaterach lektur szkolnych, Wokulskim, Kmicicu, Jurandzie i jego miłości do córki, całym mnóstwie patriotów i ich tęsknocie do kraju, najczęściej przecież przebywali na emigracji, o Scarlett i jej niespełnionej miłości. No i o nas, wówczas nastolatkach, którzy przeżywali pierwsze miłosne rozterki i zauroczenia.

Czytaj więcej...

19. raz w Ostrówku

Po raz 19 WOŚP zagrała w Zespole Szkół w Ostrówku, a w niej było 37 wolontariuszy, w tym 5 nauczycieli. Od 16.00 do 21.00 charytatywnie grał (jak co roku) zespół Nevada i po raz pierwszy Diley.

Na terenie szkoły działała kawiarenka z pysznymi domowymi ciastami, loteria fantowa z maskotkami podarowanymi przez uczniów naszej szkoły; cieszyły oko kompozycje kwiatowe. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się plac zabaw przygotowany w budynku szkoły (trampolina, zjeżdżalnia, basen z piłeczkami, tor przeszkód, łowisko rybek i inne). Gadżety otrzymane z Fundacji i rękodzieła wykonane przez miejscowych artystów można było zakupić podczas licytacji. Na aukcji zebrano 2.340 zł.

Czytaj więcej...

Nowotwory zwalczamy, życie wygrywamy

Program „Mam Haka na Raka” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Istotą „Mam Haka na Raka” jest zaangażowanie młodych ludzi w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Ich głównym zadaniem jest propagowanie postaw prozdrowotnych w najbliższym otoczeniu. Dzięki realizowanym akcjom młodzi ludzie wpływają na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych – mogą sprawić, że przestaną uciekać od problemu, a zamiast tego zaczną zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.

Czytaj więcej...

Zanim się z czymś pożegnasz...

To drugi felieton (list do Państwa) w 2014 roku. Mam nadzieję, że rok ten rozpoczął się dla Państwa pomyślnie. Że, podobnie jak ja, czekacie na wiosnę, ale też dostrzegacie urok i malowniczą niepowtarzalność zimy.

                Za oknem bajka. Bieluteńkie płatki śniegu są dosłownie wszędzie: na drogach, na polach, na drzewach. Wczoraj, będąc na spacerze, przed jednym z domostw ujrzałam dzieło sztuki. W mojej ocenie, rzecz jasna. Cudowna, mniej więcej półmetrowa rzeźba ze śniegu, przedstawiająca siedzących na ławce staruszków. Niesamowite i piękne. Ulotne, bo przecież za chwilę śnieg stopnieje, ale jakie to ma znaczenie, skoro dotyka wyobraźni. Skoro tu i teraz karmi nasze zmysły, naszą duszę...

Czytaj więcej...

Medard Downarowicz-Kandydat na patrona Biblioteki Publicznej w Łochowie

Procedura nadania Bibliotece Publicznej w Łochowie imienia Medarda Downarowicza została uruchomiona. Dyrektor tej placówki kulturalnej, pani Beata Załecka powołała zespół koordynujący działania przygotowawcze związane z nadaniem imienia łochowskiej bibliotece, obejmując w nim przewodnictwo. W skład zespołu weszli: Kazimierz Sulich – przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej, Marek Cendrowski – przewodniczący Rady Bibliotecznej, Artur Lis – dyrektor MiGOK, Anna Szcześnik i Joanna Bardadyn – przedstawiciele czytelników oraz Stanisław Grądzki – reprezentujący inicjatorów wniosku. Na pierwszym posiedzeniu zespołu w dniu 22 stycznia ustalono szczegółowy harmonogram działań, mających na celu pogłębienie wiedzy przez  mieszkańców Łochowa o kandydacie na patrona oraz zebrania opinii czytelników. Jedną z form wyrażenia poglądu w tej sprawie, będzie ankieta anonimowa, skierowana do użytkowników biblioteki i  przeprowadzona za zgodą respondenta w miesiącu lutym. Popularyzacja kandydata na patrona biblioteki będzie też prowadzona w mediach lokalnych oraz w trakcie spotkań środowiskowych z członkami zespołu.

Czytaj więcej...

W Święto Trzech Króli

Już po raz kolejny gmina Łochów przywitała Nowy Rok wydarzeniem artystycznym, jakim był koncert kolęd pt.:” Hej kolęda, kolęda”.  W święto Trzech Króli w kościele  parafialnym w  Budziskach o godz. 11.30 wystąpił (nie pierwszy raz) dobrze znany tamtejszej publiczności zespól instrumentów blaszanych VARSOVIA BRASS QUINTET, soliści - Dorota Szczepańska (sopran) i Piotr Rafałko (tenor) oraz Konrad Tanewski (instrumenty perkusyjne). Zespół wystąpił w następującym składzie: Ostap Popovych i Damian Marat - trąbki, Jakub Mastalerz - puzon, Lubomir Mulik - tuba oraz waltornista, manager  zespołu oraz szef agencji  Ars Viva Jacek Juszczak. Autor także wszystkich aranżacji i instrumentacji.

Czytaj więcej...

