Archiwum

Przed nami okres wyborczy

Przed nami okres wyborczy, w maju wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią wybory do Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej. Krajowe wybory parlamentarne, do których przygrywką są wybory do europarlamentu są znaczące również dla samorządu. Ideałem byłoby jakby wybory krajowe nie miały wpływu na działalność samorządu, ale do ideału jeszcze nam daleko. Kompetencje samorządom są odbierane na rzec szeroko zakrojonej centralizacji. (Pisałam o tym w poprzednim roku na łamach GŁ). Stąd dwa słowa o polityce krajowej w rubryce samorządowej.

Czytaj więcej...

Motywujący niedosyt!

Unihokejowy sezon dla seniorów Olimpii Łochów zakończył się. W meczu o brązowy medal przegraliśmy z drużyną MUKS Zielonka 6:4. To jeszcze nie czas na podsumowania, ale na ochłonięcie…

Ciężko mi się piszę ten artykuł, ponieważ muszę (bez entuzjazmu) wracać myślami do wydarzeń, które miały miejsce 13 kwietnia w Zielonce. Parę lat czekaliśmy na grę w Super Finale (ostatni raz w 2015 roku), w którym spotykają się cztery najlepsze drużyny, by walczyć o złote i brązowe medale. Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani. Nasze myśli koncentrowały się głównie na zbliżającej się batalii. Dziewczyny, studia, praca, czy inne aktywności zeszły na dalszy plan.

Czytaj więcej...

„Bon dla Seniorów”

W związku z realizacją projektu „Bon  dla seniorów” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, grupa SMS „Stan Młodości Stabilnej” w ramach projektu „Bony dla seniorów” realizowanego przez Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości, uzyskała  wsparcie finansowe w formie  bonu społecznego w wysokości 1850 zł przeznaczone na realizację projektu przedstawionego we wniosku o udzielenie  bonu społecznego między innymi na wyjazd w dniu 11 kwietnia 2019 roku do Teatru Powszechnego w Warszawie na sztukę „Strach zżerać duszę” oraz uczestnictwo grupy (przed sztuką) w warsztatach dotyczących zapoznania się z pracą  teatru, przygotowania aktorów do występu na scenie, dekoracji, strojów, a także udział  w warsztatach teatralnych w formie ćwiczeń dotyczących  gry aktorskiej.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 W związku z akcją strajkową Związku Nauczycielstwa Polskiego wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez Gminę Łochów przystąpiły 8 kwietnia br. do tej akcji. Możliwe były tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, na których frekwencja była kilkuprocentowa. Dowóz do szkół funkcjonował bez zmian - autobusy przewoziły powietrze. Najkrócej, bo przez tydzień, strajk trwał w SP w Kamionnie, w pozostałych szkołach strajkowano do przerwy świątecznej. Mimo strajku egzaminy zewnętrzne, zarówno na podbudowie gimnazjum, jak i na podbudowie szkoły podstawowej - jakie w tym czasie były zaplanowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną - odbyły się. 

Czytaj więcej...

15 lat PL w UE

Jak Polska długa i szeroka na różne sposoby obchodzone jest 15 lat członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej, gdzie „Oda do radości” stała się wręcz hitem lecz mało w tym refleksji. O takową, krótką i konkretną, pokusił się JKM na swoim poście dnia 1. maja: 

"1 maja mija 15 lat od przystąpienia Polski do niemiecko-francuskiego projektu politycznego nazywanego Unią Europejską. Czy pod względem gospodarczym to dobrze wykorzystany czas dla Polski?

Zacznijmy od unijnych dotacji, bo jest to temat najbardziej nośny i mamy tu do czynienia z największymi manipulacjami. Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że w ciągu 14 lat i 11 miesięcy (do końca marca 2019 roku) transfery finansowe z Unii Europejskiej do Polski wyniosły 163,7 mld euro. Z kolei polskie wpłaty oraz zwroty środków do budżetu UE sięgnęły w tym okresie sumy 53,9 mld euro.

Czytaj więcej...

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami

Przyjęty przez radnych na ten rok program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie naszej Gminy zawiera w sobie bardzo ważkie cele. Ma on zapobiegać bezdomności zwierząt oraz sprawować opiekę nad nimi, ale ma również zapobiegać wzrostowi populacji tych zwierząt, w szczególności poprzez obowiązkową ich sterylizację albo kastrację w schroniskach, a także usypianie ślepych miotów w uzasadnionych przypadkach. Ponadto ma zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom, w szczególności poprzez poszukiwanie nowych właścicieli dla zwierząt.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zdarzenia drogowe w powiecie węgrowskim

Policjanci podczas majowego weekendu odnotowali 4 kolizje i 2 nietrzeźwych kierujących. W tym czasie nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu oraz gości czuwała zwiększona liczba patroli.

3 maja doszło do kolejnego zdarzenia w miejscowości Jasiorówka. Policjanci  trakcie patrolu zatrzymali pojazd do kontroli. Sprawdzili stan trzeźwości 62 – letniego kierującego renaultem, który wykazał blisko 3 promile ponadto miał zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Czytaj więcej...

Rehabilitacja lecznicza w KRUS

KRUS zgodnie ze swym ustawowym obowiązkiem zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Rehabilitacja jest organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób.

Czytaj więcej...

Z nowych peronów …

Właściwie to już zapomnieliśmy perypetie z modernizacją odcinka Tłuszcz – Łochów – Sadowne linii kolejowej Rail Baltica. Również podróżni na trasie Sadowne - Czyżew, na linii z Warszawy do Białegostoku, korzystają od 10 marca br. z nowych peronów. To jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Rail-Baltica. Projekt "Prace na linii E75 na odcinku Sadowne - Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów - Sadowne" jest współfinansowany ze środków unijnych CEF „łącząc Europę”, a roboty związane z odcinkiem Sadowne - Czyżew opiewają na kwotę wartości 569 mln zł.

Czytaj więcej...

Poprawka do Konstytucji

Z postu JKM z 3 maja br.:

43 lata temu, 10 lutego 1976 roku, Sejm uchwalił poprawkę do Konstytucji PRL. Jednak śp.Stanisław Gucwa, prezes ZSL, jako członek prezydium Frontu Jedności Narodu, wraz z większością tego prezydium, sprzeciwił się sformułowaniu o "trwałym i nienaruszalnym sojuszu z ZSRS"; zapisano tylko niezobowiązujący zapis "o przyjaźni z ZSRS". Tymczasem niedawno WCz.Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział: "Złożymy poprawkę o zmianę w konstytucji, o wpisanie członkostwa w UE do polskiej konstytucji”. WCzc.Jarosław Kaczyński poszedł dalej i powiedział, że "przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu".

Czytaj więcej...

Nauczyciele kontra rząd. Do przerwy 0:2

Paweł Czernich  -  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/  26.04.2019, 08:24

Strajk nauczycieli został zawieszony. Ale czy to oznacza koniec protestu? Jeżeli trwający od ponad dwóch tygodni strajk pracowników oświaty porównalibyśmy do meczu piłkarskiego, to drużyna nauczycieli właśnie straciła drugą bramkę i na przerwę schodzi z opuszczonymi głowami. Pedagogom trudno będzie odwrócić losy spotkania, którego druga połowa ma zacząć się we wrześniu. Zwłaszcza, kiedy drużyna zaczyna buntować się przeciwko swojemu trenerowi.

Czytaj więcej...