Archiwum

Kolejny skok na kasę

Tak jak można było przypuszczać już pod koniec czerwca, gdy minister Rostowski przedstawił trzy rozważane warianty zmian w funkcjonowaniu systemu emerytalnego, ostateczna propozycja rządu, zaprezentowana (10. września) przez premiera Tuska, jest ich połączeniem. Mamy więc zarówno umorzenie obligacji posiadanych przez OFE (ok. 140 mld zł) i przeniesienie tych pieniędzy do ZUS oraz wybór, czy pozostać w ZUS i OFE, jak obecnie, czy całość składki emerytalnej kierować do ZUS. Przy czym i tak, przez okres ostatnich 10 lat przed przejściem na emeryturę, kapitał zgromadzony w OFE stopniowo miałby być przekazywany do ZUS. Koniec końców, wszystko i tak trafi więc ostatecznie do ZUS.

Czytaj więcej...

Przedszkolne Święto Pieczonego Ziemniaka

Ziemniaki, do naszego kraju trafiły za pośrednictwem Jana III Sobieskiego, który otrzymał je w podarunku od cesarza austriackiego Leopolda I, a następnie wysłał swojej ukochanej królowej Marysieńce. Ona jednak, potraktowała je jedynie jako roślinę ozdobną i egzotyczny akcent w pałacowym ogrodzie. Królowa Marysieńka, nawet  nie domyślała się kulinarnej i gospodarczej wartości tej rośliny.

Czytaj więcej...

Przyjaźń

Siedzę w restauracji i patrzę na trzy kobiety siedzące przy sąsiednim stoliku. Wyglądają na zaprzyjaźnione. Rozmawiają sympatycznie i na tyle głośno, że słyszę ich rozmowę. Brzmią szczerze, ale czy są szczere? Trudno dziś o przyjaciół.

Czytaj więcej...

Górniaczyk komentuja - Październik 2013

27 kwietnia 2014 r. Papież Franciszek ogłosi światu, że Jan Paweł II jest świętym i będzie to już ostatnie stricte ziemskie wydarzenie związane z Jego osobą. Znów wielu z nas wyruszy do Rzymu, wielu zasiądzie przed telewizorami, by to zobaczyć, znowu będą wzruszenia, uniesienia, zachwyty. I dobrze. Lecz oby na tym się nie skończyło.

Czytaj więcej...

Szlachetna paczka

Projekt SZLACHETNA PACZKA odbywa się po raz trzynasty. Co roku w przemyślany sposób łączy potrzebujące rodziny, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc materialną i dobroczyńców finansujących organizację projektu.

Czytaj więcej...

Czytaliśmy i my

7. września 2013r. zorganizowaliśmy w Bibliotece Publicznej w Łochowie kameralne spotkanie z kulturą, a dokładnie z twórczością Aleksandra Fredry. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy TVP Warszawa przeprowadziła wywiad jak gmina Łochów przygotowywała się do tego wydarzenia. (…) ,,Jako gmina Łochów organizujemy ,,Narodowe Czytanie’’ pierwszy raz, więc trudno jest przewidzieć jakie będzie zainteresowanie. Dlatego też już od miesiąca, od początku sierpnia przygotowywałam mieszkańców poprzez zamieszczenie ciekawych artykułów dotyczących czytania z jednoczesnym zaproszeniem ich siódmego września do zabawy ze słowem, posłuchania i podpatrzenia jak interpretują artyści i mieszkańcy utwory Aleksandra Fredry. W artykułach, oprócz wspomnianego zaproszenia, w postaci ciekawostek napisałam po co w ogóle zawracać sobie głowę czytaniem? - Ciekawych zapraszam do lektury na www.gminalochow.pl w artykułach pod tytułem ,,Czy wiecie, że…’’

Czytaj więcej...

