Wydarzenia

Zaproszenie na Letnią Galę.

19 czerwca Dyrektor Miejskiego i Gminnego  Ośrodka Kultury – pan Artur Lis zaprasza wszystkich mieszkańców naszej gminy, dzieci i rodziców na Letnią Galę, która odbędzie się 19 czerwca o godzinie 18:00 w Sali kinowo - widowiskowej im. J. Paderewskiego w Łochowie.

W repertuarze przewidzieliśmy występy i wystawy naszych podopiecznych a w tym: gra na fortepianie, skrzypcach, gitarze, akordeonie, perkusji,  śpiew, wystawa prac plastycznych i wystawa prac ceramicznych. Będzie to dorobek całorocznej, nierzadko ciężkiej pracy dzieci i młodzieży, którzy dzielnie co tydzień mierzyli się ze swoimi słabościami. Dlatego tym bardziej będzie nam miło gościć Państwa na Gali,  wspierając swoją obecnością wychowanków i instruktorów zaangażowanych w to wydarzenie. Serdecznie zapraszamy!

Monster Truck!

Witek Muzyk Ulicy

Wszystkich słuchaczy dobrej muzyki zapraszamy na wspaniały koncert Witka Muzyka Ulicy, który odbędzie się w Miejskim i Gminnym Ośrodku kultury w Łochowie dnia 7 czerwca br.  w sali widowiskowo-kinowej o godzinie 19:00. Cena biletu 90 zł. (w dniu koncertu 100 zł). https://biletyna.pl/koncert/Witek-Muzyk-Ulicy-2/Lochow


Kim jest Witek Muzyk Ulicy? 

Artysta, który niedawno zadebiutował albumem Gram Dla Was sfinansowanym przez fanów za pomocą crowdfundingu. Jego historia jest niesamowita i urzekająca. Fani naprawdę mogą się z nim utożsamiać, bo mówi o problemach, które znają. Jest prawdziwy, szczery, pisze proste i bardzo zaraźliwe piosenki i zyskuje sympatyków z każdym dniem. 

 

Witek wpisuje się w długą tradycję miejskich bardów. Ma za sobą wiele trudnych doświadczeń mimo to wzbudza jednoznaczną sympatię, bo po prostu sprawia wrażenie człowieka, który wyzwolił się z korporacyjnego świata i z akordeonem w rękach walczy o swoją wolność.

 

Muzyk wśród uliczników i ulicznik wśród muzyków. Komponuje, aranżuje i pisze słowa do piosenek. Jako jedyny artysta w Polsce zagrał na Stadionie Narodowym bez nagłośnienia.

Wydał 2 płyty w stylu Folko - Rocko - Punko - Polo.

Umiejętnie łączy nuty z literami. Jego marzeniem jest nie śpiewać coverów w Opolu.

Dużo grania, śpiewania, klaskania i tupania, no i wiele opowieści różnej treści z życia muzycznego ulicznika.

 

Zapraszamy !!!

 

Już w marcu Gala Osobowości i Sukcesy 2019!

Zbliża się gala w otoczeniu największych Osobowości, firm i ludzi sukcesu 2019 roku. Już 30marca 2019 roku w Hotelu Pałac i Folwark Łochów w Łochowieodbędzie się VIII edycja Gali „Osobowości i Sukcesy 2019”. To jedyne takie prestiżowe wydarzenie, które gromadzi wyjątkowych ludzi z różnych środowisk.

Sukces Roku – jedyna nagroda tego typu oraz jedyna statuetka, wręczana firmom, produktom i usługom na całym świecie. Osobowość Roku – jedyna nagroda tego typu, skierowana do wybitnych osób świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów.

W luksusowym hotelu Folwark Łochów w Łochowie przez cały weekend odbywać się będą spotkania z naszymi laureatami nagrody „Osobowości Roku 2019”. Ponadto będzie możliwość zapoznania się z firmami czy produktami, które otrzymują tytuł „Sukces Roku 2019”! Zwieńczeniem tego niezapomnianego weekendu, będzie przyznanie statuetek podczas uroczystej Gali w sobotę 30 marca. W ubiegłym roku nagrodę odebrali m.in.: Otylia Jędrzejczak, Viola Piekut, Edyta Herbuś, Katarzyna Figura, Julia Wieniawa, Piotr Kupicha, Rafał Brzozowski, Beata Tadla, Bożena Dykiel, CLEO, Agnieszka Kaczorowska, Magda Gessler, Dawid Kwiatkowski oraz Katarzyna Skrzynecka.