Powstańcze echa w Kamionnie

Mija właśnie kolejna rocznica bitwy pod Węgrowem z okresu powstania styczniowego. W bitwie tej, ale też w innych działaniach powstańczych chociażby udzielając pomocy powstańcom uczestniczyły również osoby zamieszkałe w naszej okolicy. Do nich należał również kapłan ks. Józef Wiktor, proboszcz parafii Kamionna w latach 1857-1882, pracowity duszpasterz dbający o potrzeby duchowe swych parafian. (Parafia Kamionna sięgała wtedy po Barchów, Budziska, Jerzyska, Łosiewice, Majdan, Grobowiec, Matały, opierając się na rz. Liwiec). Prowadził też działania na płaszczyźnie gospodarczej, np. poprzez scalenie parafialnych gruntów w wyniku zamiany ziemi z ówczesnym dziedzicem Kamionny, Antonim Godlewskim oraz na płaszczyźnie patriotycznej wspierając powstańców. Przy okazji niejako naraził się władzom carskim, które na dwa lata przed wybuchem powstania styczniowego zażądały od niego rzekomej nadwyżki w dochodach probostwa. Proboszcz opierając się ich niesłusznym roszczeniom jeszcze bardziej naraził się władzy, za co został skazany na karę pieniężną, a potem następne. Wysłano do niego nawet oddział wojskowy, aby ściągnąć nałożone nań kontrybucje.

Czytaj więcej...

„Niedźwiedź” w Łochowie

20. stycznia w łochowskim MiGOK-u odbyła się premiera spektaklu „Niedźwiedź” A. Czechowa przygotowanego przez Łochowską Scenę Miłośniczą (w skrócie „Łoscemił”) pod czujnym okiem Piotra Wawra - reżysera i aktora teatralnego, który od ponad roku pracował z młodzieżą nad jednoaktówką.

Piotr Wawer pracuje z łochowską młodzieżą od ponad roku. W tym czasie wyreżyserował z nimi dwie sztuki. Obie wg Antoniego Czechowa. Premiera „Niedźwiedzia” już za nami, w kolejnych tygodniach możemy spodziewać się następnej – „Oświadczyny” zaprezentowanej przez drugą grupę Piotra. Poniedziałkowy spektakl okazał się ogromnym sukcesem. Trójka aktorów została nagrodzona wielokrotnymi owacjami. Artykuł ten nie służy recenzji jednoaktówki Czechowa. Chciałabym skupić się na pracy jaką wykonali młodzi aktorzy przy boku Piotra Wawra. Powstanie dobrej premiery, która będzie dobrym przedstawieniem wymaga starannego przygotowania.

Czytaj więcej...

Ferie - pełną parą!

A zaczęło się od Walentynek… To właśnie w tym dniu MiGOK Łochów zaoferował mieszkańcom Łochowa i okolic kilka świetnych rozrywek. W piątkowy wieczór każdy znalazł odpowiedni punkt programu dla odpowiadający własnym wymaganiom. Do wyboru był kabaret „Czwarta Fala”, wernisaż Artura Endlera oraz Walentynkowa Noc Filmowa.

Następny dzień również nie okazał się wolny od ciekawych imprez. Odbyły się I Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie Łochowa oraz koncert HIP-HOP, na którym świetny występ dał m.in. mistrz beatboxu - PEJOT. I tak  na Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa zjechali zwolennicy szaradziarstwa z całego kraju. Turniej okazał się strzałem w dziesiątkę a uczestnicy zaliczyli te wydarzenie do udanych debiutów wyrażając tym samym chęć uczestnictwa także w następnym roku! Patronat nad imprezą objął Burmistrz Łochowa - Marian Dzięcioł, a patronat medialny objęła również i Gazeta Łochowska.

Czytaj więcej...

Odkłamać Jerzyska (Jeżyska)

9 marca w Bibliotece Miejskiej w Łochowie miała miejsce premiera książki Pawła Abramskiego W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego… z dziejów walk o wolność Polski na Mazowszu Północno-Wschodnim w pamiętnikach „Szarugi” 1939-1945. To książka wspomnieniowa oparta o pamiętniki Tadeusza Abramskiego o pseudonimach „Szaruga”, „Danowski”, „Szumilas” - plutonowy podchorąży/podporucznik Armii Krajowej (wcześniej NOW, ZWZ), dowódca plutonu specjalnego w kompanii dowodzonej przez wach-mistrza pchor/ppor. Kajetana Fijałkowskiego "Rafała", który brał udział w bitwie pod Jerzyskami. Uczestnik w większości akcji zbrojnych przeprowadzonych przez Ośrodek „Wyszków” a potem „Radzymin”, którego powojenne losy doświadczyły nad wyraz okrutnie.

Czytaj więcej...

O resortowych dzieciach

Książka „Resortowe Dzieci – MEDIA” to prawdziwy bestseller końcówki ubiegłego i początku tego roku. Pozycja ta bije rekordy popularności na rynku wydawniczym i od 2 miesięcy nie schodzi z czołówki  najlepiej sprzedających się książek. Do tej pory do rąk czytelników trafiło 150 tys. egzemplarzy. Ciekawostką jest to, że książka w tzw. okresie świątecznym w salonach Empik zajmowała 1 miejsce na liście bestsellerów mimo, że fizycznie nie było jej na półkach. Wysoki wynik zawdzięczała jedynie zapisom. Dlaczego tak wielu Polaków chciało mieć „Resortowe Dzieci”?  Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy bezpośrednio od jej autorów: red. Doroty Kani i dr. Jerzego Targalskiego na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Łochowski Klub GP. Autorka już na wstępie tłumaczyła, że książka nie pokazuje tylko i wyłącznie osób związanych więzami krwi z dawnymi resortami, ale pewną wspólnotę poglądów, opinii i podejścia do oceny poprzedniego systemu jakim był PRL.

