Archiwum

Plan minimum wykonany!

Jesteśmy już poważną drużyną. A przynajmniej za taką się uważamy. Trenujemy długo, zawsze zakładamy sobie nowe cele i dążymy do ich realizacji. Mimo, iż unihokejowy sezon jeszcze się nie skończył, możemy być z siebie zadowoleni. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia!

Być znów w najlepszej czwórce w Polsce – był to dla nas plan minimum. Brawo, udało się. Ale czy po przegranym półfinałowym dwumeczu z obecnym jeszcze Mistrzem Polski drużyną Górale Nowy Targ czujemy niedosyt? Oczywiście i to bardzo duży. Zagraliśmy dwa dobre, równe spotkania. RÓWNE – to słowo klucz. Nigdy nie było to definicją naszych meczów. Powiedzmy sobie uczciwie. Od zawsze, gdy kibice oglądali nasze spotkania mogli w ciemno u bukmacherów stawiać,

Czytaj więcej...

Łochowska, sportowa niedziela

W dniu 10 marca 2019 r. odbyło się w Łochowie wydarzenie, które przejdzie do historii, a którego echo będzie niosło się przez długi czas - rzecz o charytatywno-sportowej imprezie, czyli biegu dla Eli i Dawida.

Rodzinna, charytatywno-sportowa impreza została zorganizowana przez Łochowską Grupę Biegową z p. Prezes Teresą Węgrzyn na czele oraz tutejszą Parafię reprezentowaną przez Ks. Piotra Jarosiewicza. Impreza przyciągnęła całe rodziny, oprócz biegaczy było mnóstwo dzieci w tym sporo maluszków w wieku przedszkolnym dla których przygotowano dużo atrakcji: malowanie buzi, zabawy zorganizowane przez Panią Anię, słodkie upominki i baloniki . Przewodnim celem imprezy była zbiórka środków na rzecz poszkodowanych w wypadku samochodowym - Eli i Dawida.

Czytaj więcej...

Oświadczenie Burmistrza Łochowa

Szanowni Państwo,

W marcu po raz kolejny na łamach Gazety Łochowskiej i na portalach społecznościowych ukazała się cała seria kłamliwych materiałów na temat najważniejszej, wyczekiwanej od lat inwestycji w miejscu obecnego przejazdu kolejowego na ul. Wyszkowskiej. Artykuł w naszej lokalnej gazecie zawiera wiele kłamstw i insynuacji m.in. na temat zaangażowania i roli mojej osoby. Znając oczekiwania naszych mieszkańców od samego początku pełnienia przeze mnie funkcji burmistrza zależało mi na tej inwestycji, bo ona jest konieczna nie tylko dla nas, mieszkańców Gminy Łochów, ale też dla wszystkich przejeżdżających przez naszą gminę. Przez cały czas wszystkie zainteresowane tą inwestycją osoby informowałem o kierunkach prac i przekierowywałem do wykonawcy i inwestora.

Czytaj więcej...

Zapowiadała się spokojna sesja

Zapowiadała się zwykła, spokojna sesja, choć obecność licznych osób na widowni, które chyba były po raz pierwszy, wieszczyła awanturę. Po obszernych wystąpieniach przedstawicieli policji i wojska, burmistrz wygłosił swoje rutynowe sprawozdanie z działalności między sesjami. Ku mojemu zdziwieniu, bo nie wiem co spowodowało tak ostre wystąpienie, burmistrz zakończył swoją wypowiedź oświadczeniem.

Zastanawiam się, czy w świetle prowadzonych postępowań prokuratorskich, powinno wygłaszać się oświadczenie w przedmiocie postępowania? W jakim celu przywołuje się opinie Rady Miejskiej w Łochowie 2015 roku skoro ona nie dotyczyła tunelu ani wiaduktu wzdłuż ul. Wyszkowskiej, lecz nowego śladu DK62? W jakim celu przywołuje się plany zagospodarowania przestrzennego miasta Łochowa sprzed 25 lat, gdy one od prawie 20 lat nie obowiązują?

Czytaj więcej...

Wieści gminne

• Wojewoda Mazowiecki ogłosił nabór wniosków na 2019 r. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w regionie. Wnioski o dofinansowanie można składać do 12 kwietnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Wtym roku na terenie naszego województwa na budowę, przebudowę, remonty dróg gminnych i powiatowych przeznaczonych zostanie blisko 0,5 mld zł.Gminy mogą złożyć dwa wnioski i otrzymać środki z budżetu państwa na dofinansowanie dwóch zadań, natomiast powiaty ziemskie oraz miasta na prawach powiatu mogą złożyć trzy wnioski i otrzymać dofinansowanie na realizację trzech zadań. Powiat Węgrowski złoży dwa wnioski lecz żaden nie odnosi się do zadań z terenu naszej gminy, zaś Gmina Łochów: ul. Mickiewicza i ul. Stawową w Łochowie.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Seria włamań

W ostatnim czasie, na terenie naszego powiatu nasiliły się kradzieże z włamaniem. Dotychczas policjanci zatrzymali dwóch podejrzanych:

- 11 marca zatrzymano26-letniego mieszkańca Węgrowa podejrzanego o liczne włamania i kradzieże na łączne straty ponad 20 tysięcy złotych. Okradał sklepy, domki letniskowe, pomieszczenia gospodarcze i kradł odzież, pieniądze, elektronarzędzia .Mężczyzna przyznał się do winy, usłyszał już zarzuty;

- zatrzymano też 25-letniego mieszkańca Warszawy, który odpowie za 6 kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych na terenie naszego powiatu, kradnąc m.in. biżuterię, laptopy, telewizory.  Jego łupem padły przedmioty o łącznej wartości ok. 40 tysięcy złotych.

