Informacja prasowa

ZUS pomoże przy świadczeniach

 

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego niezbędne jest dostarczenie do ZUS odpisów aktu stanu cywilnego. W okresie pandemii ich zdobycie może okazać się kłopotliwe. Z pomocą przychodzi ZUS.

Odpis aktu stanu cywilnego jest dokumentem niezbędnym m.in. do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. W czasie pandemii ZUS chce pomóc klientom w dopełnieniu formalności przy uzyskaniu tych świadczeń. W sytuacji, gdy klient nie będzie mógł dostarczyć odpisu aktu cywilnego to Zakład Ubezpieczeń Społecznych na jego wniosek wystąpi o ten dokument do Urzędu Stanu Cywilnego.

ZUS uzyska potrzebny odpis, ale trzeba pamiętać o jednym. Wnioskujący musi dostarczyć dane, które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Czasami będzie to wymagać złożenia dodatkowego oświadczenia.

Czytaj więcej...

Sosnowa i Zwycięstwa - dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Ulica Sosnowa w Łochowie i ulica Zwycięstwa w Ostrówku otrzyma dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych na łączną kwotę ponad 2,3 mln zł.

15 kwietnia br. Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań do dofinansowania z tego Funduszu w ramach naboru wniosków na 2020 rok.

W województwie mazowieckim wsparcie uzyska 138 zadań (47 powiatowych i 91 gminnych) a limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa mazowieckiego wyniesie 306,1 mln zł.

Dofinansowanie z FDS dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Czytaj więcej...