Archiwum

Sesja z debatą

Czerwcowa sesja Rady Miejskiej w Łochowie, tak jak i majowa, również była nietypowa ze względu na debatę nad raportem o stanie gminy Łochów za 2018 rok, w której czynnie mogą uczestniczyć również mieszkańcy danej gminy. To nowy ustawowy wymóg. Sesję tę zwołano na 26 czerwca na godz. 1000 w sali konferencyjnej Dworca w Łochowie ustalając określony porządek obrad, w tym przyjęcie 10 uchwał, wśród których musiały znaleźć się dwie - oceniające działania Burmistrza za 2018 rok: wotum zaufania i absolutorium.

Po przyjęciu porządku obrad stan bezpieczeństwa w gminie Łochów omówił Komendant KP Łochów.

Czytaj więcej...

Magicznie na Błoniach

23 czerwca, dzień po przesileniu letnim, nad błoniami przy Pałacu i Folwarku Łochów zapanowała magia. Sprawiła to cykliczna już impreza Łochowska Biesiada Muzyczna - Noc Świętojańska. Wydarzenie to organizowane było w ramach Sobótkowych Spotkań Folklorystycznych i zostało wpisane w obchody 50-lecia Miasta Łochowa.

Organizatorem Nocy Świętojańskiej był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Firma  Arche (Pałac i Folwark Łochów) i Starostwo Powiatowe w Węgrowie. Patronat Imprezy został objęty przez Wicemarszałek Senatu RP Marię Koc, Starostę Węgrowskiego Ewę Besztak, Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Patronat Medialny został objęty przez: Tygodnik Siedlecki, Kurier W, Głos Węgrowa i Okolic, Gazetę Łochowską.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

Czerwcowe i lipcowych nieco:

 5 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Łochowie podpisano umowę na realizację zadania: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Barchów, Gmina Łochów (odcinek od linii kolejowej nr 6 do drogi krajowej nr 50, dz. ew. 653 w Barchowie). Wykonawcą został: Inżynieria Adampol Adam Michalik, adres: ul. Spacerowa 3, 05-280 Adampol. Wartość zadania opiewa na kwotę 2.228.881 zł z terminem realizacji 31 lipca 2020 r. Nadzór inwestorski nad ww. zadaniem sprawował będzie Łukasz Skolimowski prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą: Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji PROSKOL Łukasz Skolimowski, adres: ul. Topolowa 132, 08-110 Siedlce, za cenę 11.000 zł.

Czytaj więcej...

Łochów - moje miasto

Na ostatniej sesji poprzedniej kadencji, gdy przewodniczyłam uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łochowie, postanowiłam, że jak dane mi będzie wygrać wybory na kolejną kadencję, to zrobię wszystko, aby więź z mieszkańcami nadal utrzymać i uważnie wsłuchiwać się w głos mieszkańców, przyjmować postulaty mieszkańców i przedstawiać je organom gminy do rozpatrzenia, do czego ustawa o samorządzie gminy wprost zobowiązuje każdego radnego.

W poprzedniej kadencji opublikowałam kontakt telefoniczny do mnie i utworzyłam na portalu społecznościowym grupę, do której zaprosiłam bliższych i dalszych sąsiadów, sąsiedzi zaprosili swoich sąsiadów i znajomych. Tak zebrało się nas ponad 300 osób.

Czytaj więcej...

Sztandar dla Gminy Łochów

Podczas sesji Rady Miejskiej w Łochowie, 26 czerwca, na 50-lecie nadania Łochowowi praw miejskich radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia sztandaru Gminy  Łochów.

W opisie wyglądu sztandaru czytamy:

„Sztandar Gminy Łochów ma kształt kwadratowego płata o wymiarach 100 cm x 100 cm, przymocowanego do drzewca koluszkami umocowanymi na szpili a zwieńczonego głowicą w formie czterograniastego złotego grota włóczni o wym. 80 x 220 mm; grot włóczni zakończony jest złotą kulką.

Czytaj więcej...

Kongres esperantystów w Łochowie

W dniach od 30 maja do 2 czerwca br. w Łochowie miało miejsce ważne wydarzenie: 38 Polski Kongres Esperanta. Miejsce spotkań to wspaniała sala wyremontowanego budynku stacji kolejowej w Łochowie oraz pomieszczenia hotelowe „Pałac Łochów”, gdzie uczestnicy mieli zarezerwowane noclegi i śniadania. Patronat honorowy objął burmistrz Robert Gołaszewski, patronat medialny „Pola Retradio”, czyli polska rozgłośnia nadająca w języku Esperanto i słuchana w wielu krajach na wszystkich kontynentach. Tematem kongresu była „Historia rodziny Zamenhofów”. Organizatorem kongresu był Polski Związek Esperantystów, a pracom przewodniczył prezes PZE Aleksander Zdechlik.

Czytaj więcej...

Wielka Gala letnia 2019

Tegoroczna Gala z 19 czerwca rozpoczęła się punktualnie o 18:00. Na samym początku swój udany występ miała grupa taneczna Latino Fever, gdzie dziewczynki w wieku 3-5 lat zaprezentowały taniec nowoczesny pod przewodnictwem instruktora Łukasza Cacko. Publiczność dopingowała od samego początku najmłodsze pociechy, które tanecznym krokiem rozpoczęły Galę. Oprócz występów na scenie, swoje prace artystyczne zaprezentowała grupa plastyczna i ceramiczna. Owoce pracy zajęć ceramicznych z dumą prezentował opiekun grupy Roman Kuzelyak a prac plastycznych opiekun Katarzyna Bala. Oklaski nie miały końca, a łochowska publiczność mogła z dumą podziwiać pasję młodych uczniów. (Ich prace oglądać można było w Galerii MiGOK-u.)

