Archiwum

Nasze Miasto

Pięćdziesiąt lat temu Łochów otrzymał prawa miejskie. Na tę okoliczność 30 stycznia 2019 r. podjęliśmy uchwałę Rady Miejskiej w Łochowie w sprawie obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Miasta Łochowa, na mocy której burmistrz powoła komitet organizacyjny obchodów jubileuszu. Komitet zaś zorganizuje nam, jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, wydarzenia, imprezy, konkursy, wręczy medale okolicznościowe.

Jak powstaje miasto? Według ustawy o samorządzie gminnym, Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia nadaje gminie lub miejscowości status miasta i ustala jego granice. Rozporządzenie to może być wydane także na wniosek zainteresowanej rady gminy. Wydanie rozporządzenia wymaga zasięgnięcia przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanej rady gminy, poprzedzonej przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami. Takie przepisy obowiązują dziś.

Czytaj więcej...

Turniej Charytatywny

10 lutego w obydwu łochowskich halach sportowych: przy ulicy Wyspiańskiego  (ZSP) oraz przy ulicy 1 Maja (SP 3) odbędzie się piłkarski turniej charytatywny na rzecz Eli i Dawida - poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym 28 grudnia ub. r., w którym śmierć poniosła jedna osoba, a trzy pozostałe zostały ranne. Jedna z nich - Ela, uczennica naszego gimnazjum - jak dotąd nie odzyskała przytomności.

Liczba drużyn zgłoszonych do turnieju przeszła wszelkie oczekiwania organizatorów i wolontariuszy, nad którymi czuwa ksiądz Piotr Jarosiewicz. Zgłosiło się aż 48 drużyn. Zostały podzielone na 8 grup, po 6 zespołów, a mecz ma trwać 8 minut, 2 najlepsze drużyny w grupie przechodzą do 1/8 finału, po czym wyłonionych zostanie 8 najlepszych (do 1/4 finału), itd. Na płycie boiska: bramkarz + 4 zawodników.

Czytaj więcej...

Wytrzymać presję!

Unihokejowy sezon wkracza w decydującą fazę. Rozpoczynają się playoffy. Jeśli teraz pozwolimy sobie na wpadki i słabe mecze, medal znów przejdzie nam koło nosa…

„Chłopaki teraz to musimy się spiąć”, „walczymy do końca” – takie słowa są prawdziwe i motywujące. Jednak kluczem jest słowo „teraz”. Tak naprawdę TERAZ to już nie zdążymy wszystkiego nadrobić, wytrenować, ulepszyć. Nasza forma jest wypadkową wielu czynników. Głównym z nich jest praca przez cały rok. Jesteśmy świadomi tego, że przez ten czas daliśmy z siebie dużo, ale też, że trochę nam brakuje.

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 Gmina Łochów informuje, że firma odbierająca odpady komunalne prowadzi kontrolę prawidłowości segregacji odpadów (tzn. czy są zbierane zgodnie z deklaracją o wysokości opłat). Przypadki niewłaściwie prowadzonej segregacji odpadów będą przez firmę zgłaszane do Urzędu. Jeżeli właściciel nieruchomości zadeklarował zbieranie odpadów w sposób selektywny i ponosi opłatę 13 zł od osoby miesięcznie, a odpady nie są segregowane zostanie naliczona wyższa opłata (tzn. 26 zł od osoby na miesiąc). 

• Darmowa aplikacja MOJE ODPADY jest już dostępna dla mieszkańców gminy Łochów. W aplikacji można przeglądać harmonogramy odbioru odpadów, a także ustawić powiadomienia (np. przypomnienie przed terminem odbioru odpadów). Znajdziecie w niej informacje o właściwej segregacji odpadów oraz o funkcjonowaniu PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Aplikację można pobrać w Google Play oraz w App Store.

Czytaj więcej...

Impreza pod Kapeluszem

Dnia 30 stycznia 2019 r., Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Miejski i Gminny Ośrodek Kultury  w Łochowie  zorganizował Noworoczną Imprezę Kapeluszową. Wieczór dedykowany był wszystkim Słuchaczom  ŁUTW oraz zaproszonym gościom.

Z zaproszenia skorzystali:  Małgorzata Łotarska - Wiceburmistrz Łochowa, Maria Komuda - Skarbnik Urzędu Gminy w Łochowie,  Beata Załecka - Dyrektor Biblioteki w Łochowie, Monika Woźnicka - artysta plastyk, Rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tłuszczu - Katarzyna Rostek oraz koordynator UTW w Tłuszczu - Aleksandra Skonieczna wraz z liczną grupą Słuchaczy UTW z Tłuszcza.  Nie zabrakło oczywiście gospodarza MiGOK w Łochowie  - Dyrektora Artura Lisa, który jest zarazem kierownikiem ŁUTW.

Czytaj więcej...

