Archiwum

Wyklęci - VIII edycja

czyli Retrospektywy Festiwalu NNW 2020 Tropem Wilczym i Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotnio-niedzielny weekend  Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował  cykl wydarzeń mających na celu uczczenie Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 29 lutego miały miejsce Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci 1939-1989 Przywracamy Pamięć. O godzinie 16.00 została otwarta wystawa plenerowa „Bóg - Honor - Ojczyzna – rot. Witold Pilecki 1901-1948”, którą uroczyście otworzył i poprowadził Tadeusz Łuniewski, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.

Czytaj więcej...

Zaczyna się zabawa!

Unihokejowa Ekstraliga Mężczyzn wkracza w decydująca fazę. Każde potknięcie to mniejsza szansa na medal… Zakończyła się runda zasadnicza sezonu 2019/2020. Zagraliśmy systemem „każdy z każdym”. Spośród trzynastu meczów udało nam się wygrać dziesięć. Trzy mecze przegraliśmy, w tym jeden w dogrywce, drugi po karnych. Pozwoliło nam to zająć najniższe miejsce na podium, więc w półfinale zmierzymy się z wiceliderem – drużyną UKS Bankówka Zielonka. Zabawa się zaczyna! Graliśmy z nimi już tyle razy, że nawet nie śmiem próbować tych meczów zliczyć. W poprzednim sezonie ulegliśmy podwarszawskiej ekipie w walce o brązowy medal, a ostatnio to dogrywka zadecydowała o naszej porażce. Mamy lekkiego pecha. Lekkiego, bo

Czytaj więcej...

Ciąg dalszy sporu o prawdę

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łochowie po raz kolejny padły kłamstwa ze strony burmistrza Roberta Gołaszewskiego. Tym razem pomówił on radną Urszulę Kalinowską, a przy okazji jednego z nas. Zarzucił, że Robert Zaliwski dostał od Urszuli Kalinowskiej zrzuty ekranu z wpisami mieszkańca Łochowa, który na stronie facebookowej burmistrza zadał konkretne pytania dotyczące okoliczności wydania pozytywnej opinii na wiadukt w ciągu ul. Wyszkowskiej przez Roberta Gołaszewskiego.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Lutowe wieści gminne i marcowych co nieco:

 Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wprowadził 4 marca br. stan podwyższonej gotowości w podmiotach medycznych na terenie województwa. Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Oznacza możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Odpowiedzą przed sądem

W ramach realizacji sprawy operacyjnej węgrowskich funkcjonariuszy, podczas przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych u dwóch mieszkańców pow. węgrowskiego znaleziono środki odurzające. Jeden z nich posiadał ok 430 gramów marihuany, drugi 45 gramów amfetaminy. Za powyższy czyn grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Stop – Nielegalnym odpadom

W ramach prowadzonych 4 marca przez węgrowskich policjantów działań kontrolno - prewencyjnych pn. ”Stop - Nielegalnym odpadom” policja przypomina, że zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń – Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Czytaj więcej...

Interpelacja radnej

Na interpelację radnej Dominiki Martoń - Jaroszewskiej (o czym pisaliśmy w lutowym wydaniu Gazety Łochowskiej) w sprawie inwestycji PKP PLK polegającej na budowie przejazdu bezkolizyjnego w osi drogi krajowej nr 62 w mieście Łochów, w której zawarto trzy pytania Burmistrz odpowiedział:

Ad.1. Od czasu, kiedy pełnię funkcję Burmistrza Łochowa do Urzędu Miejskiego w Łochowie nie wpłynął wniosek o wydanie opinii do projektu tunelu pod torami w osi drogi krajowej nr 62.

Czytaj więcej...

Wystawa Piotra Rafałko w Galerii MiGOK

Uroczyste otwarcie wystawy Piotra Rafałko w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyło się 29 lutego 2020 r. podczas Retrospektywy Festiwalu NNW. Artysta zawodowo zajmuje się m.in. śpiewem operowym, hobbystycznie w wolnej chwili maluje portrety na których przedstawia ważne historyczne postacie. W Galerii MiGOK zaprezentowana jest wystawa jego autorstwa, pt: „Wystawa 100 Legionistów w 100- lecie Niepodległości”.

Czytaj więcej...

Senioralne Walentynki

Dnia 8 lutego 2020 r. Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie już po raz kolejny organizował Walentynki dla swoich studentów.

Od 2016 r.  w lutym, uczestnicy ŁUTW przy  świecach w cudownej romantyczno-kawiarnianej atmosferze świętują Dzień Zakochanych. Nastrój tego dnia wzbogaca aranżacja sali, która na ten dzień przyozdobiona jest m.in.  ogromną ilością balonowych serc. Impreza miała charakter integracyjny, ponieważ już od trzech lat zapraszani są na ww. imprezę seniorzy z UTW Tłuszcz. Tego dnia w strojach wszystkich uczestników dominuje czerwień, jako symbol miłości.