Czytaj więcej...

Moje Małe Mistrzostwa Polski w Unihokeju!

Prawie pięćdziesiąt drużyn, blisko pół tysiąca dzieci rywalizowało w weekend 15-16.06.2019r. o Puchar Polski w Unihokeju. Ponad sto meczów rozegrano w trzech halach sportowych: w Łochowie w SP2 i SP3 oraz w Kamionnie.

Do naszego miasta przyjechały ekipy z całego kraju, zarówno znad morza, jak i z Małopolski, czy Warmii i Mazur. Wszyscy z kijami i piłeczkami po to, by spróbować swoich sił w walce z rówieśnikami. Niestraszne były upały, choć atmosfera momentami była bardzo gorąca. Zawody odbyły się w trzech kategoriach wiekowych (chłopcy 2007 i 2009 oraz dziewczęta 2007).

Czytaj więcej...

Ludzie listy piszą:

Muszkieterów trzech

czyli demokracja po łochowsku kontra trzej muszkieterowie

Gmina Łochów liczy ponad 17 tys. mieszkańców. Według zasad demokracji wszyscy oni są równi i mają te same prawa. W tym prawo do informacji i decydowania o tym, co dzieje się wokół nich. Czy ta zasada funkcjonuje w naszej gminie?

Podczas słynnego spotkania 12 czerwca 2017 r. w sprawie „cudownej przemiany” tunelu w wiadukt w ciągu DK62 nieoczekiwanie pojawiło się trzech mieszkańców Łochowa. Burmistrz Łochowa w radiu Podlasie powiedział, że byli to przedstawiciele mieszkańców.

Czytaj więcej...

Piknik Rodzinny w Ostrówku

Dnia 22 czerwca 2019 roku w Ostrówku  na boisku LKS Ostrówek odbyła się impreza integracyjna dla mieszkańców Ostrówka i okolic „Piknik Rodzinny”. Organizatorem imprezy był LKS w Ostrówku, a pomysłodawcą Stowarzyszenie Przyjaciół Ostrówka w trakcie rejestracji. Wydarzenie obfitowało w wiele ciekawostek  dla dzieci. Można było przejechać się zabytkowym motorem z koszem,  poskakać na trampolinach, zjechać z wysokiej zjeżdżalni, popływać w dmuchanej kuli w basenie, wziąć udział w warsztatach malarskich, lekcji resuscytacji, osobiście wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomach. Instruktaż resuscytacji prowadzili wykwalifikowania ratownicy medyczni i strażacy z jednostki w Ostrówku.

Czytaj więcej...

Witek muzyk ulicy

7 czerwca w sali widowiskowo-kinowej im. I. J. Paderewskiego łochowskiego ośrodka kultury odbył się koncert Witka muzyka ulicy, który przyjechał do nas z zespołem. Artysta ten dość niedawno zadebiutował albumem Gram Dla Was sfinansowanym przez fanów za pomocą crowdfundingu. Jego historia jest niesamowita i urzekająca, fani naprawdę mogą się z nim utożsamiać, bo mówi o problemach, które znają.

Artysta wykonał wspaniały koncert trafiając publiczności do serc, Jego charyzma i osobisty wdzięk za każdym razem wprawiał słuchaczy w osłupienie i nostalgię. Pomimo rytmicznych kawałków artysta przemycał teksty

Czytaj więcej...

Policyjne info

Podejrzany o kradzież roweru znieważał i …

26 czerwca łochowscy policjanci ustalili i zatrzymali 24-letniego mieszkańca powiatu mińskiego , podejrzanego o kradzież roweru. Nietrzeźwy mężczyzna podczas interwencji dodatkowo znieważył policjantów a także wywierał wpływ na czynności urzędowe. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Postępowanie prowadzi KP Łochów.

Zdarzenia drogowe

W ostatnich dniach czerwca na terenie powiatu węgrowskiego doszło do 15 zdarzeń drogowych, w tym::

Czytaj więcej...

Dzieci zebrały 500 ton makulatury

Już po raz piętnasty dzieci i młodzież z Mazowsza zbierały makulaturę i plastikowe butelki, by wziąć udział w tegorocznej edycji zbiórki surowców wtórnych. Do rywalizacji przystąpiło  ponad 12 tys. przedszkolaków i uczniów z 96 mazowieckich placówek oświatowych. Uczestnicy zebrali ponad 509 ton makulatury i 25,5 tony butelek PET. 18 czerwca br. poznaliśmy laureatów.

Organizując ten konkurs chcemy wykształcać w młodych ludziach dobre nawyki i nauczyć ich troski o środowisko naturalne. Okazuje się, że połączenie dobrej zabawy z odrobiną rywalizacji i szczytną ideą przynosi świetne rezultaty. Patrząc na efekty myślę, że to dobry sposób na dotarcie do najmłodszych mieszkańców naszego województwa

Czytaj więcej...