Archiwum

Nowa VIII kadencja

Rozpoczęła się nowa pięcioletnia VIII kadencja samorządu Gminy Łochów. My, radni i burmistrz odebraliśmy zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej w Łochowie pani Bożeny Warzychy i złożyliśmy ślubowanie treści - "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców." Innymi słowy, radny ślubuje pracować dla dobra i pomyślności gminy, postępować zawsze zgodnie z prawem, kierować się w swoim działaniu interesami gminy i jej mieszkańców, reprezentować swoich wyborów oraz troszczyć się o ich sprawy i nie szczędzić sił ani czasu dla wykonywania tych obowiązków. Dopomóż Bóg, aby nie uciekły mi z pamięci słowa roty ślubowania.

Czytaj więcej...

Widowiskowa po remoncie

Sala widowiskowo-kinowa w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury przeszła kompleksowy remont w celu przystosowania jej do warunków nowoczesnego kina i teatru. Przygotowana została reżyserka oraz mini studio nagraniowe. Posadzka sali została podniesiona w celu utworzenia kąta nachylenia sprzyjającego widoczności w dalszych rzędach. Zamontowano 116 nowych foteli kinowych z miejscami na kubki i 6 dodatkowymi miejscami rozkładanymi. Zamontowano srebrny, zwijany, perforowany ekran do projekcji 3D.

Czytaj więcej...

Ciężka praca procentuje!

W Łochowie unihokej rozwija się coraz prężniej. Młodzież licznie przychodzi na zajęcia, Olimpia odnosi sukcesy w wielu kategoriach wiekowych. Przykład musi iść z góry. Przenieśmy się do naszych południowych sąsiadów - Czechów… Nie po to, by kolejny raz wspominać o wyższości czeskiej ligi nad polską, ale by powiedzieć , co robią tam nasi dwaj zawodnicy. W Pradze w dniach 01.12-09.12 odbywają się Mistrzostwa Świata Mężczyzn. Wielka impreza, rozgrywana raz na dwa lata. W 20-osobowej kadrze znaleźli się Sebastian Sternicki i Michał Skura. Stanowią ważny element kadry. Spełniają swoje największe sportowe marzenie, bo każdy z nas chciałby zagrać z orzełkiem na piersi. To jest efekt wieloletniej pracy, bo jednak ogromna większość zawodników, także z naszej drużyny do kadry się nie dostaje. Ale pojawienie się takiej możliwości motywuje, dodaje skrzydeł i sprawia, że chcemy być coraz lepsi.

Czytaj więcej...

Pracowita sesja

28 listopada mieliśmy jedną z pierwszych sesji nowej rady, nowej kadencji, którą zaczęto „z kopyta”. Podjęto na niej aż 10 istotnych uchwał, w tym uchwały „śmieciowe”:

- uchwałę zmieniającą uchwałę z 25 kwietnia br. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gdyż od 1 stycznia 2019 r. pojawiają się obowiązkowo nowe grupy odpadów, np. bioodpady;

Czytaj więcej...

Wieści gminne

21 listopada w sali konferencyjnej Dworca PKP w Łochowie odbyła się Sesja Inauguracyjna VIII Kadencji Rady Miejskiej w Łochowie. Nowo, bądź na nowo wybrani radni złożyli ślubowanie i odebrali zaświadczenia o wyborze na Radnego Gminy Łochów z rąk przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej, po czym wybrali Przewodniczącego Rady. Został nim Sławomir Ryszawa. Wybrano też dwóch Wiceprzewodniczących: Krystynę Kielan i Zofię Jarząbek. Zaprzysiężony też został Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski, który bezpośrednio po zaprzysiężeniu stwierdził m.in. iż będzie kontynuował misję rozwoju gminy Łochów.

Czytaj więcej...

Wolontariuszem być, to mieć

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Jacy? Tacy?" po raz drugi zorganizowało gminne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. W tym roku spotkanie odbyło się 5 grudnia w sali konferencyjnej dworca PKP w Łochowie.

Nasze zaproszenie przyjęli: Burmistrz Gminy Łochów Robert Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie Sławomir Ryszawa, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Węgrowie Tadeusz Krupa, ks. Piotr Jarosiewicz, radni, członkowie i podopieczni stowarzyszenia a przede wszystkim bohaterowie dnia czyli wolontariusze.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Tragiczny w skutkach wypadek

