Archiwum

W bajkowym stylu

Bal przedszkolakówCo prawda już po karnawale, ale szczególnie milusińscy z Kolejowej pamiętać go będą, że to okres balów i zabaw sprawiający wiele radości.  Zwyczaj zabawy karnawałowej wywodzi się ze średniowiecza i do dziś jest bardzo popularny na całym świecie. Polskie korzenie karnawału wywodzą się z królewskich i szlacheckich dworów XVII wieku. Staropolskie określenie karnawału to zapusty, które rozpoczynają się w święto Trzech Króli, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. Polskie zapusty słyną z kolędowania, kuligów, zabaw i balów

Czytaj więcej...

(Nie)doskonałości

Czy wiecie, że Indianie potrafią leczyć schizofrenię paranoidalną z wiele lepszym skutkiem niż my, ludzie cywilizacji? I nie potrzebują do tego żadnej książkowej wiedzy psychologicznej ani medykamentów. Dlaczego o tym piszę? Bo uważamy Indian za ludzi prymitywnych, a co za tym idzie dalece niedoskonałych.

Czytaj więcej...

Ile tak naprawdę da nam Unia?

Zacznijmy od tego, że ile by ta Unia nie „dała”, to i tak każda złotówka i każde euro musi przejść przez ręce polskiego urzędnika. Koniec, kropka. Jeśli Unia nam coś „daje”, to i urzędników do tego rozdawnictwa trzeba zatrudnić. I to niemało.

Czytaj więcej...

Bal nad bale

Uczestnicy balu CaritasuGdzieś w Polsce – konkretniej Łochów, 9 lutego 2013 roku, godz. 20 – rozpoczęcie X Balu Charytatywnego CARITAS. Tradycyjnie już bawiliśmy się w gościnnych progach PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie.

Czytaj więcej...

Baza = Strażnica

W bieżącym numerze opisujemy zgłoszony do Wykazu Potrzeb Inwestycyjnych Regionu w ramach konsultacji projektu Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego Projekt pn. Budowa bazy dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dla ochrony ludności i środowiska naturalnego oraz wzmocnienia ochrony walorów przyrodniczych Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Obszarów Natura 2000 na terenie Powiatu Węgrowskiego.

Czytaj więcej...

Wypadek z nietrzeźwym kierującym

20 lutego, około godz. 11.20 dyżurny łochowskiego komisariatu przyjął zgłoszenie o wypadku w Kamionnie. Ze wstępnych ustaleń policjantów prowadzących czynności na miejscu zdarzenia wynikało, że kierujący toyotą na łuku drogi zjechał na lewy pas jezdni. Następnie zderzył się z samochodem ciężarowym, który znajdował się na tym pasie. 29 letni mieszkaniec pow. węgrowskiego, który kierował toyotą został przewieziony z obrażeniami ciała do szpitala w Węgrowie. Tam został zbadany na stan trzeźwości. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Wypadek kolejowy

19 lutego, około godz. 4.00 pociąg relacji Warszawa Wileńska - Małkinia w okolicach Łochowa (Łojew) uderzył śmiertelnie pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pieszy będąc na torowisku został potrącony przez jadący pociąg.

Zimowe ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia przywitała nas mroźna zimowa pogoda, słońce kryło się za chmurami, ale nie odstraszyło to ptasich obserwatorów. Po raz kolejny wraz z pracownikami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego wyruszyliśmy poszukiwać ptaków zimujących w pobliżu człowieka w ramach dziewiątej już ogólnopolskiej akcji Zimowego Ptakoliczenia koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Czytaj więcej...

Przegląd Spektakli Profilaktycznych

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie oraz Węgrowski Ośrodek Kultury zaprasza uczniów klas gimnazjalnych do udziału w III Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych, którego finał odbędzie się 9 kwietnia 2013 r. w sali widowiskowej WOK. Jego celem jest zwrócenie uwagi uczniów na problemy związane z kształtowaniem postaw wobec używek (alkohol, środki odurzające, narkotyki). Młodzi ludzie często sięgają po używki z nudów, bądź decydują się na ten krok w celu poczucia przynależności i akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego.

Poprzez sztukę młodzież ma możliwość wypowiedzieć się na temat uzależnień i ich konsekwencji. W przeglądzie mogą wziąć udział grupy teatralne liczące max. 15 osób. Czas prezentacji do 30 min. Karty zgłoszeń należy nadsyłać na adres WOK do dnia 25.03.2013 r.