A kto otrzyma nagrodę w tym roku? Laureatów poznamy już niebawem.

Przez te kilka dni będzie można zaprezentować swoją firmę, usługi czy produkty, nawiązać cenne kontakty z pozostałymi uczestnikami Gali oraz gośćmi wydarzenia - ludźmi ze świata show-biznesu i mediów.

To będzie wyjątkowy wieczór i niepowtarzalna okazja do wymiany poglądów i nawiązania nowych kontaktów towarzyskich.

Już teraz wejdź na www.osobowosciisukcesy.pl i zgłoś się do nas! Weź udział w największym biznesowym i towarzyskim wydarzeniu tego roku.

Zdj. z ubiegłorocznej Gali

Dzień kobiet 2019

Serdecznie zapraszamy wszytkie Panie na reczital :)

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Miejski i Gminy Ośrodek Kultury w Łochowie serdecznie zaprasza na VII edycję „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” dnia 3 marca 2019 roku na godz. 11:30 

Celem imprezy jest kultywowanie pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
Podczas imprezy odbędzie się bieg dla dzieci do lat 12 na dystansie 1000 m oraz bieg dla młodzieży i osób dorosłych na dystansie 1963 m. Po biegu około godziny 13:00 odbędzie się wręczenie medali a tuż po wręczeniu wszystkich uczestników zapraszamy na ciepły posiłek. O godz.14:00 w Kinie Łochów odbędzie się prezentacja filmu „Gurgacz – Kapelan Wyklętych”, koszt biletu 12 zł. O godz. 15:20 odbędzie się spotkanie autorskie pana Roberta Radzika, pisarza, autora książek o żołnierzach niezłomnych pod hasłem „Przywrócić historię skazaną na zapomnienie”. O godz. 18:00 w Kinie Łochów zostanie wyświetlony film pod tytułem „Wyklęty” - bilety 14 zł i 16 zł.
Wszystkich chętnych zapraszamy do Łochowa zapisy w biurze MiGOK Łochów i pod numerem telefonu 512 100 354 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. osoba do kontaktu: Aleksandra Sęczyk.

Zima 2019 w MiGOK Łochów

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, zaprasza na wydarzenia kulturalne w styczniu i lutym. Przez całe ferie zimowe w dniach 23.01.2019 - 10.02.2019 na przybyłych czeka mnóstwo atrakcji.

Zaczynamy 23.01 Galą Noworoczną, czyli podsumowaniem półrocznego działania ognisk muzycznych i kół zainteresowań.

Z okazji ferii w Domu Kultury, Kino Łochów przygotowało „Bajkowe poranki dla dzieci” w ramach których w dniach od 24 stycznia do 10 lutego, o godzinie 10:00, najmłodsi będą mogli zobaczyć specjalne pokazy w promocyjnej cenie - 12zł za bilet. Do każdego biletu dołączony będzie zestaw, popcorn i napój gratis. Po seansie czekają kolejne zajęcia, m. in. zajęcia plastyczne, gry planszowe, zajęcia ceramiczne oraz teatralne. Finałem zajęć teatralnych będzie występ 1 lutego w piątek o godzinie 16:00.

Oprócz zajęć, w samo południe, wszyscy zgromadzeni będą mieli możliwość spożyć ciepły posiłek.

W drugim tygodniu od 4 lutego, dzieci oraz młodzież będą mogli skorzystać z zajęć tanecznych ekipy Next Level. 8 lutego MiGOK Łochów zaprasza wszystkich chętnych do udziału w Balu Karnawałowym, który odbędzie się w sali bankietowej w godzinach 15:00-17:30. Naturalnie stroje karnawałowe są mile widziane.

Z kolei w sobotę 9 lutego Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, wraz z Grodziskim Klubem Szaradzistów „Edyp” organizują VI Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa. Impreza odbędzie się o godzinie 11:00 w odnowionym budynku łochowskiego dworca kolejowego. Obecnie prowadzony jest nabór uczestników, którzy chcieliby zmierzyć się z przysłowiową „Jolką”, czyli zbiorem krzyżówek i łamigłówek.  Zgłoszenia prosimy kierować pod numerem telefonu 512-100-354 lub na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Zapisy trwają do 1 lutego.

Łochowskie kino zaprasza także dzieci i starszych w ramach regularnych seansów od piątku do niedzieli. Aktualny repertuar jest dostępny w kinie, na stronie www.lochow.naszgok.pl, a także na profilu Facebook’owym - Kino Łochów. Serdecznie zapraszamy na spędzenie okresu ferii w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie.

       Daniel Strąk

 

Orszak Trzech Króli.