Czytaj więcej...

Nasze inwestycje wodno-ściekowe

Gmina Łochów zlokalizowana jest w rejonie obdarzonym istotnymi walorami przyrodniczymi. Zachowane w stanie naturalnym koryta rzek wraz z lasami łęgowymi kształtują komfortowe warunki dla bytowania wielu cennych i unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Czystość tych rzek stanowiących dopływy Liwca i Bugu jest bardzo istotna zarówno dla całej biocenozy jak i dla człowieka. Budowa kanalizacji ma bardzo istotne znaczenie właśnie ze względu na zachowanie równowagi przyrodniczej i zapobieżenie degradacji rzek o znaczeniu ponadlokalnym, chronionych m.in. jako obszary sieci Natura 2000.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Marzec 2014

Z lutowych decyzji i informacji Burmistrza Łochowa:

 

• W postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na: Dostawę energii elektrycznej z terminem składania ofert na 28.02.2014 r. wpłynęło 7 ofert o rozpiętości cen od 554.873 zł do 602.134 zł brutto.

• W postępowaniu przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na Utrzymanie czystości ulic, chodników i placów gminnych na terenie miasta i Gminy Łochów z terminem składania ofert na dzień 14.02.2014 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty. Spośród dwóch ofert z cenami 15.941 zł oraz 16.500 zł brutto za 1 miesiąc usługi, wybrano ofertę z niższą ceną Wykonawcy: Zakład Usługowy, Zygmunt Pióro, Łosiewice.

Czytaj więcej...

O Witoldzie Pileckim w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z wystąpienia Andrzeja Brzezika dnia 1 marca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Węgrowie podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 4 rocznicę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

W takiej chwili mówić o Witoldzie Pileckim jest rzeczą zaszczytną ale zarazem trudną, bo cóż można porównać z  bohaterstwem człowieka, którego brytyjski historyk Michael Foot zaliczył do grona 6 najodważniejszych ludzi  antyniemieckiego  ruchu oporu podczas 2 wojny światowej.

Czytaj więcej...

Komentarz nieco polityczny

Do czego prowadzi brak szacunku narodu do swojego państwa w czasie pokoju? Myślę, że  to, co się dzieje teraz na Ukrainie, jest odpowiedzią. Niestety, dostrzegam wiele analogii między tym, na co pozwolili Ukraińcy, a tym, na co zgodziliśmy się my Polacy w naszej ojczyźnie. Przyjęcie relatywistycznej postawy w połączeniu z obojętnością jest śmiertelnym zagrożeniem dla bytu państwowego. Przypominam, że bł. Jan Paweł II pisał, iż relatywizm jest gorszym złem od komunizmu i faszyzmu. Najogólniej, czym jest, w czym się przejawia relatywizm i dlaczego jest taki groźny? Miejscem jego (relatywizmu) lokacji są nasze głowy, nasze umysły, gdzie pod wpływem czynników zewnętrznych rodzi się świadomość, a ta kieruje czynami. Mieszanie dobra ze złem w opisie tego, co się dzieje we współczesnym świecie, nazywanie tego co złe, dobrem, przyzwalanie przez obojętność na zło albo, jeszcze gorzej, promowanie pod pozorem dobra, zła, to właśnie relatywizm.

Czytaj więcej...

Na „Orliku”

Dnia 1 marca, po przerwie zimowej ponownie zaczyna działać kompleks boisk "Orlik" znajdujących sie przy Szkole Podstawowej nr 3 im.  Marii Konopnickiej w Łochowie. Obiekt będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-21.00 oraz w soboty 10.00-20.00 Zapraszam wszystkich mieszkańców gminy, którzy znajda odrobinę wolnego czasu do aktywnego spędzenia go na "Orliku". Na obiekcie możemy spróbować sił w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, tenisie, badmintonie oraz niedługo we frisbee, rugby oraz latającą zośkę.

Z infrastruktury "Orlika" mogą korzystać wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od wieku i kondycji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy "RUCH TO ZDROWIE!". Wszelkie informacje dotyczące rezerwacji oraz  warunków korzystania z boisk dostępne są pod numerem 519-672-934, oraz na profilu facebook "Orlik Łochów" w godzinach otwarcia obiektu.

 

Animator Jan Bański

Czytaj więcej...

Policyjne info

Informacja dla interesantów

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie informuje mieszkańców gminy Łochów, Stoczek oraz Sadowne o zmianie godzin przyjęć interesantów w Komisariacie Policji w Łochowie. Zmiany te następują w związku z likwidacją stanowiska kierowania w Komisariacie Policji w Łochowie od 1.03.2014 r.

Wszystkie zgłoszenia telefoniczne będą przyjmowane przez dyżurnych będących na stanowisku kierowania w Komendzie Powiatowej Policji w Węgrowie. Zgłoszenia telefoniczne z całego powiatu będą przyjmowane pod numerami telefonów: 25 792 12 00, 997 oraz 112.

Czytaj więcej...