Rozmowy w DK na 1 Maja

W piątek 27 września br. gościliśmy na łochowskiej scenie Teatr MAKATA ze spektaklem „Rozmowy przy wycinaniu lasu” w adaptacji tekstu Stanisława Tyma. Myślę, że każdy kto jest fanem polskiego kina, doskonale wie kim jest ta osoba i jak wiele osiągnięć ma na swoim koncie. Nie muszę także mówić, że jeśli Tym, to także dobry humor i patrzenie na ludzi w krzywym zwierciadle.

Czytaj więcej...

Wrześniowa refleksja

1 września obchodziliśmy siedemdziesiątą czwartą rocznicę wybuchu II wojny światowej. W naszym mieście zapomniano o tym wydarzeniu, a szkoda. Łochów w 1939 roku był małą miejscowością ale doświadczoną wydarzeniami tamtych lat. Już 2 września Łochów przeżywa pierwsze bombardowanie.

Czytaj więcej...

Uczta Teatralna w Łochowie

W sobotę Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie znakomitym spektaklem rozpoczął Łochowską Jesień Teatralną, miłośnicy mieli niecodzienną okazję obejrzeć spektakl białostockiego Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki. Zobaczyliśmy poruszające misterium cierpienia w mistrzowskiej interpretacji przedstawienia „Czarnobyl. Last minute”.

Czytaj więcej...

Razem z Solidarnością

14 września w Warszawie członkowie Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej uczestniczyli w marszu zorganizowanym przez Solidarność. Kluby GP z całej Polski do udziału w tym proteście zaprosił przewodniczący Solidarności - Piotr Duda.

Czytaj więcej...

On po prostu działa

W październikowym felietonie chciałabym napisać kilka słów o jednym z radnych naszej gminy, przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Łochowie - Robercie Gołaszewskim.

Kilka razy w życiu miałam przyjemność z nim rozmawiać. Mówi z kulturą i słucha z uwagą. Rozmowa z nim to ogromna przyjemność, wszak miło spotkać człowieka, który myśli podobnie, który jest kreatywny i komunikatywny, który lubi ludzi i ma charakter.

Czytaj więcej...

Viva Cristo Rey!

Dnia 19 września 2013 roku uczniowie klasy piątej i szóstej ze szkoły katolickiej w Kaliskach wyjechali do Domu Kultury na film pod tytułem ,,Crystiada”. Było to preludium do piątkowego szkolnego święta, gdyż do szkolnych murów przybyły relikwie błogosławionego Jose. Zarówno barwne gazetki ilustrujące życie młodego  błogosławionego jak i film, który obejrzeliśmy, pozwoliły nam na głębsze przeżycie związane z przybyciem w progi szkoły tegoż Gościa z Nieba.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Październik 2013

Dowiedz się co przygotowaliśmy w tym numerze z strony KP Węgrów.

Czytaj więcej...

Z cyklu porozmawiajmy - Z teatrem na ty

Rozmowa z Arturem Lisem, animatorem szeregu działań kulturalnych, szczególnie różnorodnych form teatralnych, a jednocześnie dyrektorem łochowskiego domu kultury.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Październik 2013

Decyzje i informacje Burmistrza Łochowa.
Z sesji Rady Miejskiej.
Pozostałe info gminne.

Czytaj więcej...

Partyzant wolnego słowa

15 września w łochowskim MiGOK odbył się koncert Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, zorganizowany przez Klub Gazety Polskiej wspólnie z Fundacją Klubów GP. Mecenasem tego wydarzenia była Piekarnia "Robson" - Robert Marczak, która w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia firmy. Wszystkie bilety na ten występ rozeszły się już na początku września, a zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Bohater tego wieczoru to legenda polskiego kabaretu, znakomity satyryk, autor i wykonawca wielu monologów, felietonów i kultowych utworów muzycznych.  Wiele osób kupujących bilety na koncert było zdziwionych, że Pietrzak jeszcze występuje,  bo od kilku lat w ogóle nie istnieje w mediach. Sam artysta wytłumaczył się z tego zaraz na początku koncertu  mówiąc,  że w trakcie swoich występów nigdy nie miał litości dla żadnej władzy. Być może to właśnie jest przyczyną wysokiej frekwencji na jego koncertach.

Czytaj więcej...