50 lat praw miejskich Łochowa

50 lat temu, 17 grudnia 1968 roku, rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów(Dz.U. z 1968 Nr 48 poz. 343), Łochów uzyskał prawa miejskie. W rozporządzeniu tym prawa miejskie nadano kilkunastu miejscowościom z województwa warszawskiego i katowickiego. Wtedy obowiązywał jeszcze podział administracyjny z 17 województwami.

 W Rozporządzeniu tym czytamy:

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. Nr 6r poz. 48) zarządza się, co następuje:

§ 1. W województwie warszawskim tworzy się miasta:

(…)

5) Łochów w powiecie węgrowskim z obszarów osady i wsi Łochów oraz miejscowości Baczki obejmującej te­reny fabryki „Proma" z gromady Łochów. Granica mia­sta Łochowa biegnie od styku południowo-wschodniej granicy wsi Barchów z torem kolejowym linii Warsza­wa - Białystok w kierunku północno-wschodnim do ro­wu i dalej zachodnim brzegiem rowu do północnego brzegu rowu dopływowego, stąd południowym brzegiem rowu w kierunku południowo-wschodnim na długości 50 m, skręca w kierunku północnym i linią prostą za­chodnim brzegiem rowu biegnie do północnego brzegu szosy Wyszków - Węgrów, skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie północnym brzegiem szosy do dro­gi wiodącej do wsi Jasiorówka i zachodnim brzegiem tej drogi do skrzyżowania dróg przy granicy wsi Jasio­rówka, stąd północnym brzegiem drogi w kierunku po­łudniowo-wschodnim do przecięcia się z torem kolejo­wym Warszawa - Białystok i biegnie do północnego brzegu szosy, skręca w kierunku północno-wschodnim, dobiega do bocznicy kolejowej, przecina ją i północnym brzegiem bocznicy biegnie do granicy wsi Łopianka i Wymysły, następnie w kierunku wschodnim do wschod­niej granicy działki nr 534, stąd zachodnią granicą tej działki w kierunku północnym do jej załamania w kie­runku wschodnim, dalej w kierunku północnym do ro­wu melioracyjnego i południowym brzegiem rowu w kie­runku wschodnim do drogi Baczki - Wymysły, przecina drogę i biegnie granicą działek nr 332 i 333 w kierunku północno-wschodnim, następnie południowym i granicą tych działek do drogi polnej wiodącej do lasu, skręca na południe i biegnie granicą działek nr 375 i 385 do północnej granicy gromady Kamionna, północną grani­cą tej gromady do granicy wsi Łochów i tą granicą do rzeki Liwiec, przecina ją i lewym brzegiem tej rzeki biegnie do granicy wsi Owsianka, przecina tę rzekę i południowym brzegiem drogi biegnie do szosy Mińsk Mazowiecki - Wyszków, przecina ją i zachodnim brze­giem tej szosy biegnie w kierunku północnym do rowu, a następnie w kierunku północno-zachodnim południo­wym brzegiem rowu i dobiega do styku granicy wsi Barchów z torem kolejowym linii Warszawa - Białystok.

W rozporządzeniu określono, iż prawa miejskie miejscowości te uzyskują z Nowym Rokiem - z dniem 1 stycznia 1969 r.

Pięćdziesiąt lat temu, już po zmianie granic administracyjnych, zwiększeniu powierzchni Łochowa, liczył on ponad 3,7 tys. mieszkańców. Obecnie jest nas prawie 7 tys. Prawie dwukrotny przyrost z wolniejszą tendencją przyrostu ostatnich 30 lat, gdyż upadek produkcji przemysłowej Bumar-Proma, zarówno w Łochowie, zapoczątkowany jeszcze w XIX wieku przez Judela Perlisa, a w Ostrówku przez Leona Loewenstaina - dał znać o sobie. Już mało kto pamięta, że w szczytowym momencie rozwoju tej firmy, w połowie lat 70 minionego wieku w jej obydwu zakładach (Łochów i Ostrówek) pracowało ponad 2 tys. osób. Dynamika wzrostu liczby mieszkańców Łochowa byłaby zapewne o wiele bardziej imponująca, gdyby wskaźnik dzietności był znacznie wyższy niż jest lecz to jakby inne znaki czasu, typowe nie tyko dla naszej małej społeczności.

O ile dynamika przyrostu ludności Łochowa jako miasta nie jest zbyt imponująca, o tyle przyrost bloków mieszkalnych a szczególnie wolnostojących domów mieszkalnych - już owszem. Jednak coraz to częstszy widok „Na sprzedaż” nie napawa optymizmem, co do dalszego rozwoju naszego miasteczka, jego potencjału.