5 grudnia wieczorem w Łochowie (po godzinie 22.00)doszło do tragicznego w skutkach wypadku.Do zdarzenia tego doszło na skrzyżowaniu DK-50 (Aleja Łochowska) z ul. Baczkowską. Samochód osobowy (Mazda) uderzył czołowo w słup elektryczny, auto zaczęło się palić. Samochodem podróżowały trzy osoby. Jedna z nich została zakleszczona w pojeździe.  31-letni kierowca pojazdu zginął na miejscu, dwie pozostałe przewieziono do szpitala. W działaniach ratowniczo-porządkowych uczestniczyli: OSP Łochów Al. Węgrowska, OSP Łochów ul. Fabryczna, OSP Ostrówek, JRG Węgrów, JRG Wyszków, 3x ZRM, Policja.Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący mazdą nie dostosował prędkości do warunków panujących  na drodze, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem uderzając w słup elektryczny. Policjanci apelują do  kierujących pojazdami, pieszych i rowerzystów o ostrożność na drodze. Pamiętajmy że, padający śnieg, śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Wówczas droga hamowania auta znacząco się wydłuża. Wtedy kierujący nie zdąży natychmiast zatrzymać samochodu. Towarzysząca opadom śliska nawierzchnia jezdni sprzyja wypadkom, stłuczkom i potrąceniom.

Czytaj więcej...

Udane współzawodnictwo łochowskich szkół

7 grudnia br. w Zajeździe w Miedznie nauczyciele wychowania fizycznego dokonali podsumowania współzawodnictwa sportowego szkół z terenu powiatu węgrowskiegoza miniony rok szkolny.W ramach kalendarza imprez Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego organizowanych jest około 80 zawodów w 4 kategoriach:

1. szkoły podstawowe (do 100 uczniów)

2. szkoły podstawowe (powyżej 100 uczniów)

3. klas VII Szkoły Podstawowe oraz II i III klasy Gimnazjalne

4. szkoły ponadgimnazjalne.

Czytaj więcej...

Łochowska Jesień Teatralna

Dnia 27 listopada odbył się ostatni spektakl w ramach tegorocznej Łochowskiej Jesieni Teatralnej, organizowanej przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Przedsięwzięcie to było zrealizowane w ramach projektu "Teatr jako forma przybliżenia lokalnej społeczności kultury wysokiej oraz twórczości niezależnych polskich artystów"  dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Teatr i Taniec”.

Czytaj więcej...

Retrospektywa Festiwalu NNW

Tradycją stało się, że kiedy tylko prezydent Gdyni ogłosi zakończenie Festiwal NNW, a na Scenie Teatru Muzycznego zgasną światła, organizatorzy rozpoczynają przygotowania do spotkań z widzami w całej Polsce i za jej granicami. Retrospektywy Festiwalu NNW w każdym miesiącu goszczą w innym mieście. Rok temu obywały się w 11 miejscach naszego kraju m.in. w Krakowie, Lublinie ale również w Ciechanowie i Pułtusku. Tak będzie też przez najbliższy rok.

Do przygotowania Retrospektyw twórcy Festiwalu NNW podchodzą z tą samą pasją i energią jak do realizacji sztandarowego dzieła w Gdyni. Dzięki wsparciu Programu Operacyjnego FIO autorzy projektu chcą tym razem dotrzeć do mniejszych miejscowości,  które zwykle są pomijane w głównym nurcie przekazu

Czytaj więcej...

Wrzesień 1939. Hitler w Łochowie i okupacja

W przeddzień agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę ogłoszono mobilizację, ale społeczność wiejska była tylko umiarkowanie zaniepokojona, gdyż nikt nie przewidywał najgorszego. Poborowi rozprawiali o rzekomo tekturowych czołgach niemieckich, brakach aprowizacyjnych w Niemczech i o sile własnej armii. Na wsi trwały prace na polu przy pięknej pogodzie w piątek i sobotę, 1-2 września, a w niedzielę udawano się na msze w Kamionnie. Niepokój budziło dopiero szybkie posuwanie się nieprzyjacielskich wojsk w głąb kraju, łagodzone wieściami o bohaterskiej obronie Westerplatte i wypowiedzeniu wojny przez zachodnich aliantów. Względny spokój podlaskiej prowincji zburzył wkrótce początek oblężenia Warszawy i pierwsze w tych stronach ataki lotnictwa na stację Łochów i most kolejowy na Liwcu, a także ostrzeliwanie ludzi na polu i na  drogach.

Czytaj więcej...

Kontrowersyjna pierwsza dama

czyli rzecz o Helenie Paderewskiej - cz. II.

Jeździła z mężem w długie trasy koncertowe, odwiedzając najdalsze zakątki globu. Wychowywała jego kalekiego syna. Wspierała Paderewskiego w działalności na rzecz pomocy ofiarom I wojny światowej. Jako przewodnicząca Polskiego Białego Krzyża, założonego w Nowym Jorku w 1918 roku, organizowała wysyłkę paczek dla żołnierzy polskich. W Ameryce wielką popularność zdobyły także tzw. „Lalki Paderewskiej”, czyli maskotki w strojach ludowych wykonywane przez Polaków w Paryżu. Dochód ze sprzedaży lalek był przeznaczony na specjalny fundusz wspierający artystów.

Czytaj więcej...