Moda na pisanie

Dzieła sztuki powstają z nieskończonej samotności i coś tak małego jak krytyka, nie może ich dotknąć. Te słowa usłyszałam niedawno w  filmie poświęconym wybitnym muzykom. I nasunęła mi się refleksja, że niewiele powstaje dziś takich dzieł. A może po prostu giną w morzu tandety? Mój wykładowca filozofii żartował, że starożytni filozofowie snuli swoje rozważania często pod wpływem trunków alkoholowych. I coś w tym jest, że jesteśmy bardziej refleksyjni, bo wyluzowani, będąc pod tak zwanym wpływem. Miałam kiedyś wujka, który niezwykle rozklejał się po paru kieliszkach. Nie rozumiałam jaki naprawdę jest, zasadniczy i surowy czy jednak wrażliwy. Jakby miał dwa oblicza. Oczyma dziecka zdecydowanie inaczej postrzegamy świat.

Czytaj więcej...

Szansa na sukces

Czas ferii zimowych wielu osobom kojarzy się z okresem wyjazdów, relaksu. Sporo osób postanawia jednak zostać we własnym mieście i odpocząć. Właśnie dla takich osób postanowiono zorganizować warsztaty teatralno - obywatelskie. Inicjatorem zajęć było Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli na Rzecz Pomocy Szkołom „Olimpia”, które na ich realizację otrzymało grant z Powiatu Węgrowskiego.

Chętne osoby zostały podzielone na grupy, aby praca była łatwiejsza i przyjemniejsza. Zajęcia odbywały się w Publicznym Gimnazjum w Łochowie i prowadzone były przez Panie Ewę Kowalczyk, Jolantę Prochacką-Cyrych oraz Lilianę Sternicką.

Czytaj więcej...

Refleksje po- korespondencyjne

Kilka miesięcy temu nawiązałam bardzo sympatyczną, dającą mi wiele radości, korespondencję z 84-letnim, mieszkającym na stałe w pięknym Szczecinie, kapitanem żeglugi wielkiej. Pan Eugeniusz, bo o nim mowa, jest jedynym w kraju (i prawdopodobnie na świecie) kapitanem żeglugi wielkiej, który na swoim koncie ma blisko dwadzieścia napisanych książek, w tym wiele o tematyce morskiej. Niektóre z nich, jak na przykład „Blindziarze z San Pedro” czy „Afrykańskie spotkania”, rozeszły się, w bardzo krótkim czasie, w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

Czytaj więcej...

Las nam bliski, tenis też

Uczniowie Zespołu Szkół w Gwizdałach wzięli udział w III łochowskim konkursie plastycznym pt."Czysta przyroda zdrowia wszystkim doda". Laureatami konkursu zostali uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Mirosławy Stępień. Byli to: Adrian Krasieńko, Aldona Owsianka, Karol Biernacki, Klaudia Owsianko, Monika Wieliczko, Natalia Gmur, Patryk Mech i Wiktoria Oniszk. Wyróżnienie otrzymała uczennica gimnazjum - Joanna Nowakowska, która wykonała pracę pod kierunkiem p. Justyny Ciecióra. Nagrodzeni uczniowie otrzymali kalendarze z wybranymi wyróżnionymi pracami. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród było Nadleśnictwo Łochów.

Czytaj więcej...

Odnowa wiary

Kuba, lat 17 - uczeń liceum; Ania, lat 52 – nauczyciel; Paulina, lat 23 – sekretarka; Łukasz, lat 28 – ksiądz; Krystyna, lat 55 - ekspedientka, Edyta, lat 39 - handlowiec.

Co łączy te osoby?

Spotykają się ze swym Przyjacielem, aby oddać Mu wszystkie kłopoty i troski z ostatniego tygodnia. Każda z tych osób czeka z utęsknieniem na wtorek, na godzinę 18. Niektórzy na to spotkanie biegną prosto z pracy, inni rezygnują z różnych przyjemności, jeszcze inni układają grafik w pracy tak, aby wtorkowy wieczór był wolny.

Czytaj więcej...

Łochów – matecznik Ojczyzny-Polszczyzny na Mazowszu

Za nami II etap Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla gimnazjów. W bieżącym roku szkolnym organizacją tego wydarzenia dla szkół z Mazowsza jest Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.

Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie piszą test, a następnie wygłaszają przed publicznością wypowiedź na wylosowany temat. W etapie rejonowym, a ten właśnie się zakończył, uczestniczą zwycięzcy szkolnych eliminacji. Tę część Konkursu określono mianem Małego Finału. Jego scenariusz jest podobny jak na etapie szkolnym: uczniowie wykonują pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszają przed publicznością samodzielnie przygotowany tekst na wylosowany temat.

Czytaj więcej...

Z cyklu: Kuchenne perełki Marii Pełki

Kibiny to litewska potrawa, której po raz pierwszy skosztowałam w Trokach na Litwie. Są to pieczone pierożki nadziane mięsem i cebulą. Danie łatwe do wykonania, niezbyt czasochłonne, a wyjątkowo smaczne. Można je podawać na gorąco na przykład z barszczem czerwonym, są też wyśmienite jako zimna przekąska. W Trokach można je kupić w wersji  z baraniną lub wołowiną. Spotkałam je też z wersją z wieprzowiną. Jeden pierożek kosztuje tam trzy i pół lita, ok. 5 polskich złotych.

Czytaj więcej...

Z Mocy Nadziei

                28 marca Łochowski Klub Gazety Polskiej zorganizował spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, promujące jego najnowszą książkę pt. „Z mocy nadziei”. Autor jest dziennikarzem śledczym specjalizującym się w tematyce działalności tajnych służb i ich wpływu na życie społeczno-polityczne w Polsce. Do tej pory najgłośniejszymi jego publikacjami były serie artykułów w tygodniku Wprost o powiązaniach świata przestępczego ze służbami i politykami. W materiałach tych ujawnił on zeznania świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego ps. Masa - /2003r/, oraz dowody na powiązania pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich z lobbystą Markiem Dochnalem /2004 - 2006/.

