Październikowe wybory do Rady Miejskiej w Łochowie przyniosły nadspodziewany wynik. W 15-osobowej radzie wybranej 21 października według ordynacji większościowej (o wiele bardziej obiektywnej niż proporcjonalna i mieszana) 11 mandatów przypadło KW PiS, 2 - KWW Wspólna Droga WWE 2018 (tzw. lista Suchenka) oraz 2 dla KWW Inicjatywa dla Łochowa (tzw. lista Kalinowskiej). KWW Sami Swoi i KWW Marcina Grędy - pozostaną bez mandatów.
Z Łochowa pochodzi wybitna postać współtworząca zręby niepodległej Polski w 1918 r. Medard Downarowicz urodził się 22 maja 1878 r. w Łochowie. W okresie I wojny światowej żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego, internowany przez Niemców, członek Polskiej Organizacji Wojskowej [w 1931 r. odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami], wreszcie członek Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego, gdzie pełnił funkcję ministra skarbu, a po powrocie Piłsudskiego z Magdeburga i powołaniu pierwszego Rząd Niepodległej Polski
Mini-Maraton jest już znanym wydarzeniem w środowisku lokalnym. Zawsze skupia duże grono uczestników w każdym wieku - od najmłodszych, po seniorów. Głównym punktem imprezy jest Bieg oraz Marszobieg Rodzinny, którym towarzyszą atrakcje dla dzieci, grill pod chmurką oraz kawiarenka z domowymi wypiekami i gorącymi napojami zorganizowana w holu szkoły.
Tegoroczny Mini Maraton Niepodległościowy odbędzie się w niedzielę 18 listopada. Szacuje się, iż ilość uczestników imprezy pobije dotychczasowe rekordy i może przekroczyć 300 osób. Imprezie towarzyszył będzie finał gminnego konkursu plastycznego „Za co kocham Polskę”, organizowanego przez Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łochowie. Konkurs skierowany jest do wychowanków przedszkoli
Październik był czasem zmian. Zmienili się radni, burmistrzowie, prezydenci, pora roku. Nie zmienia się jedno - Olimpia Łochów znów walczy o medal w Ekstralidze Mężczyzn. Czasem można odnieść wrażenie, że nasze kolejne mecze to rutyna, to samo, a artykuły do siebie podobne. Dla nas jednak to ważne kroki, cele do których dążymy i nowe wyzwania, których ciągle nam mało!
Szanując prasę papierową, a w szczególności „Gazetę Łochowską” chciałbym wszystkich czytelników zaprosić na facebook
• W wyborach na Burmistrza Łochowa najwięcej głosów uzyskał Robert Gołaszewski, na którego głos oddało 5 520 osób (co stanowi 68.26% głosujących), kolejno uplasowali się Andrzej Suchenek - 2 408 głosów (29.78%) oraz Wojciech Leszczyński - 159 głosów (1.97%).
• Październikowe wybory do Rady Miejskiej w Łochowie przyniosły nadspodziewany wynik. W 15-osobowej radzie wybranej według ordynacji większościowej (o wiele bardziej obiektywnej niż proporcjonalna i mieszana) 11 mandatów przypadło KW PiS, 2 - KWW Wspólna Droga WWE 2018 oraz 2 dla KWW Inicjatywa dla Łochowa. KWW Sami Swoi i KWW Marcina Grędy - pozostaną bez mandatów. (Zob. materiał „Wybraliśmy”).
Dnia 15 października br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyła się Inauguracja piątego Roku Akademickiego - Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość, (już w wyremontowanej sali kinowej) otworzyli: Artur Lis - Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie (kierownik ŁUTW)oraz koordynator ŁUTW - Aneta Kowalczyk. Spotkanie uświetnili: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, ks Prałat Tadeusz Osiński, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie - Beata Załecka, wykładowcy i studenci. Wokalnie wystąpiła Paulina Gocałek, tegoroczna laureatka I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Viva Calisia w Kaliszu, gdzie uzyskała wyróżnienie II stopnia. Jest nauczycielką śpiewu i nauki gry na pianinie w Ognisku Muzycznym w MiGOK Łochów.
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości.
11 listopada będziemy obchodzić okrągłą, 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W oczekiwaniu na kulminacyjny moment od początku 2018 roku odbywają się różne lokalne uroczystości i inicjatywy. Nie inaczej jest w Łochowie, gdzie 28 października odbył się turniej dla uczniów szkół podstawowych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów, realizując we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie odzyskania niepodległości”.
Zaczął się nowy rok szkolny 2018/2019, ważny dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie. Przed Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Sadzewiczowej, Technikum Teleinformatycznym i Technikum Logistycznym wiele nowych wyzwań, wydarzeń oraz dalszych celów do osiągnięcia. Zwłaszcza, że za rok będziemy świętowali 75 lat istnienia LO w Łochowie.
Nasza szkoła jest jedną z najlepszych w okolicy, cieszy się dużym powodzeniem. W 2015 r., wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, otwarto Technikum Teleinformatyczne, łączące tematykę informatyki i telekomunikacji, czyli jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin gospodarki. Rok później powstało Technikum Logistyczne, oferujące naukę dynamicznie rozwijających się kierunków współczesnej cywilizacji mobilnej.
Zatrzymania nietrzeźwych kierowców
28 października policjanci węgrowskiej drogówki zatrzymali 30-letniego kierującego volkswagenem, który miał ponad 1,5 promila oraz kierował bez uprawnień. Policjanci udaremnili dalsza jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Tego samego dnia doszło do zatrzymania kolejnego nietrzeźwego 48-letnie nietrzeźwego kierującego polo, który po sprawdzeniu stanu trzeźwości przez policjantów miał ponad 2,5 promila. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i po raz kolejny apelujemy, aby nie wsiadać po spożyciu alkoholu do pojazdu.
Dnia 30. listopada br. w Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w ramach Koła Miłośników Poezji odbyło się Spotkanie poetycko-muzyczne przy kawie i herbacie z poetką i pisarką Joanną Jagiełło. Organizatorem spotkania był Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający z ramienia MiGOK Łochów oraz Biblioteka Publiczna w Łochowie, im. Medarda Downarowicza.
Rzecz o Helenie Paderewskiej
Ignacy był dla niej całym światem. Wspierała go w karierze artystycznej i politycznej. Helena Paderewska, pełna podziwu dla męża pianisty i premiera, jednocześnie przynosiła mu wstyd swoim zachowaniem. Wchodziła do gabinetu, gdy prowadził ważne rozmowy, otwierała pocztę dyplomatyczną, raziła swoją arogancją w czasie oficjalnych spotkań.