Archiwum

50 lat Miasta Łochów

15 września br., w niedzielę, obchodziliśmy uroczyście Jubileusz 50-lecia Nadania Praw Miejskich dla Łochowa. Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie połączoną z poświęceniem sztandaru gminy Łochów przez JE Biskupa Seniora Antoniego Pacyfika Dydycza. Po czym zebrani przeszli do auli Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie, by uczestniczyć w uroczystej Sesji Rady Miejskiej Łochowa. Wśród licznych gości byli m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, radni, samorządowcy, dyrektorzy szkół i pozostałych jednostek gm. Łochów.

Czytaj więcej...

Nieustanna presja!

Unihokejowy sezon rozpoczął się na dobre. Za nami pierwsze mecze, bramki, kary i rozczarowania…

Podrażnieni poprzednim sezonem, w którym zajęliśmy najgorsze z możliwych miejsc, czyli czwarte (tuż za podium) obecny sezon rozpoczęliśmy zmotywowani, jak nigdy. Szczególny nacisk położyliśmy na przygotowanie fizyczne, którego momentami ostatnimi laty zawsze nam brakowało. Pierwsze spotkanie wygraliśmy wysoko z UKS Absolwent Siedlec 12:3. Tydzień później wyjazd do Zielonki i mecz z odwiecznymi rywalami. Przegraliśmy po dogrywce 8:7.

Czytaj więcej...

„Nie od razu Kraków zbudowano”

Ciepłe wieczory września to doskonała aura do spacerów. Nowa ulica Chopina też zachęca do wyjścia suchą nogą z domu. Łochów, gdyż to jest zasięg moich pieszych wycieczek, zupełnie inaczej wygląda na piechotę. Tak, to prawda, często pisze o Łochowie. To moje miasto, to mój dom.

Uczestniczę w rozwoju Łochowa praktycznie od początku, najpierw jako mieszkanka, gdyż mieszkam tu od urodzenia, potem jako pracownik administracji samorządowej, jako pełniąca obowiązki burmistrza, teraz jako radna. Przez te 50 lat praktycznie zmieniło się wszystko.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 Do Urzędu Miejskiego w Łochowie wpłynęła 4 października decyzja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na budowę wiaduktu w ciągu ulicy Wyszkowskiej i Węgrowskiej - drogi krajowej 62.

 24 września w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyło się spotkanie, podczas którego samorządowcy z powiatu mińskiego i węgrowskiego, w tym dla naszej gminy otrzymali symboliczne czeki na dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zdarzenia drogowe

W drugiej połowie września na naszych drogach doszło do szeregu zdarzeń drogowych, m.in.:

  • 28 września w Węgrowie 24 letni mieszkaniec pow. węgrowskiego kierując pojazdem marki VW na prostym odcinku drogi najechał na tył jadącego w tym samym kierunku rowerzysty, który doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Postępowanie prowadzi KPP w Węgrowie.
  • W tym samym dniu w Sojkówku (gm. Sadowne) 24 letnia mieszkanka pow. węgrowskiego kierując pojazdem marki BMW na prostym odcinku drogi potrąciła rowerzystę, który poniósł śmierć na miejscu. Postępowanie prowadzi KP w Łochowie.

    Czytaj więcej...

Seniorzy na Orliki!

Projekt Seniorzy na Orliki to projekt dla seniorów w postaci Olimpiady Sportowej jaka odbyła się 22 września 2019 r. Tylko 32 Orliki w Polsce dostąpiły takiego zaszczytu. Zawodnicy zmierzyli się w takich konkurencjach jak: bulle, molkky czy dart. Oprócz sportowej rywalizacji, poszczególnym konkurencjom towarzyszył dobry humor oraz świetna zabawa uczestników. Po zakończeniu Spartakiady każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe nagrody. W organizację projektu zaangażowało się szereg osób lecz szczególne podziękowania kierowane są do p. Roberta Bali za pomoc w przygotowaniu Spartakiady oraz do Seniorów z łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za tak liczne przybycie.

R

Czytaj więcej...

Komu potrzebne rondo w Kamionnie?

Wyburzenia budynków, likwidacja sklepu spożywczego GS-u i zakładu kamieniarskiego, zagrożenie konstrukcji murów zabytkowego kościoła poprzez zwiększony ruch dużych ciężarówek i tirów, likwidacja parkingu, uniemożliwienie tradycyjnego pochówku z powodu gigantycznego ronda w centrum Kamionny! Granica pasa drogowego oddalona od kilku domów o 1 m i w ich kierunku przybliżona jezdnia. Ponadto przekroczenie dopuszczalnych norm rakotwórczego benzenu, zwiększenie hałasu (wg raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad). Wymiana dopiero co zmodernizowanej linii energetycznej, to wyrzucenie w błoto publicznych pieniędzy.  

Czytaj więcej...

Łochów - miasto w objęciach natury... czy polityki?

Przed nami październik. Władze Łochowa niedawno zapewniały, że w tym właśnie miesiącu miała rozpocząć się budowa oprotestowanego wiaduktu w ciągu ul. Wyszkowskiej i Węgrowskiej. Oczywiście jest to nonsens: żadna inwestycja powstać ani w tej chwili, ani w najbliższej przyszłości nie może. Burmistrz Robert Gołaszewski wykazał się albo daleko posuniętą niewiedzą, albo świadomie minął się z prawdą. Prawo budowlane stanowi jednoznacznie, że aby do budowy doszło, muszą być wydane stosowne pozwolenia oraz zakończony proces decyzji środowiskowych. Tymczasem aktualnie stan rzeczy przedstawia się następująco:

Czytaj więcej...

Łochów w Akademii Młodego Obywatela

We wrześniu tego roku Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego już po raz trzeci realizuje Akademię Młodego Obywatela im. Jana Karskiego - proobywatelski projekt dla uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości Mazowsza.

Tym razem o bogactwie kulturowym Rzeczypospolitej, historii, roli prawa, aktywności obywatelskiej i wolontariacie uczyli się i rozmawiali uczniowie z Łochowa - SP nr 3, Miedniewic i Raciąża. Projekt realizowany jest w Warszawie i w miejscowościach, z których pochodzą uczniowie.

Czytaj więcej...

Fałszywy wnuczek nadal atakuje

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż na terenie całego kraju zdarzają się przypadki oszustw metodą "na wnuczka", „na policjanta” czy „na prokuratora”. Niestety w ostatnich dniach na terenie kraju kolejne osoby dały się oszukać i utraciły oszczędności życia. Oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, a teraz nawet „na prokuratora” to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej

Czytaj więcej...

„Czaplowizna” - tu silniej bije serce przyrodnika

Ach! Cóż to za miejsce dla interesujących się przyrodą i krajo­znawstwem!... Niby wszędzie jest stąd blisko, bo do kolei cztery kilometry przez las, do autobusu dwa zaledwie i niespełna trzy­kilometrowa droga leśna oddziela Czaplowiznę od Krupińskiego. A jednak jest coś w tej wiosce takiego, że ma się uczucie wiel­kiego oddalenia od świata. Czaplowizna oficjalnie nie jest zresztą nawet wioską, lecz tylko przysiółkiem pobliskiej Szynkarzyzny, położonym na obu brzegach wąskiej strugi Dzięciołek. Przez miejscowych zwana Czaplą

Czytaj więcej...