Archiwum

Piękne chwile trwają krótko

Tak, piękne chwile trwają krótko, ale pozostają wspomnienia… 1 września 1944 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Łochowie naukę podjęli pierwsi uczniowie. Było to możliwe dzięki staraniom Marii Sadzewiczowej oraz tutejszych mieszkańców. Maria Sadzewiczowa chciała dać szansę okolicznej młodzieży na edukację i dlatego w ówczesnym Stefaninie założyła liceum, gdzie do 1955 r. pracowała jako dyrektorka oraz nauczycielka matematyki i fizyki. W lipcu 1944 r. przeprowadziła w Warszawie matury. Obok rozmaitych zajęć prowadziła dom i wychowywała czwórkę dzieci.

Czytaj więcej...

„Game changer” w ekstralidze unihokeja!

Wiele niespodzianek przyniosły nam ostatnie mecze, gdyż dotychczasowy układ sił został wywrócony do góry nogami.

Dużo angielskich określeń słyszymy coraz częściej również w Polsce. Jednym z nim jest „gamechanger”. Wyrażenie lansowane głównie przez dziennikarzy politycznych, ale używane również w innych dziedzinach. Dosłownie tłumaczymy to jako „zmieniacz gry”. Inne określenia to „przełom”, „czynnik zmieniający sytuację”, czy „zmiana układu sił”. To, co stało się w ostatniej kolejce ekstraligi mężczyzn idealnie wypełnia

Czytaj więcej...

Wykształcenie to dobro

                                    "Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

                                                                                  J. Menander

Jednym z punktów ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łochowie była informacja o wynikach egzaminów szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Łochów. Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I-VIII. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Październikowe informacje gminne i listopadowych nieco:

  • Kolejny przetarg na budowę drogi powiatowej przez Barchów w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”, od stacji Barchów linii kolejowej do DK 50, z uwagi na znacznie wyższe kwoty oferentów w stosunku do wyasygnowanych na ten cel środków - został unieważniony. Wspólną inwestycję Powiatu Węgrowskiego i Gminy Łochów postanowiono podzielić na dwa odrębne zadania: projektowo-techniczne i wykonawcze.

    Czytaj więcej...

Grand Prix Polski Cheerleaders w Łochowie

26 października br. w Łochowie odbyły się zawody Grand Prix Polski Cheerleaders w ramach piątego już Memoriału Mariana Dzięcioła w hali sportowej Jego imienia. Po raz kolejny gościliśmy rzesze zawodników, za każdym razem coraz to większą, tym razem aż 570 zawodników, 40 trenerów oraz 10 sędziów.

Jak zawsze zawody wzbudziły wiele emocji. Po pierwsze dlatego, że zawody przeprowadzane w Łochowie są uważne za prestiżowe

Czytaj więcej...

Hubertusy A.D. 2019

Tegoroczne Hubertusy Węgrowskie były nietypowe. Trwały dwa dni (dotychczas były to obchody jednodniowe), a ponadto nie odbyły się w Węgrowie (jakby na to wskazywała ich nazwa) lecz w … Łochowie na przypałacowych błoniach. Impreza, jaka odbyła się w dniach 19-20 października br. miała ścisły związek z 95. rocznicą istnienia Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, a trzeba pamiętać, że Łochów jest siedzibą Nadleśnictwa. Została też powiązana z obchodami 50-lecia Miasta Łochów.

Czytaj więcej...

Z cyklu: Ludzie listy piszą

50-lecie Łochowa w cieniu zarzutu prokuratorskiego

4. października 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Węgrowie postawiła zarzut burmistrzowi Łochowa, Robertowi Gołaszewskiemu, z art. 231§1. Treść postanowienia brzmi następująco: Na podstawie art. 313 §1 i 2 kpk prokurator postanowił przedstawić Robertowi Gołaszewskiego zarzut, że: w dniu 2 sierpnia 2017 r. w Łochowie w woj. mazowieckim jako burmistrz Łochowa nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i przekroczył swoje uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 8 marca 1990 r.

Czytaj więcej...