Czytaj więcej...

Miłości ślad w DK

                W dniu 15 marca br. odbył się przepiękny koncert wokalistki Eleni wraz z jej zespołem pt. „Miłości ślad”. Eleni jest jedną z popularniejszych polskich wokalistek, którą pamiętają wszystkie pokolenia. Eleni z muzyką zetknęła się już w dzieciństwie.

                W trakcie koncertu w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie przybyli goście mogli doświadczyć niezwykłych doznań. Dzięki słuchaniu głosu Eleni, młodsze pokolenie powróciło myślami do czasów, kiedy nasze mamy zachwycały się muzyką Eleni, starsi uczestnicy powrócili do czasów młodości.

Czytaj więcej...

10-lecie Klubu Seniora w Łochowie

                Klub Seniora jest stowarzyszeniem zwykłym. Swoją działalność rozpoczął od powołania dn. 16 stycznia 2004 r. w Domu Kultury w Łochowie (w obecności dyrektora Kazimierza Żurańskiego) Komitetu Założycielskiego. Obecnie liczy 62 członków. Przewodniczącą Klubu od momentu założenia do chwili obecnej jest Janina Gałązka. Klub utrzymuje się ze składek i drobnych darowizn.

Najtrudniejszy był pierwszy krok. Dlatego pierwszy rok minął na spotkaniach przy herbatce i kawie, na rozmowach z wymianą potrzebnych doświadczeń. Prowadzone przez zarząd Klubu działania mają na celu upowszechnianie kultury, sztuki i rekreacji na rzecz środowiska emeryckiego w Gminie Łochów.

Czytaj więcej...

SGraffito – jestem pod wrażeniem

                „Najpiękniejsza poezja to zwykłe słowa” powiedział kiedyś Jerzy Liebert i trudno nie przyznać mu racji. Czym jest czytanie poezji? Osobiście uważam, że to - w pierwszej kolejności - rozmowa z jej autorem. „Zwiedzanie” zakamarków duszy poety. Pisząc bowiem, poeta zaprasza czytelnika do swojego świata. Świata przeżyć wewnętrznych. Prosi, by usiadł, by się w nim rozgościł. Ten, kto pisze wiersze, w jakimś sensie, odsłania się. Może dlatego poetka Anna Kamieńska nazywała wiersze „etapami”, a ks. Jan Twardowski mówił, że, by być poetą, potrzeba dojrzałości?

Czytaj więcej...

Żywa lekcja historii

                W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 10 marca z inicjatywy Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej odbyły się dwa koncerty Andrzeja Kołakowskiego poświęcone „Żołnierzom Niezłomnym - Wyklętym”. Koncerty tego artysty zawsze są wyjątkowym przeżyciem, a prosta forma przekazu poruszy nawet najtwardsze serce. W samo południe Andrzej Kołakowski przeprowadził żywą lekcję historii dla młodzieży i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej, a wieczorem dla mieszkańców i harcerzy z Hufca Doliny Liwca im. E. Zarzyckiego w  Domu Kultury. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Kołakowski w trakcie koncertu wielokrotnie porównywał Wyklętych do rycerzy.

Czytaj więcej...

Czas na prawdę po 70 latach …

                Od Red.: Z uwagi na zamykanie marcowego numeru GŁ w dniu spotkania, o którym mowa poniżej, Red. opublikowała krótki materiał z niego. W bieżącym numerze nieco więcej piórem Roberta Gołaszewskiego. Ponadto tak jak obiecaliśmy również w n-rze bieżącym pierwsza z trzech części fragmentów książki parahistorycznej Pawła Abramskiego.

                 W niedzielne popołudnie 9 marca Biblioteka Publiczna w Łochowie wraz z Klubem Gazety Polskiej zaprosili miłośników lokalnej historii na premierę książki Pawła Abramskiego „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego”. W miejscu, gdzie na półkach stoją tysiące ludzkich losów przybyła jeszcze jedna historia - dowódcy oddziału specjalnego Armii Krajowej obwodu Rajski Ptak

Czytaj więcej...

Policyjne info - Kwiecien 2014

                Stop wypalaniu traw

                Wiosenne wypalanie traw to niemal powszechna praktyka. Pamiętajmy, postępując w ten sposób nie tylko niszczymy przyrodę, ale często narażamy również czyjeś życie i mienie. W ubiegłym roku odnotowano wiele przypadków celowego podpalania suchej trawy, co często doprowadzało do niekontrolowanych pożarów, skutkujących nieraz dużymi stratami materialnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania mieszkalne, gospodarcze lub lasy. Gęsty dym unoszący się nad jezdnią ogranicza też widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu, informujemy, że wypalanie łąk i pozostałości roślinnej na nieużytkach rolnych może podlegać odpowiedzialności karnej z Ustawy o ochronie przyrody (art. 124, 131)

Czytaj więcej...

Nieco polityczny komentarz

                Już niebawem Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijan, Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które to zmartwychwstanie stanowi fundament naszej wiary.  

