Wydarzenia

Festiwal Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb”

W niedziele 9 grudnia mieszkańcy Łochowa usłyszeli po raz kolejny dźwięk ligawki. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanym przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie odbył się już XVII konkurs gry na tym pięknym instrumencie.

Zwyczaj gry na ligawce jest wieloletnią tradycją kultury ludowej Mazowsza wschodniego. Nie każdy jednak wie, że gdy wybrzmiewa dźwięk ligawki, rozpoczyna się okres Adwentu. Przez cztery kolejne niedziele, legacze mogą dmuchać w swoje własnoręcznie wyrzeźbione instrumenty, kultywując obyczaj i zachęcając tym samym całe rodziny do wspólnego grania.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się Mszą świętą w Łochowskim Kościele. Legacze już przed wejściem dali próbkę swoich możliwości akustycznych, ku uciesze wszystkich przybywających. Sam dźwięk ligawy można było usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował konkurs gry na ligawce i już od godziny 14, całe miasto słuchało Melodii Bożych Trąb. Od początku konkursu, swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Łochowa, p. Robert Gołaszewski, wraz z małżonką. Bacznie przyglądał się całemu wydarzeniu. Na koniec, wraz z dyrektorem MiGOK-u, p. Arturem Lisem oraz członkami jury, wręczył dyplomy uczestnikom ligawkowego grania.

Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe, do lat 20, 20-60 lat oraz kategoria seniorzy, powyżej 60 lat. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Andrzej Klejzerowicz - przewodniczący, Roman Kryst, prof. Piotr Dahlig oraz dr Piotr Dorosz. Kryteria były proste, najpiękniejsza melodia adwentowa, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne.

W kategorii do lat 20, 1 miejsce zdobył Przemysław Tartaczuk, jako druga uplasowała się Ilona Ignatowska, natomiast trzecie miejsce zajął Dariusz Oleszczuk. Na wyróżnienie zasłużył natomiast Adam Ignatowski. Największą liczbą uczestników cieszył się przedział wiekowy 20-60 lat i tutaj, miejsce 1 zdobył Teodor Niemyjski, na drugiej lokacie ex aequo zostali odznaczeni dyplomem i nagrodą pieniężną Rafał Gałaguz oraz Mateusz Zalewski. Jako trzeci zostali wybrani Paweł Fiedoruk oraz Tomasz Maliszewski. Dwa wyróżnienia powędrowały dla Mariusza Gałaguza oraz Pawła Bondarczuka. Kategoria seniorska wyłoniła następujących zwycięzców: miejsce 1 zdobył Piotr Bondarczuk, jako drugi wybrany został Antoni Wojno, 3 miejsce należało do Romana Brochockiego oraz Eugeniusza Szymaniaka. Specjalne wyróżnienie otrzymał Leonard Madziar. Każdy uczestnik do lat 10 otrzymał dyplom udziału wraz z nagrodami rzeczowymi. Jury w ten sposób chciało zmotywować najmłodszych do dalszego kultywowania tej wspaniałej, adwentowej tradycji.

Program minionej niedzieli obejmował również występ znanego i lubianego w naszym regionie zespołu „Gwizdalanki”. W ramach Festiwalu Zbliżenia Kultur, wystąpiła również kobieca formacja folkowa „Same Suki”, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową. Mocne teksty i wyraziste dźwięki wypełniły łochowską salę bankietową. Dziewczyny dały czadu, jesteśmy przekonani, że po niedzielnym koncercie, zespołowi przybędzie wielu sympatyków z naszej gminy.

Festiwal został zorganizowany pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Łochów oraz Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie.

MiGOK

 

Link do pobrania zdjęć z Festiwalu

https://drive.google.com/open?id=1Yb3vLE4Ca4KgH765ZGsjwrGLLpRfVw9g 

 

 

Ligawy 2018

Retrospektywa!

Kino Łochów

Łochowska Scena Teatralna

Trzy kroki do Kultury

„Trzy kroki do Kultury” to bezpłatny wyjazd edukacyjny uczestników Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do Warszawskiej Opery Kameralnej zaplanowany na 17 listopada br. m.in. na spektakl Stanisława Moniuszki „Nocleg w Apeninach” i „Die Schweitzerhutte” (Szwajcarska Chatka) – dzień wcześniej odbędzie się światowa prapremiera nieznanej opery Moniuszki odnalezionej przez dr. Grzegorza Zieziulę.

Wycieczka jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszy Promocji Kultury.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na turniej!

Koncert PULS NIEPODLEGŁOŚCI - Orkiestra Wielkich Bębnów

14 października o godz.18.00 w niedzielę w Kościele Parafialnym w Łochowie odbędzie się koncert PULS NIEPODLEGŁOŚCI - Orkiestra Wielkich Bębnów. Jest to projekt muzyczny realizowany w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Gościnnie wystąpią Parafialna Schola Młodzieżowa, Schola Dziecięca i Zespół Gwizdalanki.

Projekt został rozpoczęty w czerwcu badaniami terenowymi prowadzonymi na Podlasiu, w celu zebrania melodii i pieśni ludowych.

Opracowane przez muzyków utwory były już prezentowane w formie otwartych warsztatów bębniarskich Puls Niepodległości 24.06.18, 27.07.18 w Łochowie oraz 26.08.2018 w Węgrowie.

W projekcie uczestniczy 20 artystów, muzykologów, a kompozycje bębniarskie są autorstwa Tomira Sówki.

 

Szlachetna Paczka!

 Zostań lokalnym Herosem!

 Wolontariusz Szlachetnej Paczki to LOKALNY HEROS! Dlaczego? Bo to on dzięki swojemu zaangażowaniu w pomaganie realnie zmienia historie rodzin w potrzebie. Tylko w 2017 r. do projektu włączyliśmy ich ponad 20 tys., a wartość materialna pomocy przekazanej im w ramach Paczki wyniosła prawie 54 mln zł! Nie byłoby to możliwe bez pracy i energii drużyny SuperW. Życie ubogich rodzin, niepełnosprawnych czy samotnych seniorów może zmienić się dzięki Tobie!

  

 

Czytaj więcej...

Chór!

Koncert Stulecia

 
Michal Krupa