Podsumowanie działań „Bezpieczne Ferie 2013”

Tegoroczna akcja „Bezpieczne Ferie 2013” trwała od 25 stycznia do 10 lutego. W tym okresie doszło na terenie powiatu węgrowskiego do 26 kolizji  i 1 wypadku drogowego z 1 osobą ranną. Funkcjonariusze poza działaniami ukierunkowanymi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą. Przeprowadzono 27 takich spotkań. Policjanci prowadzili kontrole miejsc wypoczynku, „dzikich lodowisk”, kontrole punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, gdzie sprawdzano czy alkohol nie jest sprzedawany nieletnim. Z uwagi na niskie temperatury kontrolowano dworce autobusowe oraz kolejowe. Zwracano uwagę na nietrzeźwych znajdujących się na chodnikach czy w parkach.  Sprawdzano stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierujących. W porównaniu do ubiegłego roku na drogach powiatu węgrowskiego w czasie ferii doszło do mniejszej liczby kolizji i wypadków. W tym roku zdarzył się 1 wypadek, a rok wcześniej 2. Odnotowano podczas tegorocznych ferii 26 kolizji drogowych a w poprzednim roku było ich 35.

Luty w Julinie

czyli z życia Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej ,,Julin”w Kaliskach

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu podczas którego przygotowujemy się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego (najważniejszego święta dla chrześcijan). Jest to czas duchowej walki, zmagania się ze swoimi słabościami i atakującymi nas pokusami. Jest to również okres wzmożonej modlitwy, postu, pokuty, jałmużny a także rozpamiętywania męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Przez czterdzieści dni chcemy podjąć te wielkopostne praktyki, aby zbliżyć się do Jezusa i jeszcze bardziej Go pokochać i z Nim się zaprzyjaźnić.

Czytaj więcej...

„Niebieski Tydzień” w powiecie węgrowskim

W dniach od 25 lutego do 2 marca br. węgrowska Policja wspólnie z lokalnymi samorządami i instytucjami społecznymi zorganizowała KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ pod nazwą „Niebieski Tydzień”. Celem akcji jest pomoc osobom, które zostały skrzywdzone w wyniku przestępstwa i nie wiedzą, co dalej robić, gdzie i do kogo się zwrócić o pomoc. W przypadku Łochowa zainteresowani mogli zgłaszać się o pomoc w Urzędzie Miejskim w Łochowie 27. lutego oraz 01 marca, gdzie dyżurowali wykwalifikowani i doświadczeni policjanci oraz przedstawiciele innych instytucji niosących pomoc, by osoba po takim zdarzeniu mogła zacząć normalnie funkcjonować w otoczeniu i uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

"Przemysł pogardy"

Sławomir Kmiecik i jego książka Przemysł pogardyKmiecik przypomniał w trakcie swojego wykładu, że z niszczeniem tego wizerunku zetknął się zapewne każdy z nas, ale nie każdy zechciał to zauważyć. Według Kmiecika rąbek tajemnicy tego procederu uchylony został na kilka dni po katastrofie smoleńskiej kiedy to w mediach zaczęły nagle pojawiać się zdjęcia uśmiechniętej i szczęśliwej pary prezydenckiej bez charakterystycznego grymasu na twarzy, przedstawiając ich takimi jakimi byli naprawdę.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Marzec 2013

Garść informacji gminnych z ostatniego czasu.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka - Marzec 2013

Co tam Panie w polityce? Tak często rozpoczynały się rozmowy naszych dziadków i ojców. Rozmowy te świadczyły o ich miłości do ojczyzny i trosce o jej los. Dziś, gdy ktoś tak zapyta, najczęściej usłyszy odpowiedź, mnie to nie interesuje, nie chcę o tym mówić, polityka jest brudna, oszukańcza.

Czytaj więcej...

O kobietach?

Dzisiaj o kobietach, z racji naszego święta. Jakiś czas temu usłyszałam słowa Magdaleny Boczarskiej. Aktorka, kobieta, kolejna która poświęcała się dla mężczyzny, a on i tak ją zostawił. I dopiero wtedy zaczęła realizować swoje, a nie jego marzenia. „Odnoszę wrażenie, że mężczyźni zamiast dawać nam oparcie, szukają go w nas. Dlatego sama staram się być dla siebie najważniejszą siłą” mówi.

Czytaj więcej...

Cześć i chwała bohaterom

 

 

Od trzech lat, dzień 1 marca to święto rangi państwowej – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Łochowie Dzień ten uczciliśmy bardzo potrzebnymi programami edukacyjnymi  przygotowanymi przez łochowski MiGOK, gdyż kilkadziesiąt lat fałszowania i przemilczania historii wymaga ogromu działań edukacyjnych. Dopełnienie i wypełnienie obchodów tego święta miało miejsce 4 marca we wsiach Jerzyska i Brzuza.

 

 

Czytaj więcej...

Żołnierze Wyklęci – Łochów 201

Koncert fortepianowy Zuzanny Nowak

 

 

 

1 marca w Łochowie Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował trzy wydarzenia poświęcone obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

Czytaj więcej...