Archiwum

60-cio i 50-cio lecie pożycia małżeńskiego

Jubileusz małżeństwa

 

 

W sobotnie przedpołudnie 6 kwietnia br. w Sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyła się niecodzienna uroczystość „Jubileusz 60-lecia i 50-lecia pożycia małżeńskiego” - łochowskich par małżeńskich. Na jubileusz przybyło 20 par, w tym 19 złotych par i jedna para diamentowa.

Czytaj więcej...

Robert Karwat w łochowskiej bibliotece

Robert KarwatDnia 12 kwietnia gościliśmy w naszej bibliotece Roberta Karwata, autora książek dla dzieci takich jak „Pióra Motyla”, „Pyzia i przyjaciele”, „Myślałki”, „Drugie skrzydło” i inne.
Czytaj więcej...

Czy dotyka nas laicyzacja?

4 kwietnia, na comiesięcznym spotkaniu Klubu GP wysłuchaliśmy wykładu  ks. prałata Tadeusza Osińskiego na temat „Sekularyzacja, laicyzacja, zeświecczenie, obojętność religijna - współczesne wyzwania dla Kościoła Katolickiego”.

Czytaj więcej...

Katastrofa w Czarnobylu - mity i fakty

26 kwietnia br. minęła kolejna (27.) rocznica wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu. To zdarzenie, razem z niedawną awarią w elektrowni jądrowej w Fukushimie wpływa w istotny sposób na postrzeganie przez społeczeństwo polskie ryzyka takiej formy pozyskiwania energii. Poważna dyskusja na ten temat powinna opierać się na udokumentowanych faktach i naukowych badaniach, dlatego też proponuję przyjąć jako bazę prezentacji rzeczywistych skutków awarii czarnobylskiej artykuł opublikowany niespełna dwa lata temu w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Dose-Response”.

Czytaj więcej...

"Gdy myśle Ojczyzna..."

Biskup i Burmistrz

 

W niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godzinie 18.00 w MiGOK w Łochowie odbyło się spotkanie, na którym rozważano znaczenie wartości jaką jest Ojczyzna. Jego szczególnymi gośćmi byli Biskup Drohiczyński - Jego Ekscelencja Antoni Pacyfik Dydycz oraz Burmistrz Łochowa, p. Marian Dzięcioł. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania pieśni historycznych w wykonaniu Emilii Śliwowskiej.

Czytaj więcej...

Czyny mówią więcej

Oglądałam kiedyś program, w którym prowadzący dowodził, że człowiek uzależniony ma największe prawo zwracać nam uwagę na zagrożenie. Wszystkie spotkania mające na celu szerzenie wiedzy i rozpowszechnianie profilaktyki zapobiegającej narkomanii czy nowotworom prowadzą ludzie, którzy byli narkomanami czy też wygrali z rakiem. Na co dzień jednak, słuchamy ludzi, którzy w jakiś sposób potrafili na nas tak wpłynąć, że wydaje nam się, że powinni mieć rację. Tylko szkoda, że powinni najczęściej nie oznacza, że ją mają, zatem czyny więcej mówią o człowieku niż jego słowa.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Maj 2013

O przebudowie ulicy Kolejowej, wyposażeniu "Orlika", pomniku Paderewskiego, alarmie przeciwpowodziowym, bocianach oraz innych bieżących sprawach.

Czytaj więcej...

O rocznicy Powstania Styczniowego jeszcze...

Jadąc drogą krajową nr 50 w kierunku Mińska Mazowieckiego, po kilku kilometrach za Strachówką, mijamy znak na którym widnieje informacja, że skręcając w prawo dojedziemy do mogiły powstańców z 1863 roku.  Mogiła znajduje się w kompleksie leśnym za wsią Borucza. To tam pochowano 18 poległych powstańców, którzy zginęli w potyczce pod pobliskim Międzylesiem.

Czytaj więcej...

Pracowity kwiecień

czyli z życia KPSP „Julin” w Kaliskach

z życia Julina

 

 

Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy sprawdzianem zewnętrznym - klasy VI. Dnia 4 kwietnia dziesięciu uczniów przystąpiło do pierwszego w ich życiu ważnego sprawdzianu...

 

Czytaj więcej...

Na podbój Sardynii

czyli kolejna edycja Fermi MUN  

Uczniowie na MUNW dniach 17-19 kwietnia we włoskim mieście Nuoro, położonym na wyspie Sardynii, odbyły się symulacje obrad ONZ (z ang. Model United Nations), na które przybywali delegaci nie tylko z Włoch, ale i reszty Europy. Wśród ponad 60 delegacji biorących udział w tym wydarzeniu, znajdowały się również  dwie nasze, łochowskie grupy. Pierwszą z nich – Gruzję, reprezentowały Alicja Fedorczyk oraz Monika Barbachowska, a drugą - Zjednoczone Emiraty Arabskie - Aleksandra Strąk i Mateusz Podgórski. Nad wszystkim opiekę sprawowała pani Dina Jakimczuk, nauczycielka języka angielskiego z łochowskiego liceum. Tematy poruszane na obradach to problem gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz prawa kobiet.

Czytaj więcej...

