Archiwum

Wybraliśmy

Październikowe wybory do Rady Miejskiej w Łochowie przyniosły nadspodziewany wynik. W 15-osobowej radzie wybranej 21 października według ordynacji większościowej (o wiele bardziej obiektywnej niż proporcjonalna i mieszana) 11 mandatów przypadło KW PiS, 2 - KWW Wspólna Droga WWE 2018 (tzw. lista Suchenka) oraz 2 dla KWW Inicjatywa dla Łochowa (tzw. lista Kalinowskiej). KWW Sami Swoi i KWW Marcina Grędy - pozostaną bez mandatów.

Czytaj więcej...

Łochowska jesień 1918 r.

Z Łochowa pochodzi wybitna postać współtworząca zręby niepodległej Polski w 1918 r.  Medard Downarowicz urodził się 22 maja 1878 r. w Łochowie. W okresie I wojny światowej żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego, internowany przez Niemców, członek Polskiej Organizacji Wojskowej [w 1931 r. odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami], wreszcie członek Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego, gdzie pełnił funkcję ministra skarbu, a po powrocie Piłsudskiego z Magdeburga i powołaniu pierwszego Rząd Niepodległej Polski

Czytaj więcej...

Mini Maraton Niepodległościowy

Mini-Maraton jest już znanym wydarzeniem w środowisku lokalnym. Zawsze skupia duże grono uczestników w każdym wieku - od najmłodszych, po seniorów. Głównym punktem imprezy jest Bieg oraz Marszobieg Rodzinny, którym towarzyszą atrakcje dla dzieci, grill pod chmurką oraz kawiarenka z domowymi wypiekami i gorącymi napojami zorganizowana w holu szkoły. 

Tegoroczny Mini Maraton Niepodległościowy odbędzie się w niedzielę 18 listopada.  Szacuje się, iż ilość uczestników imprezy pobije dotychczasowe rekordy i może przekroczyć 300 osób. Imprezie towarzyszył będzie finał gminnego konkursu plastycznego „Za co kocham Polskę”, organizowanego przez Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łochowie. Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkoli

Czytaj więcej...

Unihokejowe nowości!

Październik był czasem zmian. Zmienili się radni, burmistrzowie, prezydenci, pora roku. Nie zmienia się jedno - Olimpia Łochów znów walczy o medal w Ekstralidze Mężczyzn. Czasem można odnieść wrażenie, że nasze kolejne mecze to rutyna, to samo, a artykuły do siebie podobne. Dla nas jednak to ważne kroki, cele do których dążymy i nowe wyzwania, których ciągle nam mało!

Szanując prasę papierową, a w szczególności „Gazetę Łochowską” chciałbym wszystkich czytelników zaprosić na facebook

Czytaj więcej...

Wieści gminne

 W wyborach na Burmistrza Łochowa najwięcej głosów uzyskał Robert Gołaszewski, na którego głos oddało 5 520 osób (co stanowi 68.26% głosujących), kolejno uplasowali się Andrzej Suchenek - 2 408 głosów (29.78%) oraz Wojciech Leszczyński - 159 głosów (1.97%).

• Październikowe wybory do Rady Miejskiej w Łochowie przyniosły nadspodziewany wynik. W 15-osobowej radzie wybranej według ordynacji większościowej (o wiele bardziej obiektywnej niż proporcjonalna i mieszana) 11 mandatów przypadło KW PiS, 2 - KWW Wspólna Droga WWE 2018 oraz 2 dla KWW Inicjatywa dla Łochowa. KWW Sami Swoi i KWW Marcina Grędy - pozostaną bez mandatów. (Zob. materiał „Wybraliśmy”).

Czytaj więcej...

Inauguracja piątego Roku

Dnia 15 października br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Inauguracja piątego Roku Akademickiego - Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość, (już w wyremontowanej sali kinowej) otworzyli: Artur Lis - Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie (kierownik ŁUTW)oraz koordynator ŁUTW - Aneta Kowalczyk. Spotkanie uświetnili: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, ks Prałat Tadeusz Osiński, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie -  Beata Załecka, wykładowcy i studenci. Wokalnie wystąpiła Paulina Gocałek, tegoroczna laureatka I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Viva Calisia w Kaliszu, gdzie uzyskała wyróżnienie II stopnia. Jest nauczycielką śpiewu i nauki gry na pianinie w Ognisku Muzycznym w MiGOK Łochów.

Czytaj więcej...

Łączy nas… Polska!

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazja do świętowania wydarzeń z przeszło­ści.

11 listopada  będziemy  obchodzić  okrągłą,  100  rocznicę  odzyskania  przez  Polskę  niepodległości. W oczekiwaniu na kulminacyjny moment od początku 2018 roku odbywają się różne lokalne uroczystości i inicjatywy. Nie inaczej jest w Łochowie, gdzie 28 października odbył się turniej dla uczniów szkół podstawowych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów, realizując we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie odzyskania niepodległości”.

Czytaj więcej...

ZSP wkracza w 2019 r.

Zaczął się nowy rok szkolny 2018/2019, ważny dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie. Przed Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej, Technikum Teleinformatycznym i Technikum Logistycznym wiele nowych wyzwań, wydarzeń oraz dalszych celów do osiągnięcia. Zwłaszcza, że za rok będziemy świętowali 75 lat istnienia LO w Łochowie.

Nasza szkoła jest jedną z najlepszych w okolicy, cieszy się dużym powodzeniem. W 2015 r., wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, otwarto Technikum Teleinformatyczne, łączące tematykę informatyki i telekomunikacji, czyli jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin gospodarki. Rok później powstało Technikum Logistyczne, oferujące naukę dynamicznie rozwijających się kierunków współczesnej cywilizacji mobilnej.

Czytaj więcej...

Policyjne info

Zatrzymania nietrzeźwych kierowców

28 października policjanci węgrowskiej drogówki zatrzymali 30-letniego kierującego volkswagenem, który miał  ponad  1,5  promila oraz kierował bez uprawnień. Policjanci udaremnili dalsza jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Tego samego dnia doszło do zatrzymania kolejnego nietrzeźwego 48-letnie nietrzeźwego kierującego polo, który po sprawdzeniu stanu trzeźwości przez policjantów miał ponad 2,5 promila. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i po raz kolejny apelujemy, aby nie wsiadać po spożyciu alkoholu do  pojazdu.

Czytaj więcej...

Przy kawie i herbacie

Dnia 30. listopada br. w Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w ramach Koła Miłośników Poezji  odbyło się Spotkanie poetycko-muzyczne przy kawie i herbacie z poetką i pisarką Joanną Jagiełło. Organizatorem spotkania był Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający z ramienia  MiGOK Łochów  oraz Biblioteka Publiczna w Łochowie, im. Medarda Downarowicza.

Czytaj więcej...

Kontrowersyjna pierwsza dama – cz. I.

Rzecz o Helenie Paderewskiej

Ignacy był dla niej całym światem. Wspierała go w karierze artystycznej i politycznej. Helena Paderewska, pełna podziwu dla męża pianisty i premiera, jednocześnie przynosiła mu wstyd swoim zachowaniem. Wchodziła do gabinetu, gdy prowadził ważne rozmowy, otwierała pocztę dyplomatyczną, raziła swoją arogancją w czasie oficjalnych spotkań.

Czytaj więcej...