                My katolicy przeżywamy teraz okres liturgiczny nazywany Wielkim Postem, którego finałem będzie Wielki Tydzień, kiedy to będziemy wsłuchiwali się w teksty opisujące wydarzenia bezpośrednio poprzedzające męczeńską śmierć Zbawiciela. Jednak po tym wszystkim zaśpiewamy Alleluja, głosząc światu radosną nowinę o zmartwychwstaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zapyta ktoś, co to wszystko ma wspólnego z polityką, a no wbrew pozorom bardzo dużo, gdyż wydarzenia te poza najważniejszą dla nas wierzących sferą duchową, były także wydarzeniami stricte historycznymi w których uczestniczyli politycy (Piłat, Herod), władza sądownicza (Sanhedryn), elektorat (lud izraelski) oraz najważniejsza postać: Jezus - Bóg - Człowiek - Król. Swoją rolę odgrywał tam też pieniądz służący zdradzie i korupcji politycznej.

Czytaj więcej...

Gminne informacje - Kwiecien 2014

Marcowe decyzje, zarządzenia i informacje Burmistrza Łochowa:

 Na podstawie § 3 ust.1 i 2 uchwały nr XXVII/186/2008 Rady Miejskiej w Łochowie z dnia 15 października 2008 roku w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla przedszkoli i szkół prowadzonych na terenie Gminy Łochów przez osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego oraz uchwały nr XL/306/2013 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2013 roku w sprawie uchwalenia budżetu Gminy na 2014 r. ustalono wysokość dotacji na dziecko uczęszczające do publicznych placówek oświatowych prowadzonych na terenie Gminy Łochów przez inne osoby prawne niż Gmina Łochów:

Czytaj więcej...

Przed „Burzą” – cz. I

                To część pierwsza fragmentów parahistorycznej publikacji autorstwa Pawła Abramskiego „W imieniu Polskiego Państwa Podziemnego…”, Z dziejów walk o wolność Polski na Mazowszu Północno-Wschodnim w pamiętnikach „Szarugi” (Tadeusza Abramskiego - ojciec autora) 1939-1945 odnosząca się do okresu bezpośrednio przed Akcją „Burza” na naszym terenie - z rozdziału „Żołnierze i broń” oraz „Bandyci z Białorusi”:

Czytaj więcej...

Studia, ale jakie

                Z notatki prasowej tygodnika Wprost pt. „Politechniki i szkoły ekonomiczne przodują w rankingu szkół wyższych” wynika, że to właśnie politechniki i szkoły ekonomiczne dają o wiele większą gwarancję pracy po studiach w porównaniu np. z uniwersytetami. Tak by wynikało bynajmniej z ankiet przeprowadzonych wśród pracodawców. Na podstawie ich wskazań wyłoniono listę dziedzin, których znawcy są najbardziej poszukiwani i w ramach każdej listę szkół, które w oczach szefów firm kształcą najlepiej. W zestawieniu szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwaniu przez pracodawców, na pierwszych czterech miejscach znalazły się politechniki – warszawska, wrocławska, krakowska AGH oraz śląska.

Czytaj więcej...

Wrażenie

                Siedzę obok mężczyzny. Siedzę i myślę:  Jest tak blisko, wystarczy dotyk, gest, a tak wiele by zmienił. W tym momencie wydaje się to zdumiewająco łatwe. Wystarczy chwila słabości, samotności i nasze granice zmieniają położenie. Byłam kiedyś świadkiem rozmowy grupy znajomych, zdaje się przyjaciół od wielu lat, bo szczerość w ich rozmowie wydawała się duża. A może tylko bezpośredniość, „pierwszy rzut oka” bywa często mylący. Jeden z mężczyzn, widząc serdeczne relacje obecnego tam małżeństwa, zadał pytanie jak sprawili, że ich relacje tak się zmieniły. Gdy spotkali się po raz pierwszy żona, ich zdaniem, była „kobietą do wzięcia”. Była otwarta na relacje z płcią przeciwną, natomiast obecnie „widać” silną więź z mężem i zamknięcie na innych mężczyzn.

Czytaj więcej...

Wieczór z poezją - SGraffito

                Późnym  popołudniem, dnia 21 marca br.,  kiedy wiosenne słońce zaglądało jeszcze w okna Pałacu w Łochowie, jego  holl zapełniał się coraz większą liczbą elegancko ubranych pań i panów, przybywających na wydarzenie literackie, którym miał stać się wieczór poetycki Stanisława Grądzkiego, zorganizowany przez  Bibliotekę Publiczną w Łochowie w ramach IV Łochowskiej Wiosny Poezji, z okazji jubileuszu pięciolecia pracy twórczej poety oraz promocji nowej książki pt. „SGraffito - wiersze nowe i wybrane”. Współorganizatorami tego niecodziennego spotkania byli: Pałac Łochów i MiGOK w Łochowie.

Czytaj więcej...

Wystawa wielkich artystów

               15 marca br. w MIGOK Łochów miało miejsce otwarcie wystawy „S. Kobyliński i L. Maciąg. Wielcy twórcy naszego regionu.” Pokazanie twórczości tych dwóch artystów razem, na jednej wystawie nie jest ani przypadkiem ani zbiegiem okoliczności.

                Przy nazwisku każdego z nich można bezsprzecznie napisać: „Wielkim artystą był.” Oprócz tego łączyło obu Panów wiele. Poznali się na wydziale Grafiki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Byli tym pierwszym rzutem powojennych plastyków kształconych pod okiem takich doskonałości jak Bartłomiejczyk czy Kulisiewicz.