Varsovia w Budziskach

Varsovia Brass Quintet
Dnia 5 maja w kościele parafialnym w Budziskach o godz. 11.30 odbył się koncert pt. „Piękna nasza Polska cała”, uświetniający obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Głównym organizatorem jak i wykonawcą koncertu był zespół instrumentów blaszanych Varsovia Brass Quintet.

 

Czytaj więcej...

Z brązowym medalem

Łochowska drużyna unihokejowaCztery najlepsze drużyny unihokejowe w Polsce: KS Madex Górale Nowy Targ, MUKS Zielonka, UKS Absolwent Siedlec oraz ULKS Olimpia Łochów (wyłonione w drodze rozgrywek grupowych), spotkały się w dniach 12-14 kwietnia w Łochowie, aby rywalizować o medale Mistrzostw Polski w kategorii juniorów starszych. 

Czytaj więcej...

Policyjne info nr 188

Oznakuj swój rower
Ruszyła akcja bezpłatnego oznakowania rowerów. W przypadku grup zorganizowanych (np. szkoły, kluby rowerowe) istnieje możliwość, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, przyjazdu policjanta we wskazane miejsce.

O współpracy szkół z policją
Prelekcję o „Procedurach postępowania nauczycieli i metodach współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją” wygłosiła przedstawicielka węgrowskiej Policji podczas konferencji dla dyrektorów i nauczycieli szkół z powiatu węgrowskiego.

Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym
Powiatowe eliminacje ogólnopolskiego turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zakończone. Powiat węgrowski reprezentować będzie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sadownem i Gimnazjum z Kryp.

Majowy bilans na drogach
W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 20 kwietnia do poniedziałku 6 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego.

Wypadek w Zieleńcu
27 kwietnia (sobota) na trasie K - 50 w Zieleńcu (gm. Sadowne) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech osób rannych.

Wypadek śmiertelny
Do wypadku doszło 18 kwietnia na terenie gm. Stoczek. Policjanci będący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego, który w wyniku odniesionego urazu zmarł.

Czytaj więcej...

Życie poza Ziemią?

kosmos

 

Licealiści, a właściwie uczniowie szkół w ogóle, mają ciekawą tendencję do unikania nauki. Skala tego problemu jest na tyle duża, iż powstała specjalna funkcja „popularyzatora nauki”, mająca na celu, najprawdopodobniej, zwiększenie chęci uczniów do pracy. Jedną z takich, jakże potrzebnych w dzisiejszym świecie osobistości miał zaszczyt gościć nasz projekt ,,Pełne Spektrum”.

Czytaj więcej...

Metody naliczania i wysokości opłat

Przez cały kraj przetoczyła się debata metody naliczania i wysokości opłat wywozu odpadów z dniem 1 lipca 2013 r. W naszej Gminie koszt wywozu odpadów został uzależniony od tego czy będą one segregowane przez właścicieli nieruchomości oraz od liczby osób zamieszkałych w niej. Okazuje się, że ponad 80% badanych gmin wybrało metodę uzależnioną od liczby osób zamieszkałych w danym domostwie.

Czytaj więcej...

Tajemniczy eksperci w Gwizdałach

W listopadzie 2012 roku do Zespołu Szkół w Gwizdałach przybyli nowi goście. Zawodowcy! Z misją! To Smok Mądragon i jego Mądraszki zaprosili dzieci do udziału w projekcie „Smok Mądragon Daje Radę”

To projekt edukacyjno – profilaktyczny dotyczący bezpieczeństwa, którego ideą jest chęć przyczynienia się do rzeczywistego zmniejszenia liczby wypadków z udziałem dzieci. W projekcie uczestniczyło trzydziestu chętnych uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej w Gwizdałach. Dzieci poprzez zabawę poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa, co ma wpływ na zminimalizowanie wśród nich liczby wypadków i urazów.

Czytaj więcej...

Rodzinny Ekopiknik

Tłumy na ekopikniku

 

Lasy Państwowe i Nadleśnictwo w Łochowie 21 kwietnia 2013r. obchodziło Dzień Ziemi - Ekopiknik Rodzinny.

Wszyscy dbający o środowisko w którym mieszkają, szanujący Ziemię mogli cieszyć się świętowaniem na terenie Nadleśnictwa w Łochowie, przy ul. Wyszkowskiej 21. Podczas Ekopikniku znalazło się mnóstwo atrakcji, konkursów, stoisk z pamiątkami i ekologiczną żywnością dla dzieci i dorosłych.

Czytaj więcej...

Przebudowa Kolejowej

Już w tym roku przebudowana zostanie ulica Kolejowa i część ulicy Marii Sadzewicz (odcinek między Kolejową a 1 Maja). 17 kwietnia 2013 roku w Siedlcach została zawarta umowa pomiędzy Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim a Gminą Łochów na realizację inwestycji „Poprawa bezpieczeństwa i dostępności centrum Łochowa poprzez przebudowę ulicy Kolejowej i części ulicy M. Sadzewicz” w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych” - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój.

Czytaj więcej...

Do rewitalizacji


 Dnia 19 kwietnia 2013 roku w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu 3P Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach projektu systemowego „Partnerstwo publiczno-prywatne”, na której p. Urszula Anna Kalinowska - Zastępca Burmistrza Łochowa odebrała wyróżnienie dla Gminy Łochów. 

Czytaj więcej...