Archiwum

Kto ratuje jedno życie...

       Na zaproszenie p. Małgorzaty Szei do łochowskiego liceum przybył wyjątkowy gość, który na co dzień pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. W spotkaniu z prof. Dariuszem Gałaszewskim uczestniczyła młodzież z II i III klas oraz beneficjenci projektu ,,KALEJDOSKOP” Programu Kulthurra!

Czytaj więcej...

Razem twórzmy naszą Strategię

       Dnia 7 grudnia 2012 roku odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami gminy zainteresowanymi aktualizacją ,,Strategii rozwoju gminy Łochów”. Dwóch trenerów przedstawiło plan przebiegu kolejnych spotkań na których będziemy współtworzyć ,,Strategię rozwoju gminy Łochów’’.

Czytaj więcej...

Sportowa trójka

      Jeszcze przed świątecznymi feriami rozegraliśmy kilka zawodów w ramach Szkolnego Związku Sportowego. Po wywalczeniu pierwszych miejsc w mini piłce ręcznej chłopców i dziewczyn w gminie udaliśmy się na finały powiatowe do Węgrowa.  Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli chłopcy, którzy uplasowali się na IV pozycji w turnieju. Po dwóch dniach do rywalizacji wyruszyły dziewczyny,  bardzo dobry występ ukoronowały zdobyciem III miejsca.

Czytaj więcej...

Filmowe warsztaty

       Tym razem beneficjenci „Pełnego spektrum” wzięli udział w warsztatach filmowych, jakie odbyły się 23 listopada ub. r. Projekt jest dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która wspiera działalność młodzieży. Zajęcia poprowadziła Weronika Bilska, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Reminiscencji - cz. II

- Chłop tak na wsi nie żył, jak żył dwór.

       Pan Kazimierz Bala, 95 lat, bodaj najstarszy mężczyzna w promieniu kilku kilometrów wokół Zawiszyna postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą i wspomnieniami. Część pierwsza „Reminiscencji” ukazała się w poprzednim numerze GŁ. Rozmowę przeprowadzili: Krzysztof Chorzewski (K.Ch.), Jakub Mróz (J.M.), Adam Gąsior (A.G.).

Czytaj więcej...

Bez czego niektórzy nie potrafią żyć?

       Wielu z nas narzeka. Na wszystko. Na zdrowie. Na niepogodę (na pogodę zresztą też). Na to, że tamten ma, a ja nie mam.

       Rządzący narzekają na kryzys gospodarczy, na dziurę budżetową, a społeczeństwo na dziury na drogach. Stojący w kolejce do kasy w centrum handlowym narzekają, że panie ekspedientki „wolno obsługują”, a panie ekspedientki (choć rzadziej to się zdarza) na zniecierpliwienie klientów. Dzieci narzekają na rodziców, rodzice na dzieci. Urzędnicy na petentów, petenci na urzędników. Księża na wiernych, wierni na księży itd., itd.

Czytaj więcej...

Akcje łochowskiego CARITAS

       „Tak, pomagam” oraz  „Świąteczna paczka” to dwie grudniowe akcje łochowskiego CARITAS, to około 500 kg artykułów spożywczych, które trafiły do rodzin potrzebujących wsparcia. Mamy nadzieję, że dzięki temu, Święta Bożego Narodzenia były dla nich, choć trochę radośniejsze.

Czytaj więcej...

Jerzyska 44

       Gościem grudniowego spotkania Klubu Gazety Polskiej był Mirosław Widlicki – członek prezydium Zarządu Okręgu Armii Krajowej Warszawa Wschód. Od 1982 roku, kiedy to odsłonięto pomnik poległych żołnierzy Armii Krajowej w Jerzyskach, dokumentalista działań Obwodu AK „Rajski Ptak”. Jest on praktycznie co roku uczestnikiem uroczystości patriotycznych organizowanych w tym miejscu.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

       Od 1775 roku władza w Polsce pobierała podymne. A cóż to takiego? To nic innego tylko podatek płacony w tamtych czasach od kominów wystających z dachu. Specjalnie użyłem określenia ,,wystających”,  wrócę do niego pod koniec artykułu. Podymne zastąpione zostało  na wsiach podatkiem gruntowym (a było to w latach 1866-68 ), w miastach, dopiero w 1902 r., zastąpił je podatek od nieruchomości.

Czytaj więcej...

Płeć

       Do dzisiejszego tematu skłonił mnie cytat zamieszczony w listopadowym numerze  GŁ, słowa Oskara Wilde :  Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość – tak, lecz nie przyjaźń. Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? To pytanie nie doczeka się chyba jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak to czy pierwsze było jajko czy kura.

Czytaj więcej...

Bezpieczny senior

       W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Senior” węgrowska Policja zorganizowała wykłady dla seniorów. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Sanepidu i PSP. Ponad 70 seniorów usłyszało od przedstawiciela Policji o zasadach działania sprawców, zabezpieczaniu swojego mienia oraz jak uchronić się przed przestępstwami. Obejrzeli film „Nie daj się złowić na wnuczka”. Od przedstawicieli Sanepidu starsze osoby usłyszały o profilaktyce w szczepieniach, zdrowym żywieniu oraz skutkach zdrowotnych palenia papierosów. Węgrowscy strażacy mówili o bezpieczeństwie pożarowym w mieszkaniach, o zatruciu czadem oraz udzielili porad uniknięcia takiego zaczadzenia. Seniorom wręczono odblaski i naklejki „Chroń życie, załóż odblask” oraz ulotki „Bezpieczny senior”.

Smok Mądragon w Gwizdałach

       Dnia 13 grudnia ub.r. policjanci z węgrowskiej Policji uczestniczyli w zajęciach w Szkole Podstawowej w Gwizdałach. W ramach projektu profilaktycznego „Smok Mądragon daje radę” dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat prawidłowych, bezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na drodze i podczas zabawy.  A wszystko po to by zwiększyć świadomość najmłodszych oraz zmniejszyć liczbę wypadków i urazów wśród dzieci.

Zagrają po raz XXI

Logo WOŚP
       Orkiestra Jurka Owsiaka zagra po raz XXI! Tegoroczne wydarze
nie będzie się różnić  od poprzednich edycji. Fundacja zaczyna nowy etap w swojej działalności! Tym razem, postanowiła przeznaczyć pół puszki dla dzieci, pół dla seniorów. Hasło najbliższej akcji brzmi: „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”.

Czytaj więcej...

Decyzje i Informacje burmistrza Łochowa - styczeń

       W tym miesiącu informujemy Państwa o następujących sprawach:

Czytaj więcej...

Fałszywe banknoty w Łochowie

       W sobotę (15.12) zatrzymano w jednym ze sklepów w Łochowie 38. letniego mężczyznę (mieszkańca pow. ostrowskiego), który chciał zapłacić za artykuły spożywcze fałszywym banknotem. Pracownik sklepu uznał, że banknot który chciał ów mężczyzna wręczyć jest fałszywy, po czym powiadomiono Policję. Postawiono jemu zarzut oszustwa oraz wprowadzenia w obieg fałszywego banknotu, za co grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.