Czytaj więcej...

Unihokejowa wiosna

               Przełom marca i kwietnia 2014 był bardzo pracowity, a zarazem bardzo udany dla łochowskich unihokeistów.  W dniach 22-23 marca na łochowskiej hali odbył się Półfinał Mistrzostw Polski juniorów młodszych z udziałem UKS Wiatr Ludźmierz (woj. małopolskie), UKS Nowa Łódź (woj. łódzkie) UKS Absolwent Siedlec (woj. wielkopolskie), oraz reprezentantów województwa mazowieckiego: UKS Orlęta Warszawa, ULKS Józefina, ULKS Olimpia Łochów. Dwudniowe zmagania zakończyły się sukcesem zawodników Olimpii, którzy z trzeciego miejsca awansowali do Finałów Mistrzostw Polski kategorii juniorzy młodsi. Turniej odbędzie się w Babimoście (woj. lubuskie) w dniach 10-11 maja br.

Czytaj więcej...

Kibicomania!

              Od zakończenia Eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju upłynęło już sporo czasu i emocje związane z imprezą opadły. Warto raz jeszcze przypomnieć opinię wyrażoną przez Prezesa Polskiego Związku Unihokeja Pana Marka Budzińskiego „Organizacja turnieju wydawała się być na najwyższym poziomie. Bardzo dobrze oceniam organizację Eliminacji MŚ w Łochowie. Nawet obserwatorzy Międzynarodowej Federacji Unihokeja docenili poziom organizacyjny turnieju. Dodatkowo atmosfera jaką stworzyli kibice na trybunach była czymś wyjątkowym i niesamowitym. Dziękuję Wam jeszcze raz za przybycie. Mam nadzieję, że tym turniejem otworzyliśmy nowy rozdział unihokeja w Polsce”.

Czytaj więcej...

Łochowska Galeria Sztuki

                Od 15 marca 2014 roku w MiGOK w Łochowie można oglądać wystawę poświęconą dwóm niezwykłym artystom. Mam tu na myśli Szymona Kobylińskiego i Ludwika Maciąga.

                Zarówno Kobyliński, jak i Maciąg część swojego życia spędzili w okolicach Łochowa, stąd też cała wystawa nosi tytuł: „Sz. Kobyliński i L. Maciąg. Wielcy twórcy naszego regionu”. Ostoją dla Maciąga okazała się miejscowość Gulczew niedaleko Wyszkowa, w której to mieszkał na stałe wraz z żoną Ewą, natomiast co roku, na swój letni wypoczynek przyjeżdżał do Gniazdowa Szymon Kobyliński.

Czytaj więcej...

Imię Orła Białego

                Czyli z uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Ostrówku imienia Orła Białego

                Zarówno w życiu pojedynczych osób, jak i całych społeczności bywają chwile, które na długo pozostają w sercach i pamięci. Taka chwila stała się dnia 30 kwietnia 2014 roku udziałem społeczności szkolnej Ostrówka, gdyż dzień ten zapisze się w historii Zespołu Szkół w Ostrówku jako jeden z najważniejszych. To dzień nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Orła Białego oraz przekazania sztandaru. Uroczystość odbyła się w przededniu Narodowych Świąt. Nie bez powodu wybrano właśnie tę datę. Jest to czas, w którym szczególnie pochylamy się nad naszą narodową historią, trudnymi i chlubnymi doświadczeniami naszych przodków, a także skłaniamy się do refleksji nad własnym patriotyzmem.

Czytaj więcej...

O nieupamiętnianiu ofiar

                29 kwietnia w łochowskim MiGOK gościem Koła Historycznego był ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski. Znany z mediów ormiańsko-katolicki duchowny to badacz ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów i ludobójstwa Ormian w Turcji, historyk kościoła, działacz społeczny, felietonista gazet i portali internetowych, poeta. Spotkanie zatytułowane „Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu w świetle obecnych wydarzeń na Ukrainie” przyciągnęło wielu słuchaczy. Nasz Gość przybliżył zebranym tragedię jaka dotknęła Polaków i inne narodowości na południowo-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej, będących w czasie II wojny światowej pod okupacją sowiecką i niemiecką.

Czytaj więcej...

O czym rozmawiają mężczyźni?

                Jestem świeżo po lekturze (i pod dużym wrażeniem) wywiadu, który z Krzysztofem Krawczykiem, piosenkarzem „obecnym” na scenie od kilkudziesięciu, a dokładnie  51 lat, przeprowadził mój znajomy, dziennikarz pracujący dla TVP i pisma „Któż jak Bóg” - Karol Wojteczek. Wywiad z artystą, już niebawem, można będzie przeczytać w książce Rozmowy niecodzienne, której Karol jest współautorem, a która za kilka tygodni, nakładem wydawnictwa UNITAS, pojawi się na rynku.

                Wywiad ten, to rozmowa dwóch inteligentnych mężczyzn, którzy spotkali się, by pogadać o świecie, a - ściślej mówiąc -  o tym, jak jest urządzony. Pan Krzysztof opowiedział Karolowi między innymi o swoim stosunku do zawodu, do pracy, którą wykonuje

Czytaj więcej...

Jaka Polska w przyszłości ?