Czytaj więcej...

Gminne sypendium

27 lutego br. radni naszej gminy ustanowili program stypendialny.Stypendium przeznaczone jest dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych i uczniów klas dotychczasowych gimnazjów na terenie Gminy Łochów i stanowi wyróżnienie dla uczniów za wyniki w nauce.

By uczeń klasy IV-VI otrzymał je musi spełnić co najmniej jedno z nw. kryteriów:

1) w wyniku klasyfikacji śródrocznej lub klasyfikacji rocznej powinien on uzyskać średnią ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych co najmniej 5,60;

Czytaj więcej...

Wyczarować kwiaty z bibuły

Barbara Kowalczyk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury w Urlach na zaproszenie Publicznej Biblioteki im. Medarda Downarowicza w Łochowie przeprowadziła warsztaty z rękodzieła artystycznego dla dzieci klas IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie dnia 29 marca 2019 roku.

Tematem warsztatów była wiosna, która jeszcze nieśmiało do nas zagląda. Pani Barbara pokazała jak w prosty sposób wyczarować kwiaty z bibuły, które na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe do wykonania. Dzieci ze skupieniem słuchały i odkrywały tajniki wykonania takich dzieł, a zaraz potem same ochoczo zabrały się do pracy.Na koniec warsztatów Pani Barbara przeczytała fragmenty poezji patronki Trójki - Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej...

Bliski Wschód z bliska

W piątek, 5 kwietnia, w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie odbyła się IV Konferencja Geograficzna, zorganizowana przez p. Joannę Ryszawę i p. Pawła Kruszewskiego - nauczycieli geografii w łochowskim liceum i technikum. Na konferencji obecni byli goście ze szkół z Łochowa, Kamionny, Sadownego i innych.

Wykładów mieli również możliwość wysłuchać uczniowie łochowskiego ZSP, realizujący geografię w zakresie rozszerzonym. Konferencję otworzył dyrektor szkoły, Andrzej Suchenek. Wykłady wygłosili dr Anna Dudek i dr Maciej Kałaska z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej...

Warszawska Syrenka w Łochowie

28 marca br. odbyły się eliminacje powiatowe do finału konkursu recytatorskiego 42 edycji „Warszawska Syrenka”. Poziom okazał się wyższy niż w latach ubiegłych. Eliminacje odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III, klasy IV-VI, VII-VIII wraz z III gimnazjalną.

Jury dla kategorii wiekowej klas 0-III w składzie Anna Mizińska - koordynator Warszawskiej Syrenki w Mazowieckim Instytucie Kultury, Małgorzata Szeja - dyrektor LGD "Bądźmy Razem", polonistka, Aneta Kowalczyk - koordynator do spraw artystycznych w MiGOK w Łochowie, koordynator etapu powiatowego konkursu, przyznało następujące zwycięstwa: 

Czytaj więcej...

Osobowości - już 9 raz

30 marca w należącym do Grupy Arche luksusowym hotelu Pałac i Folwark Łochów, odbyła się IX edycja Gali „Osobowości i Sukcesy Roku 2019”. Wręczono statuetki za wyjątkowe dokonania w dziedzinie twórczości, przedsiębiorczości oraz inicjatyw społecznych.

Ten wyjątkowy wieczór prowadziły Kasia Motloch i Wiola Wrzesińska. Organizatorem i pomysłodawcą jest Mariusz Pujszo, wydawca magazynu „Osobowości i Sukcesy”.Najważniejsi byli jednak tego wieczoru laureaci, których wybrali członkowie Redakcji magazynu „Osobowości i Sukcesy” oraz laureaci nagradzani w poprzednich edycjach.Statuetki zostały przyznane w kategoriach: „Osobowość Roku”, „Super Sukces Roku”, „Sukces Roku

Czytaj więcej...

Kowalstwo artystyczne Kubata

22 marca 2019 r. w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się uroczysty wernisaż wystawy kowalstwa artystycznego Mariusza Kubata.

Artysta mieszka i tworzy w miejscowości Urle nad Liwcem. Licznie zgromadzona publiczność (w tym przyjaciele i rodzina twórcy) obejrzała sztukę użytkową m.in. ozdobne krzesła, stolik, liczne świeczniki a także artystyczne topory i rzeźbiarskie - sylwetowe figurki (np. ,,Pietę" i ,,Krucyfiks").  Mariusz Kubat zajmuje się kowalstwem od ponad czterdziestu lat. Jego inną pasją jest tworzenie poezji. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, a swoje dzieła

Czytaj więcej...

Wiosenne szczepienie lisów

Między 25 marca a 7 kwietnia 2019 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać.

Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Akcja wiosennego szczepienia lisów dotyczy m.in. naszego powiatu.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka koloru brunatno - zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Czytaj więcej...