Archiwum

Satysfakcjonująco, cz. I.

Czyli refleksji po pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego systemu zbiórki odpadów

 

ORGANIZACJA ZBIÓRKI

Wejście w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spowodowało wprowadzenie wielu zmian organizacyjnych w zakresie usługi zbierania odpadów komunalnych w Gminie Łochów. Zmiany te nie bez przesady w skali kraju nazywane są „rewolucją śmieciową”. Przede wszystkim należało wybrać metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami

Czytaj więcej...

Pasowanie na przedszkolaka!

Dla przedszkolaków z  Samorządowego  Przedszkola nr 1 w Łochowie 06, 07, 08 listopada 2013r. odbyło się „Pasowanie na przedszkolaka”. Najmłodsze przedszkolne dzieci po raz pierwszy występowały przed publicznością. Do tej uroczystości przygotowywały się 3-latki grup: „Krasnali”, pod kierunkiem nauczycielek p. Emilii  Urbankowskiej i p. Beaty Bali, „Motylków” prowadzonych przez p. Elżbietę Fabisiak i p. Jolantę Abramczyk oraz 3,4-latki „Słoneczka” pod opieką p. Anny Drużba i p. Janiny Pyźlak.

Czytaj więcej...

Z cyklu Porozmawiajmy

Rozmowa z Joanną Bańską-Dzięcioł, żoną Burmistrza Łochowa

 

Znajomi mówią, że jest Pani niezwykle ciekawą osobą. Natomiast przeciętni mieszkańcy Łochowa niewiele o Pani wiedzą.  Myślę, że świadczy to o skromności, mimo, że od wielu lat jest Pani „Pierwszą damą”. Czuje się Pani Pierwszą Damą?                                                        

Ja, Pierwsza Dama? W ogóle Dama? Ja? (śmiech) Nie. Po pierwsze nic wielkiego nie robię, a po drugie na imprezy, które nie są stricte urzędowe mój mąż najczęściej jest zapraszany sam. Czasem jest mi przykro, ale czasem też, gdy jesteśmy gdzieś razem, witają mojego męża i mnie jako żonę, ja raczej schowałabym się gdzieś, ale

Czytaj więcej...

Norwid na „Przystanku...” w Łochowie

W ramach Łochowskiej Jesieni Poetyckiej po raz drugi został zorganizowany „Przystanek: Norwid” - wydarzenie, którego cele to popularyzacja twórczości poety oraz jego związków z Łochowem.  W 130 rocznicę śmierci  poety, obchodzoną jako Rok Cypriana Norwida na Mazowszu, „Przystanek...” miał szczególny wymiar.

Program tegorocznego Festiwalu Literackiego organizowanego przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie rozpisany został na dwa dni - 21 i 22 listopada - i był bardzo bogaty.

Pierwszy dzień rozpoczął się wycieczką po stronach rodzinnych Cypriana Norwida. „Od razu wpisałyśmy się na listę uczestników” – piszą w gazetce łochowskiego LO „Carpe Diem” młode reporterki. „Zapowiadał się bardzo ciekawy wyjazd, na który wyruszyłyśmy razem z uczestnikami Konkursu Literackiego „Przystanek Norwid” i ich opiekunami.

Czytaj więcej...

Policyjne informacje

Przyszła zima, kierowco pamiętaj

Dużo gorsze warunki na jezdni niż w półroczu letnim, kierowcy pamiętajcie zatem:

- jeździmy wolniej, na śliskiej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża, nawet gdy jest ono wspomagane przez systemy pojazdu;

- zachowujmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu;

Czytaj więcej...

Sportowa rywalizacja dzieci i młodzieży

Co roku Szkolny Związek Sportowy poprzez Powiatowy Zarząd tej organizacji prowadzi współzawodnictwo sportowe szkół w czterech kategoriach: szkoły podstawowe do 150 uczniów, powyżej tej liczby, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w kilkunastu dyscyplinach sportowych zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Podsumowanie tego współzawodnictwa odbywa się bardzo uroczyście i tak w roku bieżącym miało ono miejsce 22 listopada 

Czytaj więcej...

Chcieć znaczy móc

Słucham piosenki Eugeniusza Bodo Umówiłem się z nią na dziewiątą i stają mi przed oczyma czasy narzeczeństwa. Wzdycham nieświadomie - O ile prostsze były to czasy, mieliśmy o wiele mniej, wydaje się, że o wiele mniej potrzebowaliśmy do szczęścia, chociaż może jednak dokładnie tyle samo… - znowu wzdycham. Doskonale pamiętam jak mąż brał od szefa akonto, aby przyjechać do mnie i zabrać mnie na dyskotekę czy kupić mi kwiaty.

Czytaj więcej...

Z nadziei czy z teczki ?