            R

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”

W niedziele 9 grudnia mieszkańcy Łochowa usłyszeli po raz kolejny dźwięk ligawki. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanym przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie odbył się już XVII konkurs gry na tym pięknym instrumencie.

Zwyczaj gry na ligawce jest wieloletnią tradycją kultury ludowej Mazowsza wschodniego. Nie każdy jednak wie, że gdy wybrzmiewa dźwięk ligawki, rozpoczyna się okres Adwentu. Przez cztery kolejne niedziele, legacze mogą dmuchać w swoje własnoręcznie wyrzeźbione instrumenty, kultywując obyczaj i zachęcając tym samym całe rodziny do wspólnego grania.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się Mszą świętą w Łochowskim Kościele. Legacze już przed wejściem dali próbkę swoich możliwości akustycznych, ku uciesze wszystkich przybywających. Sam dźwięk ligawy można było usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował konkurs gry na ligawce i już od godziny 14, całe miasto słuchało Melodii Bożych Trąb. Od początku konkursu, swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Łochowa, p. Robert Gołaszewski, wraz z małżonką. Bacznie przyglądał się całemu wydarzeniu. Na koniec, wraz z dyrektorem MiGOK-u, p. Arturem Lisem oraz członkami jury, wręczył dyplomy uczestnikom ligawkowego grania.

Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe, do lat 20, 20-60 lat oraz kategoria seniorzy, powyżej 60 lat. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Andrzej Klejzerowicz - przewodniczący, Roman Kryst, prof. Piotr Dahlig oraz dr Piotr Dorosz. Kryteria były proste, najpiękniejsza melodia adwentowa, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne.

W kategorii do lat 20, 1 miejsce zdobył Przemysław Tartaczuk, jako druga uplasowała się Ilona Ignatowska, natomiast trzecie miejsce zajął Dariusz Oleszczuk. Na wyróżnienie zasłużył natomiast Adam Ignatowski. Największą liczbą uczestników cieszył się przedział wiekowy 20-60 lat i tutaj, miejsce 1 zdobył Teodor Niemyjski, na drugiej lokacie ex aequo zostali odznaczeni dyplomem i nagrodą pieniężną Rafał Gałaguz oraz Mateusz Zalewski. Jako trzeci zostali wybrani Paweł Fiedoruk oraz Tomasz Maliszewski. Dwa wyróżnienia powędrowały dla Mariusza Gałaguza oraz Pawła Bondarczuka. Kategoria seniorska wyłoniła następujących zwycięzców: miejsce 1 zdobył Piotr Bondarczuk, jako drugi wybrany został Antoni Wojno, 3 miejsce należało do Romana Brochockiego oraz Eugeniusza Szymaniaka. Specjalne wyróżnienie otrzymał Leonard Madziar. Każdy uczestnik do lat 10 otrzymał dyplom udziału wraz z nagrodami rzeczowymi. Jury w ten sposób chciało zmotywować najmłodszych do dalszego kultywowania tej wspaniałej, adwentowej tradycji.

Program minionej niedzieli obejmował również występ znanego i lubianego w naszym regionie zespołu „Gwizdalanki”. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur, wystąpiła również kobieca formacja folkowa „Same Suki”, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową. Mocne teksty i wyraziste dźwięki wypełniły łochowską salę bankietową. Dziewczyny dały czadu, jesteśmy przekonani, że po niedzielnym koncercie, zespołowi przybędzie wielu sympatyków z naszej gminy.

Festiwal został zorganizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Łochów oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.

MiGOK

 

Link do pobrania zdjęć z Festiwalu

https://drive.google.com/open?id=1Yb3vLE4Ca4KgH765ZGsjwrGLLpRfVw9g 

 

 

Ligawy 2018

Retrospektywa!

Kino Łochów

Łochowska Scena Teatralna

Trzy kroki do Kultury

„Trzy kroki do Kultury” to bezpłatny wyjazd edukacyjny uczestników Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Warszawskiej Opery Kameralnej zaplanowany na 17 listopada br. m.in. na spektakl Stanisława Moniuszki „Nocleg w Apeninach” i „Die Schweitzerhutte” (Szwajcarska Chatka) – dzień wcześniej odbędzie się światowa prapremiera nieznanej opery Moniuszki odnalezionej przez dr. Grzegorza Zieziulę.

Wycieczka jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy Promocji Kultury.

Czytaj więcej...

 
Michal Krupa