Czytaj więcej...

„Ojczyźnie wszystko, prócz miłości Boga Najwyższego i Honoru”

O Żołnierzach Wyklętych słyszał niemal każdy Polak. No właśnie, niestety tylko “słyszał”. Żeby to sprawdzić, wystarczy porozmawiać na ten temat chociażby ze swoimi znajomymi. Zazwyczaj gdy pada takie hasło, to w głowach większości z nas pojawiają się słowa klucze jak Armia Krajowa czy podziemie antykomunistyczne. W powszechnej opinii etap walk kończy się wraz z rokiem 1945, a okres późniejszy jest zwyczajnie niedoceniony. Winą za to można obarczyć prawie 50-letnie tuszowanie tych wydarzeń przez władze PRL. Jednak i we współczesnych czasach niekiedy pojawiają się głosy, że dalsze zmagania zbrojne nie miały żadnego sensu, że należało działać przede wszystkim społecznie i politycznie, albo po prostu wybrać tzw. mniejsze zło jakim był system narzucony przez Stalina.

Czytaj więcej...

Osobowości i Sukcesy Roku 2020

Już 4 kwietnia  w Hotelu Pałac i Folwark Łochów w Łochowie odbędzie się X edycja  Gali „Osobowości i Sukcesy 2020”. To jedyne takie prestiżowe wydarzenie, które od 10 lat gromadzi wyjątkowych ludzi z różnych środowisk, największe Osobowości, firmy i ludzi sukcesu. Sukces Roku – jedyna nagroda tego typu oraz jedyna statuetka, wręczana firmom, produktom i usługom na całym świecie. Osobowość Roku – jedyna nagroda tego typu, skierowana do wybitnych osób świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów. 

Czytaj więcej...

Sekcja Taneczna na Gali 2020

Taniec jest jak muzyka lub malarstwo: nie ma celu. Ale czy możemy żyć bez tańca? Nie! Taniec jest językiem duszy, pozwala wyrazić czystą radość życia.

Gala Noworoczna 2020 Sekcji Tanecznych w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się 6 lutego na Sali widowiskowo-kinowej im. I. J. Paderewskiego. Wcześniejsza Gala z 29 stycznia, o której pisałam w lutowym numerze G.Ł., miała charakter bardziej muzyczny. Punktualnie, bo o godz. 18:00 w imieniu Dyrektora MiGOK pana Artura Lisa prowadząca Galę Aleksandra Sęczyk powitała zgromadzoną Publiczność, w tym Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, Rodziców, Babcie, Dziadków oraz zaproszonych Gości.

Czytaj więcej...

Lutowa sesja

Na 26 lutego 2020 r. na godz. 10.00w sali konferencyjnej Dworca w Łochowie przewodniczący rady zwołał XXI w tej kadencji zwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Łochowie. Z przedstawionego porządku obrad sesja zapowiadała się lajtowo. Jednak tak nie było.

Po wysłuchaniu sprawozdania z działalności Burmistrza Łochowa w okresie między sesjami, przystąpiono do podejmowania uchwał:

Czytaj więcej...

Turniej Szarady 2020 w Łochowie!

W sobotę, 15 lutego w Sali Konferencyjnej Dworca PKP w Łochowie odbyły się VII Ogólnopolskie Szaradziarskie Mistrzostwa Łochowa. Organizatorem był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Patronat Honorowy objął Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski.

Uczestnicy, w tym stali bywalcy, nie zawiedli i licznie zjawili się w Łochowie by powalczyć o najwyższe lokaty. W sobotnie przedpołudnie o godzinie 11:00 przybyło 29 szaradzistów z całej Polski zarówno z bliska jak i daleka: Kielc, Białegostoku, Olsztyna, Łodzi, Krakowa, Pabianic. Turniejowe zadania przygotował p. Adam Biniszewski z Grodziskiego Klubu Szaradzistów „Edyp”.

Czytaj więcej...

Opieka nad bezdomnymi zwierzętami

Jak informowaliśmy w poprzednim numerze G.Ł. radni przyjęli podczas sesji Rady Miejskiej w Łochowie dnia 29 stycznia 2020 r. Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Łochów w 2020 roku. Jego celem jest:

-  zapobieganie bezdomności zwierząt oraz opieka nad nimi;

- zapobieganie wzrostu populacji zwierząt bezdomnych, w szczególności poprzez

obowiązkową ich sterylizację albo kastrację w schroniskach, a także usypianie ślepych

Czytaj więcej...