Podczas listopadowego spotkania Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej oglądaliśmy film Grzegorza  Brauna pt.„TW. Bolek”. Nawiązuje on do słynnej książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka  pt. ”SB a Lech Wałęsa”, w której autorzy przedstawiają dokumenty i dowody na współpracę byłego prezydenta w latach 1970 -1976 z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. W czerwcu 2008 roku Lech Wałęsa domagał się wstrzymania emisji tego filmu w TVP, grożąc

Czytaj więcej...

Święto Pierwszaków

8 listopada 2013 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w auli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas  I. Do Braci Uczniowskiej przyjętych zostało 70 uczniów. Na szkolne święto przybyli rodzice, krewni, dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych - p. Eugeniusz Redman, Dyrekcja szkoły - p. Paweł Gelbrecht i p. Krystyna Dołowy,  grono pedagogiczne

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Informacje i decyzje Burmistrza Łochowa:

 

• Rozstrzygnięto przetarg:

- na sprzedaż nieruchomości położonej w Łochowie oznaczonej w ewidencji gruntów nr 4322/42 o pow. 0,3262 ha. Przetarg na w/w działkę wygrała Spółka z.o.o. P.H.U. Budomur z Pułtuska za   kwotę 344.400 zł .

- na sprzedaż działki położonej w Łochowie oznaczonej w ew. gruntów nr 4322/7 o pow. 0,0671 ha. Przetarg wygrała Spółdzielnia Mieszkaniowa  „Podlasianka” z Węgrowa za kwotę 47.207 zł.

• Burmistrz Łochowa ogłosił

Czytaj więcej...

Dzień Pantomimy

13 listopada 2013, temperatura 3 stopnie, zachmurzenie całkowite.... a tu? Chata rozśpiewana, roztańczona ....hola, hola chwileczkę, nie chata, ale sale Miejskiego i i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie! ... a to nie nowina!  Tak!  Ale okazja niezwykła - Międzynarodowy Dzień Pantomimy.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było słowo (J, 1.1)

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.… (J, 14)

 

Te dwa wersety z Ewangelii Św. Jana Apostoła opisujące stworzenie świata i narodziny Jezusa  uświadomiły mi, jak ważnym w dziejach świata jak również w życiu każdego z nas jest  SŁOWO jak również słowo. Już za dwa tygodnie, po raz kolejny świętować będziemy wcielenie SŁOWA, czyli narodziny Jezusa Chrystusa, który od z górą 2000 lat żyje wśród nas. Czy świat ma tego świadomość? Czekając na pamiątkę tego wydarzenia, przeżywamy Adwent, czyli czas

Czytaj więcej...

Czas spotkania z Kimś

„Przyszła nareszcie chwila ciszy uroczystej,

Stało się – między ludzi wszedł

Mistrz – Wiekuisty”

Cyprian Kamil Norwid

 

                Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Niezwykły czas, który niesie ze sobą coś więcej niż przystrojoną bombkami choinkę, dwanaście tradycyjnych potraw na stole czy kolorowe prezenty. 

Czytaj więcej...

Nowe stawki za wodę i ścieki

Z dniem 1 stycznia 2014 roku na terenie naszej gminy wchodzą nowe stawki za doprowadzenie wody do domostw z wodociągu gminnego oraz odprowadzenie ścieków do oczyszczalni. Obecne obowiązywały półtora roku. (Poprzednie obowiązywały dwa lata). Według nowych stawek zapłacimy od 1 stycznia 2014 r. za każdy m3 około 3,5% więcej. W poprzednim rozdaniu było to średnio o 5% więcej.

Czytaj więcej...

Od transportu haracz podwójny

Niespełna dwadzieścia lat temu zlikwidowany został w kraju podatek transportowy od samochodów osobowych liczony od pojemności skokowej silnika, by tym samym podnieść cenę paliwa o 4 grosze na litrze, bo na tyle wyliczono stratę w przychodzie w odniesieniu od tego podatku. Skąd inąd słusznie: ile jeździsz po polskich świetnych drogach tyle płacisz w zużytym paliwie. Jednak nie odnosi się to do środków transportowych typu samochody ciężarowe różnego typu, ciągników siodłowych, autobusów, itp.

Czytaj więcej...

Za nieruchomości o 3% więcej

Podobnie jak w minionych latach, również i pod koniec obecnego roku kalendarzowego radni określili na kolejny rok stawki podatku od nieruchomości. Nowe, wyższe stawki tego podatku na 2014 rok Rada Miejska w Łochowie ustaliła 27 listopada, dokonała też stosownych zwolnień od jego poboru.

Określone zostały następujące stawki, w nawiasie /…./ podajemy stawki tego podatku w minionych latach: 2013, 2012, 2011, 2010, 2009. Liczby te obrazują dynamikę wzrostu:

Czytaj więcej...

Brzmienie ligawek ujmuje

W grudniowym programie Festiwalu Zbliżenia Kultur, jaki miał miejsce ósmego dnia tego miesiąca nie mogło zabraknąć gry na regionalnym instrumencie – ligawce. Wszak coraz powszechniejszym staje się stwierdzenie, że jesteśmy ligawkowym zagłębiem.

Czytaj więcej...