Archiwum

Strzępki rozmów w drodze, cz. I

Jesteśmy w miejscowości Wolfsberg w Austrii. To nasz pierwszy nocleg poza granicami Polski, w drodze do Rzymu. Nasza gospodyni to przemiła osoba. Ciągle powtarza „ja, ja” na wszystko, co do niej mówimy, chociaż nie mówimy po niemiecku. Mimo to, świetnie się rozumiemy.  Z okna widać wyciąg narciarski, urocze, zielone wzgórza i czyściutkie drogi. W każdym pokoju w naszym pensjonacie znajdujemy Pismo Święte, co bardzo cieszy naszego towarzysza podróży.

Czytaj więcej...

Sprawować władzę znaczy służyć

Sprawowanie władzy, jeżeli nie jest posłannictwem i służbą, zamienia się w bezsens. W splot chaotycznych działań godnych politowania. Kierować, zarządzać, znaczy służyć. Aby to jednak zrozumieć, potrzeba pokory. Istotą administracji, jej rolą i powinnością, a więc – jak czytamy w słowniku języka polskiego - „obowiązkiem wynikającym z pełnionej funkcji lub z poczucia odpowiedzialności moralnej” - jest służba. Łacińskie słowo „ministrare”, od którego pochodzi wyraz administracja, oznacza służyć, kierować, pomagać.

Czytaj więcej...

Policyjne info - Sierpień 2013

Opracowanie na podstawie informacji KP Węgrów

Czytaj więcej...

Narodowe Czytanie w Łochowie

Czy wiesz, że czytanie poprawia nastrój, rozwija umysł, pozwala przenieść się w świat marzeń, oderwać się od codzienności. To najszybszy i najtańszy środek „lokomocji'' - możemy podróżować po świecie, poznawać egzotyczne zakątki naszej planety, poznawać ludzi i ich kulturę, dowiadywać się rzeczy które najbardziej interesują Ciebie w danej chwili!

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Sierpień 2013

Sierpniowy przegląd informacji z gminy.

Czytaj więcej...

Dzieciom trzeba dobrą rozrywkę dać!

Dobra zabawa, wielka wyobraźnia, magia, świetna scenografia, oryginalna oprawa muzyczna, utalentowani młodzi artyści, zachęcenie do poznania świata cyrku - to cechy charakterystyczne projektu Teatru Pinokio „Pippi Pończoszanka” i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który przez dwa dni był realizowany na terenie Łochowa dzięki pomocy i wsparcia Urzędu Miasta i Gminy Łochów oraz MiGOK Łochów.   

Czytaj więcej...

Bój pod Jerzyskami 1944

Z dużym opóźnieniem przeczytałem w GŁ artykuł dotyczący spotkania z weteranem walk z niemieckim okupantem Panem Widlickim. Opisane przez Pana zdarzenia z lasów łochowskich z sierpnia 1944 roku pokrywają się z rzeczywistością. Otóż właśnie ukończyłem książkę, która opiera się na pamiętniku wojennym mojego ojca  śp. plut. pchor. Tadeusza Abramskiego ps. "Szaruga", "Danowski", d-cy I plutonu kompanii ppor. Kajetana Fijałkowskiego ps. "Rafał". Ojciec dowodził grupą "Rafała" w walkach z 7 DP niemieckiego Wehrmachtu. W książce która ukaże się 11 listopada 2013 roku bardzo szczegółowo jest opisana epopeja części kompanii.

Czytaj więcej...

Śmieciowy problem

Myślę, że trzeba poruszyć na łamach Gazety Łochowskiej problem związany z odbiorem  śmieci z letnich działek na terenie naszej gminy.

Czytaj więcej...

Niedaleko Łochowa...

W sierpniu przypada 112. rocznica urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W oddalonej kilkanaście kilometrów od Łochowa miejscowości Kamieńczyk powstaje Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia, mający na celu upamiętnienie jego osoby.

Czytaj więcej...

Mieć trochę wolnego

Wakacje w pełni, niektórzy wyjeżdżają, innych żadna siła nie zmusi do wyjazdu. Czasem dobrze jest mieć blisko kogoś życzliwego, kto się o nas zatroszczy, jeśli mu na to pozwolimy. Jeśli na chwilę zatrzymamy się w codziennym pędzie. Niedawno rozmawiałam z młodym człowiekiem, który opowiadał, jak to kilka lat temu prowadził  własną firmę.

Czytaj więcej...

Pinokio odnaleziony w Ostrówku

Mieszkańcy Gminy Łochów mieli okazję ponownie spotkać się z Teatrem Pinokio, który niedawno zrobił furorę projektem „Pippi Pończoszanka”. Tym razem, przyjechali z innym bohaterem dziecięcych opowieści - Pinokio.

Czytaj więcej...

Czy coś się zmieni?

Często słyszę z ust znajomych, że pod rządami koalicji PO-PSL sprawy w naszym kraju idą w bardzo złą stronę. Ale jednocześnie wiele osób twierdzi, że kto by nie rządził to i tak nic się nie zmieni na lepsze. Według nich wszyscy politycy to złodzieje, nie działają dla dobra wspólnego, ale tylko po to aby się nachapać. Wiele osób zupełnie nie widzi zależności pomiędzy tym, kto sprawuje rządy i jak to wpływa np. na nasz budżet domowy. Może to dlatego, że nie rozliczamy polityków ze wcześniejszych obietnic wyborczych? A może powodem jest brak równowagi politycznej w mediach, które kreują rzeczywistość polityczną tak jak jest im to wygodne.

Czytaj więcej...

Zjedzą nas długi

Kilkoro czytelników zasugerowało mi, abym temat komentarza z ubiegłego miesiąca kontynuował. I chyba rzeczywiście… Nie wiem, ilu z Państwa zwróciło uwagę na dwa punkty „Wieści gminnych” (str. 2) w lipcowym numerze ,,Gazety Łochowskiej”. Jednak zanim o tym, czego się tam dowiadujemy, zacytuję niejakiego Mayera Amshel Rotschilda, który powiedział ,,Dajcie mi kontrolę nad kredytami w danym państwie, a nie będzie mnie obchodziło, kto w nim stanowi prawo...".

Czytaj więcej...

Prężna Gmina Łochów

Na stronie internetowej naszej Gminy pojawiło się ciekawe zestawienie. Obrazuje ono realizację budżetów poszczególnych gmin z terenu powiatu węgrowskiego po stronie wydatków w 2012 i 2013 roku, w tym wydatków inwestycyjnych, ich udziały w inwestycjach odnoszących się do wszystkich samorządów z terenu powiatu oraz ich zadłużenie ze stanem na 31 grudnia 2012 r.

Czytaj więcej...