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA ŁOCHOWA

Odnosząc się do zarzutów opisanych w wyjątkowo nierzetelnym artykule Gazety Wyborczej pt. „Rail Baltica. PiS-owski burmistrz Łochowa z zarzutami prokuratorskimi. Za samowolkę przy inwestycji PKP” oświadczam, iż odbieram je wyłącznie, jako atak polityczny na moją osobę i moje środowisko polityczne oraz próbę wykorzystania do tego organów ścigania. Decyzję zmiany rozwiązania skrzyżowania DK62 z linią kolejową w formie tunelu na wiadukt inwestor PKP PLK S.A. podjął na spotkaniu w Urzędzie Miejskim 12 czerwca 2017 r. z udziałem

Czytaj więcej...

A wszystko dzięki Erasmus+

4 października br. zakończył się projekt „Teleinformatyk i Logistyk ZSP w Łochowie Perspektywą Rozwoju Regionalnego Rynku Zawodowego”, który otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie 441 784,89 zł i był realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenia i szkolenia zawodowe. Partnerem projektu była grecka organizacja Olympus Education Services, która od wielu lat pomaga w organizacji takich projektów.

Czytaj więcej...

Tegoroczna inauguracja ŁUTW

Tegoroczna inauguracja wystartowała punktualnie o 16:00. Na wstępie, wszyscy uczestnicy mogli usłyszeć dwójkę utalentowanych instruktorów ogniska muzycznego, którzy wprowadzili przyjemną atmosferę w Sali Widowiskowej Imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Anna Rudawska, zagrała na skrzypcach, przy akompaniamencie Adama Maksymienko, który swoją grą na akordeonie, przeniósł słuchaczy ŁUTW w czasie.

Następnie nastąpiło uroczyste przywitanie gości, przez Burmistrza Łochowa, Roberta

Czytaj więcej...

Noc bibliotek w Łochowie

W piątek 4.10. w naszej bibliotece odbyła się kolejna edycja Nocy Bibliotek pod hasłem: "Znajdźmy wspólny język". Podczas warsztatów dzieci na wstępie wysłuchały opowiadania pt. "Dom na drzewie". Nie zabrakło też zagadek i wspólnych zabaw. Następnym punktem programu było budowanie własnych domków. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, pomysłów i zapału do tworzenia własnych gniazdek nie brakowało. Wymiana doświadczeń pomagała w udoskonalaniu własnych budowli. Po tak ciężkiej pracy wszyscy chętnie zajadali

Czytaj więcej...

Spotkanie z autorką książek

W piątek 18 października w Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie  miało miejsce wyjątkowe spotkanie z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską. Pisarka w odpowiedzi na zaproszenie Biblioteki Publicznej w  Łochowie już po raz kolejny odwiedziła młodych czytelników, którym przypomniała jak ważne jest czytanie. Tym razem byli to uczniowie klas pierwszych. Pani Renata opowiedziała o swoich książkach i ulubionych bohaterach – zwierzętach. Ponadto zapoznała dzieci ze zbiorami opowiadań ukazujących znaczenie przysłów, o zwyczajach, obrzędach, o których powoli się zapomina, a także objaśniających znacze

Czytaj więcej...

Przy kawie i herbacie

Dnia 29 października 2019 w Galerii MiGOK odbyło się kolejne już „Spotkanie poetycko-muzyczne przy kawie i herbacie” w ramach Koła Miłośników Poezji Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Tego dnia swoje wiersze zaprezentował Mariusz Kubat - Słuchacz ŁUTW. Wydarzenie to,  wzbogacili muzycznie przyjaciele Pana Mariusza - Łukasz Wójcik - dyrektor GOK w Jadowie (gitara i śpiew) oraz Magdalena Donoch - pracownik GOK w Jadowie (śpiew). Tematyka wierszy idealnie wpisała się w klimat nadchodzących świąt Wszystkich Świętych.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Dozór za atak nożem

1 listopada w Węgrowie 31-latek, będąc pod wpływem alkoholu, podczas awantury z sąsiadem zaatakował go nożem. Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór policji oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Akcja Znicz na mazowieckich drogach

W czasie tegorocznej akcji „Znicz" na mazowieckich drogach doszło do 21 wypadków, w których zginęło 4 osoby, a 25 zostało rannych.

Czytaj więcej...