Archiwum

Wilczym tropem dla Niezłomnych

Po raz dziewiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym władze Gminy Łochów dnia 1 marca o godz. 17.30 w Parku „Dębinka” dokonały uroczystego otwarcia obchodów pamięci Niezłomnych, poprzez złożenie kwiatów pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego „Jura”. Po czym, już o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Jerzyskach rozpoczęła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej zostały złożone kwiaty na symbolicznej mogile porucznika „Jura” - znajdującej się na terenie Małej Szkoły Podstawowej w Brzuzie, gdyż nadal nie wiadomo dokąd KBW wywiozły jego zwłoki i gdzie został zakopany.

Czytaj więcej...

Nie upaść po potknięciu!

„Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę mu…” - mam nadzieję, że nie będę musiał kończyć tego przysłowia. Jednak takie myśli nachodzą nas po pierwszym meczu ćwierćfinałowym ekstraligi mężczyzn w unihokeja. Teraz przed nami prawdziwy test umiejętności!

Mieliśmy wszystko poukładane. Dużo pracy, krótkie zgrupowanie, treningi indywidualne, analiza przeciwników. W sobotę dobra atmosfera, motywacja, rozgrzewka i wyrównany mecz, który…przegrywamy po dogrywce 11:10. Drużyna z Gorzowa Wielkopolskiego wraca na Zachód kraju ze świadomością, że są bliżej, niż my w walce o medale. Może to pozornie proste przysłowie okazało się jak najbardziej prawdziwe? Może za bardzo myśleliśmy już o półfinałowym spotkaniu zamiast skupić się na tym, co mamy teraz? „Jakoś to będzie, ale na pewno wygramy, bo jesteśmy lepsi?” Bez wątpienia krążyły w naszej głowie takie myśli.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 W związku z obchodami 50-lecia nadania Łochowowi praw miejskich, Burmistrz Łochowa zwrócił się z prośbą do osób, posiadających archiwalne fotografie dokumentujące miejsca oraz wydarzenia z przeszłości naszego miasta. Wybrane zdjęcia zostaną zeskanowane i wykorzystane do działań promujących jubileusz. Fotografie prosimy dostarczać do Urzędu Miejskiego w Łochowie, gdzie zostaną zeskanowane i opisane, a oryginały pozostaną w ich posiadaniu. Zeskanowane zdjęcia można też przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

• W niedzielę, 24 lutego br., na placu przy kościele parafialnym w Łochowie, w ramach akcji „Podaruj kroplę miłości” - po raz dziesiąty oddawano honorowo krew. Pobór prowadzono w godzinach 9-13 w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Czytaj więcej...

Wolność zgromadzeń

Patrzę na zdjęcie w jednej z podwarszawskich gazet, na którym jest pokazana grupa mieszkańców z transparentami w dłoniach. Hasła przeróżne, od treści powściągliwych,  do takich, które, przy złej woli, można uznać za obraźliwe. Podpis fotografii: demonstracja na komisji gospodarki. Nie, to nie fotografia z posiedzenia komisji przy Radzie Miejskiej w Łochowie, lecz w Wołominie. Co ma Wołomin do Łochowa, zapytacie. Jednak coś te  gminy łączy, ale o tym na koniec.

Zdjęcie ilustrujące artykuł „Śmieci dwa razy droższe!”, o którym piszę, zapadło mi w pamięć, gdyż widząc je i czytając artykuł nasunęło mi się pytanie: jak taka demonstracja byłaby odebrana w Łochowie? Czy nie jako atak na władzę, bez względu na którą, na władzę wykonawczą (burmistrza) lub uchwałodawczą (radę miejską), gdyż  jednej (burmistrzem jest kobieta) i drugim dostało się na widocznych na zdjęciu transparentach.

Czytaj więcej...

Szósta "zwyczajna"

Na 27 lutego br. zwołano szóstą Zwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Łochowie w miejscu jak dotychczas - sali konferencyjnej Dworca w Łochowie. Sesję rozpoczęto od sprawozdania z działalności Burmistrza Łochowa w okresie między sesjami. Również w normalnym, spokojnym trybie radni podjęli kilka uchwał:

- w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2019-2038;

- w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Łochów na 2019 r.;

- w sprawie przyjęcia „Lokalnego Programu Stypendialnego Gminy Łochów” dla wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży szkół podstawowych i klas dotychczasowych gimnazjów na terenie gm. Łochów;

Czytaj więcej...

Uzyskał pełnoletniość

21 lutego 2019 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie odbyła się uroczysta gala rozstrzygnięcia XVIII edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Pióro szuka talentu” organizowanego pod patronatem Starosty Węgrowskiego, Burmistrza Łochowa oraz Nadleśnictwa Łochów. Osiemnasta edycja konkursu dowodzi, że stał się on pełnoletni.

Jury konkursu oceniło 221 utworów, nadesłanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu węgrowskiego w dziedzinie poezji i prozy oraz w kategorii specjalnej, jaką stanowi wiersz o lesie.

Czytaj więcej...

W rytmie dojrzałego serca

20 lutego 2019 roku w Sali Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyło się już po raz czwarty rokrocznie organizowane spotkanie muzyczno-poetyckie „W rytmie dojrzałego serca – Walentynki 2019”, które zostało zorganizowane przez Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Odbiorcami tego wydarzenia byli słuchacze ŁUTW oraz gościnnie członkowie UTW z Tłuszcza wraz ze swoim  koordynatorem UTW Aleksandrą Skonieczną.

Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć samego Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego, Wiceburmistrz Małgorzaty Łotarskiej, Dyrektora MiGOK w Łochowie Artura Lisa (kierownika ŁUTW), Agnieszki Szewczyk właścicielki Agencji Banku PKO SA w Łochowie, Beaty Załeckiej Dyrektorki Biblioteki Medarda Downarowicza w Łochowie, Janiny Gałązki - Przewodniczącej Klubu Seniora „Złota Jesień”. Spotkanie zorganizowała i poprowadziła koordynator ŁUTW Aneta Kowalczyk.

Czytaj więcej...

Z cyklu: Ludzie listy piszą

Tunelowa zagadka

Wszyscy przejeżdżający i przechodzący przez przejazd w Łochowie zadają sobie pytanie, co się stało z planowanym od lat w tym miejscu tunelem. Każdy myślący racjonalnie człowiek chciałby, żeby on w tym miejscu powstał. Tymczasem minęły prawie dwa lata od podpisania umowy na tunel i dzisiaj okazuje się, że usilnie próbuje się zamienić go na wiadukt. Jednak my, mieszkańcy, jesteśmy już bogatsi o wiedzę na temat rzeczywistych przyczyn tej zamiany. Opowiemy Państwu tę historię, pamiętając, że każda zagadka ma swoje tajemnice. Zacznijmy od przetargu.

Kwota, jaka została przeznaczona na tę inwestycję przez PKP PLK S.A. (inwestora), to 38 mln zł. Zwycięzcą przetargu została firma PORR, która zaoferowała wybudowanie tunelu za 27 mln zł. Jest to jedna z zagadek, która nas nurtuje: dlaczego wykonawca podjął się realizacji tego zadania za kwotę

Czytaj więcej...

Policyjne info

Działania pod kryptonimem „smog”

27 luty policjanci prowadzili wzmożone działania pod kryptonimem „smog”. Stróże prawa sprawdzali czy kontrolowane przez nich pojazdy nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Również reagowali na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów. Działania te pozwolą na wyeliminowanie z ruchu drogowego samochodów niesprawnych technicznie.

Prowadzone działania mają również charakter edukacyjny. Policjanci przypominają kierującym, że dający się we znaki smog, to nie tylko „zasługa” kominów fabryk i słabej jakości paliwa opałowego domów jednorodzinnych, ale także niesprawnych technicznie pojazdów i złej jakości ich spalin. Podczas działań policjanci skontrolowali 28 pojazdów, w tym dniu nie ujawniono nieprawidłowości w zakresie emisji spalin.

Czytaj więcej...

Wybory w sołectwach

Zakończyły się sołeckie wybory na kolejną kadencję, tym razem na lata 2019-2023. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys oraz członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Do zakresu działania sołectwa należy:

- utrzymywanie porządku i czystości na terenie sołectwa;

- organizowanie samopomocy mieszkańców i wspólnych prac na rzecz sołectwa;

Czytaj więcej...

Trzy stawki VAT dla pączka

Tłusty czwartek to znakomita okazja, aby pokazać jak bardzo chory jest nasz system podatkowy. Otóż w Polsce mamy 3 rodzaje pączków podatkowych! Pączki w Polsce obłożone są stawkami VAT 5%, 8% oraz 23%!

➡ Dietetyczne pączki do zjedzenia w ciągu dwóch tygodni zostały objęte stawką 5%.
➡ Tradycyjne pączki z większą ilością cukru wpadły w stawkę 8%.
➡ Natomiast zarówno mniej, jak i bardziej słodkie, za to o dłuższej przydatności do spożycia zostały objęte stawką 23%.

Od lat z okazji tłustego czwartku cała Polska śmieje się z trzech różnych stawek VAT na pączki, a mimo to ten chory system nie ulega zmianie. Kolejne rządy zamiast reformować system to jeszcze pogłębiają jego patologię. Musimy to zmienić i wreszcie skończyć z tymi podatkowymi absurdami!

Za: fb JKM

Czytaj więcej...

Jerzy Syryjczyk - postać nieznana

         W bieżącej edycji G.Ł. przedstawiamy kolejną - nieznaną nam postać, a związaną z Łochowem przez pewien okres czasu.

Jerzy Syryjczyk, ur. 15 października 1950 r. w Wohyniu, zm. 13 stycznia2009 r. w Warszawie - polski duchowny katolicki, doktor habilitowany, specjalista w zakresie kościelnego prawa karnego, wykładowca akademicki, od 1992 prałat Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 w Diecezji Siedleckiej, a następnie pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz parafii Łochów.

Czytaj więcej...

Oszukują na „amerykańskiego żołnierza"

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Nie są to już siermiężnie podrabiane dowody osobiste czy prawa jazdy, ale umiejętnie stosowane socjotechniki wykorzystywane w social mediach. W ostatnim czasie na Mazowszu kilka osób padło ofiarą tego typu przestępstw.

Pod koniec ubiegłego roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom na rynku telekomunikacyjnym i bankowym, w wyniku których dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych użytkowników.

Czytaj więcej...