                Gościem 1-szo majowego spotkania Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej był wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej i kandydat do Parlamentu Europejskiego - Marian Piłka. Temat rozmowy to - „Koncepcja budowy silnej Polski i ocena mijających w tym roku 25 lat transformacji ustrojowej”. Swój krótki wykład Piłka rozpoczął od stwierdzenia, że obecnie jako społeczeństwo mamy poczucie rosnącego pesymizmu. Według niego stan ten potwierdza bardzo smutny fakt, że młode pokolenie opuszcza Polskę nie widząc w kraju swojej przyszłości. Jakie są tego powody? Najważniejszym jest brak pracy, który nie daje młodym poczucia bezpieczeństwa. Prawie 3 miliony naszych obywateli wyjechało w ostatnich latach z Polski „za chlebem”.

Czytaj więcej...

Otwarte drzwi w Gwizdałach

                6 kwietna br. w Przedszkolu Wojtka Strażaka i Szkole Podstawowej w Gwizdałach to dzień otwarty. Na początku spotkania Wicedyrektor - Grażyna Pióro przywitała wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do wspólnego spędzenia czasu. Pierwszym punktem programu artystycznego był występ przedszkolaków przygotowany przez nauczycielki przedszkola: Marzenę Dębiec, Urszulę Jaskuła, Urszulę Nieborek i Barbarę Balcer. Następnie wystąpił zespół Chirliderek z klas 0-3, nad którym pieczę trzyma Joanna Szelest.

Czytaj więcej...

Wicemistrz Polski!

                Cztery najlepsze drużyny unihokejowe w Polsce: Fenomen Babimost, MUKS Zielonka, UKS Absolwent Siedlec oraz ULKS Olimpia Łochów (wyłonione w drodze rozgrywek grupowych), spotkały się w dn. 11-13. kwietnia w Zielonce, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kat. juniorów starszy. 

                W meczu otwarcia Olimpia pokonała drużynę z woj. lubuskiego Fenomen Babimost 8 – 4 (3:3, 2:1, 3:0). W spotkaniu „derbowym” musieliśmy uznać po raz kolejny wyższość Zielonki po dramatycznym spotkaniu i dogrywce 7 – 6 (2:1, 3:5, 1:0) (1:0). I mimo porażki w rzutach karnych w ostatnim meczu z UKS Absolwent Siedlec 5 – 6 (2:1, 0:2, 3:2) (0-0), Olimpia Łochów wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Czytaj więcej...

Informacje gminne - Maj 2014

 

Info gminne

• Ministerstwo Środowiska (jako Instytucja Pośrednicząca) pozytywnie zaopiniowało gminny wniosek o przedłużenie terminu kwalifikowalności wydatków projektu „Rozbudowa i modernizacja systemu odbioru ścieków komunalnych w Gminie Łochów” (POiŚ) z 31 marca br. oraz związane z tym rozszerzenie zakresu projektu dotyczącego robót na oczyszczalni ścieków (około 400 tys. zł z oszczędności).

Czytaj więcej...

A w Bibliotece świętują

                8 maja Biblioteka Publiczna w Łochowie obchodziła swoje podwójne święto: 65-lecie działalności oraz nadanie bibliotece imienia Medarda Downarowicza. Wydarzenia te stały się przyczynkiem do ich uświetnienia programem obchodów, na który złożyły się:

- program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łochowie,

- referat okolicznościowy,

Czytaj więcej...

Kolejny wernisaż w DK

                Dnia 25. kwietnia br. w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka w Łochowie odbył się wernisaż wystawy abstrakcyjnych obrazów „Pysława” Sławomira Pycińskiego. Prezentowane prace artysta wykonał w latach 1985-2014, jest to jedynie część dorobku autora z tego okresu. Na godzinę 18. w sali Galerii zgromadzili się goście: wielbiciele malarstwa, rodzina, znajomi i przyjaciele artysty, który to przygotował wernisaż pełen niespodzianek. Goście zostali przywitani przez pracownika MiGOK, który przekazał głos kuratorowi wystawy, Arturowi  Szydlikowi. Pan Artur  przybliżył zgromadzonym twórczość autora prac: W pracach Pycińskiego nie zauważa się jednej wytyczonej drogi .

Czytaj więcej...

Policyjne info - Maj 2014

                Majowy weekend na drogach

                W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od środy 30 kwietnia do poniedziałku 5 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu, w tym prewencyjne ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń. Na drogach w powiecie węgrowskim doszło do 7 kolizji drogowych (Gm. Grębków, Korytnica, Stoczek) oraz ujawniono 2 nietrzeźwych kierujących i 3 osoby w stanie po użyciu alkoholu, m.in. na terenie gm. Łochów, gdzie zatrzymano 61-letniego mężczyznę kierującego Daewoo, mającego blisko promil alkoholu w organizmie.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

                Pomóżmy Europie, gdyż, pomagając jej, pomożemy również Polsce. Jak możemy to zrobić? Bardzo łatwo, wybierając się 25 maja na spacer do lokalu wyborczego. To naprawdę nic nie kosztuje.

   Kiedy już się tam znajdziemy, dokonajmy dobrego wyboru, oddając swój głos na  ludzi prawych, mądrych, miłujących Boga i Ojczyznę. Wymagać to będzie od nas elementarnego przygotowania. Jest jeszcze trochę czasu, żeby poznać imiona i nazwiska kandydatów, zainteresować się tym, jak do tej pory postępowali, czym się zajmowali, jakie są ich kwalifikacje. Niech naszymi posłami (wysłańcami) do Parlament Europejskiego będą ludzie dbający o dobro Polski.

Czytaj więcej...