Sesja styczniowa

Sesja styczniowa Rady Miejskiej w Łochowie odbyła się 30-ego dnia tego miesiąca. W poprzednich sesjach coraz większych rumieńców nabierał punkt sesji, w którym Burmistrz Łochowa składał sprawozdanie z działalności w okresie między sesjami lecz podczas sesji styczniowej już tak nie było.

Pytania radnych były konkretne, nie było też interpelacji, a wszystkie uchwały przeszły tego dnia jednogłośnie (13 uchwał). 

Podjęte uchwały tego dnia dotyczyły:

- wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Łochów na lata 2019 - 2038;

- wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Łochów na 2019rok;

Czytaj więcej...

Tak było w 2005 roku

Jeszcze kilkanaście lat temu, tak właśnie wyglądał nasz łochowski „pałac” (określany tak od dziesięcioleci przez miejscowych) z pierwszej połowy XIX wieku, dawna posiadłość Hornowskich, Downarowiczów, a następnie Zdzisława hrabiego Zamoyskiego.

Po przejściu frontu w 1944 roku, w wyniku nacjonalizacji majątków ziemskich, zamieszkany przez 21 rodzin robotniczych - 85 osób. Stan szybko postępującego zniszczenia, brak troskliwego i czujnego oka gospodarza (wszak to „pańskie”) spowodował, że „Pałac” zaczął popadać w ruinę (dziury w dachu, zawilgocenie, odpadanie tynków). Snuto jedynie plany, przewidywano np. odstąpienie obiektu na Ośrodek Rehabilitacyjny dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalno-Socjalnych. Z tego względu wykwaterowano nawet część rodzin do specjalnie wybudowanych mieszkań zastępczych.

Czytaj więcej...

Policyjne info

#StopPrzemocy

Policjanci w całym kraju zatrzymali już ponad dwadzieścia osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też takich, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. O zatrzymaniach powiadomiono prokuratury, którym przekazano zgromadzone materiały dowodowe. Policja dziękuje wszystkim obywatelom i mediom za czujność jaką się wykazały i przekazały Policji informacje o bezprawnych wpisach czy komentarzach. Jednocześnie przypomina się, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde tam działanie pozostawia ślad.

Czytaj więcej...

Fałszywy wnuczek nadal atakuje

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej wciąż na Mazowszu zdarzają się przypadki oszustw metodą "na wnuczka" czy „na policjanta”. Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze.

Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta.

Czytaj więcej...

Mama prowadzi za rączkę

Matka wypytująca o warunki pracy dla swojego syna, czy ojciec wciskający go na siłę do firmy, w której pracuje? Brzmi nieprawdopodobnie, jednak jak się okazuje to rzeczywistość. Efekt bezstresowego wychowania.

Dziennikarze portalu Tok FM przeprowadzili rozmowę z kilkoma biznesmenami, którzy w ostatnim czasie poszukiwali pracowników do swojej firmy. Ci nie pozostawiają żadnych złudzeń, pokoleniu obecnych 25-30 wysługują rodzice.

Czytaj więcej...

Antysmogowe paliwa

Już od ponad pół roku obowiązuje zakaz stosowania na Mazowszu wskazanych w uchwale antysmogowej paliw.

– Termin wprowadzenia tych ograniczeń nie jest przypadkowy. Często na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego decydujemy o rodzaju opału, którego będziemy używać zimą. Wielu z nas w czasie wakacji podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania. Warto przed podjęciem obu tych decyzji zapoznać się z zapisami uchwały antysmogowej – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych UMWM.

Czytaj więcej...

Adolf Bon - postać nieznana

Adolf Bon – to kolejna nieznana naszemu lokalnemu środowisku postać, która dosyć mocno związana była z Łochowem przez 9 lat (w latach 1935 – 1944), gdyż był on działaczem chłopskim i nauczycielem. Z Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Bon możemy się dowiedzieć:

Adolf Bon (ur. 1890 w Huszczy, zm. 14 sierpnia 1944 w Łochowie) - polski nauczycielspółdzielca i działacz chłopski, poseł na Sejm I kadencji (1922–1927).

Czytaj więcej...

Jak oni tak mogli żyć?

Lat temu - powiedzmy, 140 - Warszawa i Łódź były w zaborze rosyjskim. Poznań w pruskim, a Kraków w austriackim. Nie istniała Państwowa Inspekcja Pracy, żadne unijne socjalistyczne instytucje nie nakazywały Polsce właściwego traktowania robotników. O dziwo robotnik w Polsce zarabiał wtedy więcej niż robotnicy w Paryżu czy w Londynie. Jakim cudem?!

W Europie szybko rozwijała się sieć kolejowa. I o dziwo z wyjątkiem Rosji (gdzie w sprawę wtrącił się sztab wojskowy...) we wszystkich państwach szerokość torów kolejowych była taka sama. Bez Unii Europejskiej. Nawet bez polskiego Komitetu Normalizacji i Miar. Jakim cudem?!